What's new

2017 Outdoor "El Orfanato" Edition.. :D

thandee

Active member
Αυτό το widow auto από θυλικό widow auto, χωρίς αρσενικά καθόλου πέρισυ, σαν πολύ αρσενικό δεν είναι;;;

Αυτό πως έγινε τώρα γαμώ το θαύμα μου;

View Image[/QUOTE

Το widow sou κσα αληθεια ηταν θηλυκοποιημενο η ηταν regular?????:)
 

Ksaderfo

Active member
Μην απορείς! Μόλις ξεπάτωσα ένα σερνικό Ζαμαλντελίκο από σπόρια θηλυκού ...
Είπαμε, τα σπόρια από θηλυκά αυτογονιμοποιημένα είναι σπόρια κανονικά...

Ά έτσι είπαμε;; Γιατί εγώ ήμουν σίγουρος ότι ήταν και καλά μάλλον θυλικά...

Ωχ... Κάτσε να βάλω άλλο ένα κσαντέρφο να ξεκινάει σιγά σιγά...

Εντομεταξύ το ένα ξαντέρφο άνθισε και είναι θυλικό!


Το widow sou κσα αληθεια ηταν θηλυκοποιημενο η ηταν regular?????:)

Αγορασμένο ήταν από το rqs πέρισυ. 3 feminized auto widow. Το RQS δεν πουλάει καν κανονικά από όσο θυμάμαι. Από όλα τα σπόρια που μάζεψα εντομεταξύ μόνο αυτό βγήκε...
 
Last edited:

thandee

Active member
Μην απορείς! Μόλις ξεπάτωσα ένα σερνικό Ζαμαλντελίκο από σπόρια θηλυκού ...
Είπαμε, τα σπόρια από θηλυκά αυτογονιμοποιημένα είναι σπόρια κανονικά... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς


Εσυ Ορφευς αληθεια τα σπορια του zamadelicou...θυμασαι ηταν απο σπορια θηλυκιας απλα...η επεσεσε και γυρη απο πουθενα...και ακομα ΑΝ θυμασαι Ποσα αρσενικα βρηκες μεσα στη θηλυκια σου ζαμαλντελικα????αν θυμασαι δεν θελω να σε πιεσω κιολας να θυμηθειςςς...παρε το χρονο σου!!!!:biggrin:
 

thandee

Active member
Αγορασμένο ήταν από το rqs πέρισυ. 3 feminized auto widow. Το RQS δεν πουλάει καν θυλικά από όσο θυμάμαι. Από όλα τα σπόρια που μάζεψα εντομεταξύ μόνο αυτό βγήκε...[/QUOTE]

Ε κατσε μπρε κσαντερφο μηπως αυτο το widow δεν ειναι αρσενικο....και ειναι απλα hermi και ανθισαν πρωτα τα μπαλακια????μηπως να περιμενεις λιγκοοοο?η μηπως απτον ερωτα σου για τα φυτα ξεφυγε λιγη γυρη απο σενα???και εγινε κανα θαυμα???θα το δουμε και αυτο....:biggrin:
 

Ksaderfo

Active member
Ε κατσε μπρε κσαντερφο μηπως αυτο το widow δεν ειναι αρσενικο....και ειναι απλα hermi και ανθισαν πρωτα τα μπαλακια????μηπως να περιμενεις λιγκοοοο?η μηπως απτον ερωτα σου για τα φυτα ξεφυγε λιγη γυρη απο σενα???και εγινε κανα θαυμα???θα το δουμε και αυτο....

και βέβαια κάνω σεξ με τα φυτά μου... Είναι το μυστικό μου για καλό vegging... :D

Ναι θα το περιμένω μάλλον... για δείτε & εδώ εσείς που βλέπετε καλά...

Το ένα είναι για δυνατούς λύτες...

