What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

AutoEuforia,PineApple Express,Think Different,Super Lemon Skunk

makedon

Member
Veteran
απο θερμοκρασειες πρεπει να ειναι στρουμφ,ανεβα πανω απο 20 αν μπορεις κ προσεχε κ το νερο που δινεις να μην ειναι κρυο
 

Papastroumf

Member
Θα προσπαθήσω να την ανεβάσω λίγο ακόμα την θερμοκρασία όσο για την υγρασία δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αυτά τα κόλπα με βρεγμένες πετσέτες και τάπερ με νερό είναι πολύ προσωρινά. Άντε να κάνουν δουλειά για 1 ώρα.Η απόσταση είναι 70εκ,θα διορθωθεί σε λίγο κιόλας.Το νερό εννοείτε πάντα σε θερμοκρασία δωματίου πρωτού ποτίσω.
 

delicorganic

Well-known member
Θα προσπαθήσω να την ανεβάσω λίγο ακόμα την θερμοκρασία όσο για την υγρασία δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αυτά τα κόλπα με βρεγμένες πετσέτες και τάπερ με νερό είναι πολύ προσωρινά. Άντε να κάνουν δουλειά για 1 ώρα.Η απόσταση είναι 70εκ,θα διορθωθεί σε λίγο κιόλας.Το νερό εννοείτε πάντα σε θερμοκρασία δωματίου πρωτού ποτίσω.

κάτι που ίσως βοηθούσε για αρχή να ανεβάσεις πιο εύκολα υγρασία-θερμοκρασία ειναι χρονοδιακοπτης η dimmer στον εξαερισμό σου,αλλα δεν ξερω αν υπάρχει κίνδυνος να κλατάρει και πιο γρήγορα.
πάντως χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,αν δεν ξεκολλήσουν άμεσα(4-5 ημερες)σε βλεπω με πολύ μικρή σοδειά..
στην θέση σου θα έκανα restart με βελτιωμένες συνθήκες και ίσως άλλο χώμα με χαμηλότερο ph,έξτρα κοκοφοίνικα η περλιτη και μυκόρριζες,ώστε να φτιάξει ρίζα τούμπανο,αυτό είναι το σκεπτικό μου με όλα τα φυτά-πλούσιο ριζικό σύστημα από την αρχή(καλό αερισμό,σωστό ph,συμβιωτικοί μικροοργανισμοί)πόσο μάλλον με αυτόματα που είναι μετρημένες οι ημέρες ανάπτυξης.
καταλαβαίνω πως σε πιέζει ο χρόνος,αυτά τα φυτά στην τελική όλο και κάτι θα σου δώσουν να πιεις,οπότε είναι στο χέρι σου να δράσεις άμεσα να προλάβεις ώστε να μην πάει χαράμι τόσος κόπος..
καλή συνέχεια papa..:tiphat:
 
Last edited:

tjo

life gardener
Veteran
θα τολμησω να σου πω κι εγω να τα πεταξεις..αν ηταν σπορια φωτοπεριοδου δε θα στο ελεγα,αλλα εφοσον ειναι αυτοματα θα ηταν
πιο φρονιμο να τα πεταξεις μιας και εχασες πολυτιμες μερες λογω αστοχιας,.

25 βαθμοι για τα σποροφυτα ειναι το ιδανικο και 24/0 για να κερδισεις το χαμενο χρονο.οπως και επισης θασου ελεγα να ξεκινησεις με μικρες γλαστρες για να εχεις τον απολυτο ελεγχο με τα ποτισματα.
α,και κατι ακομα! τα σπορια φωτοπεριοδου με λιγο veg και μετα 12/12 τελειωνουν οπως και τα αυτοματα, βγαζουν σχεδον το ιδιο και
με πολυ καλη ποιοτητα φου..σκεψου καλα και πραξε:tiphat:
 

