What's new

Antartiko

O

orfeas

Όντως πολύ ενδιαφέρον το κείμενο, αν και δε το διάβασα ολόκληρο(απελπιστικά αργό φόρτωμα από ένα σημείο και μετά--λες να φταίνε τα μεγάλα γράμματα;:laughing:) , μου θύμισε δε τα γυμνασιακά μου χρόνια. Μάθαμε πολλά τέτοια κόλπα στη Βιολογία και στην Ανθρωπολογία...

Τώρα για τις κάμπιες, αν δε θες να πας στο Κονφιντορ, υπάρχει κι ο ΒΤ(v. Kurstaki) που νομίζω ότι κάνει δουλειά...
Ο δε Κηπουρός(ένας Σερραίος παππούς) λέει στο βιβλίο του (το πουλάει το "Πελίτι")ότι όσες πεταλούδες δεν καταφέρνει να τις πιάσει με την απόχη, τις αφήνει στο ράμφος των πουλιών που προσελκύει πετώντας σπόρους(στάρι ας πούμε) πεταχτά ανάμεσα στα λαχανικά του.

Για τους δε Ισπανούς, δυστυχώς η τάση μου θυμίζει ΔΗΜΑΡ κι αυτό επιβεβαιώνει τη επικράτηση(ακόμα) των Ολλανδών (κι όχι μόνο).
Το ενθαρρυντικό, όμως, είναι ότι όλο και περισσότεροι (τουλάχιστον παλιοί) καλλιεργητές στρέφονται προς τις περίφημες landraces-τροπικές ή μη.
 
O

orfeas

εάν δεν είχαμε τόσα μελτέμια φέτος ,θα μιλούσαμε για ιδανική σεζόν. Σήμερα είχαμε 35αρια με ζεστό αέρα... Μέχρι και σήμερα πότιζα κάθε 2-3 μέρες ...τώρα λέω να ποτίζω όποτε βλέπω τα φύλλα κλαμένα... 3 εβδομάδες μείναν ...

Με πολύ ενδιαφέρον κοιτάζω τα site της ΑCE και της cannabiogen , υπάρχουν και άλλα παρόμοια [επιλεγμένοι σπόροι από διάφορες γειτονιές του κόσμου]?Έχω στο στοκ ,ένα panama και ένα carib αλλά είμαι και πλεονέκτης :biggrin:

Καλά εσείς και πότε δεν έχετε μελτέμια! Μια βδομάδα έτυχε να κάτσω κάποτε (από κάτω μεριά, όχι όμως τόσο δυτικά) και δεν ευχαριστήθηκα ούτε ένα μπάνιο. Άσε που κάπου εκεί στο Βάι έφαγα την αμμούδα της ζωής μου. Θα μου πεις εμείς εδώ είμαστε καλομαθημένοι μ' αλλιώτικα νερά κι ανέμους...

Πλεονέκτης ο κύριος; Μη το λες, γιατί κι εγώ στοκάρισα JMD, Nepjam και Bangi Haze. Ας κάνουμε εμείς τη προσωπική μας τράπεζα, γιατί το δις εξαμαρτείν...

Ρε συ Αντάρτη, κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το ομαδικό κουότ...
 

antartist

Member
Μάλλον πιο πολύ με τον Σερραίο παππούλη είμαι, παρά με το ψέκασμα.
Φαντάζεσαι πως θα ήταν να κυνηγάω πεταλούδες με την απόχη όλη μέρα;
Ευτυχώς που έχω πουλιά στη γειτονιά.
Θα δω πως θα πάει με το δύχτι και το νάυλον και αν χρειαστεί αυτοσχεδιάζω.
Αύριο σκοπεύω να στήσω το τσαντίρι, γιατί σήμερα έβρεξε ένα χεράκι πάλι και μόλις είχα δοκιμάσει για πρώτη φορά λίγο bloombastic, που μου έδωσε ένας φίλος, στον Αλβανό.
Δεν έπρεπε να ξεπλυθεί το χώμα. Πάλι καλά που είχα έτοιμες τις σακούλες και το σκέπασα.

