What's new

Primul grow

bagseed la 2 zile sub 11w led.
O sa fac update tot la 2 saptamani.
 

Attachments

  • 2zile.jpg
    2zile.jpg
    117.5 KB · Views: 21

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Un dom de umiditate ai pus si tu peste plantuta aia ? Adica un pahar de platic transparent sau un pet caruia i-ai taiat fundul.

Succes si sa fie fata !
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mai să fie, să vezi că pierd douaj de semințe de Blueberry!

Interesantă tehnica. Ai udat numai in jurul plantuței? Eu așa făcui în ghivece semnificativ mai mari decât planta, dar numai la început.
Pământul e super. Să ne zici și nouă de care, să nu luăm. În tot cazul, noroc că la planta asta îi plac toate maidanele... Așadar nu te stresa.

Si vezi sa stergi exif-ul la poze, just in case...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
E atitudinea corecta.

Bineinteles, si noi o sa e pastram atitudinea corecta, si o sa o continuam :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cotiledoanele sustin planta pana isi dezvolta primul set de frunze capabile de fotosinteza si e normal sa se usuce dupa prima saptamana de viata. Ca sa grabesti un pic procesul de dezvoltare a acestor frunze tine plantuta la regim de lumina continua, evitand in acest fel si alungirea ce are loc in perioada de intuneric.

Pana la 2 saptamani nu ai de ce sa dai mancare sau sa schimbi/adaugi pamant fertilizat. Ajuta insa sa ridici treptat nivelul pamantului in ghivechi adaugand pamant pana la 2-3cm sub cotiledoane pentru o sustinere mai solida a plantutei. In plus, daca pamantul e mentinut umed (nu ud) se vor dezvolta radacini suplimentare din tulpina ingropata.
 
7zile, nu stiu ce are,pamantul nu e prea ud,habar nu am zici ca se mananca singura,mai are doar o frunza.Are toate conditile!
 

Attachments

  • 7zile.jpg
    7zile.jpg
    89.7 KB · Views: 22
Bun(rau:) ), la prima incercare am obtinut performanta de 7zile stay alive :))).
Am mai bagat sãmânţã la germinat,va anunt cand scoate capul ca sa cronometram:)))
Inca nu e game over mai am seminte din materiale interesante ca high.
 

lumion

Active member
poate incepi si tu plantand in recipiente mai mici, este mai usor sa controlezi treburile asa.succes!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
1. Cum zice lumion. Vezi reteta lui gganja pentru ghiveciuit, e un exemplu bun.

2. Ce pamant ai folosit? Poti sa arzi planta. E drept, eu nu am ars-o niciodata nici chiar cu Composana Universal (cel mai la indemana la bricolaje), desi explo zice ca e prea hot. Agro Natura (sau ceva de genul) e un pamant organic,deci iata inca un pamant bun si sigur (mai ales cu o mana de perlit adaugat). Ba, uitai, am folosit odata um pamant de rahat, ceva unguresc, am ras 90% din growul respectiv. L-am luat ca era ieftin, shame on me...

3. Ia un termo-umidimetru. Sunt umidimetre bune la bricolaje (sunt si proaste). Am vazut ceva pe la emag, hornbach. Altfel, nu stii daca chiar ai nevoie de paharele alea cu apa. Eu nu am pus niciodata asa ceva, decat vara, cand aveam 28C in grow, sau chiar 30. Bine, poti avea nevoie si iarna, dar le pui numai cand esti out of range cu VPDul. Vezi temperatura, un tabel cu VPD, si atunci le pui.

4. Ce apa i-ai pus? Ai declorinat-o prin fierbere (in unele locuri se foloseste cloramina, si e oleaca mai greu de declorinat, desi iarasi, eu nu am avut vreodata probleme daca am lasat apa calda de la robinet 24h)?

5. Game over nu e nicicand, ca exista seedbay. Bine, daca Universul incearca sa iti spuna sa te lasi...
 

lumion

Active member
As mai adauga un dom de umiditate unde sa tii planutele nou nascute si clonele daca vrei sa te bucuri de mai mult success sau sa stai linistit.
Am mai vazut pe aici recent cazuri in care plantule se uscau de mici sau tulpina seca la nivelul pamantului, domul o rezolva problemele astea pentru ca mentine temperatura si umiditatea constante. Am patit si eu asta la inceput ... am pus 10 seminte la germinat, au germinat si apoi le-am pus in pahare sub lumina ledurilor si am plecat la munca. In 10 ore m-am intors acasa si toate erau la pamant...jumatate aveau tulpina uscata la nivelui pamantului si jumatate aveau capul sugrumat de cojile semintei ...de ce ? e simplu, umiditatea a scazut datorita temperaturii mari degajate de led, cojile si-au pierdut din umiditatea, s-au uscat(s-au inchis) si practic au taiat ghilotinat capul platei.
lore pana la 2 saptamani plantutele sunt precum bebelusii, trebuie sa stea ,,in puf,,, nu sa le pupi in fund toata ziua dar nici sa le lasi in curu gol...:tiphat:
 

gganjaabwoy

Active member
:laughing:....cum sa se inchida cochilia de la umiditate scazuta?...se deschide atunci cand planta primeste viata si incepe sa caute lumina.deci planta o deschide.nu se deschide singura apoi sa se inchida ca nu-i convine umiditatea si pe deasupra sa iti ghilotineze planta...ai avut tu ceva goange pe acolo care au gustat din ele.

Ps:legat de grow...merg si pe varianta ca sandel s-a sabotat singur ca sa zicem noi "da ba asta nu-i sandel...ca doar el crestea jungle"...bine...nu ca am fi vazut vreuna dar...na:))
 

lumion

Active member
Ganjo tu nu le-ai trait pe toate inseamna, lemnul ud se umfla iar cand se usuca brusc se strange. Am patit asta cu multe tipuri de semninte lasate in soare si fara umiditate necesara.
 
Top