Papastroumf

Member
@deli ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου αλλά,υπάρχει και ένα μεγάλο αλλά.Αυτό που προτείνεις για το ρεσταρτ μου είναι πολύ δύσκολο αφού όλα αυτά που αναφέρεις είναι πολύ δύσκολο να τα προμηθευτώ (άντε να μπορώ να βρω περλίτη) αφού μένω σε αρκετά απρομακρυσμένη περιοχή και για να τα παραγγείλω και να έρθουν στα χέρια μου θέλω μία περιουσία όχι αστεία. :/ Τα αντίστοιχα μαγαζιά εδώ έχουν μόνο πολύ απαραίτητα και συνιθησμένα υλικά.Ο εξαερισμός μου δουλεύει 20/4 μαζί με τις λάμπες.Εννοείς ότι πρέπει να δουλεύει πιο λίγο ή πιο πολύ? Πιο πολύ μπορώ αλλά θα ρίχνει πολύ την θερμοκρασία.Πιο λίγο δεν μπορώ γιατί θα ζεσταίνονται οι λάμπες,άρα μειώνεται η απόδοση τους και υπάρχει κίνδυνος να καούν αν φτάσουν τους 85C.

tjo δεν μπορώ να τα πετάξω γιατί δεν με παίρνει ο χρόνος.Για την θερμοκρασία κάνω οτι καλύτερο μπορώ.Σήμερα ανέβηκε στους 19.Όσο για το 24/0 δεν ξέρω μιας και πρώτη φορά βάζω αυτόματα,αλλά διάλεξα το 20/4 αρχή-τέλος γιατί έτσι παίζουν πολλοί καλοί καλλιεργειτες ruderalis στο εξωτερικό.Αυτό με τα φωτοπεριόδου θα το ψάξω για την επόμενη μου περιπέτια,γιατί με ενδιαφέρει.Δεν διάλεξα αυτόματα γιατί τα γουστάρω ή γιατί είναι πιο εύκολα,καθαρά θέμα χρόνου επιλογή ήταν.Προφανώς και προτιμώ φωτοπεριόδου.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! :tiphat:

Υ.Γ Μείωσα την απόσταση σε πολύ ιδανικό ύψος για LED.

20170205_172559.jpg
 

tjo

life gardener
Veteran
oταν λες δε σε παιρνει ο χρονος τι ακριβως εννοεις?
 

delicorganic

Well-known member
Ο εξαερισμός μου δουλεύει 20/4 μαζί με τις λάμπες.Εννοείς ότι πρέπει να δουλεύει πιο λίγο ή πιο πολύ? Πιο πολύ μπορώ αλλά θα ρίχνει πολύ την θερμοκρασία.Πιο λίγο δεν μπορώ γιατί θα ζεσταίνονται οι λάμπες,άρα μειώνεται η απόδοση τους και υπάρχει κίνδυνος να καούν αν φτάσουν τους 85C.
Εννοώ ότι πρέπει να δουλεύει λιγότερο σε χρόνο η σε ένταση τώρα στην αρχή, ώστε να διατηρείται πιο εύκολα ψηλά η υγρασία και η θερμοκρασία..
αλλά papa επειδή δεν ξέρω καλά το μέσα και τους κινδύνους του και επειδή οι λάμπες σου είναι και ιδιοκατασκευη, καλό θα ήταν να ακούσεις τους γνώστες του θέματος,αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, γιατί είναι και ζήτημα ασφάλειας,εγώ ότι είχα να πω το ήπια..:biggrin:
πόσα κυβικά ανά ώρα βγάζει ο εξαερισμός σου και για πόσα τετραγωνικά χώρο?
 
Last edited:

bathory

Member
αν και δεν ειμαι ειδικος στο μεσα κατεβασε τον φωτισμο σου και ανεβασε με καποιο τροπο θερμοκρασια εκει μεσα.δεν νομιζω να φταινε τα σπορια κατι αλλο γινεται...!!καλη συνεχεια ρε φιλε
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα παιδιά σήμερα είχε πότισμα μιας και είχε στεγνώσει για τα καλά το χώμα.Συνολικά 600ml και στα 4 με 2ml/l root juice.Απόσταση στα 35 εκατοστά.Υγρασία 45% και θερμοκρασία έχει ανέβει 22 με κλειστό θερμοπομπό και ανοιχτή λάμπα.23,3 βαθμούς με ανοιχτή λάμπα και ανοιχτό θερμοπομπό.Ψέκασα το χώρος μπας και ανέβει η υγρασία θα δω σε λίγο την διαφορά.Να τονίσω οτι δεν ξέρω αν μετράτε από την 2η εβδομάδα και θεωρείτε την 1η σαν seedling stage ή μετράτε μόλις βγει από το χώμα.
 