Η γνώμη μου για τις εταιρίες σπόρων είναι ότι παντού υπάρχουν καλά και κακά γονίδια, όπως και σε bagseed μπορείς να βρείς αξιόλογα πράγματα.
Πέρα από τις τάσεις όλοι προσπαθούν να πουλήσουν.
Αρκει να είσαι λίγο τυχερός για να πέσεις στον σωστό σπόρο, αλλά και πάλι είναι χαοτικό αυτό με τις πιθανότητες.
Προσωπικά δεν αγοράζω από κανέναν.
Ρισκάρω που ρισκάρω, ας ρισκάρω τζάμπα!
 

tjo

life gardener
Veteran
οχι φιλε..αν ειναι να ρισκαρεις να μην ρισκαρεις τζαμπα...
ακομακι αν δωσεις 100 ευρο για σπορια (1 πακετο) εχεις πιθανοτητες να σου βγει κατι που ΔΕΝ θα λεει..ΑΛΛΑ οι πιθανοτητες για να βγαλεις εναν καλο φενοτυπο ειναι παρα πολυ περισοτερες απο ενα
bag seed...δε ρισκαρω να βαλω οτι να ναι γιατι το ρευμα ειναι πανακριβο και το κεφαλι μου μεγαλο..:tiphat:

ps

καποια στιγμη κι εμεις τα ελληνοπουλα θα πρεπε να υοθετησουμε
τη μεθοδο της ανταλλαγης οπως οι φιλοι μας οι ξενοι..ετσι ουτε
λεφτα θα δινουμε για σπορια,ουτε θα ρισκαρουμε τζαμπα..:)
 
O

orfeas

ps

καποια στιγμη κι εμεις τα ελληνοπουλα θα πρεπε να υοθετησουμε
τη μεθοδο της ανταλλαγης οπως οι φιλοι μας οι ξενοι..ετσι ουτε
λεφτα θα δινουμε για σπορια,ουτε θα ρισκαρουμε τζαμπα..:)

Αυτό ούτως ή άλλως ήδη γίνεται στο Πελίτι κι αλλού:laughing:
 

togrowornot

New member
Για να ανταλλαξεις σπορια, πρεπει να διαθεσεις χρονο και εργασια να βγαλεις. Δλδ να παρεις σωστα σπορια με το ταχυδρομειο, να τα μεγαλωσεις, να εχεις μαζι θυληκα και αρσενικα και να παρεις μια ποσοτητα σπορων και μονον για να μπορεις να κανεις ανταλλαγη ή οτι αλλο θες. Με τους κλωνους ειναι πιο ευκολο να γινει. Και εχω την εντυπωση στα κρατη που εχουν πιο χαλαρους νομους το παιχνιδι γινετε με κλωνους περισσοτερο απο οτι με σπορια.
 
O

orfeas

Έλα ρε "να ζεις ή να μη ζεις",
δεν είναι δα και τόσος χρόνος/κόπος! Υπάρχει και η επιλεκτική γονιμοποίηση, αν θες να βγάλεις σπόρια. Πως κάνουν τεχνική γονιμοποίηση στις γυναίκες; Κάπως έτσι :woohoo:
Με τους κλώνους δε είσαι υποχρεωμένος να παίρνεις συνέχεια κλώνους. Κι αν κάτι σου πάει στραβά και χάσεις τον κλώνο, άντε γειά!
Εδώ ο High Country έκανε ολόκληρη ιστορία με colloidal silver για να μπορέσει να πάρει σπόρια...
 

antartist

Member
οχι φιλε..αν ειναι να ρισκαρεις να μην ρισκαρεις τζαμπα...
ακομακι αν δωσεις 100 ευρο για σπορια (1 πακετο) εχεις πιθανοτητες να σου βγει κατι που ΔΕΝ θα λεει..ΑΛΛΑ οι πιθανοτητες για να βγαλεις εναν καλο φενοτυπο ειναι παρα πολυ περισοτερες απο ενα
bag seed...δε ρισκαρω να βαλω οτι να ναι γιατι το ρευμα ειναι πανακριβο και το κεφαλι μου μεγαλο..

ps

καποια στιγμη κι εμεις τα ελληνοπουλα θα πρεπε να υοθετησουμε
τη μεθοδο της ανταλλαγης οπως οι φιλοι μας οι ξενοι..ετσι ουτε
λεφτα θα δινουμε για σπορια,ουτε θα ρισκαρουμε τζαμπα..

Tjo έχεις πολύ δίκιο και θέτεις σημαντικά ζητήματα!

