What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Growbox in boxa: 100x120x200 cm; 2 x 250w HPS

Status
Not open for further replies.

boltzar

Member
Mi se pare mai logic sa mearga noaptea becul mai ales iarna.Dai o incercare data viitoare.

In boxa nu e diferenta mare de temperatura ziua/noaptea, iar ziua mai umblu eu dupa una-alta si nu vreau sa deranjez copiii.
Acum i-am 'transplantat'. Dupa primele frunze, pare indica.
 

sznake

jarhead
Se misca ok.

Ar fi putut fi un pic mai avansate la 6 zile, dar cred ca e intr-adevar de la temperatura. Cam mult 24C in faza de puiet. E posibil ca pastilele de turba sa se usuce cam repede?

Cred ca o sa ai nevoie de mai multa ventilatie acolo dupa ce o sa creasca mai mari. Oricum, vine iarna, ai vreo ferestruica pe unde ai putea strecura un pic de aer rece de afara?
 

boltzar

Member
Ar fi putut fi un pic mai avansate la 6 zile, dar cred ca e intr-adevar de la temperatura. Cam mult 24C in faza de puiet. E posibil ca pastilele de turba sa se usuce cam repede?
Cred ca o sa ai nevoie de mai multa ventilatie acolo dupa ce o sa creasca mai mari. Oricum, vine iarna, ai vreo ferestruica pe unde ai putea strecura un pic de aer rece de afara?

Stropesc in fiecare seara pastilele, sa stea umede, dar nu ude.
Imi pare rau, dar nu am cum sa bag aer de afara, numai daca las gemuletele deschise cand fac vizita. Am mai gasit un ventilator mic, de 15 cm, il pun jos sa sufle inspre bec.
Am pozat mai de aproape:
 

boltzar

Member
Le-am pus la germinat pe 29, deci azi au 9 zile cu totul. Sunt unele care inca nu au iesit din pastile, dar li se vede capul.
Cred ca o sa fiu nevoit sa fac un scrog, pentru ca nu cresc la fel. Ce ziceti ?
 

C99

Member
Eu zic ca e ok cu aerisirea , sint convins ca se plimba destul aer prin subsolul ala incit sa fie ok . Cu temperatura ar merge un pic mai sus dar daca nu vrei sa te complici lasa le asa si o sa fie iar ok . Cit despre scrog , cred ca e cam devreme sa te gindesti la asta . Intii vezi cite s femele ( nu s feminizate nu ?) cum cresc in timp si de abia in vegetatie dupa ce le afli sexul sa iei o decizie ( daca s mai multe eu nu le as face mai mult decit toping , cred ca nu ti dai seama cit se maresc :)
 

boltzar

Member
Semintele nu sunt feminizate, sunt bagseeds. Le-am tinut eu impreuna cu coji de banana, dar nu stiu ce efect or sa aiba.
Cum adica un pic mai sus ? Sa cresc temperatura ? Asta o pot face lasand mai jos hps-urile.
 

C99

Member
Yep 23-25 cu mici variatii ar fi ideal . Mi se pare si cam uscat pamintul ala dar tu stii mai bine

Ca idee/comparatie uite citeva la aproape 2 saptamini ( plantate 20-24.11)


Cit despre indica/sativa ,mai asteapta sa creasca sa ai ce vedea la ele . Aici in poze s si Durban Poison(100% sativa) si ceva Bogglegum care i mai mult indica si nu prea le deosebesti atit de young:)
http://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=11982&pictureid=237993
 
Last edited:

boltzar

Member
Arata foarte bine, felicitari !
Au 2 saptamani de cand ai pus semintele, sau de cand le-ai transplantat ? Ca la mine nici nu au iesit toate din germinatie !
 

C99

Member
20-24 a fost perioada cind au ajuns in pamint , in functie de cum au scos capul din servetelele umede in care au fost germinate .In ce le vezi acum , le am pus doar de citeva zile,inainte au fost in ghivece mici de turba pe un pat de perlit in care le au si ajuns radacinile dupa ce au iesit prin ghivece . Perlitul asta e o chestie super , faci ce vrei cu el , de la seeds/clone pina la a le creste n el .
 

boltzar

Member
Am pus un ventilator care bate inspre becuri, si am coborat reflectorul la 50 cm de plante. Acum sunt 24 de grade la nivelul plantelor.
 

C99

Member
@tricky -thanks man
Bolt..uda le sanatos o saptamina si vezi daca e vreo saptamina .Tot mi se pare ca le uzi prea putin si prea "localizat".Radacinile se intind asa ca uda suprafata mai mare.
 

boltzar

Member
Aseara am pus cate un litru de apa in fiecare ghiveci. Sunt galeti de lavabila de 15l.
Nici macar n-au gauri in kur, ca sa tina apa !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cum sa nu aiba man gauri? nu este bine! trebuie gauri serioase, si trebuiau date inainte sa bagi plantele inauntru.

in plus plantele nu se pun cu jiffy ala cu tot cu plasa de pe el.. aia se rupe cand transplantezi.
 

boltzar

Member
Deci maine dau gauri la galeti si rup plasa de la pastile. Mi-a fost frica sa o rup, ca pe la unele iesise radacina prin plasa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu le mai misca... daca le-ai pus asa lasa-le.
dar sa stii data viitoare..
 

C99

Member
exploziv....n are nici o treaba plasa aia :) Trec radacinile prin ele ca prin brinza dupa cum spune si el . Eu unul nu le as deranja cu riscul de a rupe radacinile in operatiune ,si nici nu stiu pe nimeni si n am vazut undeva sa se scoata plasa aia .
Gauri la ghivece ar trebui intr adevar tho
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cam toti le scot daca te uiti pe la grow-uri de pe afara..
eu am avut pliant de la producator.. si arata clar sa scoti plasa cand apar radacinile prin ea. stiu ca trec radacinile prin ea dar se acomodeaza mai usor in noul ghiveci fara ea.

nu are rost sa le scoata acum si sa le deranjeze.. asta sunt de acord.
 
Status
Not open for further replies.
Top