What's new

Growbox in boxa: 100x120x200 cm; 2 x 250w HPS

Status
Not open for further replies.

boltzar

Member
Azi sunt 2 saptamani de cand am pus semintele la germinat, si cam o saptamana de cand am pus copiii in ghivece.
Cred ca am si indice, si sative:


Reflectorul sta la 50 cm de plante, si ventilatorul sufla direct in el, se misca un pic si plantele.
Pamantul se usuca foarte repede, ud o zi da una ba.
Ce ma sfatuiti, sa incep cu niste azot ?
 

high4free

Member
eu as zice sa le mai lasi ca inca is prea mici si au destul azot in sol si n-are rost sa risti sa le arzi.cu udatul poti s-o lasi mai usor ca ai ghivece destul de mari si e mai bine ca fetele sa-si intinda radacinile in cautarea apei.o regula de bun simt e sa incerci cu degetu si daca pamantu e uscat la 2-3 cm adancime poti uda.
noroc:smokeit:
 

hamstorg

Member
Boltzar,uite aici iti dau poate te ajuta!

http://forum.grasscity.com/photopost/data/758/medium/FC-Chart-HPS.jpg

Ceea ce ma mira ca poti tine HPS-ul mult mai aproape decat credeam,eu credeam ca hpsul e ca laserul tre sal tii departe de planta dar de ex la HPS 250W poti sal tii la 5-6 inches care vine cam 15 CM(!?!?!?),cred ca tu poti sa mai lasi inca 10 15 cm teoretic pt ca ai 500W,pacat ca nu e chart pt 500W dar e aproape 430W sau 600W,zic doar estimativ.Acum nu stiu..nu sunt sigur daca e chartul vero dar ala care la facut nu cred ca la facut asa de fenta :) Poate incerci si tu vezi daca se ard plantele si ne spui si noua :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu te incinge pe spatele palmei cand testezi poti pune linistit si la 5-10 cm distanta becul. totul depinde de ventilatie.
 

boltzar

Member
Nu incinge, dar parca imi e frica sa las reflectorul mai jos.
Daca pun vreo 3-4 cfl-uri pe laterale, ma ajuta cu ceva, explo ?
Multzumesc !
 

Uncle77

Member
Boltzar ai mai putea cumpara un MH de 250 W sau 400 W :D si sa l inlocuiesti cu un hps de acolo la stadiu de vegetatie:D. ( la instalatie trebuie sa faci mici modificari, asta daca balastul suporta si mh ).


:xmastree:

P.S
Ai putea face chiar o nebunie :xmasnut::D refaci reflectorul atat cat sa il poti inchide cu un geam , doua gauri parate sus cu l de 12cm pentru 2 ventilatoare Scythe Slipstream (1900RPM, 110CFM)
care sa scotata aerul cald ( prin niste tuburi flexibile de ventilatie probabil ).
O sa fac o schita mai pe seara si postez :santa1:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
man eu ma apropii frecvent la 10 cm sau chiar mai aproape in late flower, fara hood inchis.
secretul e sa ai mult aer in miscare..
si niste cfl-uri ajuta bineinteles orice lumina in plus e buna.
 

boltzar

Member
Poimaine or sa fie 3 saptamani de cand am pus semintele la germinat. Dupa sfaturile voastre, am lasat reflectorul cam la 30 cm de plante. Diferenta se cunoaste, si-au dat drumul la greu, cu toate ca mai sunt cateva la stadiul de cotiledoane.
Constatari personale: am pus 10 seminte direct in pastile de turba umede, 10 seminte in servetele umede. In ambele cazuri rata de germinare 90%. Cele puse in turba sunt un pic mai mari, deoarece cred ca le-am ferit de stress-ul mutarii din servetele.
Samanta germinata direct in Jiffy:

Samanta germinata in servetele umede:

Astept judecata dvs., si din nebanuitele voastre experiente, cam ce strain or fi ? Nu seamana cu nimic din vechile mele outdoor.
:thanks: pentru sfaturi, pana acuma !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ceva indica... mai mult de atat nu ai cum sa iti dai seama. e imposibil sa spui un strain dintr-o poza.
 

boltzar

Member
Am mai avut niste indice afara, dar astea au frunzele chiar prea mari fata de ce stiam eu. Cat le mai las 18/6 ??
Ce incep sa le dau sa pape ??

Explo, succes in 'meseria' de moderator !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
as spune ca merita macar 4 saptamani de veg. daca vrei sa scoti o recolta multumitoare. mai ales ca ai lumina suficienta.
prima e suficient de mare incat sa poti incepe sa ii dai doze (putin reduse) de fert., dar din cate vad arata foarte sanatoasa, pentru moment are tot ce ii trebuie in sol.
cea de-a doua mi se pare mie sau e mai galbejoara?

:thanks:
 

boltzar

Member
Toate au culoarea verde inchis, dar din cauza blitz-ului si a hps-urilor pozele au iesit asa. Deci inca o luna le mai las 18/6
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu am zis 4 sapt in total.. fara ce a durat pana au iesit din pamant.
daca nu e graba, merita cu siguranta 6 sapt de veg.. adica astea 2 de pana acum si inca 4.

Bafta!
 

boltzar

Member
3 saptamani si 2 zile de la stadiul de seed:


Am inceput cu o doza de Miracolo Verde pentru plante fara flori si arbusti ornamentali 15-5-25, pun un dop de granule la 2 litri de apa, si pun 1l la un ghiveci.Pot sa le dau ceva redus foliar ?
Cam cand incep sa isi arate sexul ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
15-5-25 nu e tocmai un fert pentru vegetatie. si din cate stiu miracolo verde nu se pune in apa ai citit instructiunile??

daca fertilizatorul nu e foliar nu se recomanda a fi folosit altfel decat scrie pe ambalaj.
 

boltzar

Member
15-5-25 nu e tocmai un fert pentru vegetatie. si din cate stiu miracolo verde nu se pune in apa ai citit instructiunile??
daca fertilizatorul nu e foliar nu se recomanda a fi folosit altfel decat scrie pe ambalaj.

Ai dreptate, scrie ca se pune in pamant, dar eu l-am pus in apa, si am udat plantele. Daca nu e bun, ce sa folosesc ?
Foliar am un ingrasamant lichid, si folosesc jumate de doza.

Cam ciudat strainul asta, face niste mega-frunze, de aia stau asa lasate. Am ridicat reflectorul la 1m, si tot asa stau.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu folosi si fertilizator foliar si normal! alege doar unul.
in vegetatie ai putea folosi fert. foliar miracolo verde pentru plante verzi cu efect imediat. nu e bun cel granulat decat daca faci veg. indelungat si are timp sa se consume pana treci la flower. daca vrei granulat poti lua tot miracolo verde pentru plante verzi cu efect de lunga durata.

frunzele se lasa deoarece pierd prea multa umiditate prin respiratie. adica planta inchide o parte din procesul prin care se hraneste deoarece simte ca pierde prea multa umiditate incercand sa se mentina la temperatura optima pentru producerea de energie prin absorbtia de lumina de catre clorofila.
nu exista asa ceva, ce spui tu sa stea frunzele lasate ca sunt prea mari, in natura totul e armonizat, si fiecare schimbare/adaptare indica ceva.
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top