What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

60 day lemon

shadesofshroom

New member
geia sas paidia thelw na kanw to prwto grow exw diabasei arketa exw katalabei ta perisotera kai skeutika na ksekinisw me kati polu mikro asxeta an tha mou bgalei polu i ligi posotita.
etsi brika to 60 day lemon tis dna genetic kai thelw sumboules gia auto peri xwmatos metafutepsi se poso megali glastra kai ta lipa
euxaristw polu :biggrin:
 

shadesofshroom

New member
geia sas paidia thelw na kanw to prwto grow exw diabasei arketa exw katalabei ta perisotera kai skeutika na ksekinisw me kati polu mikro asxeta an tha mou bgalei polu i ligi posotita.
etsi brika to 60 day lemon auto tis dna genetic kai thelw sumboules gia auto peri xwmatos metafutepsi se poso megali glastra kai ta lipa
euxaristw polu :biggrin:
:thank you:
 

orfeas

Active member
Veteran
Θα σου απαντούσα, αλλά δεν ξέρω Λατινικά...

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Τα αυτόματα με μία μικρή σχετικά γλάστρα δε θα έχεις θέμα, αλλά μη τα μεταφυτευσεις πολλές φορές καλού κακού.

Τι εννοεις χώμα; Τι μάρκα;

Όσο είναι μικρά να ξέρεις δε πίνουν πολύ νερό και χώμα με πολύ καρύδα δε στεγνώνει με τπτ...

Δες κάτι με χαμηλό ph... 6-6,5.
 

shadesofshroom

New member
Με λιγα λογια αν μπορεις να με βοηθισεις να κανω το προτω μου grow με το 60 day lemon μπορω αν θες να σου στηλω τον συνδεσμο να το δεις. Εχω διαβασει αρκετα και εχω καταλαβει τα περισοτερασε σχση με λαμπες και τετια. Το σιγκεκριμενκ βγαζει εως 40 γραμμαρια αν θυμαμε καλα.
 

Papastroumf

Member
Κοίτα επειδή το συγκεκριμένο strain που κοιτάς δεν μεγαλώνει πολύ,το καταλαβαίνεις και από την τελική ποσότητα,μία 11 λίτρα γλάστρα σου αρκεί.Από την αρχή εκεί.Ποτέ μεταφυτεύσεις στα αυτόματα.
 

shadesofshroom

New member
Ωραια και τι χωμα προτινεις μαρκα γιατι οπως ειπα ειναι προτη φορα και δεν ξερω μαρκες με αυτα τα ph
Ευχαριστω πολυ :D
 

Ksaderfo

Active member
Πόσα θα βάλεις; Λάμπες έχεις;

Χώμα εγώ είδα από την Canna ένα pro mix το λέει που φάνηκε οκ. Δε ή είναι και ακριβά τα χώματα είναι νορμαλ οι τιμές ακόμα και σε grow shop.

Ίσως να έπαιρνες και λίγο ειδικό χώμα για φύτρωμα.

Next time εγώ θα πάρω εκείνο το πακετακι με τις γλάστρες που πουλάνε οι σπορεμποροι να μη παίζω με τα γλαστρακια του κεφαλιού μου. 5 ευρώ κάνει..
 

Attachments

  • easy-start.jpg
    easy-start.jpg
    32.1 KB · Views: 47

Ksaderfo

Active member
Επιτρέπει να ποσταρω λινκ από μαγαζι ή θα με κρεμασετε στην πλατεία "Bob Marley"; :D
 

shadesofshroom

New member
Χαχαχαχα :ρ φιλε εχω δει ενα κιτ με 2 λαμπες 125 w μια για ανθοφορια και μια για αναπτιξη εχει αρξετα lums αμα θες να σου στηλω το κιτ
 

shadesofshroom

New member
Χαχαχαχ. Φιλε ειδα ενα κιτ με 2 λαμπες μια αναπτιξει και μια ανθοφορια. 125w με αρκετα lum με ανακλαστιρα και ντουι
 

shadesofshroom

New member
Cfl ειναι θα βαλω για αρχη την λαμπα για αναπτιξη. Ο λογος που εβαλα λιγα watt ειναι γιατι ειναι σχτικα μικρο το φυτο
 

Ksaderfo

Active member
Φιλαρακο όπως καταλαβαίνεις είμαι λίγο παρτακιας και ακόμα και αν μπορούσα να σου γράψω σε ένα reply τα πάντα θα ήταν f@ckin miracle και θα με μάζευε η cia και θα μου έκανε πειράματα σε κάνα υπόγειο..

