What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

AutoEuforia,PineApple Express,Think Different,Super Lemon Skunk

Papastroumf

Member
Παπα,εγώ πάντως αυτό που είχα κάνει για υγρασία και μ έλυσε τα χέρια,ήταν κουβασ με νερό μέσα στο ρουμ,μεγάλος κουβάς,δοκίμασε το δηλαδή και θα καθορίσεις εσύ το πόσο νερό χρειάζεσαι

Θα το δοκιμάσω φουσάτ! Ευχαριστώ πολύ.Έβγαλες άκρη με τα πάνελ?
 

fousat

Member
Όχι ακόμα πάπα,αλλά το ψάχνω γενικά το ζήτημα και μιλάω με ανθρώπους του τομέα
Το σίγουρο είναι ότι δν θέλω να βιαστώ και να πάρω καμιά μπαρουφα
Έτσι κ αλλιώς χρόνο έχω
Καλή συνέχεια τσακαλεε
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα παιδιά,σήμερα είχε πότισμα το πρόγραμμα.Το μείγμα είχε 1μλ/λίτρο root juice + 1,5μλ/λίτρο bio-grow.Πότισα από 200μλ στο καθένα,ενώ την προηγούμενη φορά είχα ποτίσει 150μλ.Πιστεύετε οτι είναι καλό σαν πρόγραμμα το 1 μέρα πότισμα ,2 μέρες κενό,4η πότισμα κτλ?Δηλαδή να βρω την ποσότητα που θα χρειάζεται 3 μέρες μετά νερό,φαι? Να διευκρινήσω οτι είχε γίνει ένα μπέρδεμα στον υπολογισμό των ημερών.Μετρούσα από την μέρα που βγήκε από το χώμα,ενώ μου είπαν οτι μετράμε κανονικά 1 εβδομάδα μετά και οτι θεωρούμε την 1η εβδομάδα ως seedling stage.Το θέμα θερμοκρασία το λύσαμε,το θέμα της υγρασίας όχι ακόμα.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την μέθοδο "κουβάς" :biggrin:. Η μέθοδος του "αμφορέα" απορρίπτεται στην δικιά μου περίπτωση,αφού δεν δούλεψε. Αυτό στο χάρτινο είναι ένα regular από το grow της εξωτερικές που είχα κάνει. Στις φωτογραφίες είναι με την σειρά AutoEphoria,SLS ή αλλιώς
"μαρούλι" :laughing: ,Think Different,Pineapple και ο έλληνας.

20170209_153016.jpg

20170209_153022.jpg

20170209_153028.jpg

20170209_153032.jpg

20170209_153100.jpg
 

Ksaderfo

Active member
Καλησπέρα παιδιά,σήμερα είχε πότισμα το πρόγραμμα.Το μείγμα είχε 1μλ/λίτρο root juice + 1,5μλ/λίτρο bio-grow.Πότισα από 200μλ στο καθένα,ενώ την προηγούμενη φορά είχα ποτίσει 150μλ.Πιστεύετε οτι είναι καλό σαν πρόγραμμα το 1 μέρα πότισμα ,2 μέρες κενό,4η πότισμα κτλ?Δηλαδή να βρω την ποσότητα που θα χρειάζεται 3 μέρες μετά νερό,φαι? Να διευκρινήσω οτι είχε γίνει ένα μπέρδεμα στον υπολογισμό των ημερών.Μετρούσα από την μέρα που βγήκε από το χώμα,ενώ μου είπαν οτι μετράμε κανονικά 1 εβδομάδα μετά και οτι θεωρούμε την 1η εβδομάδα ως seedling stage.Το θέμα θερμοκρασία το λύσαμε,το θέμα της υγρασίας όχι ακόμα.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την μέθοδο "κουβάς" :biggrin:. Η μέθοδος του "αμφορέα" απορρίπτεται στην δικιά μου περίπτωση,αφού δεν δούλεψε. Αυτό στο χάρτινο είναι ένα regular από το grow της εξωτερικές που είχα κάνει. Στις φωτογραφίες είναι με την σειρά AutoEphoria,SLS ή αλλιώς
"μαρούλι" :laughing: ,Think Different,Pineapple και ο έλληνας.

View attachment 396195

View attachment 396196

View attachment 396197

View attachment 396198

View attachment 396199


Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς για να βάζεις φαγητό... Φαγητό αφότου γίνουν καμιά 10εκ. μάλλον..

Επίσης το root juice είναι μήπως για τίποτα φάσεις υδροπονίας; Τα σπόρια σου είναι πάρα πολύ καλά για να χρειάζονται τέτοια "ματζούνια" ... Ακόμα και τα άλλα 2 που έβαλες φύτρωσαν άρα γιατί το βάζεις το root juice;


Μερικές παρατηρήσεις:

-Δεν έχει νόημα να μετράς μέρες μιας και η ανάπτυξη δεν είναι "στάνταρτν".