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    65.2 KB · Views: 89
  • 2.jpg
    2.jpg
    12 KB · Views: 86
  • 3.jpg
    3.jpg
    43.6 KB · Views: 88
  • 4.jpg
    4.jpg
    39.7 KB · Views: 88

orfeas

Active member
Veteran
Εσυ Ορφευς αληθεια τα σπορια του zamadelicou...θυμασαι ηταν απο σπορια θηλυκιας απλα...η επεσεσε και γυρη απο πουθενα...και ακομα ΑΝ θυμασαι Ποσα αρσενικα βρηκες μεσα στη θηλυκια σου ζαμαλντελικα????αν θυμασαι δεν θελω να σε πιεσω κιολας να θυμηθειςςς...παρε το χρονο σου!!!!:biggrin:

Κάτσε να θυμθώ, αν και δε βγάζουμε άκρη...κουβέντα να γίνεται...
Η εν λόγω κυρία ήταν από κανονικούς σπόρους του ντούμπι, τάι φαινότυπος, στα 3,5 μ. και μου βγήκε κάτι σαν ημιαυτόματη αρχίζοντας ανθοφορία κατά το τέλος του Γιούνη. Το μόνο σερνικό που την έβλεπε ήμουν εγώ... :biggrin: Τη μισή φούντα τη μοίρασα, την άλλη μισή τη περισσότερη την έριξα στο κουβά...απ'την υπόλοιπη πήρα καμιά 10αριά (μπορεί και λιγότερα) σπόρια ... πρόπερσι έσπειρα 2-3 και βρήκα ένα σερνικό...φέτος έβαλα δύο και το ένα βγήκε ήδη σερνικό...
Άντε βγάλε συμπέρασμα τώρα σύ!

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
?αν θυμασαι δεν θελω να σε πιεσω κιολας να θυμηθειςςς...παρε το χρονο σου!!!!

That's cop talk... ;) :D

Ότι και να πέταξε το widow στο δεύτερο node άνοιξε και φαίνονται δύο πράματα μυτερά μέσα... (τα ματάκια μου... growing weed is hard work! :D )

Άσχετο μουσικό διάλειμα! :D


[YOUTUBEIF]xaq41OpZjqE[/YOUTUBEIF]
 

Ksaderfo

Active member
Τι Αυτομάτα και Ρουντεράλις πάρε εδώ το καλάζνικοφ να πούμε... :D

Αυτοματόφ Κσαντερφόζνικοφ μοντέλο του 2017.. :D του έκατσε καλά και το τόπινγκ...

και μία οικογενιακή! :D

Τελικά τα μηρμύγκια πειράζουν; Έχει αρκετούτσικα να κόβουν βόλτες...

attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • IMG_20170513_203553_DRO.jpg
    IMG_20170513_203553_DRO.jpg
    79.1 KB · Views: 85
  • IMG_20170513_203608_DRO.jpg
    IMG_20170513_203608_DRO.jpg
    86.5 KB · Views: 88

orfeas

Active member
Veteran
Τα μυρμήγκια τα ίδια δεν βλάπτουν τα φυτά, οι μολύνσεις που κουβαλάνε όμως...
Εν τω μεταξύ, τι άσπρα σημάδια φαίνονται έντονα στο βάθος αριστερά;

