What's new

🎞️🎞️D60-60x60x120 90w Led 🎞️🎞️D80-80x80x160 150w Led

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Eu unu , Da! Susțin, daca ai posibilități!
dar mia plăcut mai mult grow-ul ăla in carcasa de calculator!
Nu știu dar a avut ceva aparte!
Hai mult succes! Baftă!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da creste uniform nu neapărat de la leduri, am muncit ceva că să mențin florile la același nivel. Voi incerca sa compar recolta mea cu cea a lui zona verde împărțind totul la 4, sunt curios de capacitatea acestor leduri. Am reușit să duc ieri la un amic 2 clone, acum stau la 18/6, sper sa se și prindă. Între timp fac sistemul de încălzire pentru tura 2 care va pica in mijlocul iernii. Atunci voi avea in dulap revegul acestei plante + clonele. Daca stau bine cu finanțele o să iau un cort de 100/100 + 4 buc Mars hydro TS 600, susțineți cauza? :))

Eu ziceam mai mult de marimea buzilor, care e uniforma, nu cred ca la aia ai lucrat tu prea mult. Am vazut si ca le tii la acelasi nivel, si asta e foarte bine.
eu sunt anti 4 panouri de lumina in un spatiu relativ mic cand ai putea probabil la aceiasi bani sa iei un panou mai mare care sa acopere 1 mp fara probleme. Fie el ceva ieftin sau ceva mai bun.
daca vorbeam de 2-4 mp poate era altceva.. si recomandam mai multe panouri.. Dar la 1 mp nu e cazul. La mars hidro toate panourile mai mari au oricum 2 drivere diferite, deci ai ceva redundanta daca se strica.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
... Daca stau bine cu finanțele o să iau un cort de 100/100 + 4 buc Mars hydro TS 600, susțineți cauza? :))
Si eu votez pro. Daca finantezi tu, sustin si-al treilea razboi mondial. :biggrin:
 

Mars Hydro Led

Grow on Earth Grow with Mars
Vendor
Da creste uniform nu neapărat de la leduri, am muncit ceva că să mențin florile la același nivel. Voi incerca sa compar recolta mea cu cea a lui zona verde împărțind totul la 4, sunt curios de capacitatea acestor leduri. Am reușit să duc ieri la un amic 2 clone, acum stau la 18/6, sper sa se și prindă. Între timp fac sistemul de încălzire pentru tura 2 care va pica in mijlocul iernii. Atunci voi avea in dulap revegul acestei plante + clonele. Daca stau bine cu finanțele o să iau un cort de 100/100 + 4 buc Mars hydro TS 600, susțineți cauza? :))

Pentru o suprafață de 100x100cm, 1xTSW2000 este foarte potrivit pentru aceasta. 4xTS600 în această zonă mică ar putea provoca căldură. Cu toate acestea, puteți monta driverele TSW2000 din cort pentru a ajuta la scăderea temperaturii. Doar sugestia mea personală. pace și dragoste :flowers2:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia zic si eu.. sau daca vrei cu chipuri si mai bune, dar putin mai scump, ieu modelul fc3000.. dar cum ziceam la 1 mp iti ajunge un panou.
 

lumion

Active member
Frumos bonsai-ul! Arata apetisant.

Mersi fain.
Click image for larger version  Name:	IMG_20210912_004639_781.jpg Views:	1 Size:	74.5 KB ID:	17942306
Click image for larger version  Name:	IMG_20210912_004612_238.jpg Views:	1 Size:	115.9 KB ID:	17942308
Nu arata ci este foarte apetisantă. Din păcate am cam dat cu forfecuța in ea. Sper să rămână și pentru cantar ceva :)). Nu am vrut sa mai cumpăr. Și daca era acolo am zis sa incerc. Eram satul să-mi miros mâinile după ce umblam la ea. Aproape 7 săptămâni.
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
De acord Zonele, dar daca tot i-a facut pruning-u' ce era sa faca, sa arunce materialu'? Si n-a taiat decat ce era in plus ca sa ajute bud-u sanatos..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ce metoda de clonare folosesti? Poti descrie procesul the rog? Eu unul am incercat de doua ori fara succes si am lasat-o moarta.

Am tot folosit diverse medii si metode, cu apa am dat-o-n bara cel mai rau, altii reusesc de minune (ca explo), la mine n-a tinut, imi tot putrezeau.
Apoi am inceput sa folosesc si sa clonez cu success 100% medii in ordinea urmatoare: vata minerala, nisip, perlit, si mai la urma dar in prezent preferatul meu - turba.
Fiind mai lenes de fel, evit sa tot mut/transplantez asa ca in prezent de obicei plantez taieturile in ghiveciul final (600ml sau 1L) si acolo le-nradacinez, acolo le finalizez.
Cat n-au inca radacina (cam prima sapt) le tin cu dom (pet taiat, punga, tava rasaduri cu dom, etc) si le gadil zilnic. Adik verific si m-asigur ca au atat umiditate cat si aer.
Odata pe zi scot domul sa ia aer si le pulverizez cu apa.
Stiu ca au prins cand incep sa vad noi frunze pe ele si le tin pe unde apuc; ba in "camera de clone", ba in aia de flower, ba cu ma-sa-n pat (boxu' mamelor). N-am dat chix pan-acu'.
Nu folosesc nici un fel de gel sau stimulator de clonare, doar mediul, apa si ocazional (cand nu mi-e lene) un ceai de mladite de salcie ca asta are nush-ce hormon de le scoala radacinile.. :biggrin:
wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==