-Πότισμα όταν τα πρώτα 2εκ χώματος έχουν ξεραθεί τελείως. Όποτε και αν είναι αυτό. Ίσα ίσα αν δεν ποτίσεις πολύ τα φυτά θα δώσουν για να κάνουν ρίζα για να φτάσουν το νερό που είναι πιο βαθειά.

-Είναι πολύ πιθανόν ότι τα φυτά κάνουν ακόμα ρίζα, δεν τα βλέπω να στρετσάρουν αλλά μέσα σε μία 2 εβδομάδες θα πρέπει να έχουν πολύ μεγαλύτερα φύλλα... Οι γλάστρες έχουν μπόλικες τρύπες; Δε θα πείραζε να τα μεταφυτεύσεις και τώρα για να δεις πως θα πάει το θέμα... Μπορεί να μην τους έκατσε καλά η φάση στα γλαστράκια..

-Όταν θα αρχίσεις να βάζεις φαγητό, βάζεις φαγητό σε κάθε πότισμα. Αλλιώς βάζεις πολύ μαζεμένο και μετά το ξεπλένεις με τα άλλα 2 ποτίσματα, αν μείνει το φαγητό μέχρι τα άλλα ποτίσματα δλδ. Μπορείς να υπολογίζεις το φαγητό που θα βάζεις συνολικά μέσα στην εβδομάδα και να το μοιράζεις ανάμεσα σε όλα τα ποτίσματα της εβδομάδας.

-Κάτι δεν πάει καλά με το φύλλωμα... Δε νομίζω ότι φταίει το φαγητό η το νερό. (έλλειψη αυτών τουλάχιστον, παίζει να έχουν πολύ νερό και φαγητό). Αν λες ότι είναι οκ η θερμοκρασία (γύρω στους 20 βαθμούς είναι καλά νομίζω) και η υγρασία τότε μπορεί να φταίει το ότι δεν φυσάει εκειμέσα... Έχεις κανένα ανεμιστηράκι εκει;

-Προσπάθησε να μην τα βρέχεις πολύ στα φύλλα για να μην κάνουνε σημαδάκια από τις λάμπες κτλ... Έχω ακούσει για μία πατέντα που τους δίνουν φαγητό και από τα φύλλα με ψεκασμό αλλά αι χαβ νο ιντια αμπαουτ δατ..

Δεν χρησιμοποιείς τον σωστό αμφορέα! :biggrin: Θα σου πρότεινα κάτι σε Δωρικό ρυθμό μιας και η αναλογία του στόμιου απελευθερώνει ακριβώς τη σωστή ποσότητα ατμου.. :biggrin:

Χμμμ, μετράς την υγρασία με μπλιμπλίκι ε; Με πετσέτα γίνεται τπτ;

Βρήκα ένα thread σε ένα άλλο φόρουμ που τα φυτά μοιάζουν πολύ μετα δικά σου: Οι σοφοί του ίντερνετ λένε ότι το χώμα έχει πολυ φαγητό..

https://www.420magazine.com/forums/...se-control/86581-leaf-distortion-problem.html

Πότε θα τα μεταφυτεύσεις;;

