What's new

AK 48 και Bubblelicious Hydro 600w

orfeas

Active member
Veteran
Πολύ ζούγκλα ρε συ Αμλέτο!
Εν τω μεταξύ, γιατί νομίζω ότι έχεις άσχημη προσβολή από μασητικά φρικιά;
Για πιάσε το γυαλί και κόζαρε!
 

LegacyTron

Member
μπορεί να το νομίζεις επειδή είχα ξεχάσει το φλας αναμμένο και αντί για καφέ οι βούλες βγαίνουν λευκές. Παρ' όλα αυτά, για να το λες εσύ, κάααατι θα είδες περισσότερο...θα το πάρω το γυαλί και θα κοζάρω!!!! και την είδα την πασχαλίτσα χτες να κάθεται στην τσάντα μου και λεω να την πάρω για την ντουλάπα....αλλά την άφησα να πετάξει να φύγει....
 

LegacyTron

Member
Πολύ ζούγκλα ρε συ Αμλέτο!
Εν τω μεταξύ, γιατί νομίζω ότι έχεις άσχημη προσβολή από μασητικά φρικιά;
Για πιάσε το γυαλί και κόζαρε!


Έπιασα γυαλί, κόζαρα αλλά μάλλον σκατά γυαλί έχω. Δεν βλέπω ζουζούνια. Δεν καταλαβαίνω. Ο γεωπόνος μου είπε να του πάω αύριο ένα φύλλο, παρ' όλα αυτά αγόρασα το CannaCure για καλό και για κακό ένα δεκαρικάκι έτσι για τη φουκαριάρα τη μάνα του. Έχω δει βέβαια ότι κάτι είχατε κάνει στο παρελθόν μερικοί από εσάς και βάλατε δική σας συνταγή για να ξεφορτωθείτε τους spidermites...Ενδέχεται αν αντιμετωπίζω κάποιο φρικιό να είναι αυτό....Σας παραθέτω φωτό από τα φύλλα χωρίς μεγενθυτικό φακό, κι ότι καταλάβετε...Για πείτε πριν το ταράξω στα χημικά....Να αρχίσω το ψέκασμα; Πάνω στα φύλλα; Κάτω από τα φύλλα; Με αναμέννη τη λάμπα; Σβηστή; Για βοηθήστε μην πάει τσάμπα το γκρόου εδώ που φτάσαμε!!!

IMAG1070_zps3e6156ab.jpg


IMAG1072_zps08d2635b.jpg


IMAG1071_zps655770e3.jpg


IMAG1075_zps9d50fba2.jpg
 

LegacyTron

Member
ή του λείπει Μαγνήσιο/Ασβέστιο, ή έχω φάει ξύλο από αραχνο-τερμίτες....Για πείτε ορέ παιδιάααααααααα βοήθειαααααααααα
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Spidermites δεν νομίζω να είναι, σε τέτοιο βαθμό θα είχες παρατηρήσει τουλάχιστον τις φωλιές τους κάτω από τα φύλλα. Με μεγεθυντικό φακό, έχεις κοιτάξει; Όχι απαραίτητα το pocket microscope, απλό μεγεθυντικό φακό. Περίμενε και τις γνώμες των συναδέλφων..
Απο την άλλη είναι ζούγκλα εκεί οπότε ίσως να είναι λίγο δύσκολο να παρατηρήσεις τα spidermites, τσεκαρέ το όσο πιο καλά γίνετε.

Θύμισε μου..
PH ελέγχεις κάθε μέρα;
Τι PH παίζει κατά την διάρκεια της εβδομάδας; Είσαι πάντα onspot, στα 'νορμαλ' επίπεδα;
Λιπάσματα πόσο και ποια ρίχνεις; δοσολογία σε 10λτ;
Πόσο νερό πίνουν ανα αλλαγή νερών περίπου;
Αλλάζεις 1 φορά την εβδομάδα το νερό να υποθέσω;

Από την στιγμή που δεν έχεις παρατηρήσει spidermites, πιο πολύ μου φαίνεται για κανένα calcium def, ph lockout, μη σωστή αναλογία λιπασμάτων στο τανκ μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα. Κάτι τέτοιο.
 

