What's new

despre becuri

yohji

Member
dragii mei au aparut primele probl..cu extractorul setat la viteza medie si cu geamul inkis in camera s a inregistrat temperatura maxima de 33.4 in cort ...dupa care am deskis geamul am dat venilatorul care baga aer in cort la maxim si extractorul o ideea mai tare si dupa o perioada am verificat iar..Doar 3 grade a coborat temperatura adik la 30. nu stiu ce sa fac sa cobor temperatura si sunt un pik panicat mai ales k inca n a venit caldura afara..va rog sa ma ajutati.
 

ProCan

Member
Eu foloseam becuri Cfl normale white light si nu aveam probleme cu temperatura ...am facut un experiment cu Cfl wharm light si am avut record de temeratura 44 de grade:)) am murit de ras cand am vazut...Dar aveam ventilatoare care bateau direct in plante.Si am oprit imediat
Degaja mult mai multa caldura alea de wharm light ,proabil erau proaste becurile mele
 
E

evilkid

dragii mei au aparut primele probl..cu extractorul setat la viteza medie si cu geamul inkis in camera s a inregistrat temperatura maxima de 33.4 in cort ...dupa care am deskis geamul am dat venilatorul care baga aer in cort la maxim si extractorul o ideea mai tare si dupa o perioada am verificat iar..Doar 3 grade a coborat temperatura adik la 30. nu stiu ce sa fac sa cobor temperatura si sunt un pik panicat mai ales k inca n a venit caldura afara..va rog sa ma ajutati.

exhaust la full speed sa iti scoata aerul cald din box
 

yohji

Member
eu folosesc doua lampi ..si acum am 2 becuri hps uri de 600W fiecare.am comandat 2 mh uri tot de 600 si astept sa le montez..o sa vina intr o sapt dar pana atunci cum fac sa cobor temperatura sub 30 k omor plantele ..mi e mila de ele saracutzele :X E adevarat k mh urile nu dau tot atata caldura? si kiar dak e asa pana la urma tot va veni timpul sa bag hps urile in functiune ..inca o data vine intrebarea "cum cobor temperatura?"
De mentionat k am un extractor f puternic care pe langa faptul k face f mult zgomot trage destul de mult.cu toate astea am 30 de grade in cort..din cate am citit temp treb sa fie intre 24 si 28 de grade.
 

yohji

Member
dak dau extractorul la maxim se aude dupa scara zgomotul .sunt perete in perete cu un dobitoc de mosh care pe langa faptul k e toata ziua aksa are si o privire ciudata..iar dak dau drumul la aer conditionat de acum o sa ma distruga curentul ..kiar nu ma asteptam la treaba asta mai ales k afara noaptea sunt 5 grade si dupa ce am dat drumu larg la geam,in camera erau sigur 10-15 grade iar in cort 30..
 
E

evilkid

ce temperatura ai la nivelul plantelor(varfurilor)? dar la radacini? la 30grade nu e prea cald... plantele cresc outdoor la temperaturi mult mai inalte deci la indoor 30 sunt ok.... cand le este prea cald, se curbeaza varfurile frunzelor
 

yohji

Member
eu zik k la inceput ptr cat de mici sunt saracutele plante, hps urile astea sunt prea dure... cat despre temperatura ma gandeam sa mai pun un ventilator pe o alta parte din cort si sa l conectez la un tub flexibil ducand tubul langa geam..oare ar functiona?
 

dubite

Member
Incearca sa bagi aer direct de afara in speranta ca aerul acela este mai rece si te va ajuta sa cobori temperaturile..
O intrebare am referitoare la setup. Becurile de 600 sunt acoperite cu ceva (air cooled hood)? Daca da inseamna ca spatiul este prea mic... Daca ai un grow tent L si ai doua becuri de 600W e cam oabla treaba de ce e ca la tropice pe acolo... Daca nu sunt acoperite, m-as gandi sa apelez la solutia asta.
Referitor la MH'uri, caldura generata este la fel de mare daca nu mai mare (experienta personala mi-a aratat ca MH'ul se incalzeste cu cateva grade mai mult decat HPS insa nu stiu motivul exact pentru care se intampla asta).

Multa bafta!
 

yohji

Member
Si eu am inceput sa banuiesc k am facut cortul prea mic(2.4/1.4/2)ptr 2 becuri de 600. lampile sunt cumparate dupa un site cu tot ce trebuie la ele dar nu sunt varianta cu racire. o sa incerc sa bag aer direct de afara dar ceva imi spune k n o sa fie nici o ameliorare.ce spuneti de un aer conditionat portabil bagat direct acolo inauntru?
 
E

evilkid

sau cool-tube....
poti sa bagi si aer direct de afara dar sa nu il dai la radacini....
 

MJgrow

Active member
sau renunti la un bec, eventual pui unu de 250 daca ide unde sa faci rost.

cred ca te-ai incadra destul de bine cu temperatura :)

temp ideala, 20 - 25 grade. cate plantute ai ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu as folosi un aer conditionat portabil, dar nu bagat inuntru sa ocupe loc, pusa cumva doar o tubulatura de la el catre cort. si aerisirea aparatului o scoti pe geam. simplu si eficient. daca iei unul clasa a sau b nu ar trebui sa creasca mult consumul.
 

pothead66

Member
as vrea sa comand vreo doua becuri dinastea > ebecuri.ro/product.html?c=26912&p=102338, dar nu stiu in ce se infileteaza :|
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Soclu/Baza: E27

deci fasung normal.

ideea este ca decat sa iei 2 x 70w mai bine iei 1 x 150w.
 
Top