Γκουντ λακ μειτ! :plant grow:
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Ποπο ξάδερφε βλέπω τα ποστς σου και τρελένομαι.Από την μία με την όρεξη που έχεις και ρωτάς τόσα,γιατί γουστάρεις και ενδιαφέρεσαι να βοηθάς,και από την άλλη με το πόσο εκτενή είναι... :biggrin:. Λοιπόν πάμε ένα ένα.
Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς για να βάζεις φαγητό... Φαγητό αφότου γίνουν καμιά 10εκ. μάλλον...Επίσης το root juice είναι μήπως για τίποτα φάσεις υδροπονίας; Τα σπόρια σου είναι πάρα πολύ καλά για να χρειάζονται τέτοια "ματζούνια" ... Ακόμα και τα άλλα 2 που έβαλες φύτρωσαν άρα γιατί το βάζεις το root juice;
Αρχικά το πρόγραμμα που ακολουθώ στο θέμα φαγητού είναι ενός τύπου που βρήκα στο "ίντερνετ" που καλλιεργεί μόνο αυτόματα και είναι το παρακάτω:
bio bizz feeding shedule.jpg
Το root juice είναι σίγουρα για χώμα,δεν ξέρω αν κάνει και για υδροπονία.Είναι διεγέρτης ριζοβολίας!
-Δεν έχει νόημα να μετράς μέρες μιας και η ανάπτυξη δεν είναι "στάνταρτν".
Δεν το έπιασα αυτό μαν μου.Αν και μαρέσει να συγκρίνω την απόδοση των φυτών μου με άλλων που καλλιεργούν αυτόματα για να βλέπω που κινούμαι.
-Πότισμα όταν τα πρώτα 2εκ χώματος έχουν ξεραθεί τελείως. Όποτε και αν είναι αυτό. Ίσα ίσα αν δεν ποτίσεις πολύ τα φυτά θα δώσουν για να κάνουν ρίζα για να φτάσουν το νερό που είναι πιο βαθειά.
Το γνωρίζω αυτό,μου το ανέφεραν και πιο πριν στο ημερολόγιο.
-Είναι πολύ πιθανόν ότι τα φυτά κάνουν ακόμα ρίζα, δεν τα βλέπω να στρετσάρουν αλλά μέσα σε μία 2 εβδομάδες θα πρέπει να έχουν πολύ μεγαλύτερα φύλλα... Οι γλάστρες έχουν μπόλικες τρύπες; Δε θα πείραζε να τα μεταφυτεύσεις και τώρα για να δεις πως θα πάει το θέμα... Μπορεί να μην τους έκατσε καλά η φάση στα γλαστράκια..
Εννοείτε πως ακόμα σχηματίζουν ρίζα και θα συνεχίσουν για κάμποσο ακόμα.Δεν έχουν τρύπες,απλά οι 2 σχημάτισαν με το σκηνικό που έγινε με το θερμοπομπό.Δεν μπορώ να κάνω μεταφύτευση,θα δείξει ο καιρός πως θα πάει...
-Όταν θα αρχίσεις να βάζεις φαγητό, βάζεις φαγητό σε κάθε πότισμα. Αλλιώς βάζεις πολύ μαζεμένο και μετά το ξεπλένεις με τα άλλα 2 ποτίσματα, αν μείνει το φαγητό μέχρι τα άλλα ποτίσματα δλδ. Μπορείς να υπολογίζεις το φαγητό που θα βάζεις συνολικά μέσα στην εβδομάδα και να το μοιράζεις ανάμεσα σε όλα τα ποτίσματα της εβδομάδας.
Αυτό που κάνω είναι να ποτίζω μία μέρα με το φαγητό τους όλο της εβδομάδας και μετά την επόμενη στεγνώνει και την παραεπόμενη έχει στεγνώσει σχεδόν καλά.Οπότε ποτίζω την 3η με σκέτο νερό και μετά πάμε πάλι.Δεν προτιμάω να σπάω σε δόσεις το φαγητό.Μαρέσει να ξεπλένετε λίγο.
-Κάτι δεν πάει καλά με το φύλλωμα... Δε νομίζω ότι φταίει το φαγητό η το νερό. (έλλειψη αυτών τουλάχιστον, παίζει να έχουν πολύ νερό και φαγητό). Αν λες ότι είναι οκ η θερμοκρασία (γύρω στους 20 βαθμούς είναι καλά νομίζω) και η υγρασία τότε μπορεί να φταίει το ότι δεν φυσάει εκειμέσα... Έχεις κανένα ανεμιστηράκι εκει;
I have to deal with the humidity...Ελληνιστή υγρασία πολύ χαμηλή.Το δωματιο αερίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο 20/4 κάθε μέρα,τις ώρες που είναι ανοιχτές οι λάμπες.Με την θερμοκρασία πλέον παίζουμε μπάλα σε πιο υψηλά επίπεδα.22 με κλειστά φώτα και 26-27 με ανοιχτά που πιστεύω είναι τέλεια.
-Προσπάθησε να μην τα βρέχεις πολύ στα φύλλα για να μην κάνουνε σημαδάκια από τις λάμπες κτλ... Έχω ακούσει για μία πατέντα που τους δίνουν φαγητό και από τα φύλλα με ψεκασμό αλλά αι χαβ νο ιντια αμπαουτ δατ..
Για το 1ο που λες έχεις δίκιο,πρέπει να το αποφεύγω.Το 2ο που λες λέγεται διαφυλλικό πότισμα και τα αντιστοιχα φαγητά τους διαφυλλικα λιπάσματα.Θέλει διαφορετικά λιπάσματα από αυτά που χρησιμοποιείς όταν ποτίζεις στο χώμα.
Δεν χρησιμοποιείς τον σωστό αμφορέα! :biggrin: Θα σου πρότεινα κάτι σε Δωρικό ρυθμό μιας και η αναλογία του στόμιου απελευθερώνει ακριβώς τη σωστή ποσότητα ατμου.. :biggrin:
Χμμμ, μετράς την υγρασία με μπλιμπλίκι ε; Με πετσέτα γίνεται τπτ;
Θα δοκιμάσω την τεχνική που πρότεινε ο fousat πρώτα.Μπαααααα... Η μπουγάδα έκανε δουλειά για κανά 5ωράκι.
Βρήκα ένα thread σε ένα άλλο φόρουμ που τα φυτά μοιάζουν πολύ μετα δικά σου: Οι σοφοί του ίντερνετ λένε ότι το χώμα έχει πολυ φαγητό..