Αν κάνεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις θα έπαιρνες καλύτερες απαντήσεις μάλλον.

Σε τι φαση είσαι τώρα; Τα φύτεψες; Ναι λογικα θα χρειαστείς 2 λιπάσματα. Αν όχι και 3.
 

shadesofshroom

New member
Δεν εχω ξεκινισει ακομα εχω κανει παραγγελια τις λαμπες και τα σπορια θα βαλω ενα σπορι για αρχη για να μαθενω. Ανεμιστιρες και ολα τα περιφεριακα τα εχω μονο αυτο με το λιπασμα και το χωμα ειναι αυτο που δεν εχω καταλαβει πολυ καλα. Τι μαρκα χωμα θα χριαστω και τι λιπασματα και μιλαμε για ενα αρκετα μικρο φυτο για να μαθενω καλητερα
 

Ksaderfo

Active member
Ωραία... Άρα πάμε με 150w CFL (καλά είναι μάλλον και για 3 τέτοια, ή δύο μεγάλα).

Έχεις 2 λάμπες, μία για ανάπτυξη μία για ανθοφορία ja;

Πάρε και 2 λιπάσματα, ένα για ανάπτυξη (npk με υψηλό Ν ) και ένα για ανθοφορία (npk με υψηλό PK).

Εφόσον βάζεις σε χώμα δε θα χρειαστείς ιχνοστοιχεία μάλλον.

Δες λιπάσματα εύκολα, να μη χρειάζεται να το ξεπλύνεις (Βιολογικο λίπασμα δλδ δε θα σε χαλαγε).

Χώμα:

Χώμα τώρα, λένε οι σοφοί του ίντερνετ να πάρεις κάτι με χαμηλό ph. (6-6,5). Αυτό όμως παίζει να εξαρτάται και από το φυτο. )Δες για μάρκες σε κάνα grow shop και αν βρεις μετά εσύ κάτι παρόμοιο από αλλου ειδους μαγαζί why not?

Το νερό επίσης λένε ότι είναι καλό να έχει παρόμοιο pH. Σε μένα εδώ στη βρύση είναι 7-8.

Το βασικότερο που μπορώ να σκεφτώ πάντως, που όντως παίζει να βοηθήσει πολύ είναι εκείνο το germination kit... Τα σπόρια είναι ακριβά, και δε θα βάλεις ένα.. θα τα βάλεις όλα! :D ε σε 150w βάλε 3..
 

shadesofshroom

New member
Ola swsta ta eipes oso gia to sporo tha parw 3 xalali xwnataki tha psaksw na brw sta ph pou eipes alla thelw akoma 2 pragmatakia na mou peis kai tha eim ok pisteuw. Pws tha allazw ta PH tou nerou oste na einai isa sxedon me tou xwmatos? Auto den einai to swsto etsi?.
Kai episis pws tha katalabenw pote thelei lipasma. Brika ena paketo tis biobizz 3 mpoukalakia 250 ml lipasma kai dra diaforetjka to kathena. Euxaristw kai pali
 

Ksaderfo

Active member
Ola swsta ta eipes oso gia to sporo tha parw 3 xalali xwnataki tha psaksw na brw sta ph pou eipes alla thelw akoma 2 pragmatakia na mou peis kai tha eim ok pisteuw. Pws tha allazw ta PH tou nerou oste na einai isa sxedon me tou xwmatos? Auto den einai to swsto etsi?.
Kai episis pws tha katalabenw pote thelei lipasma. Brika ena paketo tis biobizz 3 mpoukalakia 250 ml lipasma kai dra diaforetjka to kathena. Euxaristw kai pali


Πάντως αν το αλλάξεις με οξύ μπαταρίας πέστο μου καλά; Να πάω να γίνω αλλού... :D


Μη παθιαζεσαι πολύ, το ph δε θα σε ενοχλεψει και τόσο... Αλλά το αλλάζεις με.. οξύ! Σαν το Ph down πχ (10€ Turkish)... Το λεμόνι και το ξυνο επίσης κάνουν δουλειά λέει αλλά δε μένει στο νερό για πολύ ..

Παίζουν και μετρητές.. σορρυ που σε φορτωνω σαβουρα αλλά σε φόρουμ είσαι. :D

Μόνο με κοπριά και Biobizz Biobloom πήγα καλά φέτος... :) 3 αυτόματα τα πινω ήδη. :D
 

Attachments

  • 20160920_000841.jpg
    20160920_000841.jpg
    50.6 KB · Views: 43
  • 20160818_121338.jpg
    20160818_121338.jpg
    98.5 KB · Views: 44

Latest posts

Latest posts

Top