What's new

Cum ajuta CO2-ul plantele de cannabis.Randament cu 40% mai mare

P

prelungitor

Cand vorbim despre adaugarea de dioxid de carbon pentru plantele de marijuana, stiinta din spatele teoriei nu se refera doar la cannabis.Toate plantele au nevoie de CO2 pentru a se dezvolta si creste sanatos.Cu toate acestea,cand vine vorba de plante care fac flori,cum ar fi marijuana,adaugand CO2 in grow poate creste foarte mult randamentul plantelor voastre. Peste 90% din substanta uscata din cannabis este carbon,hidrogen si oxigen,iar singura sursa a carbonului este CO2-ul din aer.

Este important de tinut minte ca o planta are nevoie si foloseste CO2 doar in timpul zilei.Cu cat mai multa lumina are la dispozitie, cu atat mai mult are nevoie de CO2 pentru fotosinteza.In acest proces are loc reactia de fixare a carbonului, divizand moleculele de CO2 in carbon (C) si hidrogen (H) pentru a crea hrana pentru planta sub forma de zaharuri si amidon. CO2 se masoara in ppm (parti pe milion).Nivelurile de CO2 din atmosfera ajung in jurul valorii de 300-400 ppm in aer liber,ceea ce este adecvat pentru plantele outdoor.Cu toate acestea crescatorii de plante indoor pot controla conditiile atmosferice iar majoritatea aleg sa ridice nivelul de CO2 accelerand cresterea si dezvoltarea plantelor.

Marirea nivelului de CO2 de la 400 ppm la 1500 ppm poate creste randamentul oferit de planta cu pana la 40 %. Totusi,exista si prea mult CO2.La fel ca muschii omului cu steroizi,plantele de cannabis care au primit prea mult CO2 pot incepe sa aiba probleme cu deteriorarea tesutului,iar la cele care sunt in flower calitatea mugurilor se va dimiuna. Luati in considerare urmatoarele: Intr-o sera din California o planta aflata in lumina soarelui la amiaza va primi aproximativ 50000 de lumeni/m2.La aceasta intensitate a luminii, o planta de cannabis poate procesa pana la 2000 ppm de CO2.Pentru 30000 de lumeni/m2 planta poate utiliza pana la 1500 ppm CO2.La 10000 de lumeni/m2 aceasta valoare scade pana la 300 ppm.
(c)Clau
 
Last edited:
P

prelungitor

In primul rand, ce este CO2? CO2 = Dioxid de Carbon, un gaz inodor, care este in aerul care-l respiri chiar acum. CO2 poate fi utilizat pentru cresterea randamentului doar atunci cand stii cum sa o faci. Plantele au nevoie de CO2 sa creasca iar in cazul in care ii oferim un nivel de CO2 suplimentar, planta isi va mari viteza de crestere pe timpul zilei. CO2 se masoara in general in PPM (parti pe milion). Cantitatea aproximativa in aerul regulat este de 300-400 PPM (0.03-0.04% din aer este de CO2 ).
Suplimentul de CO2 este eficient numai in timpul zilei. La fel ca toate plantele, Marijuana se opreste folosind CO2 in timpul noptii. CO2 este utilizat de catre plante, ca parte a fotosintezei (transforma lumina in energie), CO2 este cel mai eficient la viteza de crestere in stadiul vegetativ (planta mai mare, frunze mai mari). In stadiul de inflorire este bine rularea de CO2 doar in primele 2-3 saptamani. Unii cultivatori spun ca dupa 2-3 saptamani de la stadiul de inflorire nu mai este nevoie de CO2, altii sustin ca este mai bine sa fie administrat pana la ultimele 2 saptamani inainte de recoltare. Desi nu exista nimic dovedit cum ca CO2 este direct responsabil pentru mugurii mai mari ale plantelor, cultivatorii sustin ca inainte nu foloseau CO2 si nu aveau acelasi randament (la acelasi strain).
Avantaje: Emisiile de CO2 fac planta sa creasca mai repede,mai mare si cresc randamentul. 1200-1500 PPM in grow, mentine temperatura mai mare decat in mod normal.