https://www.420magazine.com/forums/...se-control/86581-leaf-distortion-problem.html

Πότε θα τα μεταφυτεύσεις;;

Γκουντ λακ μειτ!
plant%20grow.gif
Θα το ψάξω αυτό.Πάντως τα άλλα δεν το έχουν αυτό το θέμα,μόνο το "μαρούλι". Ποτέεεεεεεε :biggrin: Ευχαριστώ πολύ ξάδερφε!!! Εσύ πότε ξεκινάς και με τι ?
 

orfeas

Active member
Veteran
Μια χαρά συνεννοείστε και μας διαφωτίζεται κι εμάς
"Το 2ο που λες λέγεται διαφυλλικό πότισμα και τα αντιστοιχα φαγητά τους διαφυλλικα λιπάσματα.Θέλει διαφορετικά λιπάσματα από αυτά που χρησιμοποιείς όταν ποτίζεις στο χώμα. "

Είπε κανείς τίποτα; :blowbubbles:

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Ποπο ξάδερφε βλέπω τα ποστς σου και τρελένομαι.Από την μία με την όρεξη που έχεις και ρωτάς τόσα,γιατί γουστάρεις και ενδιαφέρεσαι να βοηθάς,και από την άλλη με το πόσο εκτενή είναι... :biggrin:.

Άσε επιτέλους πήρα πληκτρολόγιο... Με το τηλέφωνο έμπαινα τόσο καιρό...

Λοιπόν πάμε ένα ένα.
Αρχικά το πρόγραμμα που ακολουθώ στο θέμα φαγητού είναι ενός τύπου που βρήκα στο "ίντερνετ" που καλλιεργεί μόνο αυτόματα και είναι το παρακάτω:
View attachment 396395
Το root juice είναι σίγουρα για χώμα,δεν ξέρω αν κάνει και για υδροπονία.Είναι διεγέρτης ριζοβολίας!

Οκ, δεν το ξέρω αυτό το πρόγραμμα, εκείνο το μαγαζί που σε είχα στείλει έχει ένα πρόγραμμα για όλα τα λιπάσματα της biobizz. Το κάνω attach να δεις και αυτό..

Αλλά: Το root juice που λες είναι της biobizz ε; Eγώ κατάλαβα κάτι άλλο, κάτι σαν ορμόνη ριζοβολίας ή κάτι άλλα που τα βάζουν στα σποράκια για να φυτρώσουνε..

Αλλά γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για λιπάσματα έτσι όπως τα βλέπω τα φυτά..

Τώρα αν έτσι σε βολεύει εσένα και θέλεις να τα ξεπλένεις έχει καλώς αλλά από ότι λένε μοιράζεις το λίπασμα σε όλα τα ποτίσματα. Γιατί θέλεις να το ξεπλένεις;


Δεν το έπιασα αυτό μαν μου.Αν και μαρέσει να συγκρίνω την απόδοση των φυτών μου με άλλων που καλλιεργούν αυτόματα για να βλέπω που κινούμαι.

Εννοώ ότι επειδή είναι 2 εβδομάδων δε σημαίνει ότι σώνει και καλά είναι σε στειτζ στρετσαρίσματος. Ειδικά αν κάνουν ακόμα ρίζες είναι μάλλον στο μετά-σιντλινγκ στάδιο, άρα μάλλον δε χρειάζονται και λίπασμα. Εγώ θα άφηνα απλά ένα απαλό στρώμα κοπριά (αποστειρωμένη για να μη γίνει η κιβωτός του Νώε εκειπέρα) για το άζωτο και θα πότιζα κανονικά.


Το γνωρίζω αυτό,μου το ανέφεραν και πιο πριν στο ημερολόγιο.
Εννοείτε πως ακόμα σχηματίζουν ρίζα και θα συνεχίσουν για κάμποσο ακόμα.Δεν έχουν τρύπες,απλά οι 2 σχημάτισαν με το σκηνικό που έγινε με το θερμοπομπό.Δεν μπορώ να κάνω μεταφύτευση,θα δείξει ο καιρός πως θα πάει...

Πάντως φαίνονται πολύ στενές οι γλάστρες. Άρα παίζει να είναι βαθειές; Κρατάνε ζέστη; Μήπως έχει πάρα πολύ ζέστη μέσα το χώμα; Αν έχεις 22 βαθμούς έξω το χώμα παίζει να είναι στους 30..