LegacyTron

Member
Spidermites δεν νομίζω να είναι, σε τέτοιο βαθμό θα είχες παρατηρήσει τουλάχιστον τις φωλιές τους κάτω από τα φύλλα. Με μεγεθυντικό φακό, έχεις κοιτάξει; Όχι απαραίτητα το pocket microscope, απλό μεγεθυντικό φακό. Περίμενε και τις γνώμες των συναδέλφων..

Κοίτα, πήρα μεγενθυντικό φακό επί 10, δεν πήρα μικροσκόπιο. Δεν βλέπω "ζιζάνια" ούτε "κινήσεις" ούτε τίποτα περίεργο.


Απο την άλλη είναι ζούγκλα εκεί οπότε ίσως να είναι λίγο δύσκολο να παρατηρήσεις τα spidermites, τσεκαρέ το όσο πιο καλά γίνετε.

Έκανα ενδελεχή έλεγχο αλλά και πάλι δεν θα κοιμηθώ ήσυχος απόψε, ψέκασα μια φορά με το CannaCure έτσι για να μου φύγει ο πόνος, παράγγειλα και τα SB του Gert Lush για να ηρεμήσω και να τα έχω έτοιμα σε περίπτωση που στο μέλλον αντιμετωπίσω κάτι, αν δεν είανι τίποτα τώρα αυτό.


Θύμισε μου..
PH ελέγχεις κάθε μέρα;

Ναι. Σχεδόν δηλαδή. Πριν και μετά το πότισμα. Για να δω τι του δίνω και τι αφήνει μετά.


Τι PH παίζει κατά την διάρκεια της εβδομάδας;

Όταν ποτίζω το πάω στο 5,8 ή 5,9 και το ρημάδι το κατεβάζει στο 5,3. Αυτό το παραμύθι κράτησε 2-3 βδομάδες. Αλλά τώρα ξεκίνησα να ποτίζω με ΡΗ 6,2 και το έριξε στο 5,7. Ελπίζω αυτό να έφταιξε και να έφαγε το ένα το κοκομπλόκο του....


Είσαι πάντα onspot, στα 'νορμαλ' επίπεδα;

Ναι θεωρώ ότι το πάω αλφάδι στα όρια της αναπτυξιακής μας πολιτικής.


Λιπάσματα πόσο και ποια ρίχνεις; δοσολογία σε 10λτ;

Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, αλλά ακολουθώ την αναλογία της Ετικέτας του GHE Flora Micro Hardwater, Gro & Bloom. Στα επίπεδα νερού που έχει το τανκ (γιατί έχω επικλινές δάπεδο άρα δεν μπορώ να σου πω ακριβώς πόσο νερό βάζω), υπολογίζω ότι κάθε δόση δίνει από 0,06 ως 0,09 EC. Δηλαδή ένα σετάκι δόσης 10 μικρο, 5 γκρο, 15 μπλουμ δίνει από 0,06 ως 0,09 EC ανάλογα αν το νερό είναι ακριβώς κάτω ή πάνω από το αυτοκόλλητο WARNING.
Πόσο νερό πίνουν ανα αλλαγή νερών περίπου;

Πιστεύω 7 Γλάστρες πίνουν πάνω κάτω 20 λίτρα νερό. 3 λίτρα η μία πες να "κρατάει" μετά από 15 λεπτά πότισμα. Και μετά ποτίζω ύστερα από 3 μέρες.


Αλλάζεις 1 φορά την εβδομάδα το νερό να υποθέσω;

1 φορά τη βδομάδα στο DWC , κάθε 2η βδομάδα τη Βίλμα αφού τρώει αραιά ποτίσματα. Το DWC δεν έχει δείξει ούτε ένα σημείο προβλήματος.


Από την στιγμή που δεν έχεις παρατηρήσει spidermites, πιο πολύ μου φαίνεται για κανένα calcium def, ph lockout, μη σωστή αναλογία λιπασμάτων στο τανκ μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα. Κάτι τέτοιο.

