What's new

Plantute

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu se opreste vantu-n cateva buruieni oricat de dese ar fi ele, e bine ca ai un filtru suplimentar pt polen cu astea-n jur. Daca te uiti la planta, chiar si o adiere usoara o misca iar miscarea o intareste.
Am remarcat admirativ tulpina, pe care doua lucruri o lemnifica asa: varsta si vantul.
E clar ca ai cea mai "batrana" planta de aici, vegetata 5 luni (mar-aug) da-s sigur ca si vantu' a pus umaru' la frumusetea aia de buturuga. :good:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
5 luni de veg cam asa se face. Eu chiar as mai fi adaugat pamant ca sa mai suga apa si nutrienti si prin radacinile alea de la suprafata sa faca si ele firisoare de radacini. Si depaseai kilu', daca nu cumva il depasesti si asa, ca nu mi-e clar din poza daca are vreo un metru inaltime sau 2 ori 2+.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nush-ce dreaku ma fac eu cu alea din sant ca-s in sapt 1 si au deja 1,5m... la doar doua luni de veg.
E clar ca mi-am iesit din mana, macar daca or da bud pe masura inaltimii. :LOL:
 

anonimat

Member
5 luni de veg cam asa se face. Eu chiar as mai fi adaugat pamant ca sa mai suga apa si nutrienti si prin radacinile alea de la suprafata sa faca si ele firisoare de radacini. Si depaseai kilu', daca nu cumva il depasesti si asa, ca nu mi-e clar din poza daca are vreo un metru inaltime sau 2 ori 2+.
Acum o luna sau mai bine avea cam 1,3m,și groapa are cam 60 de litri. N-am mai avut asa o plantă pana acum...eu sunt foarte mulțumit de cum arată✌️
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pentru prima planta e excelent. Posibil sa o fii plantat prea sus in groapa initial, si de aici radacinile alea neacoperite. Dar asta e ceva usor de corectat.
 

anonimat

Member
1000002004.jpg
ce soi credeți ca e?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cred ca e powdery mildew.. si e rau dar cand e umed si rece nu prea ai ce face.. acusi poate nu vad eu bine in poza, daca e ca un praf alb uscat ce cade cand dai cu mana, aia e.
 

anonimat

Member
Omide din astea mai găsesc pe muguri dar ii dau jos,voi v ați confruntat cu asa ceva?
 

Attachments

  • 1000002082.jpg
    1000002082.jpg
    1.2 MB · Views: 41

Latest posts

Latest posts

Top