Dezavantaje: Planta are nevoie de 7500-10000 lumeni pe mp pentru a fi eficient nivelul suplimentar de CO2. Adaugarea suplimentara de CO2 nu va ajuta in cazul in care planta sufera de deficiente, lipsa de nutrienti sau alte probleme. Mentinerea de CO2 in grow este destul de greu de tinut, trebuie sigilat bine grow-ul, iar asta inseamna ca vom avea probleme cu temperatura si umiditatea. CO2 la acel nivel ridicat nu este sanatos pentru cultivator, asadar avem nevoie de precautie. De fiecare data cand verificam plantele, deschizand usile grow-ului, dispare si nivelul de CO2.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=O5WAqEVWWIc
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu cred ca lipseste un 0 (zero) la iluminarile alea. In plus, mai sunt si alte aspecte la treaba cu CO2, cum ar fi temperatura mai ridicata, cred ca chiar spre 35C. Apoi, daca te-ai dus cu temperatura, trebuie sa vezi umiditatea, ca sa ai VPDul corect. Nu e chiar asa simplu ca in chestiile astea pe care le "citezi"(?)

BTW, cine-i Clau asta, ca m-ai spart cu el!
 
P

prelungitor

Da,scrie si mai sus la dezavantaje de temperatura si umiditate.Iar clau este un amic care a scris astea acum ceva timp pe un alt forum
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca sunt articole scrise de o alta persoana, de ce nu le incluzi in quotes , ca sa se vada clar ca sunt ideile altcuiva ?

Ex:

In primul rand, ce este CO2? CO2 = Dioxid de Carbon, un gaz inodor, care este in aerul care-l respiri chiar acum. CO2 poate fi utilizat pentru cresterea randamentului doar atunci cand stii cum sa o faci. Plantele au nevoie de CO2 sa creasca iar in cazul in care ii oferim un nivel de CO2 suplimentar, planta isi va mari viteza de crestere pe timpul zilei. CO2 se masoara in general in PPM (parti pe milion). Cantitatea aproximativa in aerul regulat este de 300-400 PPM (0.03-0.04% din aer este de CO2 ).
Suplimentul de CO2 este eficient numai in timpul zilei. La fel ca toate plantele, Marijuana se opreste folosind CO2 in timpul noptii. CO2 este utilizat de catre plante, ca parte a fotosintezei (transforma lumina in energie), CO2 este cel mai eficient la viteza de crestere in stadiul vegetativ (planta mai mare, frunze mai mari). In stadiul de inflorire este bine rularea de CO2 doar in primele 2-3 saptamani. Unii cultivatori spun ca dupa 2-3 saptamani de la stadiul de inflorire nu mai este nevoie de CO2, altii sustin ca este mai bine sa fie administrat pana la ultimele 2 saptamani inainte de recoltare. Desi nu exista nimic dovedit cum ca CO2 este direct responsabil pentru mugurii mai mari ale plantelor, cultivatorii sustin ca inainte nu foloseau CO2 si nu aveau acelasi randament (la acelasi strain).
Avantaje: Emisiile de CO2 fac planta sa creasca mai repede,mai mare si cresc randamentul. 1200-1500 PPM in grow, mentine temperatura mai mare decat in mod normal.

Dezavantaje: Planta are nevoie de 7500-10000 lumeni pe mp pentru a fi eficient nivelul suplimentar de CO2. Adaugarea suplimentara de CO2 nu va ajuta in cazul in care planta sufera de deficiente, lipsa de nutrienti sau alte probleme. Mentinerea de CO2 in grow este destul de greu de tinut, trebuie sigilat bine grow-ul, iar asta inseamna ca vom avea probleme cu temperatura si umiditatea. CO2 la acel nivel ridicat nu este sanatos pentru cultivator, asadar avem nevoie de precautie. De fiecare data cand verificam plantele, deschizand usile grow-ului, dispare si nivelul de CO2.
 
P

prelungitor

E o poveste mai lunga cu articolele astea,stie explo care-i treaba,eu am vrut sa ajut lumea postandu-le cu acordul lui clau.Din cauza asta sub fiecare articol apare un (c)clau.Conteaza ideile cui sunt?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E, daca stie si Clau... Eram doar curios, ca totusi, un citat cu (C) inseamna ceva. Dar ar mai trebui editate, as zice, insa eu nu sunt un expert in cannabis. Insa nivelul de iluminare precizat in articolul cu CO2 e potrivit pentru picioare patrate, nu pentru metri patrati, iar asta e o diferenta serioasa.

