What's new

Marshydro Sp3000 # 2x4 Tent # Citical Kush Barnrys Farm

cadavruslos

Well-known member
Eu cred ca in sol/coco este baza plantei sub led. La coco fiind permanent un flux de nutrienti probabil nu se aplica dar presupun pentru ca nu am folosit coco decat in amestec cu pamant.
Trebuie un sol imbunatatit fata de ce ti se ofera standard, din categoria celor bogate in nutrienti sau poate combinatia de nutrienti nu functioneaza cum trebuie, chiar daca sunt de la acelasi producator.
Am jonglat mult cu cateva game de nutrienti, ce lipsuri am vazut ca are planta cum este in cazul tau (desi nu le vad sau nu bat prea bine la ora asta). Daca e din cauza lui cauta un alt produs de calitate si restul gamei il folosesti ca si pana acum.
Bro nu are treaba cu nutrientu , nutrientu asta l-am folosit si inainte si am avut rezultate bune cu el , contine un pic cam mult azot pentru flower dar in schimb contine melasa si are un bogat procent care contine calciu , magneziu , zinc , fier .. e chiar ok ca nutrient , problema a fost ph cu care am udat acum vreo saptamana mi s-a decalibrat si am udat cu un ph de 5.5 , am decis sa nu ai fac flush si am udat doar cu apa la un ph de 6.5 , i am facut si un amestec de sare amara , o lingura de mass la 5 litri de apa , si-a mai revenit ca era mai galbena , usor usor o redresez.
Urmeaza sa ai administrez o doza mai slaba de 5 ml per litru de nutrient , undeva la 600 ppm data viitoare
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Tocmai ce am postat in alta parte cateva observatii prinse de-a lungul timpului si un sol bun poate fi udat si cu ph mai mic fara sa afecteze planta si cred ca un ph mai mare este mai daunator fata de unul mai mic, cel putin la tipul de sol pe care il folosesc.
Daca zici ca problema nu e nutrient-ul ci ph-ul pentru ca sunt mai greu de inteles sub led ca au alte nebunii care nu cred ca administrat la un ph 5,5 poate afecta planta mai mult decat o pot face nutrientii. Eu 5,5 la ordinea zilei le ud si sunt bine, dar cum ziceam in tread-ul respectiv si nu se aplica de la sol la alta gama de sol si tot asa.
Incearca 2 game de nutrienti simultan sau jongleaza cu ele si o sa vezi care este mai eficient.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
la dozele ce erau necesare din agro natura, eu aveam ph mai mic de 5.5 chiar uneori. Eu cred ca solul ca mediu e problema, nu nutrientii! :D
 

cadavruslos

Well-known member
la dozele ce erau necesare din agro natura, eu aveam ph mai mic de 5.5 chiar uneori. Eu cred ca solul ca mediu e problema, nu nutrientii! :D
Pana akm am folosit doar pamant de la composana , care mi se pare a fi un pamant bun la un pret bun , in comparatie cu alte pamanturi in comert , aici excludem cele profesionale , mai poate fi si probleme datorita luminii led , o fii prea puternica si mananca mult magneziu in procesul de photosinteza , panou este akm setat pe 100% la 40 de cm de flori , nu arata urme ca ar fii stresate totusi de acest aspect , sper sa se corecteze in timp deficienta la cea din mijloc , am udat azi dimineata cu un amestec de 5 ml/L de natura in 10 litri de apa la un ph de 6.2. Sa vedem maine daca observ vreo ameliorare a problemei..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
A, tu esti la doze mici, eu ajunsesem la 2-3 ml per litru, si tot nu era suficient!
Sa astepti sa vezi imbunatatiri peste noapte de la ingrasamant organic mi se pare putin cam imposibil! O avea una alta disponibile, da asa repede doar ph-ul mai bun ar putea sa ajute(folosind totusi nutrientii din sol si nu pe cei de abia udati).
 
Last edited:

cadavruslos

Well-known member
A, tu esti la doze mici, eu ajunsesem la 2-3 ml per litru, si tot nu era suficient!
5 ml/L adica 5x10 = 50 ml la 10 litri de apa man , a rezultat o compozitie dr 600 ppm care le am administrat azi dimineata , modul de dozaj maxim care il administrez din acest nutrient este de 10ml/litru de apa , rezulta un amestec de 1300 1400 ppm..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aaa.. scuze man a trecut mult de candam folosit. Dadeam de 2-3 ori doza, deci 20-30 ml. Uitasem ca nu era concentrat..
P.S. e posibil sa fie si reteta schimbata, din ce stiu pe atunci nu inregistra mare lucru pe ppm meter cand il foloseam. Cateva sute de de ppm, si atat.
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Daca nu o scoti la capat cu nutrientii pe care ii ai sau poate solul, soiul e de vina.
Daca vrei sa-si revina mai repede poti scade din puterea actuala. Eu din cauza temperaturii nu pot merge pe 100% dar ma multumesc si cu 80%.
Succes cu ele !
 

cadavruslos

Well-known member
Daca nu o scoti la capat cu nutrientii pe care ii ai sau poate solul, soiul e de vina.
Daca vrei sa-si revina mai repede poti scade din puterea actuala. Eu din cauza temperaturii nu pot merge pe 100% dar ma multumesc si cu 80%.
Succes cu ele !
Nu sufera de stress din cauza caldurii , temperatura maxima in cort e de 25 de grade , iar frunzele nu au varfurile ridicate in sus ..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu mai stiu ce NPK si micro avea nutrientul asta, da mie imi pare ca ai si o deficienta de P si posibil si de Fe, pe langa cea de Mg.
 

cadavruslos

Well-known member
nu mai stiu ce NPK si micro avea nutrientul asta, da mie imi pare ca ai si o deficienta de P si posibil si de Fe, pe langa cea de Mg.
Posibil , din cauza ph mic 5 de la runoff , posibil acumulari de saruri pe fundul ghiveciului , si se poate sa fie si P , fier nu pare .. in fine , nu pot sa ai fac un flush calumea din cauza plasei , next run o sa fac un suport sa ridic ghivecele pe el si frafurile sa fie sub suport , sa pot sa le descarc de apa .. intelegi u .. akm ramane asa , am udat azi cu apa , runoff 1500 ppm la toate aproximativ , ph la runoff la cea din mijloc 5 , la celelate doua 5.5 5.8
 

DcSantos

Active member
Iarba crescuta in coco in opinia mea are acelasi gust ca cea crescuta in sol si e de mai buna calitate ;poate cu un curing pe masura are gust si mai bun ca cea crescuta in sol. Crescuta dwc nu am incercat dar poate am incercat fara sa stiu de pe la dealeri ,cand luam iarba de la ei in perioada cand nu cresteam. Cred ca faza cu gustul fata de sol si hidro e posibil sa fie doar un mit..:joint:
 

cadavruslos

Well-known member
28 de zile de inflorire
Primesc apa de o saptamana la un PH de 6.5 , la runoff a rezultat o valoare de 900 PPM azi , dupa ce akm o saptamana era in jurul valorii de 1500 PPM , urmeaza o udare cu nutrient maine . PH la runoff e tot 5.5 . Temperatura este de 25 maxim 23 minim , RH 55% 60% .
Distanta de la panou la plante 38 de cm , plantele nu dau semn ca ar fi deranjate de intensitatea luminii la aceasta distanta.
Va salut ! 🙏
Ck28.jpg
Ccckk28.jpg
Cckk28.jpg
Cck28.jpg
 

Latest posts

Latest posts

Top