What's new

O! o! Am comis-o din nou!

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Deocamdata am un bec ars (sil), dupa discutia de aici l-am insurubat si i-am facut o punte cu surubelnita.
S-a aprins, deci ala de pe youtube avea oarecum dreptate.
N-o sa sar acum sa-i inlocuiesc chip-ul ars, desi dac-as face-o ar fi cu un led asemanator ca putere, ma multumesc sa-l bag intr-o cutie si cand s-or aduna vreo 20 nu mai costa 15 lei ci 300, poate atunci voi incerca smekeria. Dac-am fumat ce trebuie si n-am altceva mai bun de facut...
Nu caut sa carpesc becurile dar gasesc reconfortanta ideea unui back up.
Subiectul abordat simplist era suplimentarea sil-urilor cu uv. Toate datele indica fezabilitatea. :biggrin:
In ce ma priveste, diferenta dintre hps si sil e clar favorabila celui din urma, costuri si logistica de instalare mult mai facile, caldura mult mai putina, usurinta in manipularea "lampii", costuri operationale mult reduse si productie gr/w mai buna. Numai cooltube-ul costa vreo 50 de euro, consumul total sarea de 400w...
Apoi am trecut prin faza cfl, unde aveam consumul si productia la jumate fata de hps la aceeasi suprafata.
Acum ma sparg la fel de bine cu bud de led ca si cu ala de hps la un consum de 6 ori mai mic. Fara caldura. :good:

Iti trebe un mix bun de prostie si neglijenta ca s-ajungi cu pompierii-n growroom. :LOL:

Monetizarea e posibila, dar trebuie sa fii pregatit / dispus sa platesti pretul...
 

vasile

Well-known member
Veteran
Azi am deschis cortu si batea lumina soarelui fix peste mugurii cristalini, n-am putut sa ma opresc din a le face ultimele poze... in vreo 2 zile le tai.

tb2.JPG
tb5.JPG
tb3.JPG
tb4.JPG
runt.JPG
r3.JPG
r2.JPG
tb6.JPG
 

vasile

Well-known member
Veteran
Runtz: 136 grame
Tropicanna Banana: 93

Deci vreo 230g de buzi grasi facuti din 220w, mai am larf si sugar leaves gramada din care o sa fac niste hash.

Din pacate conditiile in care am uscat buzii au fost cu umiditate de 20-25% si s-au uscat rapid, in 5 zile deja erau crispy, ma gandesc sa ii rehidratez dupa curring. Daca i-as fi uscat corespunzator si ar fi avut mai multa apa in ei se mai punea la gramaj un 10%, oricum nu conteaza asta, important e ca am mai terminat un grow si pot sa ma sparg din propia ierbica ceva timp de acum inainte.

O sa fac si niste poze la buzi + smoke report cand o sa am niste timp.
 

cadavruslos

Well-known member
Runtz: 136 grame
Tropicanna Banana: 93

Deci vreo 230g de buzi grasi facuti din 220w, mai am larf si sugar leaves gramada din care o sa fac niste hash.

Din pacate conditiile in care am uscat buzii au fost cu umiditate de 20-25% si s-au uscat rapid, in 5 zile deja erau crispy, ma gandesc sa ii rehidratez dupa curring. Daca i-as fi uscat corespunzator si ar fi avut mai multa apa in ei se mai punea la gramaj un 10%, oricum nu conteaza asta, important e ca am mai terminat un grow si pot sa ma sparg din propia ierbica ceva timp de acum inainte.

O sa fac si niste poze la buzi + smoke report cand o sa am niste timp.
Parca ziceai ca sunt mai densi mugurii la Banana , arata foarte bine buzii , în ce privește uscarea , cred ca ai avut temp de peste 21 de grade când s-au uscat și în același timp și umiditate mica , și din aceasta cauza s-au uscat asa rpd ..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cred ca nu iti merge rh meterul totusi, pe langa ca e greu de ajuns sub 25-30% in conditii normale, daca era chiar asa se uscau in 2-3 zile, nu 5. Probabil ca ai un 35-45% rh, 20-25 e cam extrem.
Eu de exemplu usuc la 55%+, si dureaza cam 7-10 zile pt mugurii mai mari, iar aia mai mici se usuca in vreo 5 zile.
Mai e si faza ca daca ai avea 20-25% ai simti la respiratie, ti s-ar usca caile respiratorii imediat. Cred ca ti-ai da seama daca ar fi chiar asa scazuta. 20% eroare la un rh meter nu e ceva nemaintalnit, e chiar frecvent la cele uzuale, neprofesionale. De asemenea dupa 1-2 ani senzorii ies din calibrare si trebuie inlocuiti.
 

cadavruslos

Well-known member
Eu am reușit sa scad umiditate la maxim 35% de când am scos tubulatura și scot aerul din corturi direct afara . Înainte când scoatem în aceeași camera nu putem sa scad sub 50 , asta în condițiile în care am și dezumidificator de 20 de litri ..
 

vasile

Well-known member
Veteran
Parca ziceai ca sunt mai densi mugurii la Banana , arata foarte bine buzii , în ce privește uscarea , cred ca ai avut temp de peste 21 de grade când s-au uscat și în același timp și umiditate mica , și din aceasta cauza s-au uscat asa rpd ..

Sunt mai densi insa Banana are mai putine topuri decat Runtz.

Temp a fost 19-21 grade, de asta sunt sigur, umiditatea cel mai probabil nu e corecta la fel cum a zis si Ex,

Si la mine a mers tubulatura (extractor) cand le-am uscat pentru ca mi-a fost frica de miros...

Oricum e bine si 5 zile, mai bine asa decat mucegai...
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
Buzii sunt bagati la curing, Runtz miroase a benzina cand deschid borcanu, Tropicanna Banana e dulceaga si lemnoasa, ambele sunt niste strainuri foarte bune,

Nu prea am pufait din ele, dar ce pot spune e ca Runtz cu siguranta este mai puternica la procentaj de THC ca ma sparg cu mai putin, dupa ce bag mai mult ma pun in pat si renunt la orice fac, ma pun la un serial, youtube ceva, n-am chef de nimic ce tine de activitate fizica.

Tropicanna Banana e genul de strain pe care pot sa il mai bag la munca fara se se simta in productivitate, e un high placut, cheerful, te binedispune si dupa 30 minute parca esti fresh si nu sa intamplat nimic,

O sa le fac niste poze la buzi , momentan fac doar niste ulei din runtz!

123.JPG
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top