What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

landrace sativa-organic grow

delicorganic

Well-known member
Γεια κ χαρά αλάνια..
Φυτά με σαφή κυρίαρχα σατιβας χαρακτηριστικά,απο σπόρους άσιμους μεν,απο χέρια μερακλή-παλιού καλλιεργητή δε,o oποίος δεν είχε σίγουρα πρόσβαση,γνώση και θέληση για νέας γενιάς υβρίδια,περιοχή προέλευσης νότια πελοπόννησος..
Δεύτερo γκρόου με αυτήν την ποικiλια,οργανική καλλιεργεια σε χώμα(20λ-25λ γλαστρα),5-6 φαινότυπους με πολλά κοινά χαρακτηριστικά,μεγαλα κενα μεταξυ των παπαδων,11-13 εβδομάδες ανθοφορία,υψηλό ποσοστό χέρμι,αρκετά λεπτά αλλα οχι τόσο αρεά παπαδάκια(καθαρης σατιβας),πολύ μεγάλη ανθεκτικότητα σε μούχλες και έντομα ενώ η παραγωγικότητα είναι σχεδόν πάντα μέτρια προς χαμηλή..
Οι πιο ξεχωριστοί-εντυπωσιακοί φαινότυποι,τα φυτά που αποκαλώ "κοκκινόκορμα"(κόκκινες ρίγες σε κορμό και φούντες και λιγο πιο πλατια φυλλα),είναι η αποθέωση των αρωμάτων της φύσης,πρίν περιγράψω το άρωμα και την γευση θέλω να πω,πως υπάρχει ένα κυρίαρχο άρωμα που δεν περιγράφετε με λόγια,χωρίς ίχνος υπερβολής δεν περιγράφεται γιατί απλά δεν έχω συναντήσει κανένα φυτό ή κάτι άλλο να μυρίζει παρόμοια με την φούντα αυτή.
αυτο που καταλαβαινει κατευθειαν καποιος που το μυριζει ειναι πως η επιθετική μυρωδατη απροσδιοριστη χασισιλα που εκπεμπει δεν ειναι ουτε-σκανκάτη,ουτε χεηζάτη,ουτε κουσάτη,ειναι κατι απ΄ τα παλια που παρομοιο του δεν συναντας πια πουθενα.
Τα δευτερεύοντα όμως αρώματα περιγράφονται,το διακριτικο άρωμα κόκκινων φρούτων σε απόλυτη ισορροπία με αρώματα-πεύκων-λεμονιού κ.α.(χαρακτηριστικά τα οποία ποικίλουν ανάλογα με το φυτό) και μια κοινή γεύση απροσδιόριστης διαπεραστικής γήινης χασισίλας που ενοχλητικά επαναλαμβάνω δεν εχω συναντήσει πουθενά σε φούντα..
Το άρωμα του στο τρίψιμο είναι σαγηνευτικά μυρωδάτο,ειναι εντυπωσιακό το πόση δύναμη έχει το άρωμα του όταν το σπάς στα χερια,αφού φυσικά έχει κιουραριστεί καταλλήλως..
(φίλος με έχει χάσει σε συναυλία 1000+ ατόμων και ακολουθώντας το άρωμα καθώς το ΕΣΠΑΓΑ στα χέρια μου,χωρις καν να το ανάψω,με βρήκε σε μια άκρη να το κολλάω,αξέχαστο σκηνικό).
Απο άκουσμα τώρα τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά είναι δημιουργικότητα,ευδιαθεσία ενεργητικότητα στα πρώτα 1-2 τσιγάρα,και ενώ ως εκεί μοιαζει σαν μια σατιβάρα της εύφορης μέρας,του περιπάτου,του ποδηλάτου,της ζωγραφικής..
παρότι έχει αυτό το άμεσο κουτούλημα την στιγμή του πιώματος,συνεχίζει να σε ανεβάζει αργά αργά και χωρίς σχεδόν να το καταλάβεις έχεις γίνει για τα καλά, ,το σώμα έρχεται και λύνεται και ελαφραίνει και σε τυλίγει μια έντονη *ξαπλωτή* διάθεση για αυτοσχέδιες φανταστικές ιστοριούλες και επικαναπέδια μουσική..αλλα όχι ύπνο..
Θα το χαρακτήριζα αναμφίβολλα σαν την αγαπημένη μου ποικιλία για πολλούς λόγους και περισσότερο απ όλα για το απίστευτο κεφάλι,που θυμίζει τα δοξασμένα αγνά-δυνατά ελληνικά τσιγάρα του 2000 και πίσω που κάποιοι τυχεροί καπνίσαμε και δεν θα ξεχάσουμε ποτέ..
:tiphat:
Υ.Γ.1-landrace-The -race in this word refers to the taxonomic definition of race in biology, not the ethnographic sense of the word...
Υ.Γ.2-Διορθώνω συνεχώς την περιγραφή της ποικιλίας,καθώς στην πορεία βλέπω ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά της και απο τους περισσότερο επιθυμητούς φαινότυπους και επίσης γιατί παράλληλα εμπλουτίζεται και η ικανότητα μου να περιγράψω μια ποικιλία.
Να σημειώσω εδώ πως με μικρά μικρά βήματα,παλεύοντας πρώτα την άγνοια μου για πάρα πολλά,αναζητώντας γνώση και ενάντια στον καθοριστικό περιορισμό απ'τους άθλιους νόμους μας βρίσκομαι σε μια προσπάθεια σταθεροποίησης της ποικιλίας,βέβαια στην χώρα μας το να θες να φτιάξεις IBL με δική σου γενετική-ντόπιων ποικιλιών μόνο για εσένα και για τους φίλους σου απαιτεί θυσίες και κινδύνους άνευ προηγουμένου..
υ.γ.3 Έχοντας φάει χρόνια στο ψάξιμο για κάτι ντόπιο και έχοντας επίσης φάει αρκετές φόλες με και καλά ελληνικά καταλαβαίνω απολυτα πως όλοι μας κρατάμε μικρο καλάθι(και καλά κάνουμε)όταν ακούμε για ελληνικό χόρτο,όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι εξαιρετικά σπάνιο και πολύ πιθανόν ντόπιο.
υ.γ.4 η φούντα του όταν κιουραριστει γίνετε εντελώς χρυσή..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Γεια και χαρα, λεβέντη!