Από την προσωπική σκοπιά μου τα βλέπω ως εξής:
Δεν ακυρώνω την αγορά σπόρων από εταιρίες αλλά από την στιγμή που είμαι νέος καλλιεργητής και μαθαίνω ακόμα θα δώσω την ενέργειά μου και τα χρήματά μου για να εξελίξω και να παγιώσω τις καλλιεργητικές μου δεξιότητες.
Όταν μάθω να διαχειρίζομαι σωστά έναν σπόρο και τον !χώρο μου και να παίρνω το full potential από το φυτό τότε θα σκεφτώ ποια ποικιλία μου ταιριάζει και είναι αξιόπιστη και θα την αγοράσω.
Είναι κρίμα να βλέπεις σωστά γονίδια να μεγαλώνουν λάθος.
Από την άλλη, δεν είναι το θέμα του ρίσκου της παραγγελίας μόνο, που προσωπικα δεν το σκέφτομαι καθόλου, αλλά περισσότερο το θέμα της βαρεμάρας . Άσε που έχω την εντύπωση πως οι εταιρίες δίνουν στις τράπεζες γραμμές Β' διαλογής και το ιδανικό θα ήταν η αγορά να γίνει επί τόπου από παράρτημα της εταιρίας. Ανυπομονό λοιπόν να πάω A'dam σύντομα και να ψωνίσω για 3 χρόνια.

Κι εγώ έχω τεράστιο κεφάλι όπως και πολλοί άλλοι μέσα εδώ, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι η καλλιέργεια για πιώμα δεν είναι αυτοσκοπός.
Αφενός το ψάξιμο σε bagseed κρύβει μια γοητεία και αφετέρου θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον αν εμέις οι καινούριοι ψάχναμε να βρούμε σπόρους με δυναμική, που μεγαλώνουν στην Ελλάδα από παλιά.
Έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα να βρεις έναν καλό φαινότυπο και να σου φύγει. Το θέμα είναι να κρατήσεις το γονίδιο με κλώνους και αυτό το καταφέρνεις είτε με αγοραστο αλλά είτε και με bagseed.

Το θέμα της συσπείρωσης της Ελληνικής κοινότητας είναι μεγάλο και προφανώς πάσχει.
Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό όταν υπάρχουν αξιόλογοι Έλληνες καλλιεργητές και άνθρωποι που ούτε καν ποστάρουν στο Ελληνικό και ίντριγκες μεταξύ συναφιών και απίστευτη φλωριά και φόβος γύρω απο την καλλιέργεια.
Είναι ελπιδοφόρο τουλάχιστον ότι στον Βορά αυτές οι σχέσεις άρχισαν σιγά-σιγά να αναπτύσονται με αφορμή κανά δυο λιανομάγαζα...
Αν δεν ξεκολλήσουμε, δεν κάνουμε θυσίες και δεν πάρουμε ρίσκα δεν θα γίνει ποτέ τίποτα από τις τρώγλες των HPS μας.

Αυτά τα ολίγα και με μεγάλη επιείκεια..!!

Αυτό ούτως ή άλλως ήδη γίνεται στο Πελίτι κι αλλού

Η κοινότητα της Κάνναβης, Ορφέα, προφανώς και είναι κάτι διαφορετικό και δεν έχει να κάνει με τον Πελίτη...

Υγ: Ορφέα, multiquote:
Τσεκάρεις το multiquote, στα ποστ που σε ενδιαφέρουν, στην κάτω δεξιά γωνία και μετά πατάς απλό quote στο τελευταίο ποστ που τσέκαρες.
 
O

orfeas

............

Η κοινότητα της Κάνναβης, Ορφέα, προφανώς και είναι κάτι διαφορετικό και δεν έχει να κάνει με τον Πελίτη...

Έλα ρε μεγάλε! Γιου νηηντ του γουορκ ον γιορ χουμορ α μπιτ!:tiphat:

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, επικροτώ σχεδόν σε όλα!
 
O

orfeas

... Άσε που έχω την εντύπωση πως οι εταιρίες δίνουν στις τράπεζες γραμμές Β' διαλογής και το ιδανικό θα ήταν η αγορά να γίνει επί τόπου από παράρτημα της εταιρίας. Ανυπομονό λοιπόν να πάω A'dam σύντομα και να ψωνίσω για 3 χρόνια.
...

Γιατί, ρε φίλε, μόνο στο 'Νταμ έχει breeders;
Χάθηκαν η Ελβετία, Αγγλία, Ισπανία κι αλλαχού;
 

togrowornot

New member
Έλα ρε "να ζεις ή να μη ζεις",
δεν είναι δα και τόσος χρόνος/κόπος! Υπάρχει και η επιλεκτική γονιμοποίηση, αν θες να βγάλεις σπόρια. Πως κάνουν τεχνική γονιμοποίηση στις γυναίκες; Κάπως έτσι :woohoo:
Με τους κλώνους δε είσαι υποχρεωμένος να παίρνεις συνέχεια κλώνους. Κι αν κάτι σου πάει στραβά και χάσεις τον κλώνο, άντε γειά!
Εδώ ο High Country έκανε ολόκληρη ιστορία με colloidal silver για να μπορέσει να πάρει σπόρια...

