What's new

OUTDOOR - PYTANIA

camertasis

New member
rondel - O moją wyobraźnię się nie bój. Nie zrobię tego na widoku, wszystko będzie niewidoczne. Do tego napisałem że wrzucam lowryder'y więc nie metrowe krzatyny ale 40-50 max. Tak czy siak sprawdzę ten sposób i dam znać jak wyszło.
 

rondel

Member
camertasis ten tamat był wałkowany nie raz, jest to o wiele bardziej niekorzystna forma uprawy, i wbrew pozorom bardziej sie rzuca w oczy niz się tobie wydaje, dochodzi kwestia podlewania, bo rosliny w doniczkach szybciej przesychaja i znaczniej im doskwiera brak wody, kwestia wiatru, na wyzszym pulapie doskwiera on rowniez bardziej, kwestia umocowania, musi byc solidne, gdyz drzewo pracuje, jeszcze aspekt pory roku, zaleznie od gatunku drzewa trzeba przewidziec w jakiej bedzie sie znajdowal podczas zycia twojej roslinki,
reasumujac odpusc sobie, gra jest nie warta swieczki, lepiej pospaceruj sobie po okolicy i znajdziesz na pewno odpowiedni spot, chociazby pod drzewem ktore tak uporczywie niedaje tobie spokoju
 

Plantator

Well-known member
Veteran
Kefix , pokaz fotkę tej gleby najlepiej.

jesli róża tam rośnie to jakaś strasznie zła ta gleba nie jest . czysta glina bryła to faktycznie mało się nadaje do uprawy. ale niema się co załamywac bo da sie z tym coś zrobić . napewno przynieść tej ziemi sklepowej nie zaszkodzi. jeśli spot jest dobry to mozna by podziałać konkretniej. wprowadzić materii organicznej ( kompost / obornik / kora przekompostowana itd) takie cos też rozluźni ci strukturę. możesz wrzucić tam dżdżownice jeśli dasz im cos do jedzenia. biohumus sypki ( dużo lepszy) i dżdzownice są do kupienia na alle... . możesz też dodać Efektywne Mikroorganizmy . mają wiele zalet , między innymi poprawiaja strukture gleby. z doświadczenia wiem że dużo lepiej się kopie na takiej zaszczepionej glebie , nawet po roku. po 2-3 to byś miał tam super miejscówkę :] co do źródeł materii organicznej to możesz jeszcze pozgrabiać szybko stare patyki, liście itd zanim zaczną mocno rosnąć. nowe pędy z resztą lepiej będą maskować :]

jeszcze co do tej gliny , na materiałach ilastych buduje się pruchnica , więc są możliwości do zbudowania bardzo dobrej gleby. na takiej ziemi można też dać wiecej nawozów , większa sorpcja itd... uważaj tylko na poziom wody , żeby ci plantów nie zalało. na początek zobacz gdzie jest lustro wody.

camertasis
co do tych drzew to ja bym się niebawił:] ale jedna opcja jaką widze , to taka przycinana wierzbaz koroną po bokach i u góry otwartą przestrzenią. inaczej będziesz miał cień i nic ci nie urośnie.
 

kefix

New member
samej gliny pod uwage chłopaku nie bierz, jeśli to jest "glina glina"
Ziemia jest koloru brunatnego taka gliniasta ale nie do konca
Sprawa sadzonek bo najlepsza opcja pod lampą zrobić sadzonki bo mają największe szanse na przeżycie, jasną sprawa jest też środek przeciw ślimakowi bo szybko znajdą rośliny
Jak myslisz 2 swietlowki starcza w boxie 70x70x40 ale niestety nie moge zamontowac w nim wentylacji, slimakow tam nie widzialem ale na wszelki wypadek moge sypnac wokolo troche trocin
Kefix , pokaz fotkę tej gleby najlepiej
Fote zrobie w najblizszym czasie bo bede musial i tak jechac jeszcze raz to przygotowac.
wprowadzić materii organicznej ( kompost / obornik / kora przekompostowana itd) takie cos też rozluźni ci strukturę.
Z obornikiem raczej nie bylo by problemu ale czy nie uwazasz ze na obornik jest za pozno z tego co czytalem to rozkladajac sie zakwasza glebe. Kompost odpada , kore przekompostowana to chyba w ogrodniczym mozna dostac ale stawialbym na obornik

jeszcze co do tej gliny , na materiałach ilastych buduje się pruchnica , więc są możliwości do zbudowania bardzo dobrej gleby.
Tam niedaleko byla taka fajna gleba wlasnie tak jak mowisz byla z 20 cm warstwa pruchnicy a pod nia ta brunatna gleba

Czyli z grubsza jak pojade na spota to biore ze soba z 10 l perlitu 50 l ziemi obornik wszystko to mieszam ze soba przekopuje na gore daje warstwe prochnicy , patyki, liscie robie foty i ocenicie czy na tej glebie cos urosnie
 

zielonylasss

guerilla grower
Veteran
...Czyli z grubsza jak pojade na spota to biore ze soba z 10 l perlitu 50 l ziemi obornik wszystko to mieszam ze soba przekopuje na gore daje warstwe prochnicy , patyki, liscie robie foty i ocenicie czy na tej glebie cos urosnie

Brzmi jak PLAN! Weź jeszcze 2 garście dolomitu na roślinę i będzie dobrze. Dolomit nie pozwoli obornikowi zakwasić Ci ziemi za mocno.
pozdro!
 