Γι' αυτά που έχουμε ήδη πει και για το ποσοστό των ερμαφρόδιτων, θα έλεγα ότι κρατάς θησαυρό! Ως κόρην οφθαλμού λοιπόν φύλαγέ το...και ποτε εν ξέρεις...
Τα σπορούθκια εν μικρά;

:tiphat:Ορφέας
 

delicorganic

Well-known member
Γεια και χαρα, λεβέντη!

Γι' αυτά που έχουμε ήδη πει και για το ποσοστό των ερμαφρόδιτων, θα έλεγα ότι κρατάς θησαυρό! Ως κόρην οφθαλμού λοιπόν φύλαγέ το...και ποτε εν ξέρεις...
Τα σπορούθκια εν μικρά;

:tiphat:Ορφέας

Γεια κ χαρά κ σε σένα Ορφέα,πράγματι τα σπόρια είναι αρκετά μικρά κ αρκετά μυτερούτσικα.Μας λεει κατι αυτο?Πως πήγε η αφρικανή κούκλα σου,τις πάλεψε τις μουχλες?:comfort:
 

orfeas

Active member
Veteran
Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ σπόρους καλαματιανής, αλλά κάνα δυο που ισχυρίζονταν ότι τους έχουν, τoυς περιέγραφαν παρόμοια...

Όσο για την αφρικάνα, γάμησέ τα! Χθες είχαμε μια τρομερή κακοκαιρία με φοβερή βροχή--ευτυχώς για λίγο--και λυσσασμένο αέρα που έριξε δένδρα μιας αγκαλιάς πάχους...
Βέβαια η κούκλα βρίσκεται σε σχετικά προστατευμένο περιβάλλον, βλπ περιφερειακή βλάστηση, αλλά πολύ φοβάμαι ότι το θέαμα που θα αντικρίσω, αν μπορέσω να πάω σήμερα, θα είναι αποκαρδιωτικό...
Η μούχλα δε μέχρι στιγμής απουσιάζει, αλλά ακόμα τα "φοντάν" είναι αεράτα...βέβαια έχω ρίξει διάφορα αντιμουχλικά μαντζούνια κι ίσως αυτά να έχουν ενισχύσει την άμυνά της...
Οι επόμενες δυο-τρεις βδομάδες θα είναι οι πιο ζόρικες κι εκεί είναι που πάντα έχω πρόβλημα...

Malawi x PCK, από τα πιο όμορφα φυτά που είχα ποτέ...