Με τους κλώνουςς είμαστε πιο κοντά στην ανθοφορία. Αν είχες να διαλεξεις (και είχες τη δυνατότητα, άλλωστε για ανταλλαγή μιλάμε) τι θα προτιμούσες: Βέβαια με τα σπόρια κερδίζεις σε αποθήκευση και συντήρησή τους. Και φυσικά σε μεταφορά. Αν όμως μιλάμε για ανταλλαγή face to face είναι πολύ καλύτερο ο κλώνος. Και απο ότι βλεπω, στα φόρα, η τεχνογνωσία και υλική υποστήριξη είναι τεράστια.
 

antartist

Member
Έλα ρε μεγάλε! Γιου νηηντ του γουορκ ον γιορ χουμορ α μπιτ!:tiphat:

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, επικροτώ σχεδόν σε όλα!

Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο δύσκαμπτος με το χιούμορ.
Αλήθεια, επίσης, είναι πως έχω δει να αναφέρεις τον Πελίτη κανά δυο φορές ακόμα και νόμιζα σοβαρολογούσες.
Αλλά ακόμα και έτσι να είναι δεν τρέχει κάστανο.
Αυτό το σχεδόν το εξηγείς;

Γιατί, ρε φίλε, μόνο στο 'Νταμ έχει breeders;
Χάθηκαν η Ελβετία, Αγγλία, Ισπανία κι αλλαχού;

Η Ελβετία ψιλοξενερουά για μένα,
Στην Αγγλία έχω φίλο σε ένα κωλοχώρι έξω από την Οξφόρδη που είναι κολλητός με τον Seedsman και θα μου κάνει τα κουμάντα,
Η Ισπανία καλή αλλά όχι για τώρα,
Επόμενος στόχος Cali αλλά απέχω κατά πολύ προς το παρόν.
Η Τσεχία καψούρα αλλά δεν έχει breeders.
Στο Dam έχει πλάκα, είναι κοντά και μπορώ να βρω breeders από όλο τον κόσμο...
 
O

orfeas

Η διαφωνία μου ήταν στο δεύτερο κουότ που έκανες αμέσως παραπάνω, καθώς και με τη φάση των κλώνων τους οποίους μπορείς να χάσεις εν μία νυκτί. Ο κλώνος είναι σχετικά εγγυημένη μέθοδος, όταν τον καλλιεργούν ομάδες που έχουν καλή επαφή...
Ο σπόρος όμως παραμένει σπόρος. Τον βάζεις στη συντήρηση και μετά από (γιατί όχι)χρόνια τον ξυπνάς:). Τώρα βέβαια μιλώ για σπόρους με σταθεροποιημένα χαρακτηριστικά, όπως π.χ. τους "ελληνικούς" που ανέφερες.

Για τον Seedsman, μη ξεχνάς ότι δεν είναι breeder κι είναι αυτός που με αγνόησε εκκωφαντικά όταν του παραπονέθηκα για την αστοχία που είχα με το SSH...

Ελληνική κοινότητα κάνναβης; What's that?

@togrowornot
ο κλώνος είναι Η λύση για μέσα όταν θες σε σύντομο(σχετικά) χρόνο να πάρεις συγκεκριμένη ποσότητα/ποιότητα.
Ωστόσο, κάτι είπε ο Αντάρτης για αυτοσκοπό και συμφωνώ μαζί του. Η όποια καλλιέργεια έχει τη γοητεία της κι όποιοι καλλιεργούν(όχι μόνο κάνναβη) καταλαβαίνουν τι εννοώ...
 

antartist

Member
Δεν τρώω κανένα κόλλημα με τους Ολλανδούς αλλά ούτε και με τα γονίδιά τους, για τη φάση προτιμάω το Dam.

Ο φίλος πέρνει από Seedsman σπόρια με χούφτες και απλά θα με καβαντζώσει κανένα δωράκι για την επόμενη φορά που θα τον δω.
Ούτε και γι αυτόν μου καίγεται καρφί...