Apropo de picioare patrate, ca sa fac o gluma, diferenta e ca si cum ai spune ca picioarele rotunde si lungi sunt potrivite cu un card Maestro, cand de fapt se discuta doar de la Visa embosat gold in sus... Ma rog, asta e pleonasm, nu am vazut Visa gold neembosat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Va zic eu de ce nu-s perfect corecte aceste citate.. deoarece au fost traduse din engleza fara o intelegere perfecta in prealabil, in loc sa fie scrise in romana, sau macar traduse in deplina cunostinta de cauza. Dar.. sunt si articolele astea un punct de plecare, mai ales pentru cine e prea lenes sau nu cunoaste suficient limba engleza. Partea proasta e ca cine nu cunoaste aceasta limba nici nu stie care parti sunt traduse gresit.
Si da, sunt de acord, unele greseli sunt inacceptabile, de exemplu faptul ca nu s-a facut transformarea din unitati imperiale/US in cele metrice, desi s-a tradus ca si cum ar fi fost facuta aceasta conversie. O diferenta de aproximativ 10x..
..Greseli ce puteau fi corectate prin petrecerea a inca cateva minute pe internet pentru verificari.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai poate o sa editeze posturile dom' prelu, spre beneficiul comunitatii. Desi dupa aia o sa citeasca cineva si posturile mele, si or sa creasca vreunii cu 1000000lm/mp! Nici nu stiu cum e mai bine...
 

Bylson

Member
mda am gasit pe net cea mai ieftina in jur de 150ron vreo 5 kg parca ... numai stiu exact :D doar am postat ca mi sa parut interesanta treaba :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tu vrei sa cresti intr-un mod interesant sau intr-unul eficient si ieftin? Co2-ul la butelie e de 10 ori mai ieftin. Oricum, momentan nu-ti trebuie tie co2.. mai ai pana acolo.
 

Bylson

Member
da stiu:D adevarat e prea schumb si e mult mai eficient cred din ce am observat cu drojdie etc. stiu mai am pana imi trebuie :D doar ca nu am gas nicaieri aici pe forum co2 in formatu asta :d si mi sa parut interesant si am zis sa postez sa vedeti si voi
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poate ca nu ai vazut tocmai pentru ca e prea scump. Pe forumul international am vazut cativa care au incercat, dar cand au calculat costurile au renuntat si au trecut pe butelie.
Eu am facut calculul inainte si nici nu m-am mai gandit sa cumpar gheata carbonica cand am vazut ce scump iese. Daca mai calculezi ca iti trebuie si un congelator industrial in care sa o tii ca sa nu o pierzi, mai bine mai bagi 600W in plus decat sa bagi co2 in modul asta.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
mda am gasit pe net cea mai ieftina in jur de 150ron vreo 5 kg parca ... numai stiu exact :D doar am postat ca mi sa parut interesanta treaba :D

Treaba e interesanta, insa nu se aplica usor. Avand in vedere ca gheata carbonica se consuma stand (tine max. 3 zile in cutia ei, daca nu ai un congelator de -80C, si nu ai :D), ca sa o folosesti eficient iti trebe un hectar de growroom.

Butelie, vorba lui explo. Insa iti trebe grow room relativ etans.

Pentru un growbox sau chiar un mic growroom, eu as opta pentru zahar si drojdie, asa de un test. Cel mai natural. Nu ca as fi incercat, sunt multe de stapanit pana bagi CO2-ul: temperatura, umiditate, etc.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cel mai ieftin CO2 nu e cel la butelie, ci ala rezultat in urma arderii unui combustibil (gaz, parafina, etc). Metoda asta insa creste riscul de incendiu, asa ca ... don't try this at home ! (unless you know what you are doing).

Pentru growurile personale insa un sistem de CO2 e doar o mare grija si cheltuiala in plus.

:2cents:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Se pot pune candele, dar as fi zis ca e o metoda scumpa. However, vorba ta, risc de incendiu pentru cateva grame in plus. Insa m-ai facut curios, ca tocmai o sa pun la crescut niste Malawi Gold.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tre sa recunosc ca tocmai de aia nu am pomenit de surse de foc pentru generat co2 pe aici. stiam ca nu va fi mult pana incepe sa puna unu lumanari prin growroom, si stiu din experienta ca se mai darama chestii pe acolo si mai cad chestii si mai cresc plantele pe unde au ele chef, si e imposibil sa nu ajungi la o situatie de risc pana la urma daca faci o improvizatie de genul asta.
in concluzie, sa aveti mereu capul la voi, si daca nu sunteti siguri de ceva, mai bine nu faceti, sau macar intrebati inainte pe aici. ar fi pacat sa ajungeti la parnaie si cu casa arsa pentru un amarat de co2, care se gaseste oricum in atmosfera.
 

Latest posts

Latest posts

Top