Ελπίζω κόρακα γιατί χέζομαι πάνω μου με το που σκέφτομαι αραχνοειδείς κεφαλαλγίες πάνω στα κορίτσια μου!!!!
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Άμα δεν έχεις εντοπίσει τίποτα από mites είναι καλό. Ελπίζω αχρείαστα να είναι τα πράγματα που παρήγγειλες και να τα πετάξεις επειδή έληξαν.

Με τα λιπάσματα το έχασα πόσο ακριβώς ρίχνεις, αλλά αφού μου λες σαν την ετικέτα της ghe, καταλαβαίνω.
Το EC που έχει το νερό -πριν βάλεις τα λιπάσματα- πόσο είναι; 0.2-0.3 ή παραπάνω;
Και θύμισε μου το συνολικό EC που παίζεις συνήθως στα wilma;

Είσαι χώμα στο wilma σωστά; Τo PH του χώματος δεν θα έπρεπε να είναι απο 6.2 και πάνω; Δεν θυμάμαι καλά τώρα πόσο άλλα κάπου πάνω απο 6.0 πρέπει να παίζεις.




Όταν ποτίζω το πάω στο 5,8 ή 5,9 και το ρημάδι το κατεβάζει στο 5,3. Αυτό το παραμύθι κράτησε 2-3 βδομάδες. Αλλά τώρα ξεκίνησα να ποτίζω με ΡΗ 6,2 και το έριξε στο 5,7. Ελπίζω αυτό να έφταιξε και να έφαγε το ένα το κοκομπλόκο του....

Κάθε φορά που οι αντλίες πάνε ON πέφτει και το PH από 6.2 σε 5.7;





1 φορά τη βδομάδα στο DWC , κάθε 2η βδομάδα τη Βίλμα αφού τρώει αραιά ποτίσματα. Το DWC δεν έχει δείξει ούτε ένα σημείο προβλήματος.
Κάθε 2 εβδομάδες στο wilma. Κλασσικά το νερό επιστρέφει από τις γλάστρες και πάει πισω στο τανκ. Ελπίζω στο τανκ να έχεις βάλει αεραντλίες ή έναν κυκλοφορητή νερού μέσα. Δεν είναι και ότι καλύτερο 2 εβδομάδες -με μικρά διαλείμματα- στάσιμο νερό.
Το νερό θα φέρνει και ψιλο λάσπες απο το χώμα.



Τελοςπάντων, δες αυτές τις μέρες για στοιχεία mites, δύσκολα θα σου ξεφύγουν από το μάτι και το μεγεθυντικό φακό αφού ψάχνεις επίμονα.

Επίσης δες το PH σου που πρέπει να είναι στο χώμα.

Τέλος τέλος, τα ghe μου δημιουργούσαν και εμένα calcium def μετά από κάποιο διάστημα, αλλά όλα αυτά στον αέρα γιατί μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά grow.


Βραδιάτικα ελπίζω να μην ξέχασα τπτ.
 

LegacyTron

Member
Άμα δεν έχεις εντοπίσει τίποτα από mites είναι καλό. Ελπίζω αχρείαστα να είναι τα πράγματα που παρήγγειλες και να τα πετάξεις επειδή έληξαν.

Από το στόμα σου και Στου Θεού τ' αυτί!

Με τα λιπάσματα το έχασα πόσο ακριβώς ρίχνεις, αλλά αφού μου λες σαν την ετικέτα της ghe, καταλαβαίνω.
Το EC που έχει το νερό -πριν βάλεις τα λιπάσματα- πόσο είναι; 0.2-0.3 ή παραπάνω;

Ναι τόσο, 0,2-0,3 πριν τα λιπάσματα.


Και θύμισε μου το συνολικό EC που παίζεις συνήθως στα wilma;

Ξεκίνησα από 1,3-1,4 και τώρα είμαι στο 1,9-2,0.

Είσαι χώμα στο wilma σωστά; Τo PH του χώματος δεν θα έπρεπε να είναι απο 6.2 και πάνω; Δεν θυμάμαι καλά τώρα πόσο άλλα κάπου πάνω απο 6.0 πρέπει να παίζεις.

