What's new

1st dwc noobie

astrix

Member
καλησπερα σε ολο το φορουμ
13 μερες veg
ph 5,7 6,2
μεχρι να σταθεροποιηθει το ph μου ανεβαινε στο 7 μετα απο μερικες ωρες, αυτο σοκαρει το φυτο απο οτι καταλαβα και ειδα τα πρωτα φυλλα να ειναι χρυσοκαφε και οσο περνανε οι μερες να γινονται χειροτερα εσεις τι λετε ?
ec 0,4 μεχρι σημερα, συμπληρωσα λιγα nutes τωρα ειναι στο 0,7
η εμπειρια μου μεχρι σημερα ειναι οτι αναπτυσσεται πολυ γρηγορα σε σχεση με οτι εχω βαλει , εδω ειναι η αδερφη της σε hempy ιδια μερα γεννηθηκαν δειτε διαφορα


τωρα που εχει κατεβασει ριζα να κατεβασω την σταθμη λιγο κατω απο τον πατο του νετποτ?
ευχαριστω ..
 

LegacyTron

Member
Αν έχεις 2 αερόπετρες, απλά βγάλε τη μία, ή αν είναι με "δυναμόμετρο" απλά μείωσε την ένταση.


Αν έχεις μία αερόπετρα, τότε ρίξε λίγο οξύ παραπάνω, ξεκίνα το ΡΗ σου από 5,2 για να φτάνει στο 6,5 κι όχι στο 7.

Ενδέχεται λόγω του ΡΗ να μην παίρνει σωστά ασβέστιο κ μαγνήσιο, μου έκανε κι εμένα κάτι τέτοια το Μπαμπλίσιους στην αρχή στο ΝτουΓΟυΣου.

Κατέβασε το νερό κανα 2 δάχτυλα κάτω από το νετ-ποτ.

Καλή δύναμη!
 

Booker

Member
ωραίος πίνακας bazz!

Καλή αρχή astrix, αράζω με τα χώματα μου και παρακολουθώ.
 

astrix

Member
το Ph εστρωσε αλλα ηθελε πολυ ph down στην αρχη τωρα ανεβαινει ελαχιστα ,
γιατι να βγαλω την δευτευρη αεροπετρα ? οσο πιο πολυ αερα τοσο καλυτερο δεν ειναι ? δυναμομετρο εχει το εχω τερμα με 2 αεροπετρες
μαλακια ?:biggrin:
 

Bluesdude

Member
Σε όλη τη διάρκεια ανάπτυξης το ph θα ανεβαίνει πολύ γρήγορα. Φυσιολογικό είναι, μην ανησυχείς, κι εγώ στα πρώτα τρελαινόμουν να το φτιάχνω ανά δύο ώρες! Απλά σιγουρεύσου να είναι ΟΚ όταν αλλάζεις τα νερά, και κάνε και μια-δυο διορθώσεις μεσοβδόμαδα αλλά μην ανησυχείς παραπάνω. Στην άνθιση θα στρώσει.

Από λιπάσματα δεν ξέρω τι χρησιμοποιείς αλλά όταν γύρισα στο ph-perfect της advanced πέταξα και το ph down μου :)
 

tjo

life gardener
Veteran
καλή αρχή ανιψιέ μ...
να θυμάσαι....
1) ec 1,2 MAX
-και το πιο φαγανό φυτό γίνεται μια χαρά αν υπάρχει αρκετό οξυγόνο στο νερό-

2)φιλτρο αντιστροφης οσμοσις και νερο βρυσης σε αναλογια 1 προς 10.
1 ειναι το νερο βρυσης..και ξανα δε θα ασχοληθεις με ΠΧ.

3) αλλαγη νερου κάθε 10 μέρες,μιλαω για το κουβα που εχεις,
αν αργεις να αλλαξεις το νερο δε πειραζει αλλα στο τελος θα πειραζει.

αει ολοι στο τελος dwc θα κανουμε στο ελληνικο φορουμ
και θα ημαστε και καλοι......αραγε...θα μποσουσαμε να ημασταν
καλοι σε κατι χωρις να εχουμε τοσο παθος??ιδου η απορια.:tiphat:
 

LegacyTron

Member
αραγε...θα μποσουσαμε να ημασταν
καλοι σε κατι χωρις να εχουμε τοσο παθος??ιδου η απορια.:tiphat:

πιστεύω το γεγονός ότι τρελαινόμαστε και μανουριάζουμε με το χόμπυ μας είναι και ο οδηγός για τις κινήσεις μας. Μετά βέβαια το 4ο-5ο "νορμάλ" γκρόου όλα πάνε "ρουτίνα" από πλευράς κινήσεων κι αν πραγματικά το γουστάρεις το χόμπυ, προχωράς αλλιώς. Γι' αυτό και αλλάζουμε στρέιν, μεθόδους, υδροπονικά συστήματα, στρατηγική κλπ. Αλληλο-ενημερωνόμαστε, επιλέγουμε, κι αυτο-διδασκόμαστε, μιας κ το περιβάλλον στο οποίο καλλιεργεί ο καθένας δεν είναι ίδιο, αλλά κομματάκι παρόμοιο, μιας και συνήθως το στήνουμε όσο πιο "σωστά" γίνεται.