Ksaderfo

Active member
Καλησπέρα παιδιά σήμερα είχε πότισμα μιας και είχε στεγνώσει για τα καλά το χώμα.Συνολικά 600ml και στα 4 με 2ml/l root juice.Απόσταση στα 35 εκατοστά.Υγρασία 45% και θερμοκρασία έχει ανέβει 22 με κλειστό θερμοπομπό και ανοιχτή λάμπα.23,3 βαθμούς με ανοιχτή λάμπα και ανοιχτό θερμοπομπό.Ψέκασα το χώρος μπας και ανέβει η υγρασία θα δω σε λίγο την διαφορά.Να τονίσω οτι δεν ξέρω αν μετράτε από την 2η εβδομάδα και θεωρείτε την 1η σαν seedling stage ή μετράτε μόλις βγει από το χώμα.

23.3... Αν ήταν 23.302 θα ήταν καλύτερα.. ρεεε!

ml??

Θυμήθηκα τώρα ατάκα από ταινία: "Χειριζόμαστε πλέον τα παιδιά σαν τοξικά απόβλητα".

Εμπειρία έχεις μπαρμπαστρουμφ?
 

Papastroumf

Member
Εγώ αυτό είδα αυτό έγραψα.Όσο για την εμπειρία έχω κάνει 1 outdoor που θεωρώ για 1ο grow ήταν πλήρη επιτυχία και ένα indoor με χρησιμοποιημένες λάμπες 2 grow.Δηλαδή ήταν το 3ο. Εκεί έβγαλα 100gr με 400hps.Δεν το θεωρώ επιτυχία αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.Τώρα το πόσο έμπειρος είμαι αξιολόγησε το εσύ.Εγώ πιστεύω οτι έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου αλλά δεν σταματώ να διαβάζω και να το εξασκώ το άθλημα όσο με παίρνει πάντα.Πρώτη φορά δοκιμάζω LED και αυτόματα. Βάλτο και αυτό στις σημειώσεις σου :tiphat:
 

Ksaderfo

Active member
Εγώ αυτό είδα αυτό έγραψα.Όσο για την εμπειρία έχω κάνει 1 outdoor που θεωρώ για 1ο grow ήταν πλήρη επιτυχία και ένα indoor με χρησιμοποιημένες λάμπες 2 grow.Δηλαδή ήταν το 3ο. Εκεί έβγαλα 100gr με 400hps.Δεν το θεωρώ επιτυχία αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.Τώρα το πόσο έμπειρος είμαι αξιολόγησε το εσύ.Εγώ πιστεύω οτι έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου αλλά δεν σταματώ να διαβάζω και να το εξασκώ το άθλημα όσο με παίρνει πάντα.Πρώτη φορά δοκιμάζω LED και αυτόματα. Βάλτο και αυτό στις σημειώσεις σου :tiphat:


Ανακουφιστηκα πολύ τώρα.. μου τη δίνουν τα noobs που κάναν ένα μπαφο και πάνε και αγοράζουν 1200 ευρώ πράγματα και 1200 ευρώ σπόρια και κάθονται όλη μέρα με τα ειδικά μπαφο-γιαλια και κρατάνε λογκ σαν τη Μαρία Κιουρί πριν παρατήσουν το όλο εγχείρημα...

Λεπον, εγώ πάσχω λίγο στο θέμα φύτρωμα, αν μεγαλώσουν λίγο δεν έχω θέμα, αλλά μερικά που βρήκα ότι βοηθαν σε αυτή τη φάση είναι τα έξης.

-Βαλε χώμα χωρίς πολλά nutrients.

-μη ποτιζεις με ψεκαστηρι.. πάρε ένα μικρό σωληνάκι και ριχνε λίγο νεράκι γύρω γύρω.

-Πολυ φως γιατί θα στρετσαρουν.

-Αν κολλήσει, απλά βάλε και άλλα. Συνήθως κολλάνε από στρες στη μεταφυτευση σε μένα, αλλά κολλάνε και από στρες από τα nutrients.

-Ανοιξε και μερικές τρύπες στη γλάστρα.. can't hurt..

-Θα σου πρότεινα root pouches για μετά.


Είχα ένα προπερσυ που είχε κολλήσει στα 4 φύλλα για 1 μήνα κυριολεκτικά.. το αφησα για να δω τι παίζει.. στους 2 μήνες ξεκόλλησε και μετά μαζί με τα άλλα άνθισε και βγήκε και αρσενικό.. όπως είπαν και οι άλλοι θα έβαζα και μία καινούρια παρτιδα, οι λάμπες σου αν είναι αρκετές για τα φυτά τότε σίγουρα είναι κουλ για καμιά 30αρια seedlings.

Υπόψιν ότι μπορεί ακόμα να κάνουν ρίζες.. άστα καμιά βδομάδα και μπορεί να πεταχτούν απότομα μετά.. όταν μεταφυτευσα τα αυτόματα widow περισυ , τα έβαλα έξω στις μεγάλες γλάστρες όταν ήταν σαν τα δικά σου στις προηγούμενες φωτό και "κόλλησαν" καμιά βδομάδα και μετά δώσανε απότομα.

Ωραία τα αυτόματα.. αλλά μαμιουνται πολύ σε απόδοση.. εγώ ξεμεινα ήδη.. αλλά μου δώσανε τζάμπα σπόρια περισυ :D

Να σου στείλω ένα μαγαζί που στέλνει αντικαταβολή ψιλογρηγορα και είναι κουλ; Θεσσαλονίκη είναι. Δεν είναι ακριβό.. καλές μάρκες..

Έχεις μία φώτο;;
 
Last edited:

Papastroumf

Member
-Βαλε χώμα χωρίς πολλά nutrients.
Το χώμα μας δεν έχει καθόλου nutrients,κάτι ελάχιστα μόνο και οργανική ύλη 30%-40%.

-μη ποτιζεις με ψεκαστηρι.. πάρε ένα μικρό σωληνάκι και ριχνε λίγο νεράκι γύρω γύρω.
Με ψεκαστήρι ψεκάζω τριγύρω τον χώρο για να ανέβει η υγρασία και την επιφάνεια του χώματος πρωτού ποτίσω για μουλιάσει και να ρουφάει το νερό όπως πρέπει.Μετά ποτίζω με μπουκάλι.

-Ανοιξε και μερικές τρύπες στη γλάστρα.. can't hurt..
Όσο γιαυτό φρόντισε ο θερμοπομπός :laughing:

-Πολυ φως γιατί θα στρετσαρουν.
Μειώσαμε την απόσταση στα 35 εκατοστά που πιστεύω είναι ιδανική.

-Αν κολλήσει, απλά βάλε και άλλα. Συνήθως κολλάνε από στρες στη μεταφυτευση σε μένα, αλλά κολλάνε και από στρες από τα nutrients.
Μεταφύτευση δεν έγινε γιατί μπήκανε απευθείας στις τελικές τους.Η ποσότητα του φαγητού είναι προσεγμένη και πλέον έχουν ξεκολλήσει όπως βλέπεις.

-Θα σου πρότεινα root pouches για μετά.
Μπορεί στο μέλλον όταν κάψω όλες τις γλάστρες :biggrin:.

Υπόψιν ότι μπορεί ακόμα να κάνουν ρίζες.. άστα καμιά βδομάδα και μπορεί να πεταχτούν απότομα μετά..
Δεν υπήρχε περιπτωση να τα στείλω.

Να σου στείλω ένα μαγαζί που στέλνει αντικαταβολή ψιλογρηγορα και είναι κουλ;
Στείλτο σε pm.

Έχεις μία φώτο;;

Πάρε 5

20170207_203559.jpg

20170207_203718.jpg

20170207_203724.jpg

20170207_203703.jpg

20170207_203729.jpg

Τωρινές συνθήκες: Υγρασία 36%
Θερμοκρασία 26,5
Υ.Γ. Για την υγρασία θα φροντίσω αύριο
 

Ksaderfo

Active member
Το χώμα μας δεν έχει καθόλου nutrients,κάτι ελάχιστα μόνο και οργανική ύλη 30%-40%.

Με ψεκαστήρι ψεκάζω τριγύρω τον χώρο για να ανέβει η υγρασία και την επιφάνεια του χώματος πρωτού ποτίσω για μουλιάσει και να ρουφάει το νερό όπως πρέπει.Μετά ποτίζω με μπουκάλι.

Όσο γιαυτό φρόντισε ο θερμοπομπός :laughing:

Μειώσαμε την απόσταση στα 35 εκατοστά που πιστεύω είναι ιδανική.

Μεταφύτευση δεν έγινε γιατί μπήκανε απευθείας στις τελικές τους.Η ποσότητα του φαγητού είναι προσεγμένη και πλέον έχουν ξεκολλήσει όπως βλέπεις.

Μπορεί στο μέλλον όταν κάψω όλες τις γλάστρες :biggrin:.

Δεν υπήρχε περιπτωση να τα στείλω.

Στείλτο σε pm.



Πάρε 5

View attachment 395855

View attachment 395856

View attachment 395857

View attachment 395859

View attachment 395860

Τωρινές συνθήκες: Υγρασία 36%
Θερμοκρασία 26,5
Υ.Γ. Για την υγρασία θα φροντίσω αύριο

Μία χαρά είσαι... Αυτα δίνουν αλλά κάτι τα τυραννάει.. μάλλον κάτι σε σχέση με θερμοκρασία, από χώμα νερό και nutrients είσαι μάλλον κομπλέ.. λίγο αεράκι δε θα πείραζε επίσης..

Ρίζουλες κάνουν αυτά ακόμα μάλλον, μη μασάς.. ριχνε λίγο νεράκι με το σωλήνα-μπουκαλι-αμφορεα και όταν ξερενεται η όλη φάση ρίξε και ένα καλό νερό..

Μπορείς να ανεβάσεις υγρασία αν αφήσεις μία κανάτα (ή αμφορέα) πάνω από το καλοριφέρ..

Έχεις pm.
 

Papastroumf

Member
Μαλλον φταίει η πεσμένη υγρασία,θα το βελτιώσω από αύριο.Η απλώστρα με πανοφόρια μας είναι καλή λύση πιστεύω.Έβαλα να δοκιμάσω την τακτική σου να δω πως θα πάει.
 

Ksaderfo

Active member
Μαλλον φταίει η πεσμένη υγρασία,θα το βελτιώσω από αύριο.Η απλώστρα με πανοφόρια μας είναι καλή λύση πιστεύω.Έβαλα να δοκιμάσω την τακτική σου να δω πως θα πάει.

Μηπως παραεχει ζεστασιά; Αυτα τα ολλανδικά γουστάρουν και το κρύο τους... (Βλέπε Holland hope)

Ναι υγρασία ανεβάζεις εύκολα, μία πετσέτα στο καλοριφέρ..

Κάνε μία πισίνα και συ! Τι gangsta είσαι;; :D


[YOUTUBEIF]tDlhzqLaum8[/YOUTUBEIF]
 

Papastroumf

Member
Μηπως παραεχει ζεστασιά; Αυτα τα ολλανδικά γουστάρουν και το κρύο τους... (Βλέπε Holland hope)

Ναι υγρασία ανεβάζεις εύκολα, μία πετσέτα στο καλοριφέρ..

Κάνε μία πισίνα και συ! Τι gangsta είσαι;; :D


[YOUTUBEIF]tDlhzqLaum8[/YOUTUBEIF]

xaxaxa :laughing: :laughing: :laughing:
Όχι ρε η θερμοκρασία είναι μια χαρά πλέον!
 

fousat

Member
Παπα,εγώ πάντως αυτό που είχα κάνει για υγρασία και μ έλυσε τα χέρια,ήταν κουβασ με νερό μέσα στο ρουμ,μεγάλος κουβάς,δοκίμασε το δηλαδή και θα καθορίσεις εσύ το πόσο νερό χρειάζεσαι
 
Top