:tiphat:Ορφεύς
 

thandee

Active member
ομορφα τα φυτα σου ρε ξα..προοδος σταθερη.....θα φας και τα καρπουζια ,πεπονια,αγγουρια,κολοκυθια σου εκει..ωραιος:)...τωρα για το φυτο με τα ασπρα...απο καμια περιεργη σκονη ειναι των τελευταιων ημερων?..γιατι και σε μενα ειδα τα φυτα μου πιτα στη καφε σκονη λογο της τελευταιας βροχης...που οι μετεορολογοι ειπαν οτι μπορει να προκαλεσει και ζημια αυτη η σκονη σε καλλιεργειες...προσωπικα την εβγαλα με πλυσεις και με τα χερια...και η ατιμη γαντζωνεται και καλα μεσα στις φυλλωσιες!τωρα ρε ξα οσων αφορα τα μηρμυγκακια του Θεου...γνωριζεις πολλες καλλιεργειες που χαλασανε απτα μηρμυγκια και αποτι κουβαλανε????οχι προφανως...αλλα προσεχε τα να μην σου αρπαξουνε τα σπορια γιατι ο τζιτζικας και ο μερμυγκας"!!;) :biggrin: κατα τα αλλα πρεπει να υπαρχει αρμονικη συμβιωση και οχι πανικος με το που σκαει ενα μπαμπουρη....ξα αν μπορεις μαζεψε και καμια πασχαλιτσα...βαλτην σε κανα βαζω μαζι με φυλλα προσβεβλημενα με κανα παρασιτο και περιμενε τον πολλαπλασιασμο της...τρωνε τα παντα...εκτος απτα φυτα...μηχανες αιμοβορικες και φυσικος εχθρος ολων των εντομων που προσβαλλουν τα φυτα!βρισκονται αφθονες αυτην την περιοδο σε καθε χωραφι διπλα στα σπιτια μας!για φαγητο...και πολλαπλασιασμο!
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
Έτσι ήξερα και γω αλλά αυτό το μυρμήγκι είναι κάτι πάρα πολύ μικρά τα οποία εντομεταξύ ή θα περπατάνε στον κορμό ή αν είναι ακίνητα κάθονται ακριβώς εκεί που βγάζει φύτρες το φυτό, συμπεριλαμβανόμενες και τις φουντίτσες...

Α η σκόνη είναι πιπέρι. Τα πασπαλίζω με μαύρο πιπέρι για να μην πηγαίνουν πολλά πολλά έντομα και αν ρίξει καμιά σταγόνα λασπώνει... Σε κάνα 2 μέρες χάνεται και δεν αφήνει και σημάδι στα φύλλα.

Αυτό με τις πασχαλίτσες το σκέφτομαι καιρό εντομεταξύ... Η όλη φάση έλεγε ένας είναι να τους φτιάξεις μία μικρή φωλιά με φαγητό και νερό εκεί κοντά με μία μικρή τρύπα για την κοπανάει και από καμία.. και μετά από ένα σημείο θα πηγαίνουνε παντού.. Δεν κάνει λέει απλά να τις αμολύσεις γιατί θα φύγουνε - χαθούνε κτλ.. Αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει να ξεκινήσεις με καμιά 100αριά πασχαλίτσες.. Στο γιου ες οφ έι πουλάνε αλλά εδώ δε ξέρω αν θα βρω..

Χε χε το στάμπαρες το κολοκύθι ε; :D Είναι κολοκύθα σπόγκος (λούφα). Τα έβαλα από περιέργεια να δω πως γίνονται αλλά θέλουνε πάρα πολύ καιρό ζέστη. 2 έχουν μεγαλώσει ήδη και βγάλανε πλοκάμια και σκαρφαλώνουνε. :D

attachment.php
 

Attachments

  • IMG_20170507_202924_DRO.jpg
    IMG_20170507_202924_DRO.jpg
    95.4 KB · Views: 83

