What's new

δειτε τα κοριτσια μου....θελω βοηθεια

dimitris35

New member
δειτε τα κοριτσια μου....θελω βοηθεια

καλησπερα παιδια...ειμαι στην 8η εβδομαδα και τα κοριτσια μου παρουσιασαν εδω και κατι μερουλες προβλημα!!δεν ειμαι σιγουρος αν και στα 3 κοριτσια εχω το ιδιο θεμα...καμενα?παραταισμενα?τα εχω στην διαιτα?να τα κανω flush?εχω μπλεξει τα κυτταρα μου και εχει καει
ο εγκεφαλος μου....αν μπορει καποιος να βοηθησει μην παει τσαμπα ολος ο κοπος μου...https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=60863&pictureid=1465856
https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=60863&pictureid=1465855
https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=60863&pictureid=1465854
 

dimitris35

New member
εχω μικροσποπιο παιδια ναι,το πολυ να θελουν ,μια εβδομαδα ακομα ξεπλυμα με νερακι και μετα κοψιμο....σουλη η φωτο σου δε μου ανοιγει μηπως δεν εκανες κατι σωστα??ξαναδοκιμασε μια!!ξερω οτι στο τελος της ζωης τους κιτρινιζουν τα φυλλαρακια τους αλλα ειδικα στο ενα μου μοιαζουν καμενα απο το πολυ ταισμα μαλλον...αλλα αφου ειμαστε στο τελος δε θα αγχωθω!!
 

dimitris35

New member
αααα με το μικροσκοπιο που ειναι καλυτερα κατα την γνωμη σας να κοιτας??να κοβεις ενα φυλλαρακι με thc απο πανω η οπως ειναι να το βαζω πανω στον κεντρικο???
 

ironagxos

Member
file h pfoto sou opos thn blepo einai gia flashing to fyto...afou eisai kai sth meres sou!!!!flush kai asto kai meta asto ligo eksartatai se poia mera eisai akrivos....;kai 1 mera toulaxiston 2 tha s protina prin to kopseis na t afhseis s apolyto skotadi....fenontai parataismena ontos alla eisai kai sto telos thn anthoforias pou einai fysiologiko n exeis kitrina fylla!!!
 

dimitris35

New member
ρε σεις επειδη εχω μπερδευτει flush εννοουμε το βαζουμε κατω απο την βρυση καθε φορα και του ριχνουμε νερο μεχρι να καθαριζει το νερο που φευγει απο κατω?η απλα το ποτιζουμε νερακι εκει που ειναι?
 

orfeas

Active member
Veteran
Το ξέπλυμα ( Αγγλιστί flushing) επιβάλλεται σε καλλιέργειες ιατρικής χρήσης! Κι ο σκοπός της είναι να ξεπλυθεί το μέσο καλλιέργειας από συσσωρεύσεις αλάτων που δε τις θέλουμε στο τελευταίο στάδιο κλπ, κλπ, κλπ.
Για τους νέους καλλιεργητές τέτοια "κόλπα" είναι ανούσια αφού πρέπει να μάθει κανείς άλλα βασικά πράγματα...
Ωστόσο μητσάρα, επειδή ρωτάς, το ξέπλυμα γίνεται στη μπανιέρα(κυριολεκτώ!) με όγκο νερού τουλάχιστον διπλάσιο του όγκου της γλάστρας και τουλάχιστον μια βδομάδα πριν το κόψιμο.

:tiphat:Ορφεύς
 

dimitris35

New member
ωραιος ρε ορφεα παντα δινεις λυση...ας κανω αλλη μια ερωτηση,το βαζουμε μπανιερα το πλενουμε καλα να βγει καθαρο νερακι απο κατω κια μετα???στη θεση του ξανα μεχρι να στεγνωσει για να το κοψουμε?η οπως ανεφερουν καποιοι συναθλητες σκοταδι μεχρι να στεγνωσει και κοψιμο??δωσε μου τα φωτα σου φιλε μου ορφεα
 

dimitris35

New member
ααα ξεχασα να αναφερω οτι εχω σταματησει τα λιπασματακια του 1 εβδομαδα τωρα γιατι αυτι ειχα στο μυαλο μου σαν ξεπλυμα ...εχει σημασια αλλαζει κατι??
 

orfeas

Active member
Veteran
Κοίτα, μητσάρα, πολλοί κάνουν πολλά... κι αυτό δεν σημαίνει ότι τα πολλά έχουν νόημα...
Ωστόσο, δες το φυτό σου σαν μια ζωντανή οντότητα που είναι.'Εχει φάει τα ψωμιά του και οδεύει προς το τέλος κι άρα δεν χρειάζεται την ίδια ποσότητα φαγητού και νερού που χρειαζόταν πρωτύτερα για να "αντρωθεί". Τουτέστιν την τελευταία(τουλάχιστον) βδομάδα πριν το "πεθάνεις" δε χρειάζεται σώνει και καλά τροφή-εξ ου και το ξέπλυμα-, ούτε και νερό θα έλεγα.
Όσο γι' αυτό που λες για το σκοτάδι, για μένα είναι ψιλομπαρούφες. Ο μόνος τρόπος για να δεις αν έχει αποτέλεσμα είναι η πράξη. Άσε ένα από τα φυτά σου στις συνθήκες που λένε και κρίνε...Προσωπικά έχω κόψει μέσα χωρίς ξεπλύματα κι ιστορίες και η σοδειά ήταν σφαίρα χωρίς καψίματα στο λαιμό και τέτοια...
Έχε κατά νου ότι ακολουθεί το στέγνωμα κι η "ωρίμανση" που καθορίζουν κατά πολύ το τελικό προϊόν...

:tiphat:Ορφεύς
 

dimitris35

New member
εχεις δικιο φλε μου ορφεα σωστος θα συμφωνησω μαζι σου...θα αναφερω τα αποτελεσματα μετα το τελος των εργασιων......καλα να περναμε!!!
 

ironagxos

Member
orfea kalhsperes!!!ego to exo dokimasei afto pou les oson afora to kseplyma(flushing)...kai eida megalh diafora sto poioma ths fou file m pou htan kseplymenh..gnomh !!!etsi gia to galop!!!kai den einai kai tpt to dyskolo (esto kai gia ena arxario) na kseplhnei to fyto toy pisteyo afou exei kataferei n ftasei se afto to stadio!!!ygeies!!!!!3ω'!!!
 
Top