What's new

Χωρίς θέμα! Ότι να ναι thread

tjo

life gardener
Veteran
ωραία τομάτα η brandy wine αλλά δύσκολη μου φάνηκε...
για φέτος ο Ασσος μου είναι η black krim.
 

locoezon

Member
Ε, εγώ βάζω περισσότερες γιατί έχω και το μαναστήρι να ταΐσω:biggrin:

Brandywine pink στα αριστερά και brandywine red δεξιά.

Σοβαρά μιλάς?? Κοίτα που στο τέλος θα βρεθούμε να έχουμε γνωστούς....

Ωραίο φύλλωμα οι ντομάτες πάντως..
Για ποτε βλέπεις να τις τοποθετείς?

Εμενα είναι έτοιμες κιόλας αυτές που έδειξα στην φωτογραφία(ντόπιες) μιας και πέρασαν τις 40 μέρες στα κυπελλάκια και απότι είδα κιόλας κάναν την εμφάνιση τους,η δεύτερη σπορά που έβαλα από ντομάτες(υβριδικές αυτη η σπορά,λόγο ότι δεν είχα ντόπιους σπόρους, ονόματι Big Beef F1 Hybrid )


[Edit]
Απ'ότι μου είπες όμως εδώ πέρα Ορφέα,μπορούμε να πάρουμε κλώνους ντομάτας!

Κάτι το οποιο ρώτησα και γεωπόνο και μου το εξακρίβωσε..επίσης μου είπε απευθείας στο χώμα ανάμεσα στα κενά που θα έχω από τις ντομάτες χωρίς ορμόνη!
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
^Λες να ήμουν εγώ ο γεωπόνος; :biggrin: Γιατί αυτό το έχω κάνει ήδη προχθές με 4-5 λαίμαργα κατευθείαν στο χώμα. Καλού κακού όμως έβαλα και καμιά δεκαριά στο νερό.
Τα φυτά που έδειξα στο καφάσι είναι κάτι σαν δεύτερες ας πούμε, αφού οι περισσότερες ντομάτες μου είναι εδώ και καιρό στο χώμα κι ήδη ανθοφορούν.
 

orfeas

Active member
Veteran
ωραία τομάτα η brandy wine αλλά δύσκολη μου φάνηκε...
για φέτος ο Ασσος μου είναι η black krim.

Τη ροζ την έχω ξαναβάλει χωρίς κανένα πρόβλημα. Για τη κόκκινη δεν ξέρω...
Ωστόσο στο χώμα έχω ήδη κάμποσες από δύο ποικιλίες. Η μία είναι μια "ντόπια" ονόματι "μήλο" (τη καλλιεργούσε παλιά ο γέρος μου και κάμποσοι άλλοι ακόμα, περιλαμβανομένης και της μάνας του γνωστού φίλου μου) κι η άλλη είναι η περίφημη black from tula.
Ήθελα να βάλω και cherokee purple, αλλά το μετάνοιωσα γιατί μοιάζει με τη μαύρη...
Τη μαύρη κρέμα την έχεις ξαναβάλει;
 

weedolada

Member
ωραία τομάτα η brandy wine αλλά δύσκολη μου φάνηκε...
για φέτος ο Ασσος μου είναι η black krim.
καμία συμβουλή για την brandywine?:biggrin:
τώρα έβαλα τέτοια ποικιλία μαζί με ντομάτα μπάταλα και ντοματάκι Σαντορίνης..
 

panas1

Member
:biglaugh::biglaugh:


οτι ήταν ενας έξυπνος επιστήμονας ήταν.. αλλά παίζουν πολλά "αλλα" στην ιστορία του ναι..
δεν ειπα τπτ για να μην αρχίσει το :dueling::snap out of it:

μεταξύ σοβαρού κ αστείου πάντως δεν είναι και τόσο περίεργο να υπάρχουν τέτοια 'μυστικά' όπλα.. οι τεχνολογίες αυτές όλες είναι γνωστές πλέον (χαρπ, μπεβατρον κτλ)

τωρα ποιος, που πως και γιατι δε ξέρω :)


κι όπως λέει κι ο ποιητής..

άμα ρωτάς πώς, πότε, πού, γιατί?
Η αγάπη εκεί δεν κατοικεί..
άμα ρωτάς πώς, πότε, πού, γιατί?
ίσως και κει να κατοικεί..
 

tjo

life gardener
Veteran
Τ
Τη μαύρη κρέμα την έχεις ξαναβάλει;

biggrin.gif
όχι! εν τω μεταξύ κι εγώ νόμισα ότι το κριμ είναι απο το cream...
έλα όμως που είναι απ τη κριμαία...