thandee

Active member
ξα μηπως τα μυρμηγκια βρισκουν θαλπωρη εκει απο αναμεσα?σημερα ψεκασα με πρασινο σαπουνι ενισχυμενο με σοδα,αλατι και γραπα και μετα απο λιγο ειδα και νεκρα μικρα beetles που πεσανε μεσα απτα φυτα????!!!!δουλεψε πολυ καλα το μειγμα το οποιο θα εφαρμοζεται ολη την εβδομαδα προληπτικα....αν η συνταγη του φυσικου εντομοκτονου ειναι καλη...και γινει αρκετη χρηση ....τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα!
τα παντα λειτουργουν προληπτικα σαυτα...παρθενευεις το μερος και πατανε μονο τα ωφελιμα στο μπαξε....ισχυρο απολυμαντικο θα το ξαναπω...λεβαντα αιθεριο ελαιο..πανω σε βαμβακι και σε τουλι μεσα...και εξωτερικα και εσωτερικη ...απολυμανση,ευχαριστη μυρωδια....καλυψη απο μυρωδιες,απομακρυνση εντομων,παρασιτων και θανατος αυτων αν μεινουνε στο χωρο....
ωραιο το πιπερι ξα...αυτα ολα λειτουργουνε γενικα..θα το χρησιμοποιησω και αυτο φρεσκοτριμενο!
οσων αφορα τις πασχαλιτσες ξα...η καλλιεργεια τους ειναι ευκολη...μεσα σε καμια γυαλα με αρρωστα φυλλα με μπαμπουρια και νερακι....και ξα σαν εντομα γενανε καθε βδομαδα και ξερεις οχι ενα μωρο...σαν τα κουνουπια αμετρητα....τι 100 μονο...θα πλημυρισεις...παρτες απτο χερι μια μια και βαλτες πανω σε καθε φυτο και μολις τελειωσουν παρτες και βαλτες παλι στο σπιτι....και αν σου φυγει και καμια...θα εχεις στρατο απο πισω....γεννουν αβερτα!:biggrin:
και ειναι το ισχυροτερο φυσικο εντομοκτονο!ολοι περνουνε κατοικιδια γατες ,σκυλους ,πουλια ας κανουμε τη διαφορα...lady bags και praying mantis!:biggrin:
ασφαλως σταμπαρα τα φυτα σου....την κορυφη η στο δαπεδο την στελνεις να μεγαλωσει η ορθια σε κανα φραχτη!παρομοια με σενα ειμαι και περιμενω να φαω και τις πρωτες μου ντοματουλες!
ριξε ενα βλεφαρο ξα...περισσευουν φυτακια....καρπουζια,πεπονια,ντοματες,ξυλαγκουρο(Χιος)....και αλλα!:)
ιδου...
 

Attachments

  • 2017-05-14 16.18.54.jpg
    2017-05-14 16.18.54.jpg
    85.6 KB · Views: 80

Ksaderfo

Active member
Μ'αρέσεις!! :D Από σπόρο είναι τα κηπευτικά;; Εγώ πήρα και μερικές ντοματιές όλες διαφορετικές και μερικές πιπεριές... Μάλλον είμαι κομπλέ και είναι και ένας ο οποιός λέει χαρίζει φυτά εδώ κοντά και μπορεί να πάρω καμιά ντομάτα ακόμα μιας και είναι λέει παλιά ποικιλία βιολογικά σπορόφυτα κτλ κτλ..

Ναι τη λούφα την έβαλα ξύλα και μετά παίζει να την στείλω προς τα κάγκελα, είδωμεν... Προς το παρόν έχει λυσσάξει να αρπάξει ένα γιασεμί από δίπλα, ότι νά ναι.. :D

Χμμμ αιθέριο έλαιο λεβάντα εν έχω... Μόνο πράσινο σαπούνι παίζει να βρω αλλά γενικά δεν έχει ακόμα τπτ εκτός από τα μηρμύγκια... Μην έρθουν οι πεταλούδες μόνο και ξεκινήσουν το δικό τους γκρόου με σκουλήκια... ΤΑ μισώ! :D

Α βρήκα έναν με πασχαλίτσες... Τα άρθρα για την εταιρεία στο ίντερνετ είναι από το 2007 όμως και δε ξέρω αν είναι φάντασμα η εταιρεία πλέον. Επίσης δε βρήκα που πουλάνε και σε τι ποσότητες... Οι 1000 πασχαλίτσες κάνουνε 5 ευρώ btw.