Παίζω Κοκοφοίνικα και περλίτη, άρα καλά κρατάει στα υδροπονικά νούμερα το ΡΗ πιστεύω, έβαλα χώμα 5% μόνο, μέγκα-βλακέισον ίσως , θα δείξει...



Κάθε φορά που οι αντλίες πάνε ON πέφτει και το PH από 6.2 σε 5.7;

όχι, κάθε φορά που οι αντλίες πάνε ΟΝ, πάει από 5,8 σε 5,3. Τώρα την τελευταία φορά που πότισα το σήκωσα στο 6,2-6,3 για να πέσει στο 5,7.


Κάθε 2 εβδομάδες στο wilma. Κλασσικά το νερό επιστρέφει από τις γλάστρες και πάει πισω στο τανκ. Ελπίζω στο τανκ να έχεις βάλει αεραντλίες ή έναν κυκλοφορητή νερού μέσα. Δεν είναι και ότι καλύτερο 2 εβδομάδες -με μικρά διαλείμματα- στάσιμο νερό.
Το νερό θα φέρνει και ψιλο λάσπες απο το χώμα.

έχω βάλει αντλία αέρα και έξτρα τρόμπα νερού για να ανακυκλώνει το νερό στο τανκ.



Τελοςπάντων, δες αυτές τις μέρες για στοιχεία mites, δύσκολα θα σου ξεφύγουν από το μάτι και το μεγεθυντικό φακό αφού ψάχνεις επίμονα.

Ελπίζω να μην τους συναντήσω καν!!!

Τέλος τέλος, τα ghe μου δημιουργούσαν και εμένα calcium def μετά από κάποιο διάστημα, αλλά όλα αυτά στον αέρα γιατί μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά grow.

χμ....με την προϋπόθεση ότι "είχες στο νου σου" ότι παίζω με κοκοφοίνικα και περλίτη, ναι μεν διαφορετικά υποστρώματα, αλλά υδροπονία "κοντά" πες και τα δύο...Χμ...Θα δοκιμάσω να ξεκινώ το πότισμα με ΡΗ γύρω στο 6,2 για να πέφτει στο 5,7 και βλέποντας και κάνοντας....Να σηκώσω λίγο ακόμα το λίπασμα ή όχι;

Βραδιάτικα ελπίζω να μην ξέχασα τπτ.

Ευχαριστώ πολύ για την νυχτερινή σου αμεσότητα αδερφέ~!

**ΕDIT: Κάπου είχα διαβάσει αν θυμάμαι καλά που διαπραγματευόσασταν τη χρήση του Softwater έναντι του Hardwater για το micro. Να το δοκιμάσω στη Βίλμα ή όχι;
 

orfeas

Active member
Veteran
Συγνώμη αν σε έβαλα στο λούκι για ψάξιμο, αλλά αυτά τα στιγματάκια είναι καραμπινάτη ένδειξη τετράνυχου ή θρύππα. Ωστόσο, άλλο από κοντά κι άλλο από φωτό...

Από την άλλη ο φόβος φυλάει τα έρμα και η 10άρα η λούπα θα σου είναι χρήσιμη για περαιτέρω παρατηρήσεις. Το δε πρόβλημα της έλλειψης θα το φέρεις βόλτα σίγουρα!
 

LegacyTron

Member
Κοίτα....Τα πλάκωσα στο CannaCure και το SB που χρησιμοποιούσε o Gert Lush είναι κι αυτό καθ' οδόν. Μιας κι ασχολήθηκα με το ιντερνετικό ψώνιο, έρχονται και οι σακκούλες για το Bubble Hash. Τίποτα δεν θα πάει χαμένο.