Αυτό που κάνω είναι να ποτίζω μία μέρα με το φαγητό τους όλο της εβδομάδας και μετά την επόμενη στεγνώνει και την παραεπόμενη έχει στεγνώσει σχεδόν καλά.Οπότε ποτίζω την 3η με σκέτο νερό και μετά πάμε πάλι.Δεν προτιμάω να σπάω σε δόσεις το φαγητό.Μαρέσει να ξεπλένετε λίγο.

Ας γιου γουισ σερ! Ας γιου γουισ! :biggrin:


I have to deal with the humidity...Ελληνιστή υγρασία πολύ χαμηλή.Το δωματιο αερίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο 20/4 κάθε μέρα,τις ώρες που είναι ανοιχτές οι λάμπες.Με την θερμοκρασία πλέον παίζουμε μπάλα σε πιο υψηλά επίπεδα.22 με κλειστά φώτα και 26-27 με ανοιχτά που πιστεύω είναι τέλεια.

Α όχι να έχουν οξυγόνο, οξυγόνο έχουν σίγουρα. Αλλα χρειάζονται και λίγο αεράκι για να τα "ταρακουνάει" και να κάνουνε δυνατούς κορμούς και κλαδιά. Συνήθως βάζουνε έναν ανεμιστήρα κάπου κοντά.

Για το 1ο που λες έχεις δίκιο,πρέπει να το αποφεύγω.Το 2ο που λες λέγεται διαφυλλικό πότισμα και τα αντιστοιχα φαγητά τους διαφυλλικα λιπάσματα.Θέλει διαφορετικά λιπάσματα από αυτά που χρησιμοποιείς όταν ποτίζεις στο χώμα.
Θα δοκιμάσω την τεχνική που πρότεινε ο fousat πρώτα.Μπαααααα... Η μπουγάδα έκανε δουλειά για κανά 5ωράκι.
Θα το ψάξω αυτό.Πάντως τα άλλα δεν το έχουν αυτό το θέμα,μόνο το "μαρούλι". Ποτέεεεεεεε :biggrin: Ευχαριστώ πολύ ξάδερφε!!! Εσύ πότε ξεκινάς και με τι ?


Πολύ προ-χώ κόλπα για μένα.. :biggrin:

Χμμμ, μπορεί να μπορείς να τα συνδιάσεις κάπως, εφόσον σου έκανε καλή δουλειά η μπουγάδα έστω και για 5 ώρες, μπορείς να βάλεις μία πετσέτα πάνω στο καλοριφέρ, της οποίας η άλλη άκρη να είναι βουτηγμένη μέσα σε ένα κουβά με νερό... Λογικά το νερό θα ανεβαίνει στη πετσέτα αλά φυτίλι και θα εξατμίζεται.. λογικά..

Eντιτ: Τώρα που το σκέφτηκα, αν τα καπακώσεις με κάτι διαφανές θα κρατάνε υγρασία λογικά.. αλά propagator.


Εγώ μπζηλέ θα το παίξω έτσι φέτος:

Έχω κάτι σποράκια widow auto από πέρισυ που βγήκαν μόνα τους άρα στάνταρντ θυλικά. Καμιά 5.

Έχω και καμιά 20αριά από την γκομενάρα μου το "Ferei Ksaderfo" και θα βάλω καμιά 5 και από αυτά τα οποία όμως φέτος θα τα κάνω στάνταρτ topping γιατί πέρισυ έφαγα λίγο παράνοια (τεράστια γίνονται).

Έχω και ένα μυστήριο που δε ξέρω τι είναι από ένα φίλο..


Θα πάρω ένα biobizz light mix 50lt με 10 ευρώ και ένα μικρό 20lt all mix.

Θα βάλω τα σποράκια σε μικρά γλαστράκια (κωλώνω ακόμα για plugs) και θα τα βάλω μέσα σε ένα propagator και θα τα αφήσω έξω αν πάει γύρω στους 20 βαθμούς.. Μπορεί να αγοράσω propagator καμιά 6 γιουρο ή μπορεί να πάρω κάνα πλαστικό διαφανές κουτί αλα - ικεα και να τα καπακώσω.

Μετά όταν θα βγουν λίγο, ανάλογα με το πόσο θα στρετσάρουν θα τα βάλω σε root pouches 39lt (μπορεί τα αυτόματα να τα βάλω στο μικρότερο μεγεθος θα δούμε) όπου μέσα θα έχει το light mix ανακατωμένο με λίγο all mix και πιθανών λίγη κοπριά.

Αν πάρουν μπρος μπορεί να συμπληρώσω λίγο biobizz veg αντί για κοπρία και μετά μάλλον θα βάλω πάλι το bio bloom γιατί κωλώνω λίγο με τα συνθετικά λιπάσματα. (αν και αυτός ο Remo βγάζει κάτι καλά τζουμάνια να πουμε)..