Bio Insecta (στη Θέρμη είναι)
http://www.bio-insecta.gr/

Αυτό που είδα εγώ με τις πασχαλίτσες είναι πολύ πιο απλό... Ούτε σκαθάρια ούτε μελίγκρες . Απλά τις βάζεις σε ένα μεγάλο πλαστικό κουτί με μία τρύπα, και μέσα βάζεις ένα σφουγγάρι βρεγμένο και σταφίδες. και μετά αυτές αναπαράγωνται και βγαίνουν και για κάνα μελίγκρα-κεμπάπ στις φούντες.. Μεγαλέια! :D

Θα τους πάρω τηλ αυτούς στη Θέρμη και θα ενημερώσω..
 

thandee

Active member
ναι ξα ολα μου τα φυτα ειναι απο σπορι!παραδοσιακα....κανω συλλογη απο τον πελιτη....αλλα και με προσωπικη αναζητηση περισσοτερο..εχω προσωπικη seedbank παραδοσιακων σπορων....και χρησιμοποιω και λιγα υβριδια που θα μπανησω και θα μου κινησουν την περιεργεια να τα δοκιμασω...ολα ειναι με φυσικη καλλιεργεια....Δεν κανω καμια χρηση χημικου γιατι δεν εχει νοημα....θα κανω χρηση χημικων μονο....μονο οταν θα υπαρξει προβλημα για να χασω μια σοδεια ολοκληρη....πραγμα που σπανια συμβαινει εως ποτε!
το πρασινο σαπουνι ξα κοστιζει 3ευρω το κιλο και θα σου παει χρονια και ζαμανια!το αιθεριο ελαιο λεβαντας κανει 10€ το τεταρτο και θα σου κατσει καλα και για τις ντουλαπες σου για σκορο και θα σου παει χρονια και αυτο....
και για αρχη ξα με τις πασχαλιτσες μπορεις να πας μια βολτα στους αγρους τριγυρω....ειναι γεματο αυτη την περιοδο....μαζεψε αρκετες και πολλαπλασιασετες για αρχη...δεν νομιζω να χρειαζεται να δωσεις χρηματα!σε καμια βδομαδα οταν συνηθισουν το περιβαλλον θα δεις αμετρητες!και δεν τρωνε φυτα!αλλο να τις ταιζεις ζαχαρη και σταφιδες και αλλο να τις ταιζεις τα αρρωστα φυλλα απο τα φυτα σου που θα κοβεις...πιο φυσικο....και μετα σκεψου οταν τις αμολας θα τρωνε και απτα φυτα!δεν σου λεω να βρισκεις μελιγκρες...μονες τους θα τις βρουνε!:biggrin:
ευκολη καλλιεργεια...και παρτες και με το καλο θα αναπτυχθει καλη φιλια!:)
και μπανισε και εκπληκτικη καλλιεργεια παραδοσιακων σπορων σε απιστευτες τιμες....
γραψε google....oikogeneia orthodoxοn.blogspot..... και πανε στα φυτα και στους σπορους που δινουνε....θα χαζεψεις απο την παραδοσιακη φυσικη βιοποικιλοτητα του μπαξε τους!
 

Ksaderfo

Active member
Από το Πελίτι βρήκα τις λούφες... Πρέπει να τους τσεκάρω αυτούς και νομίζω ότι έχω και ένα τηλέφωνο. Για του χρόνου βέβαια γιατί ήδη αυτά που έχω έχουν αρχίσει να με πλακώνουνε λίγο.. και για κάνα μαρούλι αργότερα μπορεί. Είχα πάρει γυμνά μία φορά από αυτά τα "παλιά" και είχαν βγει κάτι μαρουλάρες...

Θα ήθελα πολύ να πάρω αρωματικά από αυτούς. Γιατί οι καινούριοι οι βασιλικοί και οι μαιντανοί είναι λίγο μαρούλια να πούμε. Είδωμεν.