Όμως θαρρώ μας διακατέχει μια τρέλα όλους εδώ μέσα, η οποία μαζί με το πάθος, μας κατευθύνει στο να καταστρώνουμε σχέδια 24/7 για τα κορίτσια μας! ΑΚόμα κι όταν έχεις τελειοποιήσει την τεχνική σου, πάλι είσαι μέσα σου σίγουρος, πώς κάααααατι ακόμα καλύτερο μπορείς να καταφέρεις, και στίβεις το μυαλό σου να το κάνεις. Αν επιδιδόμασταν με το ίδιο πάθος στην κατασκευή πυραύλων στη ΝΑΣΑ και το γουστάραμε, θα αποδίδαμε κι εκεί. Πέρα από την αστροφυσική, θα μπορούσαμε να κατασκευάζουμε με περίσσια τέχνη και καμμιά ομπρέλα... Και κάπως έτσι, προχώρησε η ανθρωπότητα. Έλα όμως που μπλέξαμε με τα μουρέλα κι αφήσαμε σε άλλους το ρόλο της Μαρίας Κιουρί...


Τζο ερώτηση: Με το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης , μόλις ρυθμίσεις το ΡΗ στο νερό δεν ανεβαίνει, δεν χαλάει, δεν δεν δεν; ; ; ; Δηλαδή να το παίξω και στη Βίλμα το σκηνικό ή δεν το προτείνεις μιας και βλέπεις τα κατορθώματα; Για DWC ναι ΟΚ ανεπιφύλακτα 1ον για το ΡΗ αν είναι έτσι όπως το φαντάζομαι και 2ον για το γεγονός ότι τρώνε πολύ λιγότερο!!


αστριξ σου έλεγα να βγάλεις την 2η αερόπετρα για να μην έχεις νταβαντούρια κ τραβήγματα με το ΡΗ ρε συ...Αλλιώς αν μπορείς να είσαι από πάνω να το μοντάρεις κλάιν, καλύτερα με 2 αερόπετρες να δουλεύουν τέρμα ,γιατί θα βάζεις κ λιγότερο λίπασμα (βλ. συμβουλές θείου tjo).
 
Last edited:

tjo

life gardener
Veteran
Τζο ερώτηση: Με το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης , μόλις ρυθμίσεις το ΡΗ στο νερό δεν ανεβαίνει, δεν χαλάει, δεν δεν δεν; ; ; ; Δηλαδή να το παίξω και στη Βίλμα το σκηνικό ή δεν το προτείνεις μιας και βλέπεις τα κατορθώματα; Για DWC ναι ΟΚ ανεπιφύλακτα 1ον για το ΡΗ αν είναι έτσι όπως το φαντάζομαι και 2ον για το γεγονός ότι τρώνε πολύ λιγότερο!!

δεν ρυθμιζω πχ εδώ και πολύ καιρό..τα κάνω ολα τοσο απλα πλεον
και δεν εχω προβλημα..βάζε λιγο νερο βρύσης και ισώς δε θα ξαναεχεις κι εσυ προβλημα..για τη βιλμα δε ξερω αλλα στο ντουγουσου δουλευει..:tiphat:
 

astrix

Member
καλημερα γροουερς κ ευχαριστω για τις απαντησεις ..

@θειο με το νερο βρυσης κανω την δουλεια το ζορισμα το τρωω οταν ειναι να κανω αλλαγη νερου πρεπει να ειμαι πανω απο τον κουβα καθε 2 ωρες για μια μερα και να το φτιαχνω γιατι ανεβαινει αποτομα , μετα απο ποσο Ph down σταθεροποιειται ο κουβας και ειναι μια χαρα, στην διαρκεια ομως ανεβα κατεβα το πχ το φυτακι κλανει πανω του απο οτι καταλαβα :p
τωρα πηρα το μαθημα μου πρωτα θα φτιαχνω το νερο 1-2 μερες και μετα θα το ριχνω στο συστημα , μεχρι να παρω φιλτρο.

@legacy απο πανω ειμαι ολη την ωρα, εχω 2 αεροπετρες και 10 βατ αντλια γινεται ωραιο spa στις ριζες

16 μερες veg μεγαλωνει το κοριτσι και πανω και κατω

:tiphat:
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
καλά πάνε τα μωρά!
Όπως σου είπε και ο Bluesdude πάνω, αν σε παιδεύει πολύ το ph με το νερό βρύσης δοκίμασε κανένα λιπασματάκι με ''ph perfect'' .. θα ησυχάσεις!
 

astrix

Member
ph perfect εχω της AN αλλα δεν ειχα αρχισει να ριχνω λιπασμα ,
χθες αλλαξα το νερο στον κουβα προσθεσα και λιπασμα και το πρωι ειχαν γινει καφε οι ριζες
τι το πειραξε? τι κανουμε τωρα ? διαβασα για οξυζενε
 

astrix

Member
ela bazz oxi den einai apo ton argylo ..
miazei san glitsa xthes allaksa to nero evala to xeri mesa mallon ekana malakia,
allo poy paizei na einai i thermokrasia itan mesa stin tenta 28 bathmoi isos kai auto ,,
merikes foto isos na me voithisete
 

antartist

Member
Δεν ξέρω τι γίνεται, τώρα είδα το νήμα... Μια ζωή αργοπορημένος!
Astrix καλή συνέχεια και από μένα και εύχομαι ολα να πάνε καλά με το μικρό.
Κάθε αρχή και δύσκολη αδερφέ...
Πάντως η υδροπονία έχει πολύ ενδιαφέρον και αξίζει το χτύπημα....
 
Top