καμία συμβουλή για την brandywine?:biggrin:
τώρα έβαλα τέτοια ποικιλία μαζί με ντομάτα μπάταλα και ντοματάκι Σαντορίνης..

καμιά..πέρσι ξεκίνησα το σπορ με τις τομάτες!
φέτος έβαλα... :
vouager
black krim
tomato pea
+currant
καρδία βουβαλιού
giant tree
cherry
και 3-4 σπορόφυτα του πελίτι που μ έδωσε ένας φίλος!
 

weedolada

Member
και εγώ πέρσι ξεκίνησα πρώτη φορά..πάντως είδα ότι έχουν διαφορετικό φύλλωμα από το κλασσικό..πιο "πιπεράτο" το σχήμα των φύλλων..η giant tree τι φάση είναι?
 

tjo

life gardener
Veteran
Τι αλλο θ ακούσουμε..έλεος ρε παιδιά με τα φανταστικά ζουμιά!
δλδ τι παραπάνω θες ρε φίλε? έτσι πως είναι τα κορίτσια σου
δε σ αρεσουν?? και αφού ξέρεις τι είναι το pix τότε γιατι ρωτάς?
και κάτι σχετικό,άσχετο...απαιτείς να σου απαντήσουμε,..
εσυ?? απαντάς σε ερωτήσεις άλλων μελών??
δεν έχεις ούτε ένα ποστ σε άλλο νήμα...


....μου είπε ένας φίλος.....:mooning:
 

atma

Member
οχι φιλε δεν ειμαι ευχαριστημενος ΕΓΩ...εσυ μπορει.... απο αυτα που βγαζεις... αλλα ΕΓΩ οχι...οσο για το pix ρωτησα για να μαθω...μηπως και το εχει χρησιμοποιισει κανεις μεσα απο το φορουμ και ξερει κατι παραπανω πανω στο θεμα...μιας κ εγω ακουστα το ειχα...ααα κ κατι ασχετο,σχετικο δεν εχω τη απαιτηση και ουτε ειναι υποχρεομενος κανενας να απαντα στα ερωτηματα μου.. και το αν εχω απαντησει σε αλλα μελη...που μας τη λες κιολας..ανοιξε καλητερα τα ματια σου γιατι εισαι λαθος εδω.. εχω απαντηση σε αλλο μελος...διαβασε το ποστ απο το φαντασματακι και θα καταλαβεις..εστω και αν αυτο ηταν 1 ποστ...και που σαι ας μην κανουμε σαν πατρεμενοι και σαν ξενερωτα παιδακια...σε φορουμ ειμασται δεν εχουμε κατι να χωρισουμε...ισα ισα να μοιραστουμε Τωρα... αν δεν γουσταρειις και τοσο.... αφου ΕΣΥ εσαι ο αρχηγος... σβηνω και το λογαριασμο μου...και κατσε να κανεις εσυ το κοκορι ..
 

tjo

life gardener
Veteran
οχι φιλε δεν ειμαι ευχαριστημενος ΕΓΩ...εσυ μπορει.... απο αυτα που βγαζεις... αλλα ΕΓΩ οχι...οσο για το pix ρωτησα για να μαθω...μηπως και το εχει χρησιμοποιισει κανεις μεσα απο το φορουμ και ξερει κατι παραπανω πανω στο θεμα...μιας κ εγω ακουστα το ειχα...ααα κ κατι ασχετο,σχετικο δεν εχω τη απαιτηση και ουτε ειναι υποχρεομενος κανενας να απαντα στα ερωτηματα μου.. και το αν εχω απαντησει σε αλλα μελη...που μας τη λες κιολας..ανοιξε καλητερα τα ματια σου γιατι εισαι λαθος εδω.. εχω απαντηση σε αλλο μελος...διαβασε το ποστ απο το φαντασματακι και θα καταλαβεις..εστω και αν αυτο ηταν 1 ποστ...και που σαι ας μην κανουμε σαν πατρεμενοι και σαν ξενερωτα παιδακια...σε φορουμ ειμασται δεν εχουμε κατι να χωρισουμε...ισα ισα να μοιραστουμε Τωρα... αν δεν γουσταρειις και τοσο.... αφου ΕΣΥ εσαι ο αρχηγος... σβηνω και το λογαριασμο μου...και κατσε να κανεις εσυ το κοκορι ..


