What's new

despre becuri

cmnbs

Active member
practic ce raport e watt/gram are ledul? si cam pentru ce suprafata as putea folosi un panou de 120w de la sonligh,sa zicem?(creca am mai pus intrebarile astea ...da' io tot nu ma lamuresc)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
vei scoate sensibil mai putin decat echivalentul unui hps, dar va fi mai cristalizata treaba si mai potenta, deci per total tot acolo iesi. ba chiar as zice ca-i mai bine, ca e mai sanatos, mai putin material ars si mai mult efect.
exemplu, daca sub un hps de 150w am scos cel mai bine cam in jurul la 0.8gpw, la ledul de 120w m-am situat undeva pe la 0.65gpw, dar de indata ce am inceput sa adaug lumina alba pe langa, am trecut spre 0.75gpw.
daca iei in calcul si ca poti face grow vara fara A/C, castigi din economia de curent cel putin cat pierzi la greutate.

suprafata e cam o treime de metru patrat, poate o jumatate cu ceva lumina suplimentara adaugata. (alba)
si chiar nu ti-as recomanda sa folosesti doar led-ul, macar 2 neoane sa adaugi pe langa. se schimba total rezultatul.

si ca o nota.. asta e ce am reusit/observat eu, sunt sigur ca se poate trece de 1gpw daca te joci suficient cu acelasi set-up si aceleasi lumini, eu din pacate nu am avut ocazia sa ma joc in aceeasi formula cu ledurile de 120w nici macar 2 growuri.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ledurile de 10W (chinezesti, ieftine) se fabrica acum si in alte dimensiuni (mult mai mici, ceea ce inseamna ca au o dispersie a caldurii mult mai buna) :


attachment.php

attachment.php



sau :

attachment.php

https://www.icmag.com/ic/attachment.php?attachmentid=193924&stc=1&d=1353661286
 

Attachments

  • $(KGrHqZ,!hgFCF2BSE0vBQrDjZhuFg~~60_3.JPG
    $(KGrHqZ,!hgFCF2BSE0vBQrDjZhuFg~~60_3.JPG
    12.4 KB · Views: 20
  • $T2eC16J,!yEE9s5jD,YNBQrDjYg1r!~~60_3.JPG
    $T2eC16J,!yEE9s5jD,YNBQrDjYg1r!~~60_3.JPG
    9.1 KB · Views: 20
  • $T2eC16R,!zUE9s38+GdTBQrDg-WSSg~~60_3.JPG
    $T2eC16R,!zUE9s38+GdTBQrDg-WSSg~~60_3.JPG
    14.5 KB · Views: 23
  • $(KGrHqNHJDUFC(ckCtETBQrDg8gkK!~~60_3.JPG
    $(KGrHqNHJDUFC(ckCtETBQrDg8gkK!~~60_3.JPG
    10.2 KB · Views: 22

eska

Member
Cioc, cioc! Cine e? Lumina!

A propos de becuri: am vazut pe diverse site-uri de profil, panouri cu led-uri care au in specificatii

LED Chipset: 3W
- Number of LED's: 60
- Rated Hours: 50,000
- Bands: 6 Band
- Red: 630, 660nm
- Blue: 425nm
- Infrared: 730nm
- Ultraviolet: 380nm
- White: 12000k


altu:

120/165 Watt LED Grow Light,6 Band Spectrum: 5th generation led
8band:
610/630/660 for blooming and flowering
440/450/460 for fruiting
white for indoor light implement
UV to kill pets


Este vorba de marketing? Sau chiar sunt benefice acele frecvente (Ir, UV)?
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Poate era pests, ca ar fi cam naspa sa-ti omoare cainele... :muahaha:
Ce parere ai de acele panouri, Hemp ?
La ce preturi sunt panourile, Eska ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai fiecare panou vine cu ceva (in plus sau in minus). Pana nu le testezi nu ai de unde stii ce e de capul lor. Si mai conteaza si pretul .

Vreun link ceva ?

Ca sa omori daunatorii cu UV iti trebuie putere mare si automat sunt afectate si plantele. Deci afirmatia aia e strict un bulshit .. pardon, slogan de la marketing.
 

eska

Member
picture.php


Deci lungimile de unda care ne intereseaza pe noi sunt:

albastru (400-520nm)
rosu (610-720nm)
Right?

Mai precis: U.S. patent #6921182 from July 2005 claims that "the proportion of twelve red 660 nm LEDs, plus six orange 612 nm LEDs and one blue 470 nm LED was optimal", such that the ratio of blue light to red & orange light is 6-8%.
It is also often published that for vegetative growth, blue LEDs are preferred, where the light has a wavelength somewhere in the mid-400 nm. For growing fruits or flowers, a greater proportion of deep-red LEDs is considered preferable, with light very near 660 nm, the exact number this wavelength being much more critical than for the blue LED.


Cu siguranta ca s-a mai discutat aspectul asta, dar e bine sa le mai punem pe tapet din cand in cand.
:thank you:
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Din cate am citit, proportiile alea pentru horticultura in general sunt diferite de cele ale cannabisului si ca acele ratii sunt optime pentru alte plante. Sau sunt eu prea stoned ?
Care ma lumineaza ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Din cate am citit, proportiile alea pentru horticultura in general sunt diferite de cele ale cannabisului si ca acele ratii sunt optime pentru alte plante. Sau sunt eu prea stoned ?
Care ma lumineaza ?

Mi-ar placea sa am posibilitatea sa le determin si eu empiric. Dar mai e pana se legalizeaza experimente de genul asta :biggrin:
 

eska

Member
e amplificator :)

ei se lauda cu 144lm/W, ceva mai reci ca LED-urile si full spectrum.

Horticulture is also a target application for this technology. LEP lamps generate light with a continuous color spectrum. A comparison of the spectral power distribution of natural daylight and LEP lamps shows that, except for very small drop-outs at approximately 425 nm and again at 475 nm, the light output of LEP lamps is almost identical to natural daylight.

In Europe, Gavita Nederland BV, a leader in horticultural lighting, has incorporated LEP technology from US company Luxim. Gavita recently launched a full-spectrum luminaire called GAN LEP, specifically designed for plant growing in sunlight-free rooms.

LEP bulbs can be regarded as tiny discharge lamps. However, unlike HMI bulbs, they do not have electrodes. Instead of applying a voltage and drawing a current through the lamp to create light as does an HMI, the energy that creates light in an LEP comes via a high frequency RF transmitter. The RF waves heat a ‘puck,’ which contains a sealed quartz bulb, bringing the materials inside the lamp to a plasma state. A highly reflective powder behind the lamp reflects a "flicker-free" light in a forward direction.


LEP Grow Light Plant Experiment

Am vazut ca se foloseste cu succes si in iluminatul strazilor, salilor de sport... CRI de 94 si temp de culoare 5600K.

Voi ce ziceti? M-am ambalat eu prea tare ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
totusi, costurile de rulaj sunt inca mari. inlocuirea diodei, care se face pe la 10 k ore, costa cam 50% din pretul luminii. asta, pe langa pretul care e mult mai mare decat al unui panou de led de multe sute de w.

daca ar vinde-o la 600 euro si ar costa 200 inlocuirea.. ar fi altceva. ar merita macar testata.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cred ca pentru sere este foarte buna. Pentru crescatorii indoor - doar cei cu buzunarul larg si-o pot permite.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
becurile economice de tip cfl au balast si igniter electronic incorporat. daca au dulie normala normala au sigur totul incorporat.
 

Latest posts

Latest posts

Top