What's new

Dezmagirea primului grow

Status
Not open for further replies.
:jump:Deci sa v-a spun povestea mea ! Totu a inceput cu niste seminte feminizate Russian Seeds , o combinatie intre Ww si ak47 , am pus una .. si dezamagire mare a iesit vro 3 cm .. si am zis so pun afara , mi-a prins`o ploaia si mi-a rupt`o , am mai pus altele 3 la germinat si supriza una dintre ele peste noapte a scos si frunze ! ( vedeti poza ) le tin pe balcoon cu geamu deschis... dar nu am prea mult timp , si cat prind putina tulpina groasa ash vrea sa le pun pe camp , Ash vrea sa stiu de unde pot comanda iguana juice nush cum am citit ca e bun pt vegetatie , si nu stiu exact cata apa sa le torn , pana acum le-am cumparat apa plata de la magazin , acum o sa le pun apa statuta de la ghiuveta ca am auzit cai mai bine, astealalte 2 care le-am pus s-au invartit aiurea in pamant si le-am replantat vad ca ies mai greu probabil is stresate ? mai am inca 3 la germinat cu care vreau sa fac totu bine sa nu mai am suprize :(
 

Attachments

  • 20062010172.jpg
    20062010172.jpg
    56.6 KB · Views: 39
  • 20062010173.jpg
    20062010173.jpg
    39.3 KB · Views: 35
eu nici odata n-am stiut cata apa sa pun , am auzit p`aici ca planta mik , apa putina , pai dupa ce-am bagat in ghivedci plantele am luat o sticla de jumate de apa plata si am pus asa din ochi la feicare din cele 3 a mai ramas ceva dar ash vrea stiu exact cam cat le trebuie sa nu fac vro greseala si acum 2 saptamani ash avea ocazia sa le bag si un CFL , cat ma costa un bec amarat de CFL .. sa`l pun dupa ce pleaka soarele ? la practiker ?
 

jahert7

Member
mariaceamik acelasi sfat fara sa fiu rautacios pune mana si citeste vei gasi raspunsurile la toate intrebarile tale aici doar ca nimeni nu iti va baga pe gat toate raspunsurile:)(tu intrebi si noi iti raspundem), cat despre bec iti pot spune ca te poti informa din thread`ul "despre becuri" lucruri utile poti invata si din "culturi ninja" "de unde incep" precum si "aprovizionare" dupa ce vei avea informatia vei vedea altfel lucurile apropo butonul search iti usureaza cautarea, multa bafta
 
am citit cu culturile ninja mi-a fost de mare folos dar tot nu m-am lamurit cu cantiatea de apa , ca sa no inec prea tare , si asta cu dupa ochi , ori is eu prea panikat , m-am gandit cand e uscat pamantu sa pun cu seringa exact cat trebuie ...

mi-am dat comanda de iguana din ala imi ajunge maine , am pus apa la statut , cand v-a veni vreemea vreau sa fiu pregatit am mutat`o in alt balcon ca e mai soare i-am pus un ventilator so ventileze mii sa no ia porumbeii la ciupit
 

MakePax

Member
uda planta o data la 3 zile cu cate 200-300 de ml de apa...apoi cu cat creste mai mare cu atat o sa ii trebuiasca mai multa apa
 
mersi , oare daca o tin pe geam pe pervaz no sa vina vro pasare sa mi`o manance avand in vedere ca babele din zona obisnuiesc porumbeii cu mamaliga pe geam ?si d`astea

Si inca ceva mi-am dat comanda de 5 l de perlit ! si am vazut ca se mai pun si ceva bile pt melci , sa pun si perlit si pt melc alea pt melci de unde le iau ceva denumire ? le pun amestacate ? cum sa procedez ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
perlitul se pune in pamant iar granulele pentru melci se pun imprastiate in jur, la suprafata solului.


granule impotriva melcilor, chiar asa se numesc si gasesti la farmacii veterinare si magazine agricole. (cel mai cunoscut tip e optimol). dar pana le scoti tu afara eu cred ca o sa treaca sezonul melcilor..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
bun cititor mai esti daca ai ratat postul legat de cat de mult si cat de des trebuie sa uzi si sa fertilizezi. ar o cantitate exacta e greu de mentionat, mai ales ca nu toti folosim acelasi tip de ghivece.
 

