What's new

Aprovizionare

tricky1

Member
Ai grija la radacini ca sunt foarte fragile, cand or fi.
Eu fiindca stiu ca am 2 maini stangi le bag in pamant si astept, mi se pare mai sigur.
 

lamijtoo

New member
Multumesc pentru raspunsuri. Incerc tehnica lui Gantz pentru ca semintele germinate aratau foarte bine.
Gracias...
 

arigog

Member
as dori sa fac o comanda de nutrienti de pe un site de specialitate , preferabil unul care detine produse din gama biobizz sau advance nutrients , care ar fi 100% sigur ca trimit in romania si pe care se poate face plata cu cardul .
cei care ati facut asta deja va rog sa mi spuneti si in cat timp ati primit produsele si care a fost modalitatea prin care au ajuns in mana voastra .
 

arigog

Member
hmmm..nimeni nimic

atunci de pe hydroponics.eu , care dintre astea (Atami,Cellmax,Ghe,Bionova,Growth,Technology,Growth Technology - Orchids,Growth Technology - Chilli) le recomandati ? vreau doar unul pt veg , unul pt bloom si un bloom-booster. ...cam scumpa livrarea 20 euro.. :(
 

Paff

Member
Am luat acest pamant din Hornbach... pe care il voi amesteca cu perlit 20%.Ce parere aveti?
 

Attachments

  • DSC04347_resize.JPG
    DSC04347_resize.JPG
    46.2 KB · Views: 22

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Este bun, eu de obicei il folosesc in amestec cu alt pamant normal, pentru strainurile a caror aroma imi place. Din cate am observat chiar imbunatateste aroma si mirosul. (cantitatile de terpenoizi)
 

arigog

Member
as avea o intrebare : ce pamant sau ce amestec recomandati voi ?
maine merg la baumax sa cumpar , data trecuta (acum vre un an de zile) am gasit ceva pamant import olanda, scria ca era ori pentru lalele ori pt trandafiri , nu mai tin minte , destul de scump, cam 30 ron 10 L , dar scria pe el ca are continut de guano + microelemente.
mai am si niste perlita cu care voi amesteca pamantul, ar mai fi ceva de adaugat?
stiti vre o "reteta" , e buna la ceva turba ??
 

hamstorg

Member
Pai,for starters 80% pamant 20% perlit,dar tovarasul gantz a spus ca mai foloseste cocopeat in amestec dar chiar nu merita bataie de cap,plus ca am citit undeva ca cocopeatul cu pamantul nu se inteleg super bine,ca ar distruge niste nutrienti din pamant.


Go with 80% pamant si 20% perlit.


Cat despre pamant eu am fost in bricostore se vinde niste pamant chiar ok care are pH-ul intre 6.5-6.7 ceea ce este excelent.
 

sznake

jarhead
..scria pe el ca are continut de guano + microelemente.
mai am si niste perlita cu care voi amesteca pamantul, ar mai fi ceva de adaugat?

Daca are guano si microelemente inseamna ca e foarte bun!

Cat despre amestec, importante is 2 lucruri:

1.Sa aiba PH-ul in jur de 6.5 (daca pamantul are PH 6, mai pui niste turba, care are PH 7 - 7.5)

2. Sa aiba drenaj bun (testul cocolosului in palma --> strangi in palma un cocolos de pamant. Daca la prima atingere se destrama usor, inseamna ca drenajul e bun. Daca nu se destrama usor, inseamna ca e prea lipicios, nu e bun drenajul. Daca nu se formeaza deloc un cocolos, inseamna ca drenajul e prea mare.) Pentru sporirea drenajului se adauga nisip, perlit sau turba, iar pentru scaderea drenajului se adauga sol brut (negru) sau compost.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
si eu am citit undeva ca pamantul si coco nu s-ar intelege...dar am experimentat si nu a fost nici o problema. plante sanatoase, radacini puternice, bud bun...

guano + microelemente SUPER, dar nu l-as folosi pt plante prea tinere sau pentru a germina seminte direct in el.
 
T

Terente

Yo personal, folosesc si recomand carbunele ramas de la un foc (facut in aer liber) sau chiar cel de gratar cumparat de la benzinarii. Il maruntiti si potriviti in tub in asa fel incat sa filtreze fara a bloca fluxul de aer! Recomand insa, folosirea unui lemn neutru si bine uscat care sa nu contina rasini sau sucuri naturale, care nu vor face altceva decat sa "cimenteze" particulele de praf in int. filtrului. Lemn neutru: fag, frasin, stejar, salcam, etc. Mai merge si sistemul de filtrare "in trepte" adica dulapioarele acelea de plastic cu sertarase, sertare pe care le gauriti (5-6mm) in care adaugati carbunele maruntit (cam 10mm diametru) in straturi de la 5cm pana la umplerea completa a sertarului - depinde de puterea "exaust vent"-ului. Dulapiorul il puteti face chiar voi, e chiar mai bine asa, astfel stabiliti exact dimensiunile ce va frezeaza intentia ;)

