Register ICMag Forum Menu Features Mark Forums Read
You are viewing our:
in:
Forums > IC Magazine > International Forums > Romania > Pune o intrebare,primeste un raspuns

Thread Title Search
Visit Sensi Seeds For all your Genetic Needs!
Post Reply
Pune o intrebare,primeste un raspuns Thread Tools
Old 07-04-2011, 11:44 AM #1521
coolbud
puffin' the herb

coolbud's Avatar

coolbud is a jewel in the roughcoolbud is a jewel in the roughcoolbud is a jewel in the roughcoolbud is a jewel in the roughcoolbud is a jewel in the roughcoolbud is a jewel in the roughcoolbud is a jewel in the roughcoolbud is a jewel in the rough
Deci toarnale pe toate in sticla si agita putin sticla
coolbud is offline Quote

Old 07-04-2011, 02:47 PM #1522
Gantz
Instig la cultura

Gantz's Avatar

Gantz is a jewel in the roughGantz is a jewel in the roughGantz is a jewel in the roughGantz is a jewel in the roughGantz is a jewel in the roughGantz is a jewel in the roughGantz is a jewel in the rough
splif man. nu un ghiveci gol ci unu in care planta a absorbit toata apa din el.
lasa o planta sa foloseasca apa pana cand vezi ca frunzele isi pierd putin din vitalitate. suna extrem dar asa vei sti cate zile rezista o planta de acea marime si exact care e greutatea minima admisa
oricum marioara e rezistenta si 1 zi cu frunzele lasate nu o omoara.
radacinile putrezesc din cauza apei daca mor innecate. dar pt asta trebuie ca sa nu respire.

daca planta nu are nevoie nu da. pur si simplu.
tu ai mai manca 4 feluri de mancare daca ai burta plina? nu? ce zici de 2? tot nu intra? hai macar 1 farfurie mare plina de sarmale. ... poate niste hamburgeri?

daca nu intra...nu are rost...

pe langa asta. cel mai bun mod de a uda este cel cu tavitza. pui apa in tavitza si lasi pamantul (si radacinile) sa traga apa.
asa pamantul nu e niciodata prea ud iar radacinile (care cresc pana la 1 centimetru de gura ghiveciului) nu vor vi deranjate de apa turnata . Cu metoda asta nu poti sa exagerezi cu apa in cazul plantelor
Gantz is offline Quote

Old 07-04-2011, 03:55 PM #1523
Splif
Let's get high

Splif's Avatar

Splif will become famous soon enough
Da gantz eu am inteles ideea doar nu ma duceam sa iau un ghiveci gol si sa ma apuc sa il umplu cu pamant doar ca sa stiu greutatea lui era evident .
Din cate am citit de la tine daca are gaurele de aerisire nu trebuie sa am probleme cu putrezirea radacinilor ( pot-urile sunt cumparate , nu am dat eu gaurele...probabil ca conteaza si asta cat de cat )
Acum o sa insetez una mai ok sa vad cat e de usoara si voi compara.
Sper sa isi revina si celelalte daca asta e problema - overwater ...
Tocmai imi pregateam pe o foaie un orar special pentru cele mici (aproximativ )
Multzam.

Old 07-04-2011, 04:30 PM #1524
growcase
user friendly

growcase's Avatar

growcase will become famous soon enough
Quote:
Originally Posted by Firstplant View Post
In acelasi bidon cu apa pot amesteca bio-grow cu bio-bloom? Din moment ce ud mai intai cu bio-gr. si pe urma cu bio-bl. , fert. tot se intalnesc in pamant, deci nu vad care ar fi pb. Insa, am obs. ca "se recomanda" sa uzi mai intai cu bio-bloom si pe urma cu top-max....deci????
Da, e ok sa le amesteci.