:tiphat:Ορφέας
 

Attachments

  • P1080765.JPG
    P1080765.JPG
    48.6 KB · Views: 52
  • P1080766.JPG
    P1080766.JPG
    67.1 KB · Views: 55

delicorganic

Well-known member
ντόπια σατίβα-οργανικής καλλιέργειας(pheno2)

ντόπια σατίβα-οργανικής καλλιέργειας(pheno2)

 
Last edited:

Papastroumf

Member
Πω φίλε ο δεύτερος φαινότυπος με κάνει να τρέχουν τα σάλια μου.Μπράβο σου,οι παπάδες είναι πανέμορφοι!
 

delicorganic

Well-known member
Πω φίλε ο δεύτερος φαινότυπος με κάνει να τρέχουν τα σάλια μου.Μπράβο σου,οι παπάδες είναι πανέμορφοι!

καλησπέρα papastroumf!!
Πραγματικά αυτή η σατίβα είναι η αγαπημένη μου φούντα..κεφάλι,γεύση και άρωμα "εθιστικά".Ειδικά ο πρώτος κόκκινος φαινότυπος δεν υπάρχει κατι να το συγκρίνω,(έχω ταξιδέψει amsterdam δις δοκιμάζοντας 20 ποικιλίες την κάθε φορά και πίνω 15+ χρόνια)
Ευτυχώς υπάρχουν σποράκια.
Μετα απο 3 γκρόου με αυτη,φέτος είπα να διευρύνω το ρεπερτόριο και δοκίμασα διάφορα υβρίδια,θα δείξει..
Θεωρώ πως όλοι μας εκεί θα επιστρέψουμε κάποτε στα αγνά ντόπια σταφύλια,κολομβίας,παναμά,αφρικανικά,κρήτης,καλαμάτας,πύργου, σίγουρα πάντως στις αγνές ποικιλίες που δεν εκφυλίστηκαν απο την μακροχρόνια υβριδοποίηση.
Εχω δει κάνεις ωραία πράγματα papastrumf-:tiphat:,φέτος ξεκουράζεσε υποθέτω..
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
Χε χε σε έπιασε το ναζιδικο και σένα με τους φαινότυπους ε; :D

Πολύ ωραίες φου... Και όπως βλέπω το φυτό μοιάζει με 100% sativa... Για μένα τουλάχιστον τόσο λεπτά φύλλα μία φορά είχα δει πάλι πριν χρόνια...

Χθες Τρίτη Δεκατρείς εσπασα ένα σπορακι white widow auto αξίας 8€ στο grinder...

Αν έχεις σπόρια είσαι σούπερ... Εγώ έχω αρχίσει να καταληγω ότι εκεί είναι όλη η φάση...

Πόσο μεγάλο έγινε; Είχες θέμα με το μέγεθος στις γλάστρες;

Εγώ ούτε τοπ δε προλαβα να την κάνω τη σατιβα και έγινε και 2 μέτρα και άρχισε να ανθίζει κιόλας. Αλλά είναι πολυυυυυυ αργο... και χαλάει και ο καιρός... Με λίγο κλαδεμα σε λάμπες κάτι μπορεί να παίξει.

Αυτό έχει καλή γεύση ε; Γιατί το δικό μου μυρίζει χάλια. :D το white widow έχει ωραία γεύση τελικά.. και δε μυρίζει κιόλας.
 

Papastroumf

Member
καλησπέρα papastroumf!!
Πραγματικά αυτή η σατίβα είναι η αγαπημένη μου φούντα..κεφάλι,γεύση και άρωμα "εθιστικά".Ειδικά ο πρώτος κόκκινος φαινότυπος δεν υπάρχει κατι να το συγκρίνω,(έχω ταξιδέψει amsterdam δις δοκιμάζοντας 20 ποικιλίες την κάθε φορά και πίνω 15+ χρόνια)
Ευτυχώς υπάρχουν σποράκια.
Μετα απο 3 γκρόου με αυτη,φέτος είπα να διεύρυνω το ρεπερτόριο και δοκιμασα νέας γενιάς,θα δείξει..
Θεωρώ πως όλοι μας εκεί θα επιστρέψουμε κάποτε στα αγνά ντόπια σταφύλια,κολομβίας,παναμά,αφρικανικά,κρήτης,καλαμάτας,πύργου,τιράνων σίγουρα πάντως αγνές ποικιλίες που δεν εκφυλίστηκαν απο την μακροχρόνια υβριδοποίηση.
Εχω δει κάνεις ωραία πράγματα papastrumf-:tiphat:,φέτος ξεκουράζεσε υποθέτω..

Θα ήθελα να έχω το γονίδιο στα χέρια μου αν γινότανε από αυτή την γλυκόπιοτη σατιβούλα :biggrin: Δεν θα το έλεγα ξεκούραση.Ετοιμάζω κάτι δυνατό.Τα υπόλοιπα σε λίγο,υπομονή.
 

delicorganic

Well-known member
Χε χε σε έπιασε το ναζιδικο και σένα με τους φαινότυπους ε; :D

Πολύ ωραίες φου... Και όπως βλέπω το φυτό μοιάζει με 100% sativa... Για μένα τουλάχιστον τόσο λεπτά φύλλα μία φορά είχα δει πάλι πριν χρόνια...