Iarna de ex nu alerg p-afar' sa culeg mladite de salcie, doar turba (cu perlit) si apa. Adica amestecul in care le cresc normal, doar sa nu fie continut mare de nutrienti.
Cand nu mi-e lene le amestec si-un pic de Soil Plus, cam o lingura la 2-3L de sol/mediu.
Sau cum zice explo, ca-i mai pe scurt. :laughing:
wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==
​​
l.e.
La inceputurile clonarii-n turba mi se parea mult mai usor sa folosesc ghivece de turba d-alea mici pt rasaduri, alea-s bune ca vezi radacinile cand ies prin ele.
In orice ai clona insa, asigura-te ca presezi usor solul in jurul tulpinii, eventual faci o gaura cu un batz sau o scobitoare si dupa ce bagi clona inchizi prin presare usoara.
Tot in faza incipienta cand preturile erau astronomice sau nu exista pe piata locala (RO) gel de clonare, foloseam un produs numit Radistim.
Un praf pt stimularea inradacinarii, pt butasire scria pe plic, asa-i zice pe romaneste la clonare.
Moaaa ce fumat is, ma bag in pat. :wave:
 

lumion

Active member


Am tot folosit diverse medii si metode, cu apa am dat-o-n bara cel mai rau, altii reusesc de minune (ca explo), la mine n-a tinut, imi tot putrezeau.
Apoi am inceput sa folosesc si sa clonez cu success 100% medii in ordinea urmatoare: vata minerala, nisip, perlit, si mai la urma dar in prezent preferatul meu - turba.
Fiind mai lenes de fel, evit sa tot mut/transplantez asa ca in prezent de obicei plantez taieturile in ghiveciul final (600ml sau 1L) si acolo le-nradacinez, acolo le finalizez.
Cat n-au inca radacina (cam prima sapt) le tin cu dom (pet taiat, punga, tava rasaduri cu dom, etc) si le gadil zilnic. Adik verific si m-asigur ca au atat umiditate cat si aer.
Odata pe zi scot domul sa ia aer si le pulverizez cu apa.
Stiu ca au prins cand incep sa vad noi frunze pe ele si le tin pe unde apuc; ba in "camera de clone", ba in aia de flower, ba cu ma-sa-n pat (boxu' mamelor). N-am dat chix pan-acu'.
Nu folosesc nici un fel de gel sau stimulator de clonare, doar mediul, apa si ocazional (cand nu mi-e lene) un ceai de mladite de salcie ca asta are nush-ce hormon de le scoala radacinile.. :biggrin:
wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==

Iarna de ex nu alerg p-afar' sa culeg mladite de salcie, doar turba (cu perlit) si apa. Adica amestecul in care le cresc normal, doar sa nu fie continut mare de nutrienti.
Cand nu mi-e lene le amestec si-un pic de Soil Plus, cam o lingura la 2-3L de sol/mediu.
Sau cum zice explo, ca-i mai pe scurt. :laughing:
wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==
​​
l.e.
La inceputurile clonarii-n turba mi se parea mult mai usor sa folosesc ghivece de turba d-alea mici pt rasaduri, alea-s bune ca vezi radacinile cand ies prin ele.
In orice ai clona insa, asigura-te ca presezi usor solul in jurul tulpinii, eventual faci o gaura cu un batz sau o scobitoare si dupa ce bagi clona inchizi prin presare usoara.
Tot in faza incipienta cand preturile erau astronomice sau nu exista pe piata locala (RO) gel de clonare, foloseam un produs numit Radistim.
Un praf pt stimularea inradacinarii, pt butasire scria pe plic, asa-i zice pe romaneste la clonare.
Moaaa ce fumat is, ma bag in pat. :wave:

Multumesc pentru raspunsul rapid. O sa incerc si eu variantele de mai sus si o sa vad ce mi se potriveste mai bine.
 

lumion

Active member
La 60 de zile am recoltat jumatate de planta, vreo 15 muguri din 35. Media pe mugur ud este de 60 de grame. Eu unul nu am mai avut asa ceva, mi se par destul de mari gen. Asta ar fi un semn ca ledurile si-au facut treaba. Din pacate mi-am pierdut telefonul motiv pentru care nu am mai fost asa activ si nici poze nu am mai pus, dar o sa revin azi cu detalii, am luat o camera cu mine. Restul de planta o voi taia pe 5 octombrie si o voi lasa la reveg. Am reustit sa adun toate elementele sistemului de incalzire in caz ca va fi o iarna grea. Probabil va intrebati de ce nu am mai asteptat. Ei bine nu am ce sa fumez si trebuie sa achit niste treburi ;). Momentat sunt foarte incantat de rezultat si voi incerca sa optimizez lucrurile la acest dulap de la grow la grow. Pe langa sistemul de incalzire ma bate gandul sa intorc growul invers si sa ma intind pe 60x100 adica dublu dupa cum v-am mai povestit, dar mai intai o sa atept revegul de unde o sa iau si clone pentru ca seminte nu am neam.
 

lumion

Active member
Dupa doua recolte am reusit sa pun pe cantar 230g de material uscat. Adaug 35-40 fumate pe parcurs, destul de mult trim pentru cannabutter. Intre timp am reusit sa achit toate cheltuielile acestui grow: Nutrienti : 25e, Curent: 180e pe 3 luni (pe toata casa+Grow), pamant :7e. In poze vedeti ce a mai ramas. Fumul este foarte bun si a primit un calificativ bun din partea apropiatilor. La urma ramane pe gat un efect pregnat de mentol. Momentan nu va pot spune prea multe, nu am gust si nici miros :)))
IMG_20211006_100420.jpg
IMG_20211006_100857.jpg
IMG_20211006_101503.jpg
IMG_20211006_100911.jpg
IMG_20211006_101433.jpg
IMG_20211006_101033.jpg
IMG_20211006_101429.jpg
IMG_20211006_100924.jpg
.
 

Latest posts

Latest posts

Top