What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Βοήθεια με αγορά εξοπλισμού για indoor

IndiCarbed

New member
Βοήθεια με αγορά εξοπλισμού για indoor

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα να έχουμε ( με μια μέρα καθυστέρηση χεχε.. ). Εδώ και καιρό οι μπουρούχες από Αλβανία, Τουρκία και από οπουδήποτε αλλού έρχονται...δεν μας αφήνουν ήσυχους. Αποφάσισα λοιπόν ύστερα από αρκετή σκέψη να ξεκινήσω ένα δικό μου grow για να αποφεύγω τα ποτισμένα τους. Το θέμα είναι πως δεν έχω ιδέα σχετικά με αυτό το θέμα...! Για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια των εμπειρογνώμων του φόρουμ αυτου. Με το Κάπιταλ Κοντρόλ αγορά από εξωτερικό δεν γίνεται... έτσι λοιπόν όλα θα πρέπει να είναι από την Ελλαδάρα μας ( :dunno: ). Από όσα ξέρω θα χρειαστώ ένα grow box, ένα ανεμιστηράκι, ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα, 1-2 ή και 3 κουβάδες με υδροπονικό σύστημα και λάμπες cfl. Το strain που θα πάρω θα είναι Critical Kush αν αυτό θα κάνει κάποια διαφορά. Απλά θέλω να μου κοστίσει όλο το σύστημα όσο το δυνατόν λιγότερο...αλλά να μην είναι μιας χρήσης αν με πιάνετε. Το υδροπονικό σύστημα θα το κάνω μόνος μου με την καθοδήγηση αυτού του σχεδίου ( http://gr420.info/φτιάξε-το-δικό-σου-υδροπονικό-σύστημα/ ). Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...και άντε...σύντομαι και με την αποποινικοποίηση μπας και δούμε άσπρη μέρα γιατί πολλοί καλοί άνθρωποί είναι φυλακή για ένα φυτό. :snap out of it:
 

weedolada

Member
Καλωσήρθες και καλό ξεκίνημα..μια ένσταση αν μπορώ να εκφράσω μόνο.Αν είναι η πρώτη φορά γιατί να μπλέξεις με κουβάδες και υδροπονία,ενώ πιο εύκολο πράγμα από το να πετάξεις ένα σπόρο σε μια γλάστρα και να πάρεις φυτό,δεν υπάρχει..επίσης για να βάλεις 3 φυτά με cfl θέλεις πολλά watt σε λάμπες κάτι που δεν το κάνει τόσο οικονομικό..σε σχέση πάντα με το τι θα πάρεις στο τέλος και τι θα πληρώσεις γι αυτό..έχει έτοιμα κιτ (τέντα,λάμπα,εξαερισμό-εύκαμπτους σωλήνες)που με μια hps 250 ή 400 θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα..ένα παράδειγμα είναι αυτό το site και μέσα έχει έτοιμες τέντες,τις στήνεις και φυτεύεις..να έχεις κατά νου ότι σε ένα τετραγωνικό μέτρο χωράνε 4 γλάστρες,η 8 πιο μικρές και γενικά το 1μ2 σηκώνει άνετα μέχρι 400w φωτισμό..
 

IndiCarbed

New member
Γιατί το όλο θέμα με τα χώματα δεν το πολυκατέχω...βασικά έχω ψάξει αρκετά για εξωτερικού χώρου καλλιέργεια...και όλοι λέγανε από ένα διαφορετικό μιξ...οπότε το άφησα και είπα να ασχοληθώ με εσωτερικού και υδροπονία. Αλλά από αυτά που λες μάλλον είναι πιο περίπλοκο :Ρ Μμμ και ένα φυτό δεν με χαλάει καθόλου βασικά! Το είχα ψάξει αυτό το σάιτ και είχα στείλει μήνυμα για περαιτέρω λεπτομέριες σχετικά με το NEO ecobox 60x60x140cm αλλά δεν πήρα ακόμα απάντηση...δηλαδή αν έχει αυτά που λες σωλήνες κτλ.
 

IndiCarbed

New member
Ασχολούνται και με την Κάνναβη όμως; Μην ρωτήσω καμιά βλακεία και γίνω ρεζίλι :Ρ
 
grow box:60-60-1.50 kai mia hps 250 dual me eksaerismo kai xwma bio biz kai lipasmata... eisai mia xaroula gia ena-duo fytakia pistevw...
 

IndiCarbed

New member
Μμμμ ωραία! Απλά αν αναφέρω τίποτα για κάνναβη θα έχουν πρόβλημα; Μήπως δεν είναι cannabis friendly τυπάδες.
 

Papastroumf

Member
Μμμμ ωραία! Απλά αν αναφέρω τίποτα για κάνναβη θα έχουν πρόβλημα; Μήπως δεν είναι cannabis friendly τυπάδες.

Αν θες να αναφερεις για κανναβη και να μιλας ανοιχτα μιλας με alegre ή αλλιώς growmarket
 
Top