What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Tips & Tricks για μια πετυχημένη καλλιέργεια.

Rondelia

Active member
Tips & Tricks για μια πετυχημένη καλλιέργεια.

Καλησπέρα σε όλους! Είπα να δημιουργήσω ένα θέμα στο οποίο θα μπορούμε να μοιραζόμαστε εκείνες τις μικρές πατέντες, εκείνες τις λεπτομέρειες που θα μας διευκολύνουν, θα μας βοηθήσουν και κυρίως θα κάνουν τα φυτά μας ευτυχισμένα.

Καλώ όλους τους φίλους να συνδράμουν σε αυτό το εγχείρημα.

Κάνετε hydro και σας κόβεται το ρεύμα ;

Ένας σίγουρος τρόπος να κρατήσετε τα φυτά σας ζωντανά είναι
ο οξυγονωτής ψαριών μπαταρίας. Μια αερότρομπα δηλαδή που λειτουργεί με μπαταρία. Δεν αρκεί για ολόκληρη καλλιέργεια γιατί δεν έχει επαρκή δύναμη αλλά θα κρατήσει τα φυτά σας ζωντανά μέχρι να σας επανασυνδέσουν το ρεύμα οι συνάνθρωποί σας ή...η Δ.Ε.Η.

Με Αγάπη. :huggg: :tiphat:
 
A

ariston

Krata imerologio me times pH kai EC. To pH den prepei na einai stathero, thelei na anebokatebeni 0.5 pontous pano kato gia na mporoun i rizes na aporrofisoun oles tis diafores threptikes ousies.
 
B

Bazouk

Diabase polu prhn ksekinishs ta prota sou grow....kai katholi thn diarkia.
Diabase kai prospathise na katalabhs thn fush ton futon sou...kai akolouthise ta gia na exeis ena petiximeno grow.
 

Fou

Member
Η δικια μου πατέντα για να μην μπλέκομαι με υγρά λιπάσματα,για soil καλλιέργεια!
Μόλις γεμίσω τις γλάστρες φροντίζω να κρατήσω λίγο χώμα,μαζεύω ένα κουτάλι από διαφορες κουτσουλιές,τις ρίχνω στο χώμα,ανακατεύω καλά και ποτίζω τακτικά για περίπου 2 εβδομάδες!Όταν δω ότι τα φυτά χρειάζονται λίπανση απλά συμπληρώνω τις γλάστρες με το χώμα από κουτσουλιές,ποτίζω και μια φορα την εβδομάδα μαγειρεύοντας μελάσα και ξεμπερδεύω ούτε σύριγγες για τα ml ούτε τίποτα!!
Απλά και οργανικά με εξαιρετικά αποτελέσματα!!!
 
O

orfeas

ρε σεις τα σβήσατε και δε πρόλαβα να διαβάσω τη συνέχεια με το αρρωστάκι... ξεστέλιωσε?

Ναι ρε γαμώτο! Εκεί που έχει "πλάκα" το θέμα, οοοπ και χάνεται!:biggrin:
Εκείνο το νήμα του αλλουνού για τη Πρέβεζα;
Ωστόσο για ξηγήσου για το "ξεστελιώνω"!
 

tjo

life gardener
Veteran
το μεγαλυτερο tip για μια επιτυχημενη καλλιεργεια πιστευω οτι
ειναι τα σπορια...
congo ή malawi????? -αυτα ειναι θηλυκα-
 

Fou

Member
Δύο tip για mix με βάση την τύρφη:

1)Συνήθως το πάνω μέρος από τα τυρφοχωματα μετά από λίγο καιρό ξεραίνεται και το χώμα αποκολλάται από τα τοιχώματα τις γλάστρα με αποτέλεσμα,όταν ποτίζεις,ένα μεγάλο ποσοστό του νερού να φεύγει από εκεί!!
Είναι απλό,κάλυψε την επιφάνεια του χώματος με οτιδήποτε:χαλικακια,χόρτα ξεραμένα,άργιλο και τα λοιπά!!
Δεν θα δεις ποτε ξανά το χώμα να αποκολλάται από τα τοιχώματα τις γλάστρας!!!

2)Χρησιμοποιείστε Tween 20:http://www.sensities.com/product_details.php?id=1507
Στην τύρφη συνήθως δημιουργούνται ρυάκια με αποτέλεσμα πολλά μέρη να μένουν απότιστα και οι ρίζες σε αυτά τα σημεία να πεθαίνουν!!
Χρησιμοποιείστε μερικές σταγόνες από το Tween 20 μια φορα την εβδομάδα και το νερό θα κατανέμεται ομοιόμορφα σε όλη την γλάστρα!!!
 

