What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Blueberry ,Amnesia Haze ;

DcSantos

Active member
Am ajuns si mai aproape putin.. da. De atunci am mai scos filtrul sa mai castig vreo 20 cm si tot sunt la 10 cm sau mai aproape unele topuri..
La fel si eu ,am scos filtrul si extractorul sa mai castig spatiu si tot au crescut inapoi in lumini . Monstri tata ! :)))
 

DcSantos

Active member
11 sapt. de viata, 4 sapt 12/12.
Am eliminat cutia in care se aduna run.offul si pe care stateau ghivecele si am mai castigat in jur de vreo 20 de cm pe inaltime,am coborat si plasa si acum pare sa fie mai bine si plantele nu mai ajung in lumini ; sper totusi sa nu se mai intinda tare mult. Arata putin stresate,tot au primit supercroppinguri si asta le face sa fie putin in urma . in penultima poza pe frunza e o arsura cum au stat topul si frunza lipite de led. Temperatura statea pana acum intre 25-27 ,am scos driver-ul din cort si am sa vad cat mai scade.. pana acum arata 24 . Nu mai stiu ce sa mai zic, o zi buna si un Mare 420 Fericit cu ciuperci mexicane ,gionturi babane !!!
20422a.jpg
20422b.jpg
20422c.jpg
20422d.jpg
20422e.jpg
20422f.jpg
20422g.jpg
20422h.jpg
20422i.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Daca defoliezi mult sigur o sa le afecteze.
Baga un dezumidificator (nu din ala de jucarie) 1,5l si pune 1-2 ventilatoare mici daca ai, unul intre buza ghiveciului si scrog iar pe al 2-lea la jumatatea distantei dintre scrog si varf. Nu ar trebui sa ai probleme cu mucegaiul cat o sa ai cu distanta luminii, daca nu dimmezi corespunzator. E un avantaj ca lampa poate fi tinuta aproape, buna pentru boxurile pana in 180cm.
Succes !
 

DcSantos

Active member
Daca defoliezi mult sigur o sa le afecteze.
Baga un dezumidificator (nu din ala de jucarie) 1,5l si pune 1-2 ventilatoare mici daca ai, unul intre buza ghiveciului si scrog iar pe al 2-lea la jumatatea distantei dintre scrog si varf. Nu ar trebui sa ai probleme cu mucegaiul cat o sa ai cu distanta luminii, daca nu dimmezi corespunzator. E un avantaj ca lampa poate fi tinuta aproape, buna pentru boxurile pana in 180cm.
Succes !
multumesc ZonaVerde ! fara umidificator si cu ventilatoarele in plus la baza si cu extractorul la maxim pot mentine umiditatea la 50% . ma gandesc sa iau dezumidificator doar daca mai tarziu cand plantele is mai umflate nu o sa mai pot mentine umidititatea la 50 %. Vreau sa vad intai cum evolueaza si daca nu reusesc sa mentin o sa imi trebuiasca un dezumidificator . Sper sa reusesc sa mentin redus numarul aparatelor in cort !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca ventilatia e ok, nu ar trebui sa ai nevoie de dezumidificator, mai ales vara. Dar nu se stie niciodata cand se nimereste sa ai o saptamana de ploaie afara si mare nevoie de dezumidificare in cort in acelasi timp, si te trezesti nepregatit! oricata ventilatie ai avea daca afara ai tot 60%+, nu mai faci nimic..
 

DcSantos

Active member
daca ventilatia e ok, nu ar trebui sa ai nevoie de dezumidificator, mai ales vara. Dar nu se stie niciodata cand se nimereste sa ai o saptamana de ploaie afara si mare nevoie de dezumidificare in cort in acelasi timp, si te trezesti nepregatit! oricata ventilatie ai avea daca afara ai tot 60%+, nu mai faci nimic..
In concluzie poate ar fi mai bine sa iau unul pentru zilele ploioase ce vin la toamna si la iarna.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ai de gand sa cresti monstrii de-astia, probabil ca da. Toamna si primavara pot fi de obicei probleme.
 

DcSantos

Active member
Daca ai de gand sa cresti monstrii de-astia, probabil ca da. Toamna si primavara pot fi de obicei probleme.
Multumesc exploziv;am sa iau unul pentru cazuri extreme sa fie acolo. Pana acum nu am avut nevoie de unul dar e prima oara cand am asa aglomeratie si is curios de ce surprize ar putea fi. Daca sunt il pun la treaba si cam aia e.
 

legalizeRO

Active member
Ridica lumina aia la maxim.
Eu cred ca e mai bine un supercrop cat mai gentil, decat sa le arda lumina.
Gentil adica, eu am pus pe un patent micut, niste maneci de cauciuc. Strang cu el de unde vreau sa se indoaie creanga, doar cat sa stiu ca am distrus structura de rezistenta. Mai bine strangi mai putin, dar de mai multe ori, din mai multe unghiuri. Apoi o balansez de 100 de ori pana pica singura.
Am rupt multe crengi pana sa mi se dea mana, dar n-am mai facut supercrop de multi ani.
A, de fapt fac in veg, cand trebuie sa astept cortul de floare, dar acolo le indoi fara mila, si nici nu se rup.
Sa cureti si partea de jos la urmatoarele grow-uri. Ai sa muncesti la harvest-ul asta in plus, pentru mai putin.
28422a - Copy.jpg
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu pare asa aproape lumina, dar daca ai acum deja 5 grade diferenta intre nopte si zi.. ce mai faci la vara nene??
 

DcSantos

Active member
Ridica lumina aia la maxim.
Eu cred ca e mai bine un supercrop cat mai gentil, decat sa le arda lumina.
Gentil adica, eu am pus pe un patent micut, niste maneci de cauciuc. Strang cu el de unde vreau sa se indoaie creanga, doar cat sa stiu ca am distrus structura de rezistenta. Mai bine strangi mai putin, dar de mai multe ori, din mai multe unghiuri. Apoi o balansez de 100 de ori pana pica singura.
Am rupt multe crengi pana sa mi se dea mana, dar n-am mai facut supercrop de multi ani.
A, de fapt fac in veg, cand trebuie sa astept cortul de floare, dar acolo le indoi fara mila, si nici nu se rup.
Sa cureti si partea de jos la urmatoarele grow-uri. Ai sa muncesti la harvest-ul asta in plus, pentru mai putin.
View attachment 18127738
nu le arde lumina man ,nu sunt asa aproape de leduri sa le arda. is satul de cate supercroppuri le-am dat pana acum haha ! le las sa faca buzii acum .
 

DcSantos

Active member
Nu pare asa aproape lumina, dar daca ai acum deja 5 grade diferenta intre nopte si zi.. ce mai faci la vara nene??
la vara cam tot atat o sa fie diferenta. de obicei vara am 20-21 in timpul noptii in cort,dar si temperatura o sa fie si mai mare in timpul zilei deci probabil o sa fie cam aceeasi diferenta de temp intre zi si noapte.
 

DcSantos

Active member
PS:Lumina 300 w . Nu prea imi plac varfurile alea galben maronii ,cred ca le-am dat prea mult de mancare totusi. Le-am mai scazut putin din mancare.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Solul pare mult mai usor de controlat (numai ca dureaza mai mult) fata de coco, din ce am observat de la altii e ca sa ard mai repede fata de sol.

La cat de mare este panoul la 300W probabil sunt prea putini pe fiecare bara led si sa fie mai eficient (cand o sa ai mai mult spatiu pe inaltime).
Mugurii par compacti si seamana foarte mult cu dr greenspoon. Ce procent de sativa are?
 
Top