Outowiec

Member
osobiście dał bym 3-4 a co do ziemi trudno mi ocenić nie widząc, najlepiej weź garść ziemi zaciśnij mocno jeśli zbryli się jak plastelina to sobie odpuść, jeżeli nie to jak wyżej napisali koledzy dodaj tam obornika czy innego kurzaka. Polecam biohumus sypki, dolomitu też wypadało by dodać. Sprawa ślimaków to nie jest tak że je widzisz lub nie, wrzucisz tam roślinki to będziesz miał pielgrzymki huj wie skąd, ślimakolu sobie podsyp bo możesz w ciągu 24 h stracić rośliny i dobrze jest też oddać troche moczu w okolicy plantów bo to czasowo odstraszy sarny. Opisałem tu to co ja bym zrobił na twoim miejscu pozdrawiam:tiphat:.
 

Plantator

Well-known member
Veteran
z tego co ostatnio liczyłem wypada posypać 10-20 kg dolomitu / 100m2 . da się wykonac , wystarczy w miare nie dużą dziórke zrobić w worku :] oczywiscie więcej nie zaszkodzi , ogólnie z dolomitem trochę ciężko przesadzić zalezy czy chcesz mg dodać tylko czy tez ph zmienić i z jakiego na jakie:] mozna jakiś wapniowy nawóz dac , ale to lepiej wczesniej było zrobic , teraz to ostroznie
 

mateusz999

New member
Witam po długiej przerwie na forum powracam z nowym zapytaniem. A mianowicie w tym roku chce trochę posadzić out na terenie mocno bagiennym. Teren dobrze nasłoneczniony, do okola trzciny niskie zarośla połamane drzewa. Teren dość trudny ale za to wcale nie odwiedzany przez ludzi. I tu moje pytania czy kopce to dobry pomysł?? Ziemia bagienna się nada?? teren jest praktycznie cały zanurzony dlatego bez kopcy nie da rady sadzić proszę o porady.
 

rondel

Member
teren jest praktycznie cały zanurzony
chyba blednie sforumlowales mysli, bo jezeli caly jest zanurzony to kopce nic nie zmienia chyba ze wywrotke wysypiesz,
poszukaj na owych bagnach terenu wyzej polozonego gdzie nie ma wody, sa rowniez specjalne big bagi, torby elastyczne, ktore dobrze sie sprawdzaja w takim terenie, ale i tak jak masz tylko bajorko to watpliwy twoj los
 

mateusz999

New member
Teren jest olbrzymi oczywiście jest sporo miejsc wyżej położonych ale i tak będzie trzeba pewno je podnieść na dzień dzisiejszy na terenie w najgłębszych miejscach jest około metra wody a w najpłytszych 10cm albo i wcale ;) Teren jest dobry bo latem jest tam mniej wody. No ale jak mam sadzić niebawem to muszę coś wymyśle bo przecież w błocie nie będę sadzić
 

~Clauf~

Member
zbuduj tratwe haha:) myśle że w tym terenie nic nie zdziałasz no chyba ze znajdziesz jakąś górke wychodzącą sporo ponad wode. a do do terenów po powodziowych. Myślicie ze taki teren to dobry pomysł? co roku zalewa ten teren a ziemia z mułem to istny raj dla roślin. No a oczywiście rzek mamy od cholery. Co o tym myślicie?
 

rondel

Member
clauf powiem ci ze te tereny sa idealne, niczym nil w egipcie, tak jak mowisz dobrze nawozone i czesto trudno dostepne, wiem z autopsji
 

~Clauf~

Member
zrobie w takim razie kilka miejscówek w lesie i jedna na próbe nad rzeką, oczywiście o ile znajde nieodwiedzane przez nikogo miejsce;]
 

Outowiec

Member
zrobie w takim razie kilka miejscówek w lesie i jedna na próbe nad rzeką, oczywiście o ile znajde nieodwiedzane przez nikogo miejsce;]

najlepsza opcja przy rzekach bo masz tam dobre nawodnienie i sporo przerobionych odpadków roślinnych trzciny itp. ziemia a właściwie kompost z tych odpadków jest zajebisty:)
 

Outowiec

Member
możesz dać jakiegoś Purple Powera (ma genetycznie predyspozycje do dużego wzrostu i owoca) albo innego PP X Maroc i zbierasz spokojnie we wrześniu ale to baaaardzo spokojnie:tiphat:
 

~Clauf~

Member
Niestety fundusze mnie ograniczyły a nasionka już w drodze. poza tym jest to mój pierwszy out. jeśli chodzi o takie odmianki to zamówiłem dwie purple maroc. nie wiem czy to sie nada na taki teren też? czy tu bardziej chodzi o geny PP?
 

Outowiec

Member
marok też szybko dochodził jak by zaraz po PP więc zapewne PPxM zapowiada się przezajebiście zbiór/jakość, powinna szybko dojść jak przodkowie a zbiór obstawiał bym we wrześniu wiec nad rzeka bez problemu tylko uważaj na żaglowce i innych wędkarzy.
 

Sodowiec

Member
mateusz999 - miejsce moim zdaniem super ale musisz znaleźć jakiś teren trochę podniesiony nad te wszystkie bagna w kopcach będziesz miał na pewno cały czas dużo wilgoci, to sporo lepsze miejsce od lasów w których często panuje susza
Clauf - pamiętaj że w samym mule to ci nic nie wyrośnie poza grzybem ;)
 

rondel

Member
sadowiec tu wlasnie chodzi o muł który nanosi rzeka kiedy wylewa, wisła co roku wylewa na przybrzezne tereny, meandry, starorzecza i inne geograficzne cuda natury, gleba tam niedość że dlugo trzywa wilgoć to swoją strukturą przypomina granulkowaty bihumus, a działanie :D
 

Latest posts

Latest posts

Top