What's new

1st Grow Malawi

Booker

Member
ρίσκο θα ήταν αν κρατούσες ένα, με δυο είσαι πιο safe.
Νομίζω καλώς έπραξες, sorry tjo, αλλά εσύ είσαι χώμα. Δεν πας με τα ίδια δεδομένα. Βέβαια η πράξη θα δείξει.
 

papasouzas

New member
Καλησπέρα παιδιά! 30η μέρα ανάπτυξης. Τα φυτά στις 27 δεχτήκαμε ενα topping. Οι θερμοκρασίες κλπ είναι τελειες.
 

LegacyTron

Member
δείξε πιο καλά εκεί που έκανες το κόψιμο σε κανα 2 μέρες να δούμε τα καινούρια να ξεπετάγονται ~! Με το μαραφέτι το δέντρο που πήγες και πήρες, ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ.


Θα δώσεις παραπάνω ανάπτυξη ή θα τα γυρίσεις λίαν συντόμως; θα πρότεινα να τα συνεχίσεις λίγο ακόμα!

μόλις τα δεις να "ξαναστρώνουν" μετά το "σοκ" του τόππινγκ, μετά κάνε "περιφερειακό" τοπ στις άκρες των κλαριών. Έτσι, θα έχεις τοπαρισμένη και την κορυφή αλλά και τα περιφερειακά κλαριά.

Με αυτόν τον τρόπο, θα δεις ότι μέσα σε 2-3 μέρες θα "μπουστάρει" τα ενδιάμεσα των κλαριών και τα κλαριά από την μέση τους θα "δυναμώσουν" τα φυντάνια που εκεί ξεπετάγονται. ΘΑ ΤΟΠΑΡΕΙΣ ΚΙ ΑΥΤΑ. οπότε συνολικά δώσε καμια 20αριά μέρες ανάπτυξης ακόμα, στις οποίες θα κάνεις τα αντίστοιχα τοπ και θα τα αφήσιες και κανα 3άρι μέρες να στανιάρουνε μετά το τελευταίο για να τα γυρίσεις μετά στο τέντωμα....

ΕΚτός κι αν νοιώθεις ΟΚ με το 1 τοπάρισμα που έκανες , που μια χαρά είναι, και πας κατευθείαν τώρα για ανθοφορία.
 

papasouzas

New member
Γεια σου αδερφέ legacy και ευχαριστώ για τις συμβουλές! Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Αν δεν σου κάνει κόπο να μου δώσεις κάποιο link η αν έχεις κάποιες φωτό απο αυτό θα ήμουν ευγνώμων! Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το δίχτυ να το βάλω τώρα; Και αν ναι περίπου ποσά εκατοστά απο τις κορυφές;
papasouzas:tiphat:
 

LegacyTron

Member
Ψάξε στον Γκούγκλη για LBH's 4 way lst tutorial και LBH's SCrog Tutorial. Είναι από άλλη σελίδα αλλά ο τύπος απλά είπε να δώσει τα φώτα του στους εκεί αθλίους, γιατί περί τέτοιων πρόκειται αν δεις τα γκρόου του συναφιού κει πέρα, που θα σου πρότεινα να μην τα δεις κάν, χάσιμο χρόνου.

Και μετά ακολούθα σιγά σιγά αν δεις ότι θες και μπορείς τον δικό μου τρόπο σκρογκαρίσματος, που κάνω το 5-πλευρο. Δύσκολο για πρώτο σου γκρόου το 5πλευρο αλλά καλό να δοκιμαστείς όσο μπορείς γενικά καλό θα κάνει και σε σένα κ στα φυτά ~!

Το δίχτυ το έχω στους 40-45 πόντους από την επιφάνεια της γλάστρας. Δηλαδή μπήκα ανθοφορία όταν τα μωρά ήταν γύρω στο μισό μέτρο. Γι' αυτό και μου' γινε ο πανικός. Εσύ είσαι και χώμα , αν τα φυτά σου είναι πχ 30 πόντους , βάλτο στους 35. Αν θες να ακούσεις την συμβουλή μου, βάλε το δίχτυ διπλό όπως εγώ (το ελαστικό) και τράβα τα όλα, κορυφές και κλαριά προς τις άκρες (από κάτω χωρίς πλέξιμο) και να περνάς και τα φύλλα όλα από κάτω από το δίχτυ. Έτσι θα έρθουν όλα "περιμετρικά", κλαριά και κορυφές, και μετά θα τα ξαναπλέξεις προς το κέντρο τα ενδιάμεσα κλαριά τους και όλα τα υπόλοιπα θα τα κάνεις γύρω γύρω στην περίμετρο. Είτε στο "όρθιο" όπως εγώ, είτε στην μία, κλασσική επιφάνεια ;)
 

papasouzas

New member
Καλησπέρα σας παιδιά! Τα φυτά έχουν γυρίσει σε 12/12 την 38η μέρα. Απο την προηγούμενη μέρα όμως εμφανίστηκαν κάποια φαγωμάτα στα φύλλα. Οι φωτογραφίες ειναι απο την 40 μέρα. Αν μπορέσετε να διακρίνετε απο τα φαγωμάτα τι μπορεί να ειναι?
 