Gert Lush

Active member
Veteran
το μεγαλυτερο tip για μια επιτυχημενη καλλιεργεια πιστευω οτι
ειναι τα σπορια...
congo ή malawi????? -αυτα ειναι θηλυκα-
Γειά σου tjo!
Συμφωνώ! (Με την προὐπόθεση να μη γίνει καμιά χοντρομαλακία στο grow)

Δεύτερο πιο σημαντικό tip: Απλοποίηση και πολύ καλός εξαερισμός. Πιστεύω οτι το 80% των προβλημάτων indoor οφείλονται σε ανεπαρκή ροή αέρος. Άραγε πόσοι αντιλαμβάνονται ότι και το φυτό «αναπνεέι». Όχι όπως εμείς, αλλά ανάποδα (δλδ. θέλει διοξείδιο του άνθρακος για φωτοσύνθεση=ανάπτυξη) και αν δεν έχει αρκετό αέρα δεν πα να βάλεις όσα βαττ θες, προκοπή δεν θα δεις. Τα υπόλοιπα προβλήματα οφείλονται κυρίως σε τρελλές υπερβολές με ταΐσματα.
Ρε, δεν είναι σοκολατόπαιδα οι φούντες, μη τις παραταΐζετε...
Οι λιπασματάδες κοιταν να πουλήσουν, φυσικά.

tjo εγώ θα έβαζα malawi. Για το congo έχω ακούσει καλούτσικα λόγια, μόνο κάπως αδιάφορα. Με το malawi φανονται να έχουν ξετρελαθεί όλοι (μόνο που λένε οτι είναι λίγο σκοτώστρα-δηλητήριο) αλλά αν αυτό το θεωρείς καλό πράγμα, τότε βουρ.
Να σου πώ, εγώ άκουσα για το reputation του, και δεν το πήρα, μου φάνηκε κάπως βαρύ, και προτίμησα Golden Tiger (malawi×Thai) και Zamaldelica (Golden Tiger×Zamal). Θα τα βάλω κατα Μάρτη-Απρίλη, έχουν άλλα σειρά πρώτα.
 
Last edited:

Gert Lush

Active member
Veteran
Όταν κανεις μεταμφύτευση,βγάλε απαλά το περιττό χώμα από τις ρίζες και φρόντισε να φυτέψεις όσο πιο βαθιά γίνεται τον κορμό!!
Χμ, εγώ δεν θα πείραζα τις ρίζες ή τα πέριξ αυτών.

Ὰποψή μου είναι οτι αν υπάρχει περιττό χώμα, τότε δεν είναι ακόμα καιρός για μεταφύτεψη. Τώρα, αν το φυτέψεις βαθειά ή ριχά εξαρτάται από πολλά, αλλά δεν βλέπω για ποιόν λόγο να παιδεύεσαι με βαθεία, εκτός κι αν προσπαθείς να γλυτώσεις καναν πόντο ύψους.
Οι ριζες αναπτύσονται πιο εύκολα προς τα κάτω, οπότε αν το παραφυτέψεις βαθειά, η ανάπτυξη των άνω ριζών θα είναι πιο αργή.
 

Fou

Member
Χμ, εγώ δεν θα πείραζα τις ρίζες ή τα πέριξ αυτών.

Ὰποψή μου είναι οτι αν υπάρχει περιττό χώμα, τότε δεν είναι ακόμα καιρός για μεταφύτεψη. Τώρα, αν το φυτέψεις βαθειά ή ριχά εξαρτάται από πολλά, αλλά δεν βλέπω για ποιόν λόγο να παιδεύεσαι με βαθεία, εκτός κι αν προσπαθείς να γλυτώσεις καναν πόντο ύψους.
Οι ριζες αναπτύσονται πιο εύκολα προς τα κάτω, οπότε αν το παραφυτέψεις βαθειά, η ανάπτυξη των άνω ριζών θα είναι πιο αργή.
Ναι φιλε μου έχεις δίκιο!!
Διάβασα ένα άρθρο που έλεγε θάψτε βαθιά τα long stretchy stems σε seedling και το παρερμήνευσα!Νόμιζα ότι μιλούσε για όλες τις μεταμφύτευσεις!Το διαγράφω!!
Τhanks!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Χμ, εγώ δεν θα πείραζα τις ρίζες ή τα πέριξ αυτών.

Ὰποψή μου είναι οτι αν υπάρχει περιττό χώμα, τότε δεν είναι ακόμα καιρός για μεταφύτεψη. Τώρα, αν το φυτέψεις βαθειά ή ριχά εξαρτάται από πολλά, αλλά δεν βλέπω για ποιόν λόγο να παιδεύεσαι με βαθεία, εκτός κι αν προσπαθείς να γλυτώσεις καναν πόντο ύψους.
Οι ριζες αναπτύσονται πιο εύκολα προς τα κάτω, οπότε αν το παραφυτέψεις βαθειά, η ανάπτυξη των άνω ριζών θα είναι πιο αργή.

