What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

legalizeRO

Active member
Joac-o pe asta:
"The only drawback to Wappa is the weed-induced coma it gives. It relaxes the body so much, every muscle in your body will ache to take a weed-nap, which you will not want to get up from…I would consider Wappa a medical strain.

All in all, a great strain, just don’t plan on doing anything while smoking her…."
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Wedding cake, se face in aproximativ 8-10 saptamani (in general 8-9), bogat in rasina, este un soi mediu din toate punctele de vedere, usor predispus la mucegai (cel putin semintele gasite de mine au fost mai predispuse fata de celelalte soiuri, o planta care poate fi fumata ani de zile in cinstea nuntilor anulate 2020-2022
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Optim ar fi un frigider ori winecooler setate pe 7 grade C, dar pe ideea ca atunci cand le dezgheti le folosesti, poti folosi un congelator cu temp cat mai joasa si mai ales cat mai stabila. Si evident, in recipient etans, cu dessilicanti inauntru. Puse undeva pe raftul cel mai nefolosit, cat mai adanc ori spre spatele acestuia. Daca ai suficiente chiar si la temp camerei poate fi o optiune viabila.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Sar si io pe posturile de mai sus:

Wappa - nu mi-a dat niciodata couchlock dar poate ca n-am nimerit eu fenotipul potrivit sau mai probabil asta-i reactia mea la strain-ul cu pricina. Am ales-o pt ca voiam energie si fiind indica are flower scurt si nu astept 4-5 luni s-o fumez.
Ambele dati am comandat pachet de 3 seminte, prima serie am nimerit-o cu-n flower ultrarapid, asta de acum normal.
Adica 8 sapt de la switch 12/12 pana ajung tricomii complet laptosi cu varfuri brune.
Fenotipul de acum e mai lenes c-o sapt (clone) decat ala de acu' ceva ani, dar acum n-am crapat decat o samanta din 3.
Nici vb de "weed induced coma", ba chiar am bagat si doze masive in cornbread cu cannabutter si n-am avut paranoia aia data de hiperactivitatea cerebrala. Spun asta pt ca-s susceptibil ca toata lumea si la paranoia si la atacuri de panica.
In treacat fie spus, de la super energice risc paranoia si de la couchlock extrem, panica. :tiphat:
Ultima serie de clone am tinut-o vreo 2 sapt peste termenul max si le-am cules cu tricomii amber de sus pana jos pt ca am inceput sa caut couchlock-ul de curand. Efectul a fost lene impletita cu energie fara "carusel", exact ca o franghie rasucita cu doua tipuri de fibre, ambele-n proportii egale cu functii diferite perfect functional/estetice.
Tripu' meu, metafore subiective. O folosesc cand am munci grele care nu cer finete; sapaturi, fundatii, zidarie, dulgherie, etc.

Wedding Cake - asa cum il descrie Zonel "este un soi mediu din toate punctele de vedere" si n-am avut ocazia sa-l testez la mucegai pt a crescut in plin soare fara pic de umbra, vara trecuta fiind f uscata.
E un soi bun, rasinos, potenta peste medie si aroma placuta. Pt mine n-a avut nimic care sa-mi ceara sa repet experienta.
Are un high solid dar nu intens, nu ma incapaciteaza daca bag mult si-s sigur ca multi s-au indragostit de ea. Eu nu. :biggrin:

Cand stochez seminte pt +3 ani, de obicei le bag intr-un flacon ermetic (de pastile) c-o lingura de orez in loc de silica, inspectat atent pt contaminare. Flacoanele astea au de obicei silicati in capac, dar orezul e ieftin si la-ndemana..
Alta metoda e sa le-nfasor intr-o carpa (cu orez), leg cu sfoara de canepa iar pachetu-l scufund in ceara etansand treaba.
Daca-l ingrop, mai gasesc un flacon d-ala in care sa-ncapa pachetelu', pt extra protectie.
l.e.
Am crescut anul trecut Mini Mango uitat 11 ani intr-un flacon d-asta in care stateau cu titlu provizoriu.
Fara orez sau alte alea, dar avea silicati in capac. D-aia zic uitat...
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu am repetat experienta pentru ca m-a rasplatit cu 5 sem feminizate :joint:
La mine o parte din varf a facut mucegai (10-15g afectate) una din seminte la o umiditate de aprox. 70%.

Vin vremuri imputite si va recomand sa va faceti stocul daca aveti ocazia, odata cu cresterea pretului la kV presupun ca in curand o sa se scumpeasca si semintele, nutrientii..

Va multumesc pentru raspunsuri! Vad ce varianta o sa-mi permit ca demult vreau o vinoteca (am avut unul dar l-am dat de pomana) si costa destul de mult, undeva la 350€ si avea setari de temp de la 8-20 sau 6-20 ceva asemanator
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
O cutie din poliester/polestiren cum se transporta sangele sau alte medicamente, poate fi folosita?
Eu as vrea ceva asemanator cu gentile procurorilor, argintii de isi tin ei sculele pentru amprente sau ce mai au prin ele.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Capat si eu un set de instructiuni simple si clare despre cum sa postez poze din albume?
C-am incercat mai devreme sa sterg cateva poze, le-am selectat si cand am dat delete mi-a sters tot albumu'...
Noroc ca erau gainarii, nu grow.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ar trebui sa fie un link in pagina pozei pt a o posta. Daca nu iei linkul paginii cu poza, si o pui ca link la post, attach from http ceva de genul. Eu asa am reusit.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Sa-mi dau aici corijenta la postare din album...
siiii nu merge!
Tot copy/paste din album e de baza:

Uite de ce-s eu un "ventilation freak":
Am mai vb de "colturi taiate", o metoda pe care o folosesc sa promovez curgerea aerului prin box.
In loc de 90°, coltul box-ului are doua unghiuri de 135°, asta usurand trecerea fluxului de aer de pe un perete pe celalalt si minimalizeaza turbulenta pt ca in loc sa ricoseze violent intr-un impact frontal (perpendicular) cu peretele, fluidul (aerul) se ataseaza la doua unghiuri de 45° succesive. Altfel spus, Efectul Coanda in cresterea ierbii. :biggrin:
Asta se preteaza cel mai bine la microgrow ce-i drept, dar nu inseamna ca nu poate fi aplicata si-n alte situatii.
Al doilea avantaj consta in faptul ca distribuie mai bine/egal lumina.
Desi le-am conceput si folosit in microgrow cu cfl, le-am "carat" dupa mine pana la sil, is practice si-n opinia mea estetice.
De obicei le inchid capetele (sus si jos, se vede in poza a doua) ca sa nu incurajez ascunderea bazdaganiilor prin ele, dar in majoritatea cazurilor le folosesc la cablare pt ventilatia de circulatie, insertie de CO2 (trag furtunasul prin ele), acolo unde aveam ziduri de beton armat de ex era mult mai usor sa fixez lumina suplimentara pe-o fasie de rigips decat sa dau gaura-n beton pt a monta un fasung, ori suplimentarea vent-urilor de circulatie montate sa bata la 45° in perete.
Daca mai adaug si alte aparate gen umidificator sau suplimentez furtunuri de aer sau CO2, e la-ndemana ca nu le vreau serpuite pe pereti sa intrerupa "jet stream-ul" benefic.
Pe langa cele pomenite, orice sursa de alimentare produce caldura si nu ne trebuie, c-avem destula.
La lista de aspecte practice se mai adauga si functia de light trap. Orice cablu/furtun inserat poate produce scapari de lumina in ambele sensuri, coltzu' taiat rezolva pb. :tiphat:
 

DcSantos

Active member
Sa-mi dau aici corijenta la postare din album...
siiii nu merge!
Tot copy/paste din album e de baza:

Uite de ce-s eu un "ventilation freak":
Am mai vb de "colturi taiate", o metoda pe care o folosesc sa promovez curgerea aerului prin box.
In loc de 90°, coltul box-ului are doua unghiuri de 135°, asta usurand trecerea fluxului de aer de pe un perete pe celalalt si minimalizeaza turbulenta pt ca in loc sa ricoseze violent intr-un impact frontal (perpendicular) cu peretele, fluidul (aerul) se ataseaza la doua unghiuri de 45° succesive. Altfel spus, Efectul Coanda in cresterea ierbii. :biggrin:
Asta se preteaza cel mai bine la microgrow ce-i drept, dar nu inseamna ca nu poate fi aplicata si-n alte situatii.
Al doilea avantaj consta in faptul ca distribuie mai bine/egal lumina.
Desi le-am conceput si folosit in microgrow cu cfl, le-am "carat" dupa mine pana la sil, is practice si-n opinia mea estetice.
De obicei le inchid capetele (sus si jos, se vede in poza a doua) ca sa nu incurajez ascunderea bazdaganiilor prin ele, dar in majoritatea cazurilor le folosesc la cablare pt ventilatia de circulatie, insertie de CO2 (trag furtunasul prin ele), acolo unde aveam ziduri de beton armat de ex era mult mai usor sa fixez lumina suplimentara pe-o fasie de rigips decat sa dau gaura-n beton pt a monta un fasung, ori suplimentarea vent-urilor de circulatie montate sa bata la 45° in perete.
Daca mai adaug si alte aparate gen umidificator sau suplimentez furtunuri de aer sau CO2, e la-ndemana ca nu le vreau serpuite pe pereti sa intrerupa "jet stream-ul" benefic.
Pe langa cele pomenite, orice sursa de alimentare produce caldura si nu ne trebuie, c-avem destula.
La lista de aspecte practice se mai adauga si functia de light trap. Orice cablu/furtun inserat poate produce scapari de lumina in ambele sensuri, coltzu' taiat rezolva pb. :tiphat:
Chiar arata mai bine colturile cu colturile taiate. Am sa pun si eu asa la colturi cand o sa imi construiesc o cutie din placaj pt crescut.:joint:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Zonele ironia era adresata bancului, vina mea ca nu m-am gandit sa-l pomenesc.
nu-l scriu pe tot:
"-Tata-i procuror si mama gladiatoare.
- Cum vine asta, mai Bula?
- Mama vinde gladiole iar tata le procura." :LOL:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Presupun ca presupui de unde vine numele de Bulă ! Buhler/buler/bule nu stiu exact cum se scrie dar, este jargon folosit in NW europei pentru politie, cum este la noi gabor, si cred ca de aici putem trage concluzia ca cineva din antichitate sau mai curand, WW2, a auzit si a inceput sa inventeze bancuri sau doar sa le traduca.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Habar n-aveam, da' nici nu ma deranjeaza originea, ma multumesc cu rezultatul.
Ca mii de alte chichite culturale pe care noi le consideram "romanesti" si pe care constatam ca le-am capatat de la invadatori, doar suntem un stat milenar si de la Burebista incoace am fost violati (si) cultural constant.
Se pare ca, oricat de trist ar fi adevarul, asta-i singura constanta din istoria noastra... :biggrin:
Pana si leul (moneda) l-am numit dupa Löwentaler, pt ca la vremea aceea era o moneda puternica si avortonilor politici le place sa se creada virili.
Chiar si dolarul american a fost numit dupa taler, da' cum aia-s handicapati si nu pot pronunta mai nimic, a iesit "dalar", sa nu uitam ca doi presedinti de-ai lor au venit in Bucuresti si-au declarat public in discurs ca-s fericiti ca se afla in Budapest...
 
Top