What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Σπόροι απο feminized φυτο

Psaras

New member
Σπόροι απο feminized φυτο

Γεια σας!
Απο indoor καλλιέργεια moby dick και blue dream προς το τελος της παρατηρησα λιγα αρσενικα ανθη και ετσι εβγαλα καμια δεκαρια σπορους.Γνωριζει καποιος αν ειναι θυληκα ή ερμαφροδιτα; Ευχαριστω.
 

thandee

Active member
Ειναι οπως και οι γονεις τους...αν το ενα ηταν χερμι και σου σποριασε το αλλο οι σποροι ειναι fem και σιγουρα μπορουν να δωσουν και hermie οπως οι γονεις τους...
 

thandee

Active member
Αν βγαλαν απο μονα τους σπορια τοτε ειναι 90% θηλυκα.και ισως δωσει και κανα χερμι.καβαντζωθηκες...
 

thandee

Active member
Και απο χερμι φυτο που δινει σπορια ειναι 50% φεμ 50% χερμ...αυτα....στην πραξη θα τα δεις!
 

Psaras

New member
Ευχαριστώ για τη βοηθεια! Μηπως ειναι προσπαθεια αυτογονιμοποιησης και οχι ερμαφροδιτο; γιατι δεν παρηγαγε σπορια απο νωρις, μονο λιγες μπανανες στο τελος της ανθοφοριας..το αστειο ειναι οτι ειμαι αναγκασμενος να παιξω με αυτους τους σπορους γιατι ειχα προβλημα germinate με αυτους που αγορασα..
 

thandee

Active member
Ευχαριστώ για τη βοηθεια! Μηπως ειναι προσπαθεια αυτογονιμοποιησης και οχι ερμαφροδιτο; γιατι δεν παρηγαγε σπορια απο νωρις, μονο λιγες μπανανες στο τελος της ανθοφοριας..το αστειο ειναι οτι ειμαι αναγκασμενος να παιξω με αυτους τους σπορους γιατι ειχα προβλημα germinate με αυτους που αγορασα..
Αυτο που λες τα αλλαζει ολα.δηλ μεσα σε ενα θηλυκο φυτο απλα βρηκες πχ. 2-3 σπορια?καπως ετσι?.90% θηλ. Και το 10% ειναι αντε να μην σκασει και αντε επειδη ειναι απο φεμ γονεις ισως να δωσει και κανα χερμι.εννοειται οτι αν σου αρεσαν οι πικοιλιες και τα σπορια ειναι καλα ψωμομενα και οχι τα τζουφια τα ασπρα.κανονικα θα τα εβαζα...αλλα κανε και καβαντζα να βαλεις και κατι εχτρα εκτος απαυτα;)
 

orfeas

Active member
Veteran
Αν βγαλαν απο μονα τους σπορια τοτε ειναι 90% θηλυκα.και ισως δωσει και κανα χερμι.καβαντζωθηκες...

Τα σερνικά τα ξέχασες; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

thandee

Active member
Τα σερνικά τα ξέχασες; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

Οχι,ο ψαρρας τα ξεχασε!πως παραγονται τα fem seeds?μπορει καποιος να μας φωτησει?αν ειναι σιγουρος.. εχω ασχοληθει λιγο με φεμ...
 

thandee

Active member
Ενας breeder ελληνας ειχε αναφερει παλιοτερα πως παραγονται με στρεσαρισμα με χημικα της θηλυκιας και αν θυμαμαι καλα acid spray...αλλα αυτη η τεχνικη ειχε θεματα μεγαλου ποσοστου hermie...απο τοτε εξεληχθηκαν τα πραγματα και νομιζω οτι διασταυρωνουν στρεσαρισμενο θηλυκο (ας πουμε χερμι) με θηλυκο για να κατεβασουν το ποσοστο ερμαφροδιτισμου...ακου να δεις πραγματα και θηλυκο με θηλυκο γεναααα θηλυκα!:biggrin:
:biggrin:
:biggrin:
οποτε ορφεα εδω σε θελω....:biggrin:
 

thandee

Active member
Οk psarras δεχομαστε ολες τις γνωμες και τις κραταμε,εχεις τζαμπα σπορο καλο που θα σου δωσει και αρσενικα και θηλυκα και χερμι.καλο κιαυτο.στην πραξη ομως θα μας πεις και συ.παντως για φυτεμα καλοι ειναι!:biggrin:
 

Psaras

New member
Ολα τα φυτα ηταν 6 feminized και ετυχαν καμια δεκαρια σπορια.Καποιο πεταξε στο τελος της ανθοφοριας λιγες μπανανες και εβγαλε σπορο και το ιδιο και ενα αλλο..οποτε εχω και μια διασταυρωση moby dick x blue dream...τα pck της cannabiogen πολυ μικρα και δεν σκανε,ουτε το δωρακι WW βγηκε..οποτε παω με αυτα και βλέπουμε. .
 

