What's new

cheese on flowering

zerard

New member
Aloha..briskomai sti 23i mera bloom kai exoun emfanisti kapoia kitrinismatakia..kati dn kanw swsta?25L glastra potizo 2.5-4L kathe 3 meres kai 1 fora taisma ti bdomada me biobizz lipasmata.ta fwta sas!!euxaristo ek ton proteron!
 

dimitris35

New member
xmm εγω αμα βλεπω καλα τα κατω εχουν κιτρινισει αρα μια χαρα λογικο...αλλα ας μιλησει και ενας πιο εμπειρος!!
 

herb4

Member
γεια σ zerard, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα (λίγο πιο προχωρημένο όμως) πάνω στην ανθοφορία.... Τότε μου είχαν πει ότι είναι το θέμα στη ρίζα και οτι χρειάζεται μεταφύτευση γιατί έχει γεμίσει η γλάστρα κ δν μπορούσε το φυτό να φάει, καλό θα είναι να δεις το ριζικό σου με ΠΟΛΥ προσοχή και να το κάνεις μια μεταφύτευση αν σε παίρνει σε 35+ λίτρα γλάστρα
το φυτό σου θα πρέπει να το βγάλεις μαζί με τη ριζομπαλα κ αν δεις καφέ-σάπια μυρωδιά στη ρίζα να τα αφαιρέσεις πάλι με προσοχή... οι θερμοκρασίες σου δν θα πρέπει να ξεπερνάν 26 στο φως κ σκοτάδι να πέφτει αν είναι δυνατόν κάτω από 18.

ελπίζω να βοήθησα, αν θες περίμενε κ καμιά άλλη γνώμη πάντως!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Στη φάση που είσαι και με το μέγεθος των γλαστρών η μεταφύτευση δε συνιστάται...
Οι εικόνες μάλλον τροφοπενία μου λένε...βέβαια στην ανθοφορία κάποιο κιτρίνισμα είναι φυσιολογικό, αλλά αυτό σαν να παραείναι...
Δοκίμασε να αυξήσεις σταδιακά τη δοσολογία της λίπανσης, αν λιπαίνεις χαμηλά...

:tiphat:Ορφεύς
 

zerard

New member
ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις.Με τη μεταφυτευση δυσκολο οχι μονο για αυτο..αλλα δν με παιρνει κιολας απο αποψη χωρου.το χω παιξει 1η βδομαδα 1μλ γκροου,0.5μλ μπλουμ σε 2.5λιτρα νεροβρυσης αφημενο 1 μερα σε θερμοκρασια δωματιου και να φυγει και το χλωριο,2ηβδομαδα 1μλ χεβεν 1 μλ γκροου 1 μλ μπλουμ , 0.5 τοπμαξ σε 4 λιτρα νερο και αυτη τη βδομαδα θα φαει 1.5 χεβεν 1 γκροου ,2 μπλουμ,1 τοπμαξ.Ολα αυτα αλλες φορες σε 32λιτρα νερο..τωρα ποσο και τι να αυξησω?? Δινω τις πληροφοριες μιας και 1η φορα σε γκροου κανω λιπανση με σκευασματα και δν ξερω και πολλα!επισης η κοριτσαρα ειναι 3 μηνων.
 

zerard

New member
επισης το νερο αφηνει καποια αλατα και φαινεται και στις 2η και 3η φωτο που εχει εξατμιστει στο υφασμα.υπαρχει περιπτωση να παιζει και αυτο το ρολο τ?
 

zerard

New member
οποτε αυξανω κατι απο τα μπιομπιζ ἠ παιρνω κατι εξτρα??ευχαριστω παλικαρια
 

orfeas

Active member
Veteran
ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις.Με τη μεταφυτευση δυσκολο οχι μονο για αυτο..αλλα δν με παιρνει κιολας απο αποψη χωρου.το χω παιξει 1η βδομαδα 1μλ γκροου,0.5μλ μπλουμ σε 2.5λιτρα νεροβρυσης αφημενο 1 μερα σε θερμοκρασια δωματιου και να φυγει και το χλωριο,2ηβδομαδα 1μλ χεβεν 1 μλ γκροου 1 μλ μπλουμ , 0.5 τοπμαξ σε 4 λιτρα νερο και αυτη τη βδομαδα θα φαει 1.5 χεβεν 1 γκροου ,2 μπλουμ,1 τοπμαξ.Ολα αυτα αλλες φορες σε 32λιτρα νερο..τωρα ποσο και τι να αυξησω?? Δινω τις πληροφοριες μιας και 1η φορα σε γκροου κανω λιπανση με σκευασματα και δν ξερω και πολλα!επισης η κοριτσαρα ειναι 3 μηνων.