Κλώνος vs σπόρια είναι σαν να συγκρίνεις πορτοκάλια με λεμόνια...
Ο κλώνος είναι πολύ συγκεκριμένος φαινότυπος το οποίο είναι βολικό και παραγωγικό,
ενώ με το σπόρι παγειώνεις το ότι κρατάς με μεγαλύτερη ασφάλεια το γονίδιο αλλά μετά κάνεις μεγάλο αγώνα για να βρεις τον φαινότυπο.
Πολλά τα σενάρια και ο κάθε μάστορας επιλέγει τα εργαλεία του...

Για την Ελληνική κοινότητα δεν θα σχολιάσω, απλά θα πω πως κι εδώ μια κοινότητα είμαστε...
Και πάντα μιλάω για καλλιεργητές και ανθρώπους με παιδεία και γνώσεις, αγάπη και αφοσίωση πάνω στο ζήτημα Κάνναβη, όχι κάνγκαρους με 1000άρες...
 
O

orfeas

Διόρθωση για τους κάνγκαρους!
Το λήμμα είναι ο "κάνγκουρας" του "κάνγκουρα" ...:laughing:

Το 'Νταμ για φάση, ναι, μέσα...

Όσο για τα σπόρια, εγώ έχω κάποια που βγάζουν μόνο δύο φαινότυπους, καλό;
Για τη κοινότητα σε κατανοώ απόλυτα. Όσο για τη δικιά μας εδώ μέσα, μπορεί να απαρτίζεται από κάμποσα μέλη, αλλά πόσα είναι τα ενεργά;
 

antartist

Member
Διόρθωση για τους κάνγκαρους!
Το λήμμα είναι ο "κάνγκουρας" του "κάνγκουρα" ...:laughing:

Το 'Νταμ για φάση, ναι, μέσα...

Όσο για τα σπόρια, εγώ έχω κάποια που βγάζουν μόνο δύο φαινότυπους, καλό;
Για τη κοινότητα σε κατανοώ απόλυτα. Όσο για τη δικιά μας εδώ μέσα, μπορεί να απαρτίζεται από κάμποσα μέλη, αλλά πόσα είναι τα ενεργά;

Θα εκλάβω το πρώτο σχόλιο ως χιούμορ για να μη με λες άκαμπτο πάλι.
Προφανώς και γνωρίζω τη σωστή λέξη ως γνήσιο παιδί της πιάτσας...

Αυτό με τα σπόρια και τους 2-3 φαινότυπους πολύ καλό, συμβαίνει με κάποιες πιο σταθερές ποικιλίες και τυχερός αυτός που τα κατέχει.

Σχετικά με το φόρουμ τώρα, μην ξεχνάς την προηγούμενη συγκυρία και την ύπαρξη του 420 όπου ο κόσμος χωρίστηκε σε δύο στρατόπεδα.
Είναι λογικό να χρειάζεται χρόνος για να ξαναμπούν τα πράγματα σε μια ροή, αν φυσικά το επιτρέψουν οι συνθήκες, ειδικά μετά τη σύλληψη του Γιούφτου που βρίσκεται σε νιρβάνα.
 
Σχετικά με το φόρουμ τώρα, μην ξεχνάς την προηγούμενη συγκυρία και την ύπαρξη του 420 όπου ο κόσμος χωρίστηκε σε δύο στρατόπεδα.??????
Είναι λογικό να χρειάζεται χρόνος για να ξαναμπούν τα πράγματα σε μια ροή, αν φυσικά το επιτρέψουν οι συνθήκες, ειδικά μετά τη σύλληψη του Γιούφτου που βρίσκεται σε νιρβάνα.?????

Ποιος είναι ο Γιούφτου ρε μάγκες?
 
O

orfeas

Διόρθωση για το "ο Γιούφτου"
Το σωστό είναι " η Γιούφτους" "του Γιούφτου":woohoo:

Εν τω μεταξύ, πότε τον δέσανε και δεν πήρα χαμπάρι;
Αν κι αυτός δεν θα έχει πρόβλημα, νομίζω...
Αυτός που μάλλον την έχει άσχημα είναι ο Κανγκουροσατίβας (Κανγκατιβα) από Αυστράλια μεριά...
 
O

orfeas

Μόλις διάβασα τα σχετικά στις ανακοινώσεις, τα νομικά δεν τα πολυκαταλαβαίνω, και αυτό που ψυλλιάζομαι είναι ότι αν καταφέρουν και τον τυλίξουν για ξέπλυμα, μάλλον την έχει βαμμένη.
Έτσι δεν έφεραν βόλτα και τον Αλ Καπόνε;
 

Latest posts

Latest posts

Top