What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

De unde incep?

swimi

Member
Am luat carbon activ de pe petmagic, dar sunt cam sceptic. Ce imi recomandati?
Sa fac eu un filtru cu filtru de hota normal si carbune activ sau sa cumpar un filtru de hota cu carbune, ca am vazut ca exista.
Filtrele se vor atasa unor ventilatoare de 12cm de PC.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Becuri

Becuri

Simptom: Esti puturos sa citesti ditamai threadu de becuri sau esti prost gramada/incult si te mandresti cu asta - doar e scuza ta #1

Vrei sa cresti si nu stii ce bec sa folosesti?

incandescente ? :nono:
cu vapori de mercur? :nono:
halogenuri? :nono:
neoane de discoteca? :nono:

de ce nu? spectrul nu e bun pt plante.

CFL-uri? :yes:
Neoane? :yes:
HPS? :yes:
MH? :yes:
Leduri? :yes: dar nu merge orice tip de led - si sistemele sunt SCUMPE
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
eu nu am gasit nicaieri .. cum imi dau seama daca sunt CFL? imi dau seama dupa ceva anume, doar uitandu-ma la ele? stiu ca cele cu filament nu-s bune..
trebuie sa scrie CFL pe cutia in care sunt?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
compact flourescent light/bulb
bec economic...

trebuie sa aiba balast incorporat.. sunt multi factori care iti spun despre un bec daca e cfl sau nu.

etc.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Ce sa fac cand nu inteleg ceva?

Simplu: CAUTA

Unde? Google sau Wikipedia
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nici warm light-urile acelea nu stiu daca sunt bune. sa nu cumva sa fie pt. incalzire pe terasa sau ceva.
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
deci :)))=))) baaa, a zis ca alea incandescente nu is bune ...

da man am inteles asta :). am zis ok, deci am 10 incandescente deci le las de oparte.:)P)

oricum.. nu vreau decat sa tin plantele in casa putin pana se fac putin mai mari ca ulterior sa le scot afara, de aia ma gandeam ca poate ar fii bune acele warm.
dar daca nu, dau o raita prin magazine si imi iau 2-3 cfl-uri, pana intr-un milion toate, ca din cate am inteles sunt pana in 30lei/buc.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Cum sa cresc plante MAAAAAARI???

Cum sa cresc plante MAAAAAARI???

Si pentru ca threadu o luase pe aratura, am decis sa postez cateva informatii super putine si super simple pentru ca toata lumea sa inteleaga.

Planta Mare= Genetica + Soare + Apa + Nutrienti

Da, si pamantul conteaza dar am vazut plante crescand imense in pamant de cacat si fara nici un supliment de nutrienti.

Ghid de obtinere a plantelor mari la outdoor:
Faci groapa adanca intr-o zona unde bate soarele toata ziua, o umpli cu pamant de calitate sau mixul tau preferat, adaugi niste nutrienti, plantezi o planta in mare parte sativa si o uzi din 2 in 2 zile cu cate o galeata de apa. The End.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Se intreaba lumea'n tara
Cand sa scot plantele'afara?

Cand ai destule grade afara noaptea cat sa nu inghetze. Vrei o data calendaristica? Oricand dupa mijlocul lui Aprilie. Da, 20 Aprilie e ok ;)

Si da, poti sa le scoti si pe timp de vara. Cat de tarziu? Am scos afara plante de cativa centimetri - era Iulie. Si cred ca daca le scoteam si in August, tot ar fi mers :D
 

MJgrow

Active member
Se intreaba lumea'n tara
Cand sa scot plantele'afara?

Cand ai destule grade afara noaptea cat sa nu inghetze. Vrei o data calendaristica? Oricand dupa mijlocul lui Aprilie. Da, 20 Aprilie e ok ;)

Si da, poti sa le scoti si pe timp de vara. Cat de tarziu? Am scos afara plante de cativa centimetri - era Iulie. Si cred ca daca le scoteam si in August, tot ar fi mers :D


Pai daca le scoteai in August afara cand le mai cultivai? Cand dadea zapada? :skiiing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce sa cultivi mah??? cultivarea e in august!
si plantele termina tot cand se scurteaza zilele, in toamna.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
intarzie cateva zile..si recolta e mai mica evident, dar da... doar pe 20 si ceva august se ajunge la mai putin de 12 ore pe zi, plus ca planta simte imediat cand orele de lumina sunt in scadere.

dar care e treaba cu cultivatul? ala nu incepe dinainte de scoaterea out??

CULTIVÁ vb. I. tr. 1. a lucra pământul pentru a-l face să rodească. * a semăna și a îngriji plante.
 

MJgrow

Active member
EU ma refeream la momentul in care scoti planta afara sau pui samanta in pamant. Evident... afara :)

ex: azi 23 august - am pus samanta in pamant/am plantat clona/planta in padure, etc

Ma refeream ca nu prea ai destul timp sa scoti ceva bun daca o plantezi atat de tarziu sau sa vina inghetul sa iti strice tot.

Asta e tot :)
 
Top