thandee

Active member
Ολα τα φυτα ηταν 6 feminized και ετυχαν καμια δεκαρια σπορια.Καποιο πεταξε στο τελος της ανθοφοριας λιγες μπανανες και εβγαλε σπορο και το ιδιο και ενα αλλο..οποτε εχω και μια διασταυρωση moby dick x blue dream...τα pck της cannabiogen πολυ μικρα και δεν σκανε,ουτε το δωρακι WW βγηκε..οποτε παω με αυτα και βλέπουμε. .
100% feminized σπορο θα ειχες αν ενα φυτο σου απο θηλυκο 100% ειχε μετατραπει με στρεσαρισμα σε αρσενικο δηλ ολα τα ανθη τα θηλυκα μεταλλασονταν σε μπανανες...αυτη η γυρη μαζι με θηλυκο θα σου διναν 100% feminized sporo...νασαι καλα ορφευς για την :tiphat:διορθωση για να μην μπερδευτει και ο φιλος!πρωτη φορα φετος θα ασχοληθω με1feminized σπορι...συγχωρεστε με!:biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
Τα θηλυκο-ποιημένα δεν τα πολυγουστάρω για τον απλό λόγο ότι είναι κάργα πειραγμένα με κολοειδή άργυλο :laughing: ... εντάξει, ένα γεροντοπαλίκαρο μπερδεύει τον άργυλο με τον άργυρο... :biggrin:
και κατά κανόνα σπέρνω κανονικά σπόρια...
Υπάρχουν κάνα δυο τρόποι να στρεσσάρεις ένα θηλυκό για να του αλλάξεις τα φώτα, ούπς το φύλο, και να γονιμοποιήσει ένα άλλο θηλυκό και να 'σου τα θηλυκά σπόρια...αυτά βέβαια είναι μαλαγανιές των μπρήντερς για να πουλήσουν πανάκριβα το προϊόν...εγώ επειδή είμαι παλαιάς σχολής τα σπόρια μου τα φτιάχνω δια της κλασσικής μεθόδου, βλπ. σεχ :biggrin: αλλιώς άμα έχει κάνει κάποιον φαινότυπο φωτιά, παίρνει κλώνους κι έχε γεια....

:tiphat:Ορφεύς
 

thandee

Active member
Psaras αν δεις το φιλο των μωρων καποια στιγμη και νιωσεις ανετος ανεφερε μας το ποσοστο αρσενικων θηλυκων και χερμι στην περιπτωση σου...εχει ενδιαφερον.διοτι τι φυλο θα δωσουν τα σπορια μεσα απτις μπανανες και τι φυλο θα δωσουν τα σπορια που ειναι μεσα απο τις φουντες...μεσα στις φουντες τα σπορια ειναι απο διασταυρωση?η ειναι σπορια που απλα βγαλανε τα θηλυκα ?εχει ενδιαφερον για να δουμε πως συμπεριφερονται τα feminized φυτα...προς οφελος ολων εδω μεσα...ευχαριστω!
 
G

Guest

Έχω δώσει κάποια σπόρια από τραβέλιασμα σε 2 φίλους.4 έχουν βάλει,τα 3 μέχρι στιγμής θηλυκά.Το καλοκαίρι θα δοκιμάσω και γω καμιά δεκαριά για μεγαλύτερο δείγμα.
 

thandee

Active member
Έχω δώσει κάποια σπόρια από τραβέλιασμα σε 2 φίλους.4 έχουν βάλει,τα 3 μέχρι στιγμής θηλυκά.Το καλοκαίρι θα δοκιμάσω και γω καμιά δεκαριά για μεγαλύτερο δείγμα.
Syd επιβεβαιωνεις κατι νομισματα δικα μου.αφου για να παραχθουν τα feminized δεν χρησιμοποιηθηκε αρσενικο φυτο ,αρα δεν γινεται να δωσει καθολου αρσενικα φυτα αυτος ο σπορος...μονο θηλυκα και ισως κανα αυτογονιμοποιουμενο δηλ. Και κανα αρσενικο ανθος...τιποτα αλλο.Syd αυτο σημαινει οτι σε ενα feminized φυτο με λιγο κολλοειδη αργυλο για να στρεσσαρει λιγο το φυτο και να βγαλει σπορο...ολα τα σπορακια θαναι FEMINIZED...
:biggrin: καλη φαση... Ορα για δουλεια μαγκες με νεες περιπετειες...και δωρεαν fem seeds for all
:dance013::tiphat:
 

Latest posts

Latest posts

Top