Andrii

Member
Bah .. acu toate ca toate da" cand aud de apa plata la sticla cumparata ma prapadeste rasu . Eu personal nu o las nici la decantat .. le dau direct de la robinet.. cu tot cu clor calcar etc si se simt in largul lor . Cu cat o lasi mai mult la decantat cu atat radacinile or sa se sufoce datorita lipsei de oxigen si ai sa ai niste p00li de plante , strambe . Teoriile astea sunt exagerate si majoritatea persoanelor nu stiu despre ce vb .. cu apa asta la decantat. Apa de la robinet , proaspata , oxigenata , e cea mai buna !!!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Corect, nu e ca si cum clorul, in cantitati mari, e daunator plantelor. :laughing:

Eu nu am auzit sa oxigeneze apa astia pe conducte.. Daca o vrei oxigenta o poti oxigena dupa ce o filtrezi sau lasi clorul sa se evapore.
 
acuma is mai in ceata deci maine seara se fac 48 de ore de cand am lasat un bol de 3 litri de apa de la robinet la statut ... acuma sa inteleg ca l-am pus degeaba ? pe apa plata scrie clar ca are 7,65 din ala smen ... si e prea mult

acuma de care sa`i pun :(
 
:thank you::thank you::thank you:


va mai spun o patanie a mea cu una din cele 3 care le-am pus acuma si o sa radeti dar va rog nu prea tare

Pentru ca nu am pus bine samantza in pamant e s-a mai rostogolit acolo nu vroia sa scoata capu ,, credeam ca a iesit invers de fapt ... si am pus`o .... nevazand o samantza de prea multe ori in viata cu frunzele in jos .. precizez ca se pregateau sa iasa frunzele ... si doamne ce de nu mia iese.. si numa vad ca iese radacina :O

Ok ...

si azi am pus`o de fapt cum trebuia in mai putin de jumatate de zi uitati-va cum sa facut
 

Attachments

  • Image0004.jpg
    Image0004.jpg
    55.6 KB · Views: 41
G

growcase

Las-o frate sa creasca singura. Nu le mai stresati atata cand sunt mici. Las-o sa creasca si vezi ca daca o tii in geam, o sa se lungeasca. Punei bec imediat peste ea sa nu apuce sa se faca de 10cm si apoi sa se rupa, ca tot tu plangi !
 
mai eu le tin astea fara stirea parintilor pe balcon doamne fereste sa afle ce sunt ca sunt primii care suna la politie nu am cum sa bag cfl , cum pot incetini cresterea in inaltime altfel ? daca erau out nu tot asa era ? le bag ventilator 12 ore pe zi sa intareasca tulpina altcv ?
 
acum revenind la problema asta ? ce diferenta era daca crestea out , sau daca o tin pe balconn dc sa se rupa mai incolo ? cu ce pot preveni asta , dor daca are ventilatie chiar 24 ore uneori ar trebui sa fie ca afara ? ziceti voi ca se rupe sigur ? e prima mea fata , nu mai fiti rautaciosi
 

MakePax

Member
pai gandeste-te ca are vreo 10 cm lungime si sufla putin vantu pe ea.ce se poate intampla?.plus, cred ca ii ajunge propria ei greutate sa se rupa.nu o lasa sa se lungeasca.in caz ca s-a lungit prea tare pune-i un bat ceva si leag-o usor.
si daca stai cu parintii scoate-o cat mai repede afara mai ales daca stii ca ei ar fi primii care sa sune gaborii.
si nu suntem rautaciosi dar sticky-urile iti dau mura in gura tot.citeste-le alea.acolo gasesti TOT ce ai nevoie.
 
momentan 2 saptamani is inca singur acasa , o sa mai fac poze , sper sa nu se mai lungeasca , dar daca o scot afara nu se mai lungeste ? nu inteleg fenomenu cu ce am gresit ?
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top