Παίζει να πάω για κάνα ποδήλατο και να αρχίσω να μαζεύω πασχαλίτσες... Να γελάσει λίγο και η Αζντυνομία! :D

Αυτούς στο μπλογκ σποτ θα τους τσεκάρω στάνταρντ... Υπάρχει ακόμα κόσμος που την παλεύει και κάνει όμορφα πράγματα πάντως, δε γίναμε ακόμα βουλγκάρια.

Όσον αφορά τα πρόσθετα... Εγώ το ψάχνω πολύ τελευταία με τη "δομή" του χώματος και όχι τόσο με τα θρεπτικά... Εκτός από φώσφορο και κάλιο, άζωτο βολεύεσαι, απλά επειδή εδώ παίζουμε με 2-3 φυτά και τα θέλουμε μοντελάκια να πούμε αρχίζει και μπλέκει λίγο το θέμα με το χώμα μια να έχει απ΄το ένα μια απ'το άλλο κτλ...

Έχω τσουβάλια χώμα αλλά ούτε να το ποτίσεις δε μπορείς, θέλει κάτι, περλίτι, καρύδα, κάτι... και μετά αδειάζεις και ένα φισ-μίξ μέσα να πούμε και βουαλά..
 
Last edited:

thandee

Active member
ξα ζωντανη μεταδοση απο τον μπαξε...σε 30 ζαρζαβατια....με φουλ ψειρες...μυγακια...μυρμηγκακια...πτερωτακια διαφορα που παρασσιτουσαν...αμολυσα μια πασχαλιτσα μονο να δω το αποτελεσμα....σημερα τα φυτα ειναι πεντακαθαρα...δεν υπαρχει δειγμα τιποτα πανω στα φυτα...ειναι το καλυτερο φυσικο εντομοτονο που εχουν δει τα ματια μου μεχρι στιγμης....προτεινετε ανεπιφυλαχτα....ωραιος θηρευτης η πασχαλιτσα...
;)
 

Ksaderfo

Active member
Πήγα τις προάλες να ψάξω μπας και βρω καμία αλλά μάλλον είναι ψεκασμένα εκεί που πήγα. Μου είπαν ότι μαζεύονται πολύ στις ακακίες λέει γιατί βγάζουν πολύ μελίγκρα αυτόν τον καιρό...

Τελικά εγώ ψέκασα με ένα πρ. σαπούνι - οινόπνευμα - νερό και τα τέζαρα όλα... Τα περισσότερα τα είχα μαζέψει στο χέρι από πριν..

Τις ντομάτες τις καθάρισε τελείως πάντως...

Θα έχω το νου μου για πασχαλίτσες μπας και καταφέρω να τις αναπαράγω λίγο να έχω μερικές να παίζουν...
 

thandee

Active member
τις πασχαλιτσες τις μαζεψα απο τους ακαλυπτους χωρους εκει που βγαινουν αγριοχορτα ,χαμομηλια,παπαρουνες,τσουκνιδες,μεγαλες αγκαθιες...τετοια μερη ειναι γεματα εκει που μενω και μενεις...;)
τα μερη αυτα ειναι πιτα στις ψειρες και τα μυγακια...οποτε βγαινει ενα συμπερασμα...τι θα τρωγαν οι πασχαλιτσες αν δεν υπηρχαν και τα παρασιτα?
και ξα μη νομιζεις οτι βρισκω και πολλες...σε καθε μου βολτα σε τετοια μερη μαζευω 1-3 το πολυ και η τις αμολαω αν εχω θεμα η περιμενω στο κουτακι τους τα γεννητουρια...στις ακακιες που λες οντως ανθιζουν αυτον το καιρο...θα παω στο χωριο να δω...γιατι στην αρχη θυμαμαι οταν σκαγαν οι τσουκνιδες αμετρητες πασχαλιτσες υπηρχαν...περιπου αρχες απριλη...
αλλα παρολα αυτα και το πρασινο σαπουνι με το οινοπνευμα δεν αφηνει τιποτα...δολοφονε ξα
παρασιτων...:biggrin: το χρησιμοποιω και αυτο ασφαλως.. σκεψου οταν θα κοβεις τις ντοματες και τις πλενεις θα ειναι και φυσικα απολυμασμενες οι φλουδες.και αυτη την περιοδο ξα ειναι και γεματο λεβαντες...ΦΥΣΙΚΕΣ...και χωρις αιθεριο ...ενα ματσο λεβαντες...αποξηραμενες...παλι δεν αφηνουν τιποτα να πλησιασει...και δημιουργει υπεροχη αρωματοθεραπεια!!!
 