Ε μετά ξέρεις.. καραούλι για τα πόκεμον, μπορεί να πάρω και κάνα biothur για τα σκουλήκια...

Λέω φέτος να τα στεγνώσω σε δίχτυα αντί για κρεμασμένα για να είναι στρογγυλη η φού από έξω... αν και όταν είναι αφράτη παίζει να μη σαπίζει και εύκολα.. είδωμεν...

Πες καμιά παρατήρηση αν έχεις.. :) αλλά αυτό είναι το πλαν..
 

Attachments

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    61.1 KB · Views: 42

Papastroumf

Member
Το πρόγραμμα που έκανες επισύναψη ξάδερφε είναι παρόμοιο με το δικό μου.Για το ξέπλυμα που λες,όχι οτι κερδίζω κάτι με τον τρόπο μου απλά εμένα βολεύει αυτό.Δεν έχω ψάξει αν έχουν καμία διαφορά στο φυτό.Ας μας διαφωτίσει κάποιος ρε παιδιά πάνω στο θέμα.Οι γλάστρες είναι 18 λίτρες.Νομίζω είναι ικανοποιητικές για αυτόματα.Τώρα τι θερμοκρασία έχει το χώμα δεν το γνωρίζω.Πάντως το 30 μου φαίνεται πάρα πολύ όταν στο χώρο μου παίζω απο 22-26.Τα φανάκια που έχουν τα λεντ από πάνω,για να ψύχουν τα λεντ,είναι λίγο μεγαλύτερα από την ψύκτρα.Οπότε θέλοντας και μη το καθένα έχει ένα από πάνω του που βοηθάει σαυτο το κομμάτι.Για το μέγεθος τους έχουν πολύ μεγάλο κορμό.Η λύση του fousat δεν έπιασε.Δεν ανεβαίνει με τίποτα το ριμάδι και δεν ψήνομαι να δώσω λεφτά σε υγραντήρα.Έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή στο χώμα σου.Την κοπριά καλό είναι να την βάλεις προς τον πάτο της γλάστρας και να μην την ανακατέψεις με όλο το χώμα.Το all-mix ήδη έχει φώσφορο οπότε η κοπριά θα σου δώσει + και άλλο.Πρόσεχε,δεν χρειάζεσαι πολύ κοπριά και φυσικά να είναι "χωνεμένη".Σίγουρα topping γιατί αν θυμάμαι καλά τα ξαδερφάκια είναι από αυτά που γίνονται ψηλά,έτσι? :biggrin: Όσο για το δίχτυ αντί του κρεμάσματος δεν το έχω δοκιμάσει αλλά βλέπω πολλούς να το κάνουν.Περιμένω εντυπώσεις. Πάμε λοιπόν και στα δικά μου.Πότισμα με σκέτο νερό σήμερα από 250ml στο καθένα.Βρισκόμαστε 14η ημέρα.Πως τα βλέπετε? Το SLS για καμία 3-4 ποτίσματα θα πάει με σκέτο νερό μπας και στρώσει.Το Pineapple έχει πάρει τα πάνω του και προσπαθεί να φτάσει τα άλλα.Έχω να πω οτι τα γονίδια της dutch passion στα αυτόματα φαίνονται πολλά υποσχόμενα.

