What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Arena (micro)growerilor 2020

UPDATE: Miroase subtil si s-a facut mare
woohoo.gif
. Am facut putin LST, sper sa dea roade. As vrea sa ii fac 1-2 topinguri inainte de flower.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Lumina: 4x14W Rece + 4x13WNeutra = 108W
[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Hrana: Apa cu pH 6.4 - Am observat mici pete maronii, pe o frunza inferioara, si cateva mai deschis pe o alta frunza inferioara, si judecand dupa culoare inchisa a frunzelor am presupus ca e exces de ceva, asa ca la udare i-am dat doar apa.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Mediu: TMP: 24[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] de grade constant | UMID: 60-65% in ultima perioada, a fost mai frig afara[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Intrebari: As vrea sa ii fac toping, credeti ca e pregatita ? Mie mi se pare sanatoasa si pare ca area cel putin 3 noduri. Credeti ca ar trebui sa o mut in ghiveci mai mare (cel putin pe viitor - sta singura in 60x60x170 in ghiveci 5.7L) ?
[/FONT]




 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca nu e auto merge sa faci topping atat timp cat lasi minim 3 noduri si planta e sanatoasa.
Ghiveci mai mare la 108w nu stiu daca e cazul, dar sa zicem ca ai putea merge pe 10l daca ai un container la indemana sau planuiesti sa bagi mai multa lumina. Atat timp cat dai nutrienti si planta e sanatoasa beneficiile unui ghiveci mai mare sunt destul de subtile.
 

deepstate

Member
In continuare micutele mele cu deficienta de magneziu, la cat ingrasamant natural le-am dat poate reusesc sa termine.
Una din ele s-a intaltat mai tare si pare mai afectata, pitica doar pe frunzele inferioare.
 

Attachments

  • IMG_20200510_131202.jpg
    IMG_20200510_131202.jpg
    93.8 KB · Views: 50
  • IMG_20200510_131234.jpg
    IMG_20200510_131234.jpg
    71.4 KB · Views: 49
  • IMG_20200516_123956.jpg
    IMG_20200516_123956.jpg
    89.1 KB · Views: 43
  • IMG_20200516_124018.jpg
    IMG_20200516_124018.jpg
    77.5 KB · Views: 52
Nu e auto, si planuiesc sa ii bag 220W maxim. Pare sanatoasa si cred ca are peste 3 noduri. Poate imi fac curaj maine si ii fac toping.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In continuare micutele mele cu deficienta de magneziu, la cat ingrasamant natural le-am dat poate reusesc sa termine.
Una din ele s-a intaltat mai tare si pare mai afectata, pitica doar pe frunzele inferioare.

Tu nu cumva ai prea mult azot acolo? Azotul in excess interactioneaza cu absorbtia de Ca si/sau Mg, si poate da o deficienta de mai multe elemente ce arata similar cu ce ai tu acolo.
Si ai si ceva indicii, zone spre culoarea albastru pe unele frunze si varfurile arse. Cel putin asa vad eu in poze.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
U01_01 Week 01

U01_01 Week 01

Am gasit azi un controller mai vechi care statea degeaba. L-am pus la plantute.
picture.php

Later edit: datele alea sunt ce a citit de cum l-am bagat, cu usa deschisa si fara timp de acomodare. Dupa cateva ore, situatia sta cam asa: T: 23, RH: 60%, VPD: 11, SH: 100%.
 
Last edited:

barcode

Active member
Hai sa vedem, ce ai?


Nimic special.
Micro DWC
70x40x120cm(h)
2xBlueberry FEM (seedsman)
300w led DIY
5L pots
Advanced Nutrients (Micro-Grow-Bloom)
pH 6.13
PPM 1030
T ~20C


Day2 12/12


:tiphat:
 

Attachments

  • IMG_6299.jpg
    IMG_6299.jpg
    57.6 KB · Views: 52
  • IMG_6301.jpg
    IMG_6301.jpg
    60.8 KB · Views: 58
  • IMG_6297.jpg
    IMG_6297.jpg
    66.7 KB · Views: 55
  • IMG_6293.jpg
    IMG_6293.jpg
    74.1 KB · Views: 63

barcode

Active member
Leduri la 220V, asa-i? Grija pe unde pui mana! Succes.


Da, niste leduri de 50w pe 220v....leftovers de la alte grow-uri :biggrin:.

Nu prea am ce sa caut cu labele pe acolo dar am sa pun niste banda cu mastic sau ceva pt izolare, probabil atunci cand o sa pun si "alb" pe pereti.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am facut si eu un panou similar pentru cineva dar am gasit un panou led stricat cu radiator si panou de sticla de protectie in el, si doar am schimbat diodele cu de astea cob la 220V. Daca mai prind un sh de ala la pret bun fac unul si pentru mine. Mai ales ca fiind la 220V se controleaza usor care coburi sa fie aprinse si care nu, in caz ca vrei sa reduci temperatura sau nu ai nevoie de toate aprinse.
 

barcode

Active member
Eu am cumparat niste radiatoare sanatoase de 80x80cm si Led-urile le-am prins in suruburi cu pasta termica.



Cutia este din MDF de 2.5mm si este prototip. Am sa o refac dintr-un lemn de 4 sau 6mm sa fie mai sanatoasa, refacut sistemul de printere pe box+etansare, voi face si "canale" prin care sa directionez aerul in interiorul panoului astfel incat tot aerul sa treaca doar prin radiatoare si poate iau in calcul varianta de sticla.



La varianta cu sticla vad doua probleme:

1. caldura din spatiul dintre sticla si panoul;

2. sticla trebuie sa fie termorezistenta (mai greu de gasit pe dimensiuni "custom")


Later edit:
Cam asa arata panoul
 

Attachments

  • led.jpg
    led.jpg
    28 KB · Views: 46
Last edited:

deepstate

Member
Saptamana X.
 

Attachments

  • IMG_20200526_114511.jpg
    IMG_20200526_114511.jpg
    71.9 KB · Views: 47
  • IMG_20200526_114506.jpg
    IMG_20200526_114506.jpg
    73.9 KB · Views: 55
  • IMG_20200526_114456.jpg
    IMG_20200526_114456.jpg
    101.2 KB · Views: 46
  • IMG_20200526_114451.jpg
    IMG_20200526_114451.jpg
    84.3 KB · Views: 45
UPDATE: Nu sunt sigur ce are. HELP!

Lumina: 108W
Hrana: Apa simpla, apoi putin mix mentionat anterior
Mediu: TMP: 24 grade constant | UMID: 45-65%

Nu stiu daca am mentionat sau cat de bine se vedea in pozele anterioare dar aparusera pe frunzele mai de la baza niste pete maronii. Aparent treaba asta a escaladat si planta arata ca in poze. Initial am udat doar cu apa crezand ca e un excess, dar acum tind sa cred ca e deficit CalMg. Am pus apoi 2-3 lingurite de Soil Plus, si am amestecat cu pamantul de la suprafata, apoi am udat cu putin mix Grow + Heaven. Frunzele par cam plostite, cred eu ca ar putea fi overwatering. Sfaturi va rog :comfort:

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In primul rand aia e o planta ori deshidratata prea rau ori prea udata si cu radacina distrusa. Apoi nu stiu, zi-ne mai multe ca poate sa se traga tot de la problemele cu udarea.
 
Bai, nu stiu ce anume sa mai zic. In principiu am incercat sa mentin mediul corect and all. Lumina a fost la 15-25 cm mai mereu de planta. De udat udam cam la 4 zile sa zic, si pamantul la suparafata e uscat dar mai adanc pare umed. Nu am senzor sa zic exact. In ultima zi am udat mai mult (pe 17 am udat normal cu mixul ala, ultima udare fiind pe 10, apoi am udat iar pe 20 cu apa simpla sa fac putin flush, ca mi se parea ca se extinde problema pe frunze, si am mai udat pe 24 foarte putin sa intre mix-ul ala in sol) Cel mai probabil e overwatered ca pana acum parea ca e super ok, crestea fericita. Ma gandeam sa nu fie probleme cu oxigenul la radacina :?



Btw explo, foarte tare afisajul ala.

De asemenea, planata are cam 3 saptamani in ghiveci de 5.7L. Nu stiu exact cat de repede trage apa. Initial era problema cu ventilatorul care usca super repede la suprafata, dar de obicei verificam si mai adanc. Daca e overwater e ceva metoda sa o ajut, sau doar o las in pace ?
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Uite, eu iti dau un exemplu, alea din poza au fost udate cu o zi inainte de a fii pozate. Sunt in ghivece de 500 ml si inca sunt la 90%+ saturatie de apa in sol. La tine e sigur overwater. Si e usor sa faci overwater in ghivece mari cu plante mici. Pamantul prea umed nu e un mediu bun pentru radacini ori ph si de aceea e posibil sa apara probleme si cand nu lipsesc elemente. Rezolva intai cu udarea apoi vezi daca trebuie si nutrienti.
 
Top