η 10άρα η λούπα δεν είναι και καμία φοβερή, αλλά δεν έδινα και 50 ευρώ για την 60άρα...Τώρα την έλλειψη να σου πω....Απλά θα ξεκινώ το πότισμα με υψηλότερο ΡΗ για να μην πέφτει στο 5.3...θα ξεκινώ από 6,1-6,2 και θα πέφτει στο 5,5-5,7. Ελπίζω αυτό να ήτανε και να μην έχω περαιτέρω προβλήματα γιατί άρχισα χτες από τον πανικό μου να ξηλώνω φύλλα, να ψεκάζω, κλπ. ΜΑΣ ΑΝΑΨΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ΤΣΟΛΙΑ ΜΟΥ!!!!!! Ελπίζω πραγματικά να είναι μόνο έλλειψη, γιατί θα το φέρω βόλτα όπως και να'χει...Κατα τ' άλλα , θα συνεχίσω το ψέκασμα 2 φορές ακόμα (ανά τρεις μέρες) κι όταν έρθει το SB θα το βρέξω άλλες 2 φορές, μετά 1 βδομάδα χωρίς σπρέυ μετά φλασ κ κόψιμο. Έτσι λέει το σχέδιο τώρα. Βλέποντας κ κάνοντας!

Ο φόβος φυλάει τα έρμα, όντως φίλε Ορφέα. Θα έχω γενικότερα το νου μου~!
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλά, εντάξει, δεν είχα πρόθεση ν' ανάψω φωτιές, δερβίση!
Από την άλλη, ο τετράνυχος και ο θρίππας είναι του χεριού μας, είτε με χημικά είτε με βιολογικά! Άλλα είναι τα δύσκολα, βλπ. μυκητιάσεις!
Βέβαια, γνωρίζεις πολύ καλά, υποθέτω, ότι η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.
Η δε απομάκρυνση κάποιων φύλλων μάλλον ευεργετική θα ήταν στο αδιαχώρητο του τσαντιριού σου.

Όσο για τη λούπα, η 10άρα είναι ό,τι πρέπει γι' αυτή τη δουλειά. Η 60άρα που λες είναι για παρατήρηση κρυστάλλων.
 

LegacyTron

Member
λοιπόν.....πήγα το φύλλο καμαρωτός καμαρωτός στον γεωπόνο, αφού του είχα κάνει μέχρι και λαπαροσκοπική εξέταση από μόνος μου...Πακέτο με Ασβέστιο και Μαγνήσιο μάλλον είναι.... Αρχίζει και το DWC να δείχνει κάποια τέτοια σημάδια....

Οι λόγοι που προσδιορίζω την εμφάνιση του φαινομένου είναι οι εξής:

1. Ίσως να έχω τσιμπήσει τα λιπάσματα κομματάκι περισσότερο από ότι πρέπει. Παρ' όλα αυτά δεν ξέρω. Παρατηρώ ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ και το φούσκωμα στους παπάδες πάει αργά, μα σταθερά. Ίσως να πρέπει να το ρίξω στην Βίλμα κατά 0,1-0,2 EC, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι λογικά θα τρώει τώρα πολύ αφού "φορτώνει". Όμως, παρατηρώ ότι πίνει λιγότερο νερό από πριν. Αν κατεβάσω το λίπασμα, θα ρουφήξει περισσότερο; Παίζει στο 1,9-2,0, οπότε έλεγα να το ρίξω πίσω στο 1,7. Ο κοκοφοίνικας ήταν σεταρισμένος από μόνος του στο 0,7 EC αλλά έχουν περάσει και 2 μήνες με ποτίσματα....Θα έχει ακόμα "λίπασμα μέσα"; Ή το έχουν αφομοιώσει τα φυτά και απλά πίνουν ότι τους δίνω; Τι λέτε; Στο DWC που παρατήρησα κάποια τέτοια πρώτα σημάδια χτες, εκεί παίζω 0,8-0,9 οπότε λέω να το ρίξω πίσω στο 0,6-0,7. ΑΠόψεις;