Αν θυμάμαι καλά η Μπιομπιζ αναγράφει 3-5 ml/lt για το γκρόου και το μπλούμ...Το τοπμαξ μάλλον πεταμένα λεφτά είναι...
Τώρα για την απορία σου ως προς τα άλατα, άκυρο...
 

zerard

New member
χαιρετω την παρεα..μετα απο μια βδομαδα τα σημαδια ειναι ακομα τα ιδια μπορω να πω αυξανονται κιολας..αυξησα δοσολογιες στο προηγουμενο ποτισμα και τιποτα..καμια αλλη ιδεα αλανια μου??
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
πεινάνε τα κορίτσια σου φιλαράκι, βάζε 0,7-0,8 μλ/λ γκροου, 1,5 μλ/λ μπλουμ και απο 1 μλ/λ τα υπόλοιπα
 

zerard

New member
δικε μου το τελευταιο ταισμα ηταν σε 3ΛΙΤΡΑ νερο 2ml heaven grow bloom + 1 ml topmax σε 25αρα γλαστρα.τι δεν παει καλα??
 

b3n

Member
σε 3 λιτρα αδερφε χρειαζεσαι 3μλ grow, 6μλ bloom, 9ml heaven και 3μλ top max.


νερο βρυσης βαζεις?
 

zerard

New member
νερο βρυσης αφημενο 1 2 μερες σε θερμοκρασια δωματιου.να ταισω σημερα με τα μλ που λες b3n;;
 

zerard

New member
Επισης για πιο γρηγορη ανθοφορια χαμηλωνω τις ωρες;;;ισχυει αυτο;;να το σεταρω σε 11ωρες φως ή 10.Δεν ειναι αυτοματο!
 

Booker

Member
οι δοσολογίες είναι 3-4ml/lt, στα 3 λίτρα θα βάλεις το τριπλάσιο, αλλά αυτό θα το κάνεις όταν έχεις 3 κορίτσια να ποτίσεις. Όντως πεινάνε τα κορίτσια σου. Τήρησε το πρόγραμμα όπως προτείνει η εταιρεία, μία φορά την βδομάδα λίπανση και μία νερό. Το top max να το βάζεις λίγα λεπτά μετά το πότισμα χωριστά. Μην μπερδέψεις άλλα σκευάσματα, λειτουργούν διαφορετικά το καθένα και πιθανόν να τα κάψεις.
 

zerard

New member
ρε δικε μου ειναι σε 25αρα θελει τουλαιστον 3+ λιτρα νερο..εγω εβαζα τοσα λιτρα με 1μλ απο ολα..οποτε τωρα θα αυξησω μλ στα 3 λιτρα σωστα???ποτιζω καθε 3 μερες δν θα αντεξει με 1λ νερο με αραιωμενα..πες 3μλ γκροου 3 μπλουμ..Εκτος αν ποτισω οταν αναψει η λαμπα μετα απο ενα τεταρτο με 2 λιτρα νερο ΣΚΕΤΟ και μετα απο κανενα μισαωρο αλλο 1λιτρο νερο με τα σκευασματα αυξημενα???διορθωστε με παιδια..εχω σκαλωσει στο απειρο :) βιβες
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
@Μπουκερ
εάν βάλει αυτές τις δοσολογίες -δλδ υπερβολικά πολύ άζωτο- στο στάδιο που βρίσκονται τα
φυτά του φίλου μας του Ζεραρ, θα κάνει κολωτούμπα ο κύκλος τους. Κι από πότε κάνουμε
ότι μας λεν οι εταιρίες; έχουμε όλοι τα ίδια δεδομένα με τις εταιρίες;
 
Top