What's new

Bagseed outdoor 2014

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Fiecare se orienteaza si isi scoate plantele unde gaseste un loc bun.

Unde este trestie este si apa, deci din punctul asta de vedere este loc bun (atata timp cat nu e prea multa apa la radacini).

Dar na, nu toti avem balti, rauri sau papurisuri pe langa casa sau pe unde obisnuim sa umblam.

Porumbul ofera camuflaj pentru plante doar pana in Septembrie. Daca e un soi care termina mai tarziu risti sa ramai cu ele expuse (in cel mai bun caz) sau secerate o data cu cocenii. Daca e porumbul tau atunci problema se pune cu totul altfel.
 
G

ganja_ss

am ajuns is eu azi la fete,si surpriza 5 dintre cele 6 ramase aratau excelent,una a fost mancat de melcii aia nenorociti din nou ,abia isi revenise saraca si iar au halit-o,am pus f multa sare in jurul lor dar a plouat si s-a dus,trebuie sa cumpar granule anti melci neaparat,cele 5 s-au dublat in marime de acum 4 zile de la ultima vizita,poate nu chiar dublat dar au pus pe ele zdravan:),au inceput sa se ramifice am uitat sa fac poze dar o sa incerc data viitoare,au un miros f dubis,duce putin a staff dar ,un miros statut cumva,oricum sunt f multumit ca si-au revenit dupa defolierea masiva cauzata de melci,sper ca o data ce vor vi mai mari nenorocitii aia sa nu se mai urce in ele ,nu ma asteptam sa fie o problema melcii,nu am dat decat apa cam la 3-4 zile
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
stai, sper ca nu ai pus sare normala? nu face deloc bine plantelor cand este in exces, cum nu face bine nici omului.
 
G

ganja_ss

pai sunt in ghivece fetele,am pus pe langa ,in jurul lor,vre-o 4 kg sa ajunga direct in iad melcii aia :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
bun, doar ca de banii de care ai luat 4 kile de sare luai cel putin o punga de granule speciale.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Melcii aia sunt foarte importanti in mediul ala. Plantutele tale sunt cele care au 'rasarit' intr-un loc nepotrivit.

Cauta pe net instructiuni pentru cum se fac capcane de melci in jurul plantelor si o sa scapi de ei fara sa produci micro dezastre ecologice. :biggrin:
 
G

ganja_ss

stiu ce zici hemp ,oricum numa 3 am gasit morti restul nici nu s-au apropiat cand au vazut bariera alba a mortii :)),cand o sa fie plantele mai mari se vor mai urca pe ele in halu asta?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca sunt in ghivece cea mai simpla metoda la care ma pot gandi acum de capcana eco ar fi sa infasori ceva sarma de cupru pe ghivece
la distanta de 1-2 cm unu de altu, faci 3 inele si aia e.
sau la fel de bine se pot face spini din cutii de bere, spini care sa fie indreptati in jos. ca un gard de sarma ghimpata. (aici ar fi o problema daca e guerilla, ca aluminiul luceste.)
 
G

ganja_ss

am mai gasit faza cu sarma de cupru si pe aia o s-o incerc,da e guerilla iti dai seama,oricum defolierea cauzata de ei parca le-a facut mai mult bine,s-au ramificat si frunzele sunt din ce in ce mai multe ,probabil sa completeze lipsa lor in perioada cand erau f mancate
 
A

Avaible

picture.php
Oleee hop!
 

SunnyDays

Member
mi-a papat si mie una melcul :) si am prins aseara vreo 8 si i-am ucis , acu am luat bilute de alea albastre , sa vedem cat de eficiente sunt .
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ultima data cand am incercat sa adun melcii din jurul plantelor m-am trezit cu o galeata de 5L plina , asa ca am renuntat ca apareau de pretutindeni, parca erau ninja. :biggrin:
 
G

ganja_ss

mama Avaible ce boscheti frumosi,ale mele sunt jumatate in inaltime si in parte de jos chele,tre sa caut si eu bilute albastre dinalea neaparat mai alea ca a plouat azi de a rupt
 
G

ganja_ss

in sfarsit dupa multe cautari am gasit o fitofarmacie si am luat granule anti melci Optimol 4G am imprastiato pe toate in cele 6 ghivece sa le vina de hac ca tot ciupesc cate putin din ele,sper sa functionelze granulele,cat de curand o sa le mut in gropi ca sa se faca cat casa:) si sa ma scuteasca de udatul la 3-4 zile,intrebarea mea e,cam dupa cata ploaie o sa se duca granulele ? ,pe aici numa ploi de 20 de minute sunt si nu insemnate cantitativ
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu se duc imediat dar dupa 1-2 zile de ploi .. da. o sa iti dai seama cand sunt duse, ca nu le mai vei vedea pe acolo.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
se dizolva. practic asa omoara si melcii.. dizolvandu-se la contactul cu mucusul.
 
Top