2. Ο γεωπόνος μου είπε ότι ενδέχεται να είναι και εμφάνιση σημαδιών "μούχλας" δεδομένου ότι δεν φτάνω στις 2 τελευταίες γλάστρες πίσω να μαζεύω τα φύλλα που πέφτουν πάνω στον κοκοφοίνικα. Το ίδιο ίσως να προκύπτει στο DWC επειδή έχει πολλή νεκρή ρίζα από το ΑΚ που έβγαλα από τον κουβά, μα οι ρίζες ήταν πλεγμένες με των άλλων δέντρων. Παρ' όλα αυτά, το νερό μου στον κουβά είναι καθαρότατο, οι ζωντανές ρίζες μια χαρά όπως πριν....Παίζει τέτοιο πράγμα;;;;;;;;;;
 

antartist

Member
To να πηγαίνεις και το φύλλο real στον γεωπόνο και να σου λέει τη γνώμη του με ξεπερνάει!
Εύγε σε σένα και στον γεωπόνο.
Δεν στα είπε και άσχημα...
http://www.youtube.com/watch?v=glSmw7oUpUY
Πολλή υγρασία αδερφέ.
Ρίξε μια ματιά αν θέλεις στον λίγο αφελή αλλά ευστοχο Jorge μας...

Το λίπασμα από το coco προφανώς δεν υπάρχει μετά από τόσο καιρό-και δεν θα πρεπε να υπάρχει, όπως και οποιoδήποτε παλιό λίπασμα, γιατί είναι ταχείας αποδέσμευσης πρώτον και δεύερον γιατί θεωρητικά(και πρακτικά) το coco ξεπλένεται συχνά.
Εγώ δεν κάνω coco και εσύ είσαι ικάνος grower και δεν θέλω να σου τα πρίζω κιόλας, αλλά άκόμα μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που ποτίζεις.

Edit: Τα φυτά σου φαίνονται υγειή από τις φώτοζ και λογικά δεν δείχνουν πρόβλημα λόγω ανεβασμένου ec. Και οι μονάδες που σκέφτεσαι να μετατοπίσεις προς τα κάτω είναι λίγες για να πεις ότι λύνεις κάποιο πρόβλημα. Το ec 1,7-2 ήδη μου φαίνεται ανεβασμένο.
Το ph είναι εύστοχη παρατήρηση.
Θεωρητικά πάντα μιλάω...
 

LegacyTron

Member
κοίτα Αντάρτη, δεν πρήζει κανείς κανέναν. Όσο καλοί και να δείχνουμε ότι είμαστε, πάντα κάτι μας διαφεύγει που κάποιος άλλος το γνωρίζει. Οπότε κάθε σχόλιο, άποψη και βοήθεια καλοδεχούμενη είναι, κι αν δεν πολυσυμφωνώ με κάτι, εδώ είμαστε για να το συζητάμε.


Στο θέμα του overwatering: Όντως τους γ@!$%!% τη μανούλα στο πότισμα στην αρχή γιατί δεν ήξερα πώς να του συμπεριφερθώ, κολλημένος με τα κρουτόνιά μου που ανήκαν στο ένδοξο παρελθόν. Αλλά την εξυπνάδα την έκοψα την 3η βδομάδα συνολικά (τέλος 1ης βδομάδας ανθοφορίας) γιατί πήρα χαμπάρι τι σκατά έκανα με το που είδα τον πράσινο περλίτη. Παρ' όλα αυτά, με τα μέτρα που έλαβα, το μετρίασα το πρόβλημα κι αν και ακόμα έχω λίγο μούχλα πάνω στις γλάστρες κλάιν μάιν τούρμπο ιντζέκτσιον πάει. Θα προσπαθήσω να τα καθαρίσω, αν και το βλέπω δύσκολο να γίνει "σωστά".

Για το 1,7-2,0 δεν θα συμφωνήσω ότι είναι υψηλό για τη Βίλμα, γιατί στο παρελθόν τους έχω χτυπήσει και 3,5 EC από την πρώτη μέρα του 12/12, κρατώντας το σταθερό μέχρι την τελευταία μέρα για το κόψιμο. Σκυλιά τα ΑΚ δεν καταλαβαίνουνε σου λέω....

