What's new

LED fényforrások

AILD10

New member
Hali. Ha 5db 4k-s 1500 lumenes izzóhoz hozzátekerek még 5db 3k-sat virágzáshoz ami 2300 lumenes akkor az úgy tud működni? Illetve milyen gondot okoz ha ezt meglépem?
 

Széklet Nagyúr

Active member
Az tök mindegy hány lumen pirít fentről az a lényeg hány umol/s/négyzetméter hasznos fény éri a kanopét, milyen egyenletesen oszlik szét a fény meg milyen mélyre penetrál intenzív fény a kanopéban.

4000K-s meg 3000K-s jó végig, attól nem lesz komoly baja a növénynek ha nem az adott életszakaszában preferált szinű fényt kapja ( elméletileg vegetatív szakaszban a kékben gazdag hidegebb fényt szereti ameddig termő szakaszban meg inkább a piros túlsúlyos, melegebb színű fényt - az adott életszakasznak megfelelő évszakokban eszerint változik a napfény színe is - ). a Legroszabb ami történhet, hogy túl sok fényt kap és szará ég.

Én személy szerint :

Palánta-kora veg szakaszban ~10000-15000 lument,
Veg szakaszban ~25000-30000 lument,
Virágzás alatt ~45000-50000 lumetn

Szoktam adni nekik ( LUX mérővel vegigmérem a kanopét aztán online kalkulátorral átszámolom PAR-ba )
Amikor kapcsolok 12-12 be adom neki egyből a több fényt atmenet nélkül.
 
Last edited:

f2obsession

Active member
Kis érdekesség: Az új EU energiatakarékossági szabvány szerint csak 200 lm/W -tól, és 50ezer óra élettartammal lesz A-s egy led körte (nem tudom, hogy a többi fényforrásra is ugyanez vonatkozik-e).

A Phillips már le is gyártotta a szabványnak megfelelő körtéit (210lm/W). Persze a mi céljainkra ez nem jobb a 160lm/W-os V-tac-oknál, mert nem irányított a fénye, egyelőre nagyon drága is, meg egyébként gázzal töltött üvegbúrában van, ami ha sérül, az egész körte kuka.

https://www.electronicsweekly.com/b...-210-lm-w-bulbs-fanfare-done-earlier-2021-08/
 

Solon

Well-known member
Valaki? Senki? Akkor én rákérdek.

Adott két V-tac körte, egy 15W-os 160ml/W cimkézett teljesítmányű és egy 17W-os 89lm/W-os. Hogy a faszomba jön ki a 160lm/W, ha a 15W-os alatt lepattintott búrával 30cm-re sötét helyen 10300 LUX-ot mérek, a 17 W-os alatt meg 11200-at?

Vegyél panelt, az lesz annyi.
 

f2obsession

Active member
Messzebbről méred a 15W-ost és/vagy más a színhőmérséklet és/vagy a CRI. :D

Amúgy jók a V-Tac evolution körték, látod, Széklet is lecserélte az 50 Wattos COB-ot, V-tac sugárhajtóműre :) Csodálkoztam is, hogy őt nem oltod miatta :)

Minden esetre tervben van a panelek beszerzése, amióta találtam utánvétes beszerzési lehetőséget. De amúgy azoknak a 185lm/W-jába bele van számítva vajon a táp vesztesége? Gondolom nincs. Meg amúgy volt már itt valamikor szó 200+lm/W-os modulokról is, ha jól emlékszem. Az milyen márka, milyen típus?
 
Last edited:

Solon

Well-known member
Nem, ez milliméter pontosan ugyan olyan távolságból lett mérve. CRI-nek meg színhőnek ehhez nincs köze ebben az esetben. Annyi volt a csalás, hogy kicsit bemozgattam a négyzetrácson a fénymérőt és mindkettőnél a legmagasabb értéket vettem fel. Azt leírom még, hogy olyan 6 óra üzemidő után, mikor már jól bemelegedett az e27 háza, ami a hűtést szolgálja, mindkét körténél elillant a LUX-ból 1500-2000 környéki érték. Nincsenek jól hűtve ezek a körték.

Persze jók a V-tac körték, ahogy az Osram és Philips körték is jók. De valahogy ott nem írnak ilyen irreális számokat a csomagolásra. Maradnak a konszolidált 100-120lm/W értéknél. Ami hihető és nem is rossz ennyi pénzért. Jó nyilván szétbontottam mindkét körtét, látom, hogy az Evolution körte jóval jobb minőségű tákolmány, mint a régi. Több alkatrészből áll, lágyabban vannak hajtva a LED-ek, így az élettartama is jóval több lesz , mint a sima régi szériás V-tac-nak.

Már hogy lenne beleszámolva? A panelgyártó cég honnan tudja előre mivel fogod megtápolni és hogyan hajtod? 2-3 %-tól egészen 20-25% veszteség is keletkezhet a tápoláson, lásd körték esetében ez extrém magas érték a hely és az alkatrész spórolás miatt, míg egy normális meanwell tápon 7% szokott lenni.

Samsung panel volt, lm301b LED-el szerelt, ha jól rémlik, H influx széria.
 

f2obsession

Active member
.Persze jók a V-tac körték, ahogy az Osram és Philips körték is jók. De valahogy ott nem írnak ilyen irreális számokat a csomagolásra. Maradnak a konszolidált 100-120lm/W értéknél.

Kivéve ugye ez (4W 840lm):

210lpw.jpg
 

f2obsession

Active member
Vagy akár ezt (hogy a másik megjelölt márkából is essen legalább egy 140lm/W-os)

osram 140lpw.jpg


Persze értem én, tök más ez a "filament" megoldás, mint a V-tac körték SMD ledjei, de azért na...
 