Χθες Τρίτη Δεκατρείς εσπασα ένα σπορακι white widow auto αξίας 8€ στο grinder...

Αν έχεις σπόρια είσαι σούπερ... Εγώ έχω αρχίσει να καταληγω ότι εκεί είναι όλη η φάση...

Πόσο μεγάλο έγινε; Είχες θέμα με το μέγεθος στις γλάστρες;

Εγώ ούτε τοπ δε προλαβα να την κάνω τη σατιβα και έγινε και 2 μέτρα και άρχισε να ανθίζει κιόλας. Αλλά είναι πολυυυυυυ αργο... και χαλάει και ο καιρός... Με λίγο κλαδεμα σε λάμπες κάτι μπορεί να παίξει.

Αυτό έχει καλή γεύση ε; Γιατί το δικό μου μυρίζει χάλια. :D το white widow έχει ωραία γεύση τελικά.. και δε μυρίζει κιόλας.

όχι και ναζίδικο ρε ksaderfo είπαμε,μερακλήδικα γούστα θα έλεγα εγώ..
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
όχι και ναζίδικο ρε ksaderfo είπαμε,μερακλήδικα γούστα θα έλεγα εγώ..
Τα φυτά είναι περσινά,δεν έγιναν μεγάλα και είχαν διάφορα θέματα γιατί ούτε καβάτζα είχα,ούτε πολύ χώμα και το βασικότερο είχα και έχω ελάχιστη γνώση-εμπειρία πάνω στην καλλιέργεια της κάνναβης.
Όσο για την γεύση και το άρωμα,ο πρώτος φαινότυπος έφερνε σε κόκκινα φρούτα ενώ ο δεύτερος είχε ευρύ φάσμα τερπενοειδών απο λεμόνι~ανανά~φυστίκι και οι δυο είχαν όμως μιά έντονη χασισίλα που την συναντάς μόνο στα kush.

Πάντως φαίνονται αρκετά διαφορετικα από ότι εχω δει τελευταια, όχι ότι εχω δει και τόσα πολλά.

Δε βλέπω τριχουλες. Κάηκαν ολες;

Πάντως αυτό που λες με τις ντόπιες ποικιλίες, είναι μεγάλο πρόβλημα για όλες τις καλλιέργειες... Και δε βλέπω να κάνει και καμία προσπάθεια το Πελιτι για κανναβοσπορους...

Έβλεπα το site από το Sammie's seeds και έχει κάτι φυσικες ποικιλίες από Africa νομίζω. Παίζει και με καλή απόδοση.

Σε δυσκόλεψε αυτό ε;
 

delicorganic

Well-known member
Πάντως φαίνονται αρκετά διαφορετικα από ότι εχω δει τελευταια, όχι ότι εχω δει και τόσα πολλά.

Δε βλέπω τριχουλες. Κάηκαν ολες;

Πάντως αυτό που λες με τις ντόπιες ποικιλίες, είναι μεγάλο πρόβλημα για όλες τις καλλιέργειες... Και δε βλέπω να κάνει και καμία προσπάθεια το Πελιτι για κανναβοσπορους...

Έβλεπα το site από το Sammie's seeds και έχει κάτι φυσικες ποικιλίες από Africa νομίζω. Παίζει και με καλή απόδοση.

Σε δυσκόλεψε αυτό ε;
Είναι όντως τελείως διαφορετικά σε σχέση με πολλές ποικιλίες,ο πρώτος φαινότυπος είναι "φυλλάτη" ποικιλία,όμως τα φύλλα της φούντας της ειναι ψωμομένα και με πολύ κρύσταλλο.
Ηταν δύσκολη στην καλλιέργεια για λόγω ερμαφρόδιτων και άλλων ιδιαιτεροτήτων που έχουν συνήθως οι σατίβες(Λιτοδίαιτες γενικά,πειναλέες όταν τεντώνουν,θέλουν στηρίγματα ή σωστό scrog)κ διάφορα άλλα.
οφείλω να επισημάνω πως ήταν όμως τρομερά ανθεκτική σε τετράνυχο,μούχλες κ άλλα,κοινώς φανερά εγκλιματισμένη στο κλίμα μας.
 
Last edited:

48N

Member
very nice that a greek landrace exists!
i dont speak greek so thanks for the nice pictures :)
can you tell me where in greece this landrace comes from?
 
Top