20170212_172958.jpg Auto Euphoria

20170212_173005.jpg Super Lemon Skunk

20170212_173012.jpg Think Different

20170212_173018.jpg Pineapple Express

20170212_173045.jpg Έλληνας
 

Ksaderfo

Active member
Το πρόγραμμα που έκανες επισύναψη ξάδερφε είναι παρόμοιο με το δικό μου.Για το ξέπλυμα που λες,όχι οτι κερδίζω κάτι με τον τρόπο μου απλά εμένα βολεύει αυτό.Δεν έχω ψάξει αν έχουν καμία διαφορά στο φυτό.Ας μας διαφωτίσει κάποιος ρε παιδιά πάνω στο θέμα.Οι γλάστρες είναι 18 λίτρες.Νομίζω είναι ικανοποιητικές για αυτόματα.Τώρα τι θερμοκρασία έχει το χώμα δεν το γνωρίζω.Πάντως το 30 μου φαίνεται πάρα πολύ όταν στο χώρο μου παίζω απο 22-26.Τα φανάκια που έχουν τα λεντ από πάνω,για να ψύχουν τα λεντ,είναι λίγο μεγαλύτερα από την ψύκτρα.Οπότε θέλοντας και μη το καθένα έχει ένα από πάνω του που βοηθάει σαυτο το κομμάτι.Για το μέγεθος τους έχουν πολύ μεγάλο κορμό.Η λύση του fousat δεν έπιασε.Δεν ανεβαίνει με τίποτα το ριμάδι και δεν ψήνομαι να δώσω λεφτά σε υγραντήρα.Έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή στο χώμα σου.Την κοπριά καλό είναι να την βάλεις προς τον πάτο της γλάστρας και να μην την ανακατέψεις με όλο το χώμα.Το all-mix ήδη έχει φώσφορο οπότε η κοπριά θα σου δώσει + και άλλο.Πρόσεχε,δεν χρειάζεσαι πολύ κοπριά και φυσικά να είναι "χωνεμένη".Σίγουρα topping γιατί αν θυμάμαι καλά τα ξαδερφάκια είναι από αυτά που γίνονται ψηλά,έτσι? :biggrin: Όσο για το δίχτυ αντί του κρεμάσματος δεν το έχω δοκιμάσει αλλά βλέπω πολλούς να το κάνουν.Περιμένω εντυπώσεις. Πάμε λοιπόν και στα δικά μου.Πότισμα με σκέτο νερό σήμερα από 250ml στο καθένα.Βρισκόμαστε 14η ημέρα.Πως τα βλέπετε? Το SLS για καμία 3-4 ποτίσματα θα πάει με σκέτο νερό μπας και στρώσει.Το Pineapple έχει πάρει τα πάνω του και προσπαθεί να φτάσει τα άλλα.Έχω να πω οτι τα γονίδια της dutch passion στα αυτόματα φαίνονται πολλά υποσχόμενα.

View attachment 396716 Auto Euphoria

View attachment 396717 Super Lemon Skunk

View attachment 396718 Think Different

View attachment 396719 Pineapple Express

View attachment 396720 Έλληνας

--

Τη γλιτώσανε! :D Μια χαρά φαίνονται fear not...

Ναι.. μέσα στο χώμα θα έχει λογικά παραπάνω ζέστη από έξω... Κουνιούται τα φυτά με τα φαν από τα λεντ; Λίγο κούνημα το χρειάζονται.

Δοκίμασε να τα καπακώσεις... Με απώλειες σε εξαερισμό, αέρα και φως φυσικά... Θα ανέβει κατακόρυφα η υγρασία.

Θα ανακατέψω το all mix με το light mix... Την κοπριά έλεγα να τη βάλω προς τα πάνω αργότερα γιατί... Βαρύτητα! Αν είναι να διασπάσει τπτ το παλιόνερο που έχω θα πάει προς τα κάτω λογικά... Παίζει προς τα κάτω κάτω να βάλω κανένα στρώμα με πολύ περλίτι.. είδομεν...

Σίγουρα topping γιατί αν θυμάμαι καλά τα ξαδερφάκια είναι από αυτά που γίνονται ψηλά,έτσι?

Τεράστια! :D



-you-must-have-big-rats-if-you-need-hattori-hanzo-steel-.png
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα παιδιά.Σήμερα είχε πότισμα με 350ml στο καθένα με φαγητό.Η αναλογία του φαγητού ήταν 1ml/λ Root + 1,5ml/λ Grow.Το SLS ποτίστηκε με σκέτο νερό.Θα δοκιμάσω αύριο να τα καλύψω με σελοφάν μπας και ανέβει λίγο η υγρασία.Η θερμοκρασία κρατείτε στους 20-23 παρόλο το κρύο που έχει.Πιστεύω οτι δίνουν πολύ καλά γιατί μέρα με την μέρα έχουν διαφορά.Του έλληνα οι ρίζες έχουν φτάσει στον πάτο.

20170215_180725.jpg

20170215_180803.jpg

20170215_180810.jpg

20170215_180826.jpg

20170215_180832.jpg
 

Ksaderfo

Active member
Μια χαρά... ;)

Έχω άλλη μία.. εμμμ, "εφεύρεση". :D

Μπορείς να πάρεις 10 ευρώ ένα από εκείνα τα μηχανάκια της Glade που ψεκάζουν το δωμάτιο με άρωμα και να το χακάρεις να ψεκάζει νερό;;

πχ:

http://www.jcopro.net/2011/02/01/hacking-a-glade-automatic-spray-air-freshener/

Μπορείς να το προγραμματίσεις να ψεκάζει κάθε 30 λεπτά ή σε μεγαλύτερες περιόδους.

edit: μάλλον δεν μπορείς γιατί τα ανταλακτικά είναι υπό πίεση και μάλλον απλά πατάει το έμβολο... Εκτός αν το συνδέσεις με κάποιο δοχείο που έχει νερό υπό πίεση και είναι συνδεδεμένο με αυτό..

Αλλά αλλιώς θα μπορούσες απλά να συνδέσεις ένα δυνατό σέρβο από τηλεκατευθυνόμενο με ένα ψεκαστήρι και να το συνδέσεις με κάποιο κυκλωματάκι που θα το ενεργοποιεί κάθε κάποια συγκεκριμένη ώρα..