Széklet Nagyúr

Active member
Kiváncsiságból csináltam néhány mérést énis ( hellyel közzel 30cm-ről ).

Click image for larger version  Name:	DSC00239.JPG Views:	0 Size:	42.9 KB ID:	18017757


Az a sárga genyó a V-TAC en még a golden tájgerről ráfőtt rezin, amikor ki be pakolgatásnál összedoörgölőzték a bugák.

Click image for larger version  Name:	DSC00240.JPG Views:	0 Size:	73.4 KB ID:	18017758


Alsó képen baloldalt a V-TAC esetében ltható, hogy kétszer annyi dióda van fel smd-zve a lapkára mint a noname esetében meg mint az a felső képen feltüntetett adatokon is látszik kábé fele annyi áramerősséggel vannak meghjatva ( 52 ma ameddig a noname esetében 90 ) illetve élesebb szögben sugározza a fényt mint a TRIX ( v-tac 200° ameddig a trix 270° de mondjuk ez gondolom búrával érvényes annélkül valószínüleg ugyanúgy szór mind a kettő ) gondolom így jön ki a végén a 160 lumen/watt fényhatékonyság.
- a felső képen az összehasonlításhoz 6500K-s körtét fényképeztem mert közbe visszatekertem az eredetit ( 2700K ) -

Click image for larger version  Name:	DSC00237.JPG Views:	0 Size:	59.8 KB ID:	18017759


V-TAC 6.5 watt 3000K esetében ~ 30cm távolságról 4600 lumen

Click image for larger version  Name:	DSC00238.JPG Views:	0 Size:	61.4 KB ID:	18017760


TRIX 10 watt 2700K esetében ~30cm távolságról 4400 lumen.

Én nem tudom 15-17 wattos körtéknél mi a különbség ehhez képest, itt hozta a V-TAC a papírformát, legfeljebb azzal tudom magyarázni solon úr méréseit, hogy a lájtosabban meghajtott diódáknak rövidebb távon kezd el gyengülni a fénye hiába van kétszer annyi felforrasztva.
Amúgy a színhőmérsékletnek annyi jelentősége van, hogy a hidegebb fényű diódák hatékonyabbak valamivel.
 

Solon

Well-known member
Jóvan, akkor megpróbálom érthetőbben prezentálni a gondolataimat. Szóval ez a lm/W érték kifejezetten DC oldali teljesítményből származtatható, mivel a LED egy egyenáramú fogyasztó. Egyébként ez általános jelenség világítástechnológiában, HPS-nél is szekunder oldalon mért értékeket veszik alapul, egy 600-as HPS vasmagos indukciós előtéttel simán megzabál 720W-ot. Ezt most nem is tudom mér kevertem ide...

Vegyük alapul az olcsó 17W-os V-tac körtét, ezt méregettem ma, ennek a dobozára írtak 1521 lumen-t. Primer oldali teljesítménye 17W, szekunder oldalon mért feszültség 84.5V, 136mA áramon. 20db SMD LED sorba kötve, könnyen számolható, hogy itt a szekunder oldali teljesítmény 11.49W. Ez egy elég nagy veszteség a tápláláson. Ami érdekes, osszuk le, 1521/17 és 1521/11.49. Ha tartom az arányt és felszorzom a 160lm/W-ot, akkor az evolution körte valójában tudna 240lm/W-ot. Valós lehet ez? Vagy nincs vesztesége egy olyan táplálásnak, ami 6db alkatrészből áll és elfér egy e27-es foglalatban? Számoljunk egy baráti 20%-os veszteséggel. Még mindig 200lm/W fölött járunk. Ki kéne dobnom az összes panelemet és körtére váltani? Mennyire lehet valós a dobozra írt érték?
 

Széklet Nagyúr

Active member
Elég valós ahhoz, ogy marketingezni lehessen vele. De iagzzából én nem ebből a szemszögből értékeltem ki a körtét, hanem abból, hogy effektíve a sátorban mitprodukál. Arról hogy mi alapján határozzák meg a 160 lumen/watott a leghalványabb fingom sincs másrészt meg a fenti magyarázatot leírhatta volna nekem kínaiul is mert annyira értek hozzá, viszont az alapján amit a sátorban mutatott a noname-hez képest azzal mutaott annyit , hogy jelentsen valamit az a 160lumen/watt hájp, attól függetlenül, hogy az az érteék technikai paraméterekkel leírva mit is takar valójában.
A fenti mért paraméterek inkább azt voltak határozottak viszgálni, hogy a növényhez mi jut el, nem a marketing hitelességét és ebből a zsempontból engem meggyőztek, meg mint a multkori körből kiderült a növényt is ( ahhoz képest hogy a 160 lumen/watt ellenére ezt nem növénytermesztésre találták ki hanem, hogy kiváltsák vele a nagyobb fogyasztású körtéket, meg a lájtos meghajtás miatt növeljék az élettartamát - legalábbis én ezt spekulűálom -).
Szerintem ez alapján megéri az árát illetve nem silány termék
 
Last edited:

Solon

Well-known member
Az ellenállásból fakadó veszteséget, ami hő formájában távozik? Háhogyne. Öntsd le vízzel és hajts meg vele egy gőzturbinát.
 

Széklet Nagyúr

Active member
Jólvan így már érthető mire gondolt, valószínüleg ez magmagyarázza, hogy mér nem lehet már sehol kapni a 9.5 meg 15 wattos EVO-kat. Ettől függetlenül a 6.5 wattos király mert úgylátszik ahhoz elég a hűtés. Adalék világításnak vagy mikrózni vagy pc growba jó az annak aki nem akar szerelni.
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top