What's new

Curing

G

green_land

M-am decis sa deschid acest dupa ce am citit mai multe legate de curing...si mai ales ca doar acum mi-am dat seama ca anul trecut nu l-am facut cum trebuie. Adica am uscat buzii (5-7 zile ), facut testul cu crenguta, s-apoi bagati la borcan. Borcanul il inchideam/deschideam o data la cateva ore ( s-a intamplat sa il tin si mai mult inchis... ca noh, mai am si alte lucruri de facut :D ).

Toate bune pana ce am aflat ca procesul de curing inceteaza cand umiditatea din borcan scade sub 54%...voi stiati? Eu nu :) Pentru a pastra umiditatea la un nivel ok se folosesc diverse...coji de portocala, busuioc, umidificatoare de tutun etc si din ce am citit cea mai buna alegere ar fi frunzele de la plantele tinute in vegetatie.

Voi cum procedati? Cum reusiti sa pastrati umiditatea din borcan la un nivel constant si optim in acelasi timp? Daca stiti sa dati si exemple gen: la un borcan de "x" gramaj ( sau volum ) se pun "n" coji de portocala sau "n" frunze... :bump: N-as vrea sa folosesc coji de portocala sau altele care emana mirosuri in timp ce se usuca, e posibil ca buzii sa pastreze din aroma lor...

:wave:
 

NightS

Member
interesant! ar fi sa stim , a mea dupa uscare e grebla p gat....beax:puke:.......da tot fumez, ca vorba aia cui pe cui se scoate:smokeit:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu am folosit pt curing coji de mandarina, de grapefruit - dar asta face repede mucegai si chiat o bucata de coaja de mar. La un borcan de 1L plin cu buzi pun jumatate din coaja de la o mandarina pe care o scot dupa 2-3 zile avand grija sa nu prinda mucegai si pipaind buzii sa nu devina umezi.

Poti folosi un mic higrometru sau daca ai un borcan mare cu gura larga chiar o "statie meteo" electronica.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca ii pui in borcan la timp, nu ar trebui sa ai nevoie de rehidratare. aia se face de obicei la buzii vechi.
si da, pentru rehidratare fara a adauga alte arome se folosesc frunze de la plante din acelasi strain, aflate in vegetatie. ca sa verifici nivelul de umiditate poti comanda niste rh metere de pe ebay, care intra in borcan.
in lipsa de altceva se pot rehidrata si punand un servetel umezit in borcan care sa nu stea in contact cu mugurii. sau prin burping in the jar.

cel mai probabil tu ai deschis borcanul prea des sau l-ai tinut prea mult deschis. iar cand ajung la umiditatea potrivita nu trebuie sa il mai deschizi deloc. asta e cea mai buna metoda sa tii umiditatea la un nivel optim. suna logic, nu?
curingul devine ceva simplu dupa ce iti intra in obisnuinta si simti materialul din ochi si la pipait.
 

MJgrow

Active member
eu reuseam sa fac curring, nu lasam sa se usuce 100% buzii. II puneam in borcan sa recipient inchis ermetic. In momentul in care deschideam se simtea un miros puternic intepator, asemanator cu produsul verde.

Dupa o perioada de deschideri repetate, acel miros incepea sa dispara, iar cand incepea sa nu mai fie asa intepator, deschideam din ce in ce mai rar, spre deloc.

Astfel, produsul avea un miros placut iar mugurele se farmita foarte bine, aproape ca nici nu mai era nevoie de grinder. Nu am avut pana acum probleme cu mucegaiul.

Important e ca nu am pus prea multi muguri la un loc ci in borcanele separate, mai ales la inceputul procesului de curring.
 
G

green_land

@ explo...in lipsa unui minuscul higrometru ziceam :) am cautat prin ro dar n-am gasit si sa comand de pe ebay nu prea am chef... spune-mi tu, cum faci curing-ul? cat il lasi deschis? de cate ori pe zi inchizi/deschizi? o data exact dupa ce s-au uscat si alta dupa 1-2 luni de curing...

deci tu zici ca daca eu azi dimineata aveam in borcan umiditatea 57%, nu trebuie sa il mai deschid? deloc? ever? :bump: cu exceptia cand bag mana dupa mugurasi lol.

@ mjgrow...stiu, asa am facut si eu. nici eu nu foloseam grinder dar asta mi se parea dubios, pentru ca se farimitau mult prea usor si prea tare, astfel incat structura materialului era gen nisip/praf ( nu tot, dar o parte ). si asta e din cauza ca umiditatea din borcan a scazut sub 54% :)
 

Splif

Member
Dar de ce nu puneti voi in borcanase mici de 0,5 litri decat sa deschideti mereu borcanele mai mari zilnic?
E mai simplu 2-3 borcanele mai mici si dupa le reumplii , dar trece ceva timp...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu fac dupa feeling man, deschid, miros bag putin mana si stiu cand sunt gata pentru stocare indelungata.
in general eu las pana pe la 60% in aer liber, apoi la pungi/casolete borcane unde deschid pana vad ca nu mai e umiditate in exces. in functie de densiteatea materialului si marimea mugurilor asta poate sa insemna cateva deschideri pe zi in decursul a o sapt, sau pur si simplu cate o deschidere scurta odata la cateva zile pentru aerisire. de asemenea, poti sa ii aerisesti si fara sa ii usuci prea mult, daca in camera unde lasi borcanele deschise ai ceva peste 40% RH. iarna trebuie avut grija, cand fara humidificator poti avea doar 20-25% RH in casa.

dupa ce a ajuns la umiditatea potrivita si sunt sigur ca nu mai pot mucegai, ii las inchisi pt. curing cateva luni, dupa care ma pun pe fumat sau ii var in congelator.
 

Latest posts

Latest posts

Top