σου έδειξα ότι δε γουστάρω επειδή είπα κάτι που παρατήρησα
κι εσύ πήρες φόρα? έχεις παράπονο απο μένα και απ το φόρουμ??
αν ναι κάνε ότι καταλαβαίνεις.
καλύτερα κοκόρι παρά κοκοράκι και αν με βλέπεις αρχηγό,
τότε δε βλέπεις καλά φίλε...
τελείωσες το γκροου τωρα στ @ρχίδια σου..έτσι κάνουν
οι περισσότεροι,,ώρα καλή στη πρύμνη σου και αέρα στα πανιά σου.
:tiphat: αυτά που ξέρεις σε καλύπτουν..μακάρι να δίναν όλοι πίσω
τα μισά απ ότι έχουν μάθει απ τους άλλους,αλλά αυτοί ήμαστε!
να σαι καλά!
 

atma

Member
γενικοτερα δεν γουσταρετε αποτι βλεπω με ατομα σαν και εμενα...το γκροου μαν δεν το τελειωσα ακομα και ουτε θα γραψω το φορουμ εκει που λες..να εισαι σιγουρος μονο για τον εαυτο σου και οχι για τους αλλους....παντως αμα θες μπορουμε να μιλαμε επι αιωνες για θεματα σαν και αυτα δηλ.με εσενα και εμενα αλλα δεν νομιζω πως ειναι αυτος ο σκοπος μας εδω...και εντελει μια ερωτηση καναμε και κατευθειαν να μας την πεις ...στο φιναλε μην απαντας ρε φιλε αν δεν θες...δεν εισαι υποχρεομενος..καλητερα κοκορακι παρα κοκορας..που πετα κοκορι..μαλλον δεν εισαι απο χωριο....καλη συνεχεια κ σε σενα εδω ειμαι παντως δεν εφυγα και ουτε θα φυγω αν το θετεις ετσι..:comfort:
 

tjo

life gardener
Veteran
ο τίτλος του νήματος εξηγεί πολλά πλέον..:moon:
καλή συνέχεια!:tiphat:
 

atma

Member
συμφωνω μαζι σου tjo.....οποιος καταλαβε...καταλαβε...καλη συνεχεια κ σε σενα...:tiphat:
 

weedolada

Member
εντάξει μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ρε συ atma?είχες πόσα watt θύμισε μου (10.000,15000??),και 15-20 φυτά ούτε αυτό θυμάμαι ακριβώς,και το πρόβλημα σου είναι οι σφιχτοί παπάδες?επίσης είχα δει σε φωτογραφίες σου ότι είχες λάμπες οικονομίας και λάμπες νατρίου έτσι δεν είναι?μου φαίνεται λογικό κάποια φυτά να έχουν σφιχτούς παπάδες και άλλα όχι ανάλογα κάτω από ποια λάμπα βρίσκονταν..
 

tjo

life gardener
Veteran
το μεγαλύτερο γκρόου που είδε ποτέ το ελληνικό φόρουμ
είναι το δικό σου..πάρα πολλά φυτά και πάρα πολλά βατ...
..έχε το νου σου ότι στις μικρές κοινωνίες καρτώνεσαι
πιο εύκολα:tiphat:
 

atma

Member
εχεις δικαιο γιαυτο μικρες κοινωνιες μεγαλο το καρτωμα...το κουνουπι το κανουνε ελεφαντα..να σου πω ομως την αληθεια ρε φιλε το μεγαλητερο καρτομα το εχω φαει εδω μεσα.. μιας και μπορει να ειμασται ενα φορουμ απο ατομα με μερακι ..γιαυτο που κανουμε ..αλλα για φαντασου ...καποιος τωρα.. που γραφω εγω να μπορει να με βρει με λιγη προσπαθεια . καθολου δυσκολο για καποιον που γνωριζει...και ξερετε που αναφερομαι διωξη ηλεκτρονικου εγκ
 
Last edited:

locoezon

Member
Για να κατσει η διωξη και να σε παρακολουθει Ατμα,ειτε θα πρεπει να εισαι εμπορας και να σε εχει stand by για το τι κανεις και ποτε θα τελειωσεις,ειτε να τρεχει κατι αλλο εις βαρος σου και να σε παρακολουθουνε γενικα και οχι μονο εδω μεσα... Το εχω σκεφτει και εγω παρα πολλες φορες οτι μπορει καποιος εδω μεσα να ειναι της διωξης και να μας το παιζει grοwer και χασικλη(οπως και σε αλλα φορουμ). Δυστυχως δεν μας σωζει τιποτα απο το να κρυφτουμε απο αυτους,ακομα και το ΤΟR πιστευω... Αμα ομως εισαι καθαρος στο θεμα πρωσοπικης χρησης και καλλιεργειας δεν θα πρεπε να εχεις τοσο φοβο....
 

atma

Member
Exεις δικιο εμπορος δεν ειμαι ουτε τα λεφτα εχω στο νου μου να βγαλω απο το θεμα..
 
Last edited:
Top