What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Clonarea...

ganjamind

Member
presupun ca da...nici ruderalisul nu se poate clona...cu toate ca ma repet :"nu am incercat deci nu stiu sigur"
Intradevar este gena luata de la ruderalis deci...asa ar trebui sa fie.
 

turu_ca

Member
presupun ca da...nici ruderalisul nu se poate clona...cu toate ca ma repet :"nu am incercat deci nu stiu sigur"
Intradevar este gena luata de la ruderalis deci...asa ar trebui sa fie.

deci daca am luat clone din niste necunoscute(posibil suspecte(ruderalis)) si sau prins nu sunt ruderalis,eu asta am inteles:D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu, ruderalisul se prinde.. dar cum la ruderalis capacitatea de productie oricum nu e mare, lipsa mugurilor pe plantele clonate nu e o problema, nu??
 

turu_ca

Member
bah,fac si alea muguri.....plm is in padure si tot infloresc.....una am mutato in camp sa vad daca isi revine....
 

ganjamind

Member
Eu incerc sa iti spun ca am clonat doar autoflower fara succes..
tu ai inteles ce ai vrut...
Eu iti pot spune doar ca este o sansa foarte mare sa nu fie ruderalis...insa nu pot fi sigur ca ruderalisul nu se poate clona....
Acum m-ai facut curios si voi incerca sa clonez si ruderalis.
Prima planta crescuta a fost din neste sem de la un cunoscut...planta nu a avut aproape nici un efect si eu am considerat ca era ruderalis...totusi inainte sa o tai am pus la clonat o ramura ce sa prins si incepuse sa creasca...insa nu cred ca era ruderalis ci doar un strain deloc potent.
uite si o poza cu ea.
Deci ma repet:Ai sanse de peste 80 % sa nu fie Rudy insa nu pot sa afirm un lucru categoric daca eu nu sunt sigur 100% de el.!
 

Attachments

  • ruderalis.jpg
    ruderalis.jpg
    62.3 KB · Views: 40
  • unknown.jpg
    unknown.jpg
    82.3 KB · Views: 33

zappy

Member
Salut , am ceva intrebari , probabil idioate dar mai bine intreb.
Am reusit sa cresc 3 plante , strain ICE , azi le-am bagat in flowering, imediat voi sti sexul deci ma pot apuca de clonat .
1. A mai clonat cineva ICE ? E greu de clonat ?
2. Am inteles ca plantele clonate au aceiasi varsta cu planta mama deci dupa ce se prinde radacina , planta clonata , trebuie bagata in vegetatie banuiesc , sau trebuie bagata direct in flowering ?
3. Daca cumva trebuie bagata direct in flowering ... atunci mai are rost sa clonezi ? nu vor creste la fel cat vor creste pe planta mama ?
3. Trebuie neaparat CFL ? Se poate folosii si un HPS ? daca pot intretine o temperatura acceptabila a apei .

Am tot facut poze cu plantele in evolutie , o sa fac un thred nou si o sa postez pozele si mai multe detalii
 
E

evilkid

clonele poti sa le iei si acum, le pastrezi, si o sa afli sexul de la plantele din flower :)

clonele le ti in vegetare... pot fi puse la flower imediat dupa ce s-au prins dar scade productia

pt clonare isi trebuie neaparat cfl sau neoane. clonele nu au nevoie de foarte multa lumina... cfl-urile de 36w fac o treaba excelenta(clonele puse la 20-30cm de becuri) :)
 
G

greenstep

sall....am o intrebare....daca tai dintro mama outdoor si mut clonele indoor,si implicit le continui indoor.....se poate,merge?multumesc anticipat....pace
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu se recomanda sa aducem plante (sau clone) de outdoor inauntru deoarece odata cu ele putem aduce si daunatori. in rest nu e nici o problema.
 

stef34

Member
am si eu o nelamurire dupa ce am bagat planta la inflorit si a stat acolo sa zic 2 saptamani pot sa mai iau clone din ia si daca nu de ce nu mai pot
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
primele 2-3 saptamani se poate la majoritatea strainurilor, dar inradacinarea va dura mai mult (chiar si dublu). in plus, exista sansa sa fie stresate de revenirea la flower si inradacinare. adica ar trebui facuta doar ca ultima masura, cand nu ai cum sa pastrezi altfel genetica.
 

andreicaadi

New member
Prima clonareq

Prima clonareq

Am folosit metoda lui Gantz in sticla de apa , dar dupa 2 saptamani mi s-au uscat la amandoua clonele frunzele de la al 2-lea nod :|
-Le-am tinut in camera fara lumina directa
- Am schimbat apa de 2 ori
- Temperatura nu a fost mare

Oare ce problema poate fi ?
 
O

ovexs

asa am patit si eu cu prima clona,dar nu am stiut de la inceput ca trebuie la lumina si am tinuto vreo 2 zile la intuneric.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai rarit frunzele clonei inainte sa o pui in apa?
de obicei e normal sa se usuce, de obicei asta se intampla exact cand incepe sa dea radacini.
cea mai mare problema la clone e cand intra bule de aer la tulpina si mor. de aia ultima taietura se face sub jet de apa.
 

Evil

New member
salutare natiune!
sunt curios, daca pui clonele in pamant dupa taiere si adaugi nutrienti organici si solutie pentru radacini, ce sanse sunt sa prinda radacini?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca mediul retine suficienta umiditate sunt sanse sa prinda, dar daca pui nutrienti, ai mari sanse sa inhibi aparitia radacinilor.

in general se poate pune maxim 1/10 din doza pentru ca plantele sa nu se mai ingalbeneasca inainte sa le dea radacinile, dar nu merge cu toate asa.
 

MJgrow

Active member
cand am mutat plantele in ghivece mari, le-am mai adancit putin in pamant, taind cateva crengute de jos. Planta am primit-o de la cineva. era cam in sapt 2 maxim de flower, deci se cunoaste bine ca e femela.

din 2 clone la 1 i-a aparut mustati, iar la cealala inca mai astept, nu s-au uscat, sunt ok.

Am zis ca e pacat sa le arunc, si am incercat si eu sa zic asa un experiment.
Acum stau si ma gandesc ca tot au cateva firisoare, in ce masura vor creste, sau cat vor creste, tinad cont ca au fost recoltate in perioada de flower...
 

Latest posts

Latest posts

Top