Για τούτο το γκρόου, βέβαια, 1,7-2,0 ίσως είναι στα όρια. εδώ τώρα τα έχω κακομάθει χεχε και σίγουρα είναι πιο ευαίσθητα δεδομένου ότι δεν έκαναν 1 μήνα με 24ωρο φως, παρά μόνο 14 μέρες. Αυτό που παρατηρώ τα τελευταία 2 ποτίσματα είναι ότι δεν ρουφάνε πια όπως πριν. ΠΧ ποτίζω τώρα ανά 5 μέρες τη Βίλμα. Και τι κάνει η ρουφιάνα. Ποτίζω με 1,9 EC 15 λεπτά. Το νερό κατεβαίνει λιγότερο από ότι πριν αφού "στραγγίξουν" και δεν είναι το λίπασμα πια χαμηλότερο από ότι συνήθιζε να είναι. ΤΟ ΡΗ το κατεβάζει από 5,8 σε 5,3 γι΄ αυτό προσπαθώ να το κρατάω τώρα στο 6,0 για να πέφτει στο 5,6 όσο ποτίζει, μήπως και φταίει αυτό. Και πάλι όμως, ρουφάει λιγότερο και ανεβάζει το λίπασμα μετά το πότισμα.

Το λίπασμα σε ακριβή νούμερα ΡΡΜ μετρημένα σε σκάλα του 0,7 πάει από 1350 που τα ποτίζω στα 1450 ενώ το νερό πέφτει. Μέχρι και 2 βδομάδες πριν, πότιζα με 1300 και όχι μόνο έριχνε περισσότερο τη στάθμη του νερού, αλλά έριχνε και το λίπασμα κιόλας στα 1200. Γι' αυτό λέω...Μήπως φτάνουμε στα τελευταία τους και πρέπει σιγά σιγά ανά πότισμα να ρίχνω το επίπεδο του λιπάσματος προοδευτικά, μέχρι να αρχίσω το φλασάρισμα σε 10 μέρες; Δηλαδή άλλα δύο ποτίσματα μέχρι τις 10 Απρίλη με χαμηλότερο λίπασμα κάθε φορά από την προηγούμενη και μετά 10 μέρες φλας; Παρατήρησα τις πρώτες 2-3 καφέ τρίχες στα πάνω παπάδια, κι αυτό με κάνει να μπαίνω σε σκέψεις.

Μόλις ξεπατωθούν τα ΑΚ θα μπει ο κουβάς με τα μπαμπλ στο κέντρο και θα ρουφήξουν κι αυτά με τη σειρά τους περίσσιο φως, όπως πραγματικά τους χρειάζεται ~!
 