:biggrin:

[YOUTUBEIF]lYDzhLOPD3E[/YOUTUBEIF]
 

fousat

Member
Ξάδερφό,δεν χρειάζεται να το κάνει αυτό,υπάρχουν ανεμιστηρακια τα οποία ψεκάζουν νερο.Αν και δεν νομίζω πως θα βοηθήσει και τρομερά.
 

Ksaderfo

Active member
Ξάδερφό,δεν χρειάζεται να το κάνει αυτό,υπάρχουν ανεμιστηρακια τα οποία ψεκάζουν νερο.Αν και δεν νομίζω πως θα βοηθήσει και τρομερά.

Indeed αλλα αυτά κατεβάζουν τη θερμοκρασία nein?

Τεσπα... To indoor είναι... indoor! Enjoy! :D

Ίσως με 10 κουβάδες αραχτούς... :D
 

Papastroumf

Member
35η ημέρα

35η ημέρα

Καλησπέρα παιδιά.Μεγαλώνουν τα κορίτσια.Τα 3 από τα 4 όπως θα δείτε έχουν μπει στην ανθοφορία.Έχει γίνει ένα λαθάκι και δεν έχουν πάρει όσο ύψος έπρεπε.Θα ψηλώσουν και άλλο αλλά οχι τόσο όσο θα μπορούσαν.Αφήσαμε τις λάμπες πολύ κοντά για αρκετό καιρό και πλησίασαν αρκετά.Αυτή την στιγμή η θερμοκρασία έχει σταθεροποιηθεί στους 21,5 βαθμούς και η υγρασία παίζει από 40%-45%.Για κάποιο λόγο έχει γεμίσει όλο το δωμάτιο μυρμήγκια.Έχουν γίνει κυρίαρχα στην περιοχή και μπαίνουν στις γλάστρες.Και γεννιέτε το ερώτημα,μας ενοχλούν ή όχι ? Αυτήν την εβδομάδα ποτίσαμε με 2 λίτρα φαγητό.Περιεκτηκότητες: 2,5μλ grow/λίτρο + 1μλ bloom/λίτρο.Ο έλληνας έχει γίνει μπαλκονάτος με LST για ευνόητους λόγους.Από τότε που βγήκε έξω έχει γίνει ένα πότισμα 0.5λίτρο με 2μλ/λίτρο grow και λόγω υψηλής υγρασίας δεν χρειάζεται πότισμα.Κάθε βράδυ τα φύλλα του είναι λες και έχει βρέξει...είναι καλό αυτό ή όχι ?

20170305_030335.jpg AutoEphoria

20170305_030341.jpg Pineapple Express

20170305_030359.jpg Think Different

20170305_030409.jpg SLS

20170305_030418.jpg
 

Ksaderfo

Active member
Φως έχεις πάντως, δε στρέτσαραν καθόλου!

Μη τα μαζέψεις μονο-κοπανιά... Το μισό πάνω πρώτα και μετά το μισό κάτω για να πάρει φως και εκεί να μεγαλώσει πρώτα...

Μια χαρά φαίνονται, δε γίνονται και τεράστια βέβαια τα 2μηνα... Αλλά εγώ ακόμα επιμένω σε υφασμάτινες γλάστρες σε αυτά... και του π@υστη το άζωτο για να ψηλώσουνε όσο προλάβουν...

είδωμεν...

Δείξε και το γκρέκο.. ;)
 
G

Guest

Παπα,το νου σου με τα μυρμήγκια,γιατί συχνά συνυπάρχουν με τις αφίδες...Θα λεγα να τα ξεφορτωθείς.
 

Ksaderfo

Active member
Παπα,το νου σου με τα μυρμήγκια,γιατί συχνά συνυπάρχουν με τις αφίδες...Θα λεγα να τα ξεφορτωθείς.

Το πιπέρι τα αναχαιτιζει κανονικά... Μαύρο πιπέρι..
 

Ksaderfo

Active member
Υφασμάτινες γλάστρες γιατί ξάδερφό;Ποιες οι διαφορές;


Αναπνέουν καλύτερα, είναι σχεδόν αδύνατο να τα παραποτίσεις, είναι ελαφριες, και με μερικά που γίνονται τεράστια δεν παίζει να γυρίσει η ρίζα... Επίσης είναι φτηνές.. σε καλή μάρκα 5 ευρώ για 40 λίτρα.

Πανευκολες στη μεταφυτευση επίσης..

Τα αυτόματα μάλλον θα τα βάλω σε 12αρες.. λένε ότι είναι αρκετά.. και μεγαλώνουν και πιο γρήγορα σε μικρές γλάστρες λένε..
 

Latest posts

Latest posts

Top