Iar cu top max ai aici din threadul Nutrienti:

Quote:
Originally Posted by weed doc View Post

topmax nu e folosit cum trebuie de aceea ti se pare o porcarie , pt efecte maxime dilueaza-l separat adica topmax in apa decantata fara nici un nutrient de baza in ea si ai sa vezi ca e destul de ok...repet destul de ok , nu face minuni ...asa l-am folosit pe niste muscate iar la cele care am folosit asa a dezvoltat si mai multe situsuri si flori mai bogate "inghesuite" si pe mj a avut rezultate satisfacatoare (3 strainuri)

incearca chiar din prima saptamana de floare 5ml/l si dupa udarea cu fertilizantul tau organic (ca doar asa se pupa ok; eu l-am folosit si cu nutrienti chimici dar nu prea recomand ) adauga-l si pe el intr-o proportie de : 70% nutrient de baza si 30 % topmax din cantitatea care o folosesti pe planta .....icearca sa faci o pauza de 4-5 ore intre nutrientul de baza si topmax
growcase is offline Quote

Old 07-06-2011, 11:58 AM #1525
Fan Amsterdam
user neserios

Fan Amsterdam's Avatar

Fan Amsterdam will become famous soon enough
Cum pot sa indepartez cat mai mult pamant de pe radacini fara sa stresez planta prea mult? Vreau sa mut o planta intr-un ghiveci mai mare ,azi am luat 40 litri de pamant dar nu stiu cum sa fac ,mi`e ca fac vreo prostie dar trebuie neaparat sa schimb solul pentru ca cel de dinainte e foarte prost cu multe pietricele si am mai vazut ca sunt si furnici prin el.Daca il las asa si pun peste pamant de calitate are vreun efect sau sa incerc sa il indepartez?
Attached Thumbnails
100_3439.jpg

Fan Amsterdam is offline Quote

Old 07-06-2011, 12:41 PM #1526
growcase
user friendly

growcase's Avatar

growcase will become famous soon enough
Fa-i ceva mai destept. Pune pamantul nou intr-un vas mai mare si cu grija si atentie sa nu strici radacinile, incearca sa tai/decupezi fundul actualului ghiveci, iar apoi pui peste. Radacinile vor "zburda" in noul pamant.
growcase is offline Quote

Old 07-06-2011, 01:42 PM #1527
Fan Amsterdam
user neserios

Fan Amsterdam's Avatar

Da man mersi de sfat,totusi eu as vrea sa indepartez cat mai mult din pamantu asta pentru ca e FOARTE FOARTE PROST calitativ,o sa incerc sa sparg ghiveciul putin cate putin si sa fac mutarea.Revin cu detalii

Old 07-06-2011, 01:47 PM #1528
MJgrow
Senior Member

MJgrow's Avatar

MJgrow has a spectacular aura aboutMJgrow has a spectacular aura aboutMJgrow has a spectacular aura aboutMJgrow has a spectacular aura aboutMJgrow has a spectacular aura about
cu apa.

Eventual cu un furtun mai cu presiune. Nici prea mare sa nu rupi radacinile.

Daca stai la casa pe o terasa sau pe un trotuar ar trebui sa ramai doar cu radacinile si fara un pic de pamant cu metoda asta.

Poti incerca si la bloc dar mai complicat. In cada. Ai grija sa nu infunzi ceva....

E cel mai ok. Practici speli pamantul cu apa care vine cu presiune.

Atentie pericol de filaj !!
Pastrati dece
nta !
MJgrow is offline Quote

Old 07-06-2011, 03:04 PM #1529
Chris14
Member

Chris14's Avatar

Chris14 is on a distinguished road
O parere..

Ce parere aveti de un asemenea box?

LE : are ceva daca in loc de perlit, amesteci pamantul cu scartaietoare daia? polistiren?

Daca da, ce anume?

HUMANS WERE NOT CREATED TO BE TRUSTED
Chris14 is offline Quote

Old 07-06-2011, 03:28 PM #1530
Fan Amsterdam
user neserios

Fan Amsterdam's Avatar

Am reusit,credeam ca o sa fie mai greu ca la cat de norocs sunt eu putea sa pice un meteorit pe mine in timp ce faceam mutarea,acum mai am o singura intrebare: Sa ud imediat dupa ce am facut transplantu sau sa o mai las ceva timp ? Si o poza cu LadyBurn in noua sa casa"

Post Reply

Thread Tools

Posting Rules