Έτσι μπράβο! Καλό είναι να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα για ό,τι κάνουμε ή να κατανοούμε με σαφήνεια τα γραφόμενα άλλων!
Τέτοια κόλπα, με βαθιά φυτέματα έκανε ο 'Thai, αλλά αυτός ήταν "γεωπόνος" με πολλή προϋπηρεσία στη καμπούρα του...και επίσης εξηγούσε τον λόγο που το έκανε.

Το καλομάθεμα των φυτών με πολλά και διάφορα λιπάσματα είναι συνηθισμένη αρρώστια των αρχαρίων ή μάλλον αυτών που δεν καταλαβαίνουν και πολύ καλά τη φύση των φυτών.

Όσο για την ορθογραφία, Έλληνα που έγινες Κέλτης, υπάρχει και ο ορθογράφος για να αναπληρώσει τη φθίνουσα(λογικό είναι) ικανότητά σου...:biggrin:
Στη δεύτερη γλώσσα σου, όμως, μια χαρά τα καταφέρνεις!
 

orfeas

Active member
Veteran
το μεγαλυτερο tip για μια επιτυχημενη καλλιεργεια πιστευω οτι
ειναι τα σπορια...
congo ή malawi????? -αυτα ειναι θηλυκα-

Δαγκωτό Malawi!
Απλά θα αντιμετωπίσεις ένα κάποιο δίλημμα με το χρόνο της συγκομιδής, βλπ racy high vs sedative high. Όπως και να 'χει, η προειδοποίηση από τον Dubi είναι σαφής...
Αλλά επειδή έχω ξανα-αναφέρει τη τσιμινιέρα, ο νοών νοείτω!

Θα μπορούσες ίσως να έβαζες και κάνα Bangi για ισορροπία...
 

tjo

life gardener
Veteran
Δαγκωτό Malawi!
Απλά θα αντιμετωπίσεις ένα κάποιο δίλημμα με το χρόνο της συγκομιδής, βλπ racy high vs sedative high. Όπως και να 'χει, η προειδοποίηση από τον Dubi είναι σαφής...
Αλλά επειδή έχω ξανα-αναφέρει τη τσιμινιέρα, ο νοών νοείτω!

Θα μπορούσες ίσως να έβαζες και κάνα Bangi για ισορροπία...


σημερα πηρα τα φασολια:woohoo:..δε λεω,καλα και τα ευρω
αλλα τα φασολια καλυτερα..βασικα εσυ φταις που ξηλωθηκα εν καιρω κρισης:biggrin:
στην συλλογη προστεθηκαν malawi,congo,panama,nepanese jam,
bangi haze ΚΑΙ oldtimerHaze...:blowbubbles:
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Ξηλώθηκες κανονικά τζο :D
Ωραία επιλογή στα σπόρια πάντως, τώρα μένει να αποφασίσεις ποια θα κάνεις grow πρώτα!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
σημερα πηρα τα φασολια:woohoo:..δε λεω,καλα και τα ευρω
αλλα τα φασολια καλυτερα..βασικα εσυ φταις που ξηλωθηκα εν καιρω κρισης:biggrin:
στην συλλογη προστεθηκαν malawi,congo,panama,nepanese jam,
bangi haze ΚΑΙ oldtimerHaze...:blowbubbles:

Γιατί ρε τεράστιε, εγώ δεν ξηλώθηκα εν καιρώ κρίσης;:biggrin:
Αλλά όπως είπες τα φασόλια καλύτερα...
Το oldtimers haze θα ήθελα κι εγώ να το βάλω έξω αλλά που να περιμένω τα Χριστούγεννα...

Άντε, βάλε μπροστά να δούμε κάτι τις σένιο και παναμένιο ή και τζαμένιο:tiphat:
 

Gert Lush

Active member
Veteran
Λίγο προσοχή στο Oldtimers Haze, ο ίδιος ο Oldtimer λέει οτι «σχεδόν δεν αξίζει για indoor, αλλά θα πρὲπει να είναι φοβερό για διασταυρώσεις».

Το είχα πάρει και εγώ, πριν κανα-δυο χρόνια, αλλά δεν αξιώθηκα να το βάλω ακόμα. Να τονίσω οτι εν προκειμένω δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία, αλλά μόνο από όσα έχω ακούσει. Θα δυσκολευτείς να βρεις grow του OTHaze στα φόρουμ. Το θεωρώ πιο πολύ σαν επένδυση για μιανε καλήν ημέρα... στην Καραβαΐκη.

Pour moi, NepJam και τα μυαλλά στα κάγκελα!
Γαμάτο high, πάρα πολύ καλό yield. Τί άλλο να ζητήσει κανείς;
 
Top