achmit

New member
Καλο κουράγιο αδερφέ ...δύσκολο strain για πρώτο grow αλλά τώρα ότι έγινε έγιννε ...καλή συνέχεια..
 

bazz

Member
ela re souza!!!!! thirio!!!!!!
loipon.....satives= evesthita futa.(ligo h' poli)

as sou figi ligo o kolos sto diavasma kai eksipnah <<search>> sto ggoooogle gia na mporeis na katalaveis ti pezi..... siga siga tha bris thn akrh.....



gia arxh omws se simboleuw einai na psaxtis kai na katalaveis ti megalonis........pistepseme to futo den fteh se tipota, para mono h diki sou simperifora exei simasia!!!!

exe upopsin sou oti prepei na tous ferthis para polu <<smooth>> kai me xalaro tropo giati <<pareksigountai eukola>>.......
 

papasouzas

New member
achmit σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ μου
bazz αδερφέ να σου πω την αλήθεια πριν ξεκινήσω το grow με το συγκεκριμένο strain πίστευα ότι ήταν αρκετά δύσκολο απο μια έρευνα που έκανα. Οφείλω να ομολογήσω πως μέχρι στιγμής δεν με έχει δυσκολέψει. Τώρα αν στην πορεία μου φύγει ο λοκος θα τι να πω...μια εμπειρία ειναι και αυτό:biggrin:
 

weedolada

Member
σκέψου ότι ο tjo είχε το ec πάααααρα πολύ χαμηλά για τον λόγο ότι μόλις λίγο το ανέβαζε το φυτό "ξινιζόταν"..οπότε λίγο χαλαρά με τα λιπάσματα..(χωρίς να ξέρω τι κάνεις απλά το τονίζω)
 

papasouzas

New member
Με τα λιπάσματα γενικά δεν έχω θέμα βάζω σε πολύ μικρές ποσότητες. Και βασικά τα μόνα λιπάσματα που έχω ειναι τα bio-grow και bio-bloom. Τελείως απλά πράγματα δηλαδή
 

newFish

Member
Ωραιος ρε φιλε καλη δουλεια ωραιο και καθαρο ρουμ,επισης δυσκολο strain για πρωτη φορα ελπιζω να το πας ετσι μεχρι το τελος εχεις και για οδηγο το thread του tjo απο περυσι αν χρειαστεις....
 

petougia

Member
Παπασουζα καλη ανθοφορια να χεις δικε μου!! Εγω θα σου λεγα να παρεις κανα μπουστερ να τους πεταξεις, εστω καμια μελασα.
 

papasouzas

New member
Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό λόγω περιορισμένου χρόνου δεν είμαι σε θέση να ανανεώνω συχνά στο φόρουμ. Τα πράματα πανε σχετικά καλά εκτός ενός πολύ θεμελιώδους προβλήματος. Είμαστε 16 μέρες ανθοφορία και η υγρασία βαράει απο 58-60 και εσχάτως εώς 92(!). Έχω βάλει ότι μπορώ απο μαραφετια στη τέντα για την αφυγρανση αλλά τίποτα. Αν μπορείτε σας παρακαλώ πείτε μου μια γνώμη για το τι μπορώ να κάνω. Η εύκολη λύση βέβαια ειναι ο αφυγραντηρας απλά κοιτάω μήπως μπορώ να αποφύγω αυτά τα χρήματα για την απόκτηση του
papasouzas
 

LegacyTron

Member
πάρε ένα θηρίο σαν αυτό που είχα πάρει κι εγώ με 200 Ευρώ κι η υγρασία μένει σταθερή στο 44%. Φαντάσου εγώ είχα κ 12 ανεμιστήρια μέσα....Αν κ λίγο πιο μεγάλο γκρόου :p Αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι....Πάρε κει τον ακριβό χεχε κοίτα να αδειάζει πάνω από 10-12 λίτρα την ημέρα. Εμένα τράβαγε 16
 
Top