What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Poze indoor

DcSantos

Active member
Sper ca nu o sa se sufoce man,nu le dau mult vegetatie,2 3 sapt 18/6 sa nu am probleme . Cred ca o sa trebuiasca sa ma bag pe soguri in cortul asta mic. Nu mai am cum sa tin un cort de 1 pe 1 ,spatiul locuibil s.a restrans si tre' sa ma descurc intr-un spatiu mai mic.noroc!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Blue power sufera de o saptamana. In urmatoarele 2 saptamani o sa-si revina.:watchplant:
Am adaugat 2ml/l calmag de scurt timp dar asta este cea mai mica grija..
Musculutele incerc sa le tin sub control si am folosit o metoda neortodoxa :sasmokin:
In partea de sus am pus banda cu clei, am folosit raid in urma cu 2-3 saptamani. Am bagat jumatate de spray raid timp in care le stropeam cu o solutie impotriva daunatorilor care nu a afectat frunzele, buna zic eu pentru a nu depune oua.. daca sunt mature nu este buna.
Dupa o saptamana am repetat procesul cu raid si solutia respectiva :D.
Pe benzile cu clei s-au lipit in jur de 17 musculite mature. Au ramas cca 15 zile cu spray pe ele dupa care au fost spalate individual.
Sper sa nu obtina monopolu' pe box.
Sunt aproximativ 10 buburuze care se ingrijesc de plante. :asskick:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Un led de vreo 200-300w, de preferat cu functie de dimming ar fi mult mai bun ai ca eficienta si yeld. Cu 400w e posibil sa fie caldura prea multa. Si sa strici si mai mult din yeldul care e si asa mai mic la hps.
Daca nu, vezi cum te descurci.. Spor!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am bagat jumatate de spray raid timp in care le stropeam cu o solutie impotriva daunatorilor care nu a afectat frunzele, buna zic eu pentru a nu depune oua.. daca sunt mature nu este buna.
Dupa o saptamana am repetat procesul cu raid si solutia respectiva :D.
Frunzele nu le-o fi afectat, dar de utilizatorul final ce zici? Insecticidele ce nu sunt formulate pentru recolte ce urmeaza sa fie consumate, nu au date despre perioada de pauza, si nu trebuie sa respecte concentratiile considerate sigure dupa perioada de pauza.
Eu ti-as recomanda ceva de la fitofarmacii, daca vrei sa fie mai safe, pentru ca ai instructiunile de folosire si perioada de pauza. Cel putin teoretic, ar trebui sa functioneze mai bine. Pe langa insecticidul sau insecticidele propriuzise, raidul ala probabil are si un propellant, ceva butan in cel mai bun caz, sau variante mai ieftine si mai dubioase, plus contaminantii de rigoare.
Care nu sunt nici ei de trecut cu vederea. Nu se gandeste nimeni ca tu vei manca ceva de pe jos sau de unde ai dat cu raid. Sau mai bine zis, nu le pasa, ca nu e declarat ca fiind potrivit pentru consum uman.
Teoretic noi ne crestem iarba ca sa fie de o calitate mai buna, si sa nu bage toti nenorocitii cu mizerii in ele in nestire. Daca noi insine facem asta, devin putin trist.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am incercat cu solutie bio dar nu le omora pe cele mature :(
Sper sa nu fie afectat budul de la sfarsit. Am curatat boxul cu apa si purolit. Pot face ravagii mari daca se inmultesc si scapa de sub control. De acum nu pot decat sa le mai fac un dus.
Pe sol nu am pulverizat, doar pe partea de sus si o parte din frunze au fost rupte pentru a descoperi alte crengute.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu ma refeream la solutii bio. Ci insecticide de sinteza ce sunt aprobate si dozate pentru consum uman. Unele insecticide sunt foarte nocive, si doze asa mari pot sa iti provoace leziuni ireparabile ale organelor interne. Exista de asemenea substante din garda veche.
ce au fost folosite poate in trecut si la daunatori pe culturi destinate consumului, dar intre timp s-a descoperit ca sunt daunatoare si au fost interzise in acest scop. Asta inseamna ca substanta aia poate fi folosita in continuare, dar nu ingerata ori cu expuneri prelungite. Substanta devine evident mai ieftina, iar J&J va fii fericit poate sa o puna in un spray ce nu e comestibil in nici un fel, chiar daca acum avem solutii mai noi si mai sigure. Tu la fitofarmacie ai fi putut lua o varianta oricat de scumpa, si doza necesara rezolvarii problemei nu ar fi fost nici aproape de pretul unui tub de insecticid. Pana la urma o fi mic gandacul sau musca, da sprayul ala e suficient de puternic ca sa il omoare si peste cateva saptamani, doar prin atingerea suprafetei pe care ai aplicat. Vorbim de substante ce sunt daunatoare in cantitati masurabile in ppm. Si ca o gluma, daca miroase frumos nu inseamna ca e inofensiv. Daca cumva subtanta aia e aprobata si pt consum uman in anumite limite, puteai gasi cel mai probabil ceva similar bazat pe substanta activa, cu dozarea si perioada de pauza cunoscuta, mult mai ieftin si fara restul de adaosi ce intra in spray. Nu zic ca ala de la fitofarmacie nu face rau, da macar stii ca nu au murit soriceii in cusca la test. Diferenta e ca sprayul e testat la contact (in cel mai bun caz, daca se vrea sa primeasca distinctii gen "pet safe", insecticidul pt consum, e testat la ingerare, cu respectarea perioadei de pauza si a timpilor de injumatatire. P.S. le zice timpi de injumatatire pentru ca in realitate, subtanta nu dispare niciodata, se reduce concentratia pana devine imposibil de masurat. In aceasta situatie tu ar trebui sa vrei sa dai pe plante cu o cantitate cunoscuta, standardizata si in acelasi timp cat mai aproape de minimul necesar pentru a isi face treaba.
apropo, majoritatea insecricidelor pt musculite nu le omoara si pe cele mature, dar ele traiesc doar vreo cateva zile, mai ales cand e cald ca in growroom. Si se intrerupe ciclul.
scuze de raspunsurile lungi dar.. e de la sative! :joint:
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu merg pe 60/40 de cateva zile.
Prima solutie folosita e recomandata pentru plante, fructe. Combate daunatori precum musculita dracului :kos:
Am vazut pe forum cat de periculoase sunt ca nu mai scapi de ele, sug tot si nu am vrut sa am surprize in concediu.

Multumesc pentru raspuns, sfat si ajutor! :thanks:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ai musculite de sera cu co2 in 2 sau 3 ture