Ksaderfo

Active member
Ναι πήγα μία βόλτα από κάτι λίγο "προσεγμένα" πάρκα αλλά δεν κουνιόταν ούτε μυγάκι... Μάλλον βγήκε ο Αλκοολικός με το Φλίτ και το αποστείρωσε να πούμε...

Θα το ξαναψάξω όμως το θέμα... Άκους εκεί 30 ευρώ οι 25 πασχαλίτσες! :D Θα γίνουμε πλούσιοι!!! :D

Ναι το πρ. σαπούνι έκανε δουλειά... Εγώ και ο Σαντάμ! :D Αλλά ένα πράγμα που με ανησύχησε είναι ότι έχει και αλάτι μέσα... Αλλά δεν βλέπω κάποιο θέμα.

Τις ντομάτες που ήταν πολύ αρρωστάκια τις καθάρισε τε-λει-ως... Τώρα πρέπει να μαζεψω τα πτώματα μόνο... :D

Α για αρωματοθεραπεία έχω μία μέντα τρε-λή! Είναι άγρια από το βουνό, την είχα μαζέψει πριν κάτι χρόνια και πλέον βγαίνει από μόνη της. Είναι με πολύ μικρό φύλο και βγάζει ένα μωβ λουλουδάκι αλλά μυρίζει όλη η Χασισοφυτεία!! :D & λένε ότι η μέντα κάνει επίσης δουλειά με τα μηρμύγκια.

Οι ντομάτες πήραν ήδη μπρος αλλά έκανα πατάτα με το κλάδεμα νομίζω. Τώρα που κλάδεψα σε μερικά σημεία το "λαίμαργο" κλαδί ήταν καλύτερο και από το κανονικό του κορμού και έκοβα τα κανονικά και δε ξέρω κατά πόσο θα δώσουνε... Αλλά έχουν ήδη 3-4 ντομάτες πάνω η καθεμία.. Είδωμεν.. Αυτό το οποίο μου φαίνεται όμως ότι θα αρχίσω να ταίζω σαν τις φούντες είναι η λούφα... Είναι μαγικό φυτό! Είναι ζωντανό!
 
Last edited:

thandee

Active member
Α για αρωματοθεραπεία έχω μία μέντα τρε-λή! Είναι άγρια από το βουνό, την είχα μαζέψει πριν κάτι χρόνια και πλέον βγαίνει από μόνη της. Είναι με πολύ μικρό φύλο και βγάζει ένα μωβ λουλουδάκι αλλά μυρίζει όλη η Χασισοφυτεία!

ξα με συγκινησες...με πηραν τα ζουμια εδω...αχ τα γονατακια μου το ξερουν τι τραβηξα για να μαζεψω αυτη την αγρια μεντα απτα ορη και τα αγρια βουνα της ροδου....να κερασω τσαγακι αγριας μωβ μεντας με μικρο φιλαρακι η να φτιαξουμε ξα κανα υβριδιο αγριας μεντας με την δικια σου????:biggrin:
 

Attachments

  • 2017-05-20 15.46.01.jpg
    2017-05-20 15.46.01.jpg
    43.8 KB · Views: 82
Top