What's new

aporia

Gert Lush

Active member
Veteran
φιλε τρομερε σε 3-4 μηνες θα εχεις καταλαβει αυτα που σου λενε γιατι θα τα δεις και αν δεν παθεις δεν θα μαθεις εγω βαζω στοιχημα πρωτο σου grow πανω απο 100 g δεν θα βγαλεις και με 250w-600w-800w-1000w υπαρχουν πολλα αλλα που πρεπει να κανεις για να παρεις πολλα, οποτε παρε μια 400 κανε πρωτο grow και μετα να δεις οτι θες περνεις αλλη μια

Τέλεια συμβουλή, δε χρειάζεσαι άλλη.
 

tromeros

Member
Ξέρω `γω; Εσύ θα μας πεις.

Πάντως βλέπω και αλλού οτι σε απασχολεί πόσο ρεύμα θα κάψεις.
Φίλε χωρίς αυγά δεν γίνεται ομελέτα, ούτε χωρίς ρεύμα το grow.
Δεν νομίζω οτι θα βρείς ρεύμα φτηνότερο απο την ΔΕΗ. Η μανούβρα της γεννητριας δεν αξίζει εκτός αν ζεις μακρυα από δίκτυο (στα βουνα της Αλβανίος, ας πούμε).

Πολύ ευκολά υπολογίζεις πόσο ρευμα χρειάζεσαι αν πχ έχεις 400αρα, βάλε και ανεμιστήρες κλπ, πες 1/2 κιλοβαττ. Πες οτι το καις 2 μήνες 16/8 για veg και δυο 12/12 για ανθοφορία, ορίστε 840 κιλοβάτορες, πάνω-κάτω. Με πόσα σὲντς, 15; η κιλοβάτορα;
Λοιπόν, γύρω στα 125 ευρούδια το grow.

Τα έχεις; κάντο. ΑΝ το εννοεις σοβαρα, δλδ.
Τώρα να μπλέκεις με γεννήτριες πετρελαίου σε ηχομoνωτικά κουτιά, να σου πώ, ακούγεται χοντρομαλακία. Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει η παραγωγη ηλεκτρισμού περισσότερο από τη φου.
Μην μπλέκεις όμως τα δύο, τουλάχιστον όσο είσαι αρχάριος.

Άντε, νὰ `σαι καλά, μου θύμισες και γιατί δεν γράφω... :D


re den me niazei gia tin tsepi mou me niazei gia to an me paroun xampari..me megalo logariasmo revmatos..
 
εάν σε ενδιαφέρει να μην σε πάρουν χαμπάρι, κράτα μικρό καλάθι, δηλαδή άσε τα πολλά χαιλίκια και κάνε ένα μικρό γκρόου να μάθεις τα βασικά γιατί στο τέλος και δε θα βγάλεις τίποτα και έξοδα πολλά θα κάνεις και θα βάλεις και καμιά φωτιά και θα έχεις και άλλα...
Μου θύμισε η ιστορία ,ένα φιλαράκι μου παλιά που πήγε μια φορά Α'νταμ, έφαγε και κανένα -δυο κουμπιά και αποφάσισε να γίνει d.j. ...Πήγε λοιπόν και σε ένα δυο μαγαζιά,α γόρασε μηχανήματα[ναι ,αυτά τα ΜΚ-2 της Τεχνίκς] πήγε και μια βόλτα στα δισκάδικα και έσκασε κάτι εκατοντάδες χιλιάδες δραχμές για βινύλια και μετά από ένα-δύο χρόνια μεγάλης αποτυχίας και απογοήτευσης,κατάλαβε ότι δεν κάνουν τα ράσα τον παπά...
 

vitalygr

Member
λοιπόν, μιας και λέμε κοτσάνες ακούστε τι μου είπε ένας παλιός από εξωτερικό.
Πριν κόψεις λέει το φυτό,του βάζεις καυτό νερό στη ρίζα έτσι ώστε το απότομο κάψιμο/στρεσάρισμα να δώσει γκάζια στην παραγωγή των τελευταίων ρητίνων...
καμιά γνώμη?

Kai ena fakelaki Lipton me arwma lemoniou
 

Latest posts

Latest posts

Top