antartist

Member
Χμμμ, ωραία, κατάλαβα.
Περίεργο που η γλάστρα κατακρατεί λιγότερο νερό.
Αυτό δεν είναι φυσιολογικο και δεν έχει να κάνει με το πόσο πίνουν τα φυτά αλλά με το πόσο νερό μπορεί να κρατήσει μέσα του το υπόστρωμα!
Δεν κάνεις υδροπονία και στα 15 λεπτά ανά 5 μέρες που ποτίζεις, δεν μπορεις να έχεις εικόνα πόσο πίνουν τα φυτά.
Τσεκάρεις καθόλου το βάρος απο τις γλάστρες πριν ποτίσεις;
Υποθέτω πως και οι θερμοκρασίες δεν βοηθούν πολύ να στεγνώνει το υπόστρωμά σου.
Η μόνη κάπως λογική εξήγηση που έχω είναι ότι τώρα πια οι ρίζες έχουν καταλάβει για τα καλά όλο τον χώρο στη γλάστρα και το coco έχασε την ικανότητα να κρατάει όσο νερό κρατούσε.
Για το ότι δεν τρώνε δεν ξέρω τι να σου πω. Περίεργο, μιας και απο τις τελευταίες φώτο φαίνονται πως είναι στην φάση να φάνε και να φουσκώσουν κι άλλο και να ωριμάσουν κι άλλο. Δεν μου φαίνονται πως τελειώνουν δηλαδή σύντομα, χαλάρωσε με αυτό.
Με τι νερό ποτίζεις; Τι ec και ph έχει;
Εγώ θα κάνω μια πρόταση κι εσύ κάνε ό,τι θες.
Στο επόμενο πότισμα βάλε μόνο το νερό σου στον κουβά και διόρθωσε το ph.
Τρέξε μόνο νερό για 15-20 λεπτα(αυτο για να φρεσκαριστει το coco), αστο να στραγγίξει, μέτρα ξανά ph και μετά από λίγο φτιάξε το λίπασμα στον κουβά και ξανατρέξε την Βίλμα αλλά για λίγο. Ίσα που να κατέβει το λίπασμα στη γλάστρα.
Λογικά μετά από 3-4 μέρες το μισό χώμα στις γλάστρες θα έχει στεγνώσει.
Ξαναπότισε αλλά λίγο, να βραχεί η επιφάνεια και τα πρώτα εκατοστά που έχουν στεγνώσει.
Αυτό που προτείνω είναι να σπάσεις τα ποτίσματα σε 2 την βδομάδα και να ελαττώσεις την ποσότητα του νερού.
Δεν χρειάζεται κάθε φορά να τρέχει από κάτω νερό και να μουλιάζουν οι γλάστρες.
Την απαραίτητη υγρασία πάντα να έχει.
Σκοπός του ξεπλύματος είναι να φεύγουν τα άλατα στο coco, αλλά γενικά το πολύ νερό δεν κάνει καλό. Και επειδή έχεις χώρο(τα 11 λίτρα είναι καλά για coco), δεν χρειάζεται να ξεπλένεις κάθε φορά.
Ίσως φορά παρά φορά ή κάθε δύο...
Και επίσης να μην κάνει ανακύκλωση το νερό κάθε φορά. Μόνο τις μέρες που ξεπλένεις προφανώς.
Είναι διαφορετικός τρόπος σκέψης και κάποιες λεπτομέρειες αλλάζουν(ποσότητα νερού στον κουβά κάθε φορά και ανάλογη αντιμετώπιση με τα λιπάσματα).
Το αφήνω πάνω σου.
 

LegacyTron

Member
Τα νεύρα μου τα χάπια μου κι ένα ταξί να φύγω...


κάποιες ρίζες έχουν κατέβει μέσα στο τανκ τις βίλμας, από μικρά θέλαν να γίνουνε κι αυτά DWC. Η λαλακίες έχουν συμπυκνωθεί στα εξής:

1. Πολυ πότισμα τις πρώτες μέρες.
2. Εμφάνιση Springtails (όχι βλαβερά μαμουνάκια) στο νερό
3. Το υπόστρωμα δεν ήταν μέχρι το χείλος της γλάστρας, μισή παλάμη κάτω, με αποτέλεσμα τώρα να είμαστε στη μία παλάμη κάτω από το χείλος της γλάστρας μετά από τόσα ποτίσματα.
4. Έτσι λοιπόν βγήκε ο πράσινος περλίτης και η μούχλα στην επιφάνεια του κοκοφοίνικα αναπτύχθηκε.
5. Το νερό της βρύσης έχει ΡΗ γύρω στο 7 φεύγα και EC 0,2-0,3.
6. Κάποια παπάδια φουσκώνουν αγρίως, κάποια άλλα όχι.
7. Ανησυχώ μήπως σαπίσανε οι ρίζες και αρχίζει να γ@@%$ ο Δίας, αλλά αν είχα τέτοιο πρόβλημα, δεν θα είχα σημάδια πολύ νωρίτερα, όταν έκανα τις εξυπνάδες, παρά τώρα, 2 μήνες μετά; Βέβαια , στο βιντεάκι που μου έστειλες, το πήρα το μήνυμα, overwatering σκατά πατημένα...
8. Εγώ σκεφτόμουν απλά να σηκώσω ή να μην σηκώσω το λίπασμα κι εσύ μου γυρνάς την κοσμοθεωρία μου τούμπα....Θα το δουλέψω λιγάκι μέσα μου και θα δω...Δεν έχω και πολύ χρόνο για τόση μανούρα αυτές τις 2 βδομάδες....
 
Top