What's new

Discutii despre Ruderalis

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
n-are de ce sa nu mearga, dar probabil e munca mai mult si rezultat mai prost decat daca folosesti material bun. eu unul nu ii vad rostul.
Sunt de acord ca e mult de munca si rezultatul categoric mai prost.
motivatiile: 1- culegi THC pur fara sa plantezi, sapi, uzi, cheltui, etc
2- costurile/g de produs sunt considerabil mai mici
3- transporti mult mai usor o biluta de 5g (sa zicem) in buzunar (izolata coresp.) decat 50g bud verde - vezi cazul culegere recolta
Si ar mai fi destule avantaje, la scor cel putin egal cu dezavantajele, insa pe ansamblu te scoti. Repet: intra in pielea unui toker falit ;) sau mai bine, intreaba unul :tiphat: pe mine, de ex :laughing:
 

boltzar

Member
Mai e o investitie de facut: tubul de BHO. Inox neaparat. De la alte chestii poti face o intoxicatie zdravana!
 

MJgrow

Active member
sau un alt tub de la un spray, cu fundul taiat si supapa aia scoasa.

bagi marfa maxim in tub si dupaia ii dai presiune. in ce sta gazul e o tabla ceva, deci riscul e deja la el acasa ca sa o luam asa :)
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mai e o investitie de facut: tubul de BHO. Inox neaparat. De la alte chestii poti face o intoxicatie zdravana!
mersi de atentionare boltzar :tiphat: chiar la inox ma gandeam si eu din aceleasi motive - am vazut multe filme pe youtube
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
sau un alt tub de la un spray, cu fundul taiat si supapa aia scoasa.

bagi marfa maxim in tub si dupaia ii dai presiune. in ce sta gazul e o tabla ceva, deci riscul e deja la el acasa ca sa o luam asa :)
lol :laughing::laughing::laughing: esti tare MJgrow! pirotehnistu-n poola goala :laughing::laughing::laughing:
 

boltzar

Member
sau un alt tub de la un spray, cu fundul taiat si supapa aia scoasa.

bagi marfa maxim in tub si dupaia ii dai presiune. in ce sta gazul e o tabla ceva, deci riscul e deja la el acasa ca sa o luam asa :)

Incearca sa faci bho din ruderica cu metoda asta :D. Tubul ala gol cu fundul taiat o sa se decojeasca si toate reziduurile de vopsea, lac, etc. de pe interior or sa curga in bho.
Ai idee in ce hal ingheata ???? Daca incercati, tub de inox prins in menghina :tiphat:
 

dalin

Member
io ma gandeam sa fac cu o teava de cupru din-aia ptr instalatii sanitare:))si observ acuma ca daca faceam bagam in mine numai oxid de cupru
 

sznake

jarhead
Da, am incercat sa fac hash , dar a esuat ca erau hermafroditi masculi si femele polenizate , si iti dai seama ca nu se intampla nimica cand o fumai , doar o usoara ameteala , mai bine spus f f usoara , dar nu stiu daca era de la ea sau de la insuficienta respiratorie care ti'o provoca jointul.
Aia din Moldova de Nord nu e Ruderalis. E canepa industriala. Sativa industriala.

Am observat si eu ca sunt destui hermafroditi printre ele. La rudy n-am vazut inca nici un herma.


@piramidon: daca faci BHO din rudy sunt convins ca vei simti ceva. Un rudy crescut bine poa sa ajunga la vreo 2% thc, iar pe camp poti gasi pe la 1%thc lejer, as crede. Imi imaginez ca BHO-ul din rudy ar putea fi undeva pe la 4-5%thc, deci ca o iarba foarte lejera asa. Merge.
 

MJgrow

Active member
se gaseste multa canea dinasta romaneasca pe la liniile de cale ferata. Mai ales in sudul tarii.

intre Bucuresti si Constanta e plin pot spune.

As vrea sa incerc la toamna sa extrag. Sunt mega curios. Totusi am putina incredere in lucru romanesc(canepa). Stiu ca poate fi valorificata cumva.

daca chiar nu si nu, faccem un program, si schimbam soiul pe teritoriu :)


Aluminiu oare nu e bun?(semi).... De la o doza de cola ceva.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Aia din Moldova de Nord nu e Ruderalis. E canepa industriala. Sativa industriala.

Am observat si eu ca sunt destui hermafroditi printre ele. La rudy n-am vazut inca nici un herma.


@piramidon: daca faci BHO din rudy sunt convins ca vei simti ceva. Un rudy crescut bine poa sa ajunga la vreo 2% thc, iar pe camp poti gasi pe la 1%thc lejer, as crede. Imi imaginez ca BHO-ul din rudy ar putea fi undeva pe la 4-5%thc, deci ca o iarba foarte lejera asa. Merge.
Mersi pt incurajare si precizari! :tiphat: Da' acum am alta pb: Nu-s sigur ca pot deosebi ruderalis de industriala :laughing::wallbash: Nu-i bai, ca pan-la toamna fac studiu de cercetare. Priomit solemn de pe acum sa revin prin aug-sept cu un raport ceva despre asta. Poate facem si un thread "Experientze tampite" lol :laughing:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Aluminiu oare nu e bun?(semi).... De la o doza de cola ceva.
Din cate am vazut eu pe youtube si din cele ce spun veteranii, TREBUIE sa fie un material neutru gen inox sau sticla, altfel risti sa te otravesti la propriu. E ca si cum ai fuma tabac impregnat cu verde de paris.. Si neaparat izolatie (ev. manusi f. groase gen cuptor) altfel te "arde" la mana - de fapt iti degera.. Uita-te pe you tube dupa BHO si gasesti sute de filmulate, din toate inveti cate ceva.
 

sznake

jarhead
Mersi pt incurajare si precizari! :tiphat: Da' acum am alta pb: Nu-s sigur ca pot deosebi ruderalis de industriala

- Industriala e mai mare, are frunzele mari si mai deschise la culoare. Se gaseste in general in Moldova de Nord si in Ardeal.

- Ruderalisul este mai mica, are culoarea aia verde inchis in majoritatea cazurilor si are frunzele mai mici si mai subtiri. Si nu se gaseste decat in Sudul si in Sud-Estul tarii.

INDUSTRIALA:



RUDERALIS:
14308wildtriprudies_077.jpg

14308wildtriprudies_075.jpg

14308wildtriprudies_074.jpg

14308wildtriprudies_066.jpg



O alta diferenta este marimea si culoarea semintelor:
stanga: Ruderalis, dreapta: Industriala
14308rudyseed_003.jpg

14308rudyseed_002.jpg



Acu, pb e ca sunt si destui hibrizi de rudy-industriala, pt ca si in sudul tarii au fost plantatii de industriala. Dar hibrizii astia ii cam recunosti dupa faptul ca infloresc mai tarziu. Daca la sfarsitul lui Iulie nu are flori mature inseamna ca nu e rudy pur.

Regula de baza de identificare e rudy-ului este autoinflorirea --> la sfarsitul lui Iulie musai sa aiba seminte mature. Multe rudy-uri se matureaza si pana la sf lui Iunie!

Oricum, daca stai in partea de mai sus a Moldovei, stai linistit ca nu gasesti ruderalis acolo! Populatiile de rudy se cam termina undeva prin sudul jud Bacau.
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
sznake, sar'mana! nici nu ai idee cat m-ai ajutat cu postul asta. si nu doar pe mine, vad ca si MJgrow e hotarat sa incerce BHO pe rudy ;)
 

MJgrow

Active member
mai sigur cred ca din aia industriala.... ca prin zona din cate am vazut predomina aia industriala... mare si cu frunzele pleostite.

o sa incerc sa vad ce iese. Chiar sunt curios de rezultate.

Astia mai faceau laptic, si era ok. Orcum nu puneau 2-3 plante...

totusi ar fi interesant o repopulare cu ceva bun. Necesita vreo 5 ani minim sa scapi de rudi sau industrial, apoi sa harvestesti ceva bun.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
E ok, MJgrow, fa tu pe industriala si eu pe rudy si comparam rezultatele. Pana la sf. lunii mesteresc si eu un extractor sa fie gata. ;) de-abia astept sf. verii.. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sa scapi nu ai sansa. ganditi-va ca americanii, cu toate tehnologiile lor si bugetul anti-drog nu au reusit sa scape de canepa care creste spontan..

daca le tai si plantezi ceva ok, polenul va veni treptat si le va hibridiza cu influente ruderalis. daca te apuci si aduci doar polen, trebuie sa aduci an de an, pentru ca oricum polen de ruderalis va fi mereu in jur.
mai simplu gasesti o zona fara, si plantezi ceva bun, care dupa va creste spontan...

problema la planurile astea este existenta semintelor in bud.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
pai doamne-fereste sa scapam de rudy si gasca, ca nu mai avem nici ulei pe gratis si in plus de asta, ar bate mai tare la ochi grow-urile guerilla, asa mai ai o scuza: creste peste tot dom'le... :D
 
E

evilkid

nu cred ca o sa scapam vreodata de canepa industriala/rudy care creste spontan...
am gasit o bucata de teren de vreo 3000-4000 m2 care toata este cam asa :


poza e facuta acu vreo 2 saptamani :)))
 

Latest posts

Latest posts

Top