Asa pentru inceput, stie cineva unde pot gasesi carbon activ ca sa-mi fac si eu un filtru?

noroc![/quote]
 
T

Terente

Cu tot respectul replic ca eu am crescut 3 ani la rand Guerilla's Gusto si intr-adevar au iesit femele curate 1/3 din ele (asta e rata la toate), insa potentza.... HOMBRE! Diferentza e ca eu le-am crescut pe toate outdoor. Guerilla. Iar soarele a facut toata diferenta ;)
 

arigog

Member
mi am cumparat de la baumax Compo Sana Pamant Pentru Plante Verzi Si Palmieri 10L la 20 lei , scrie pe el ca are fertilizator cu efect imediat care hraneste plantele cu toate elementele principale importante in primele 4-6 saptamani, fara fertilizare suplimentara.Contine AGROSIL care ajuta la o crestere puternica si la o formare f buna a radacinii, contine si perlita. ph ul zice ca ii intre
5 - 6,5 .
oare e prea fertilizat pentru inceput ?
sa mai adauga turba sau perlita ?
picture.php


mai era la 50L tot de la Compo alt pamant care continea si guano si alte chestii doar ca era 50 ron si nu aveam nevoie chiar de atata /
 

sznake

jarhead
..ph ul zice ca ii intre
5 - 6,5..

Nu e bine deloc daca PH-ul e sub 6. Chiar nu prea e bine daca e sub 6.5. Trebuie neaparat sa il amesteci 50/50 cu niste turba bruna cu PH 7 - 7.5.

Vad ca te-ai zgarcit si nu ai luat pamant din ala cu guano..
 

arigog

Member
orice amestec de turba e bun ? voi cauta maine...
nu m am zgarcit :biggrin: cel cu guano era doar la sac de 50 L ... nu aveam nici cum sa il transport... nici nu aveam ce face cu el , pentru ca voi creste doar 1 planta.
cei de la greenhouseseeds sustin ca tin la 5.5ph-ul la super silver haze...sau poate ei cresc hydro..stiu ca sub 6,5 nu mai sunt anumite minerale in sol sau nu mai le poate lua planta sau asa ceva :dunno:

picture.php
 

hamstorg

Member
Si daca planta aia moare/iese mascul/se face hermi/sufera niste boli/doamne ferseste pateste ceva in veg? Ce te vei face ? :D
 

arigog

Member
e samanta feminizata , ei zic ca sunt hermie free (celelalte 9 din 10 cate am avut, pe care le am crescut anul trecut , nu au fost hermie nici una) , daca da boala in ea asta e...ghinion
am de gand sa fac un micro-grow cu 1 planta la CFL-uri , nu dispun de spatiu...etc pt a face un altfel de grow
 

Paff

Member
Yo personal, folosesc si recomand carbunele ramas de la un foc (facut in aer liber) sau chiar cel de gratar cumparat de la benzinarii. Il maruntiti si potriviti in tub in asa fel incat sa filtreze fara a bloca fluxul de aer! Recomand insa, folosirea unui lemn neutru si bine uscat care sa nu contina rasini sau sucuri naturale, care nu vor face altceva decat sa "cimenteze" particulele de praf in int. filtrului. Lemn neutru: fag, frasin, stejar, salcam, etc. Mai merge si sistemul de filtrare "in trepte" adica dulapioarele acelea de plastic cu sertarase, sertare pe care le gauriti (5-6mm) in care adaugati carbunele maruntit (cam 10mm diametru) in straturi de la 5cm pana la umplerea completa a sertarului - depinde de puterea "exaust vent"-ului. Dulapiorul il puteti face chiar voi, e chiar mai bine asa, astfel stabiliti exact dimensiunile ce va frezeaza intentia ;)


Asa pentru inceput, stie cineva unde pot gasesi carbon activ ca sa-mi fac si eu un filtru?

noroc!
[/quote]

Frate, n-am inteles nimic ce vrei tu sa zici aici... sau poate sunt eu prea fumat la ora asta.. Zici ca e vr-un post tradus cu goagal in romaneste...
Carbune activ uite aici : http://www.ecopur.ro/carbune.activ.html sau cel de acvarii:
http://www.smartbuy.ro/sbPD_CARBUNE-ACTIV_653818
Sau baga un ochi aici unde am explicat cu ce se mananca: http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=151621

Cand mai dai sfaturi... dale din propria ta experienta sau doar daca esti foarte bine informat... sii ca esti bine informat si ai experienta trebuie sa convingi lumea pe aici cu posturi potente.. si poze
O seara buna in continuare!
 
T

Terente

Da, paff, eu dau sfaturi din experienta popoarelor africane in masinariile kerplunk...
Voiam doar sa fie un pont despre cum sa-ti faci singur carbunele activ, da' se pare ca nu m-am prins cum sa separ Quote-ul (citatu' pe draculeste) de rasp.
Cat despre atacul la persoana (ala cu potenta) se vede ca si forumu' asta s-a infectat cu romanisme. Pacat ca nu-s in limba romana... da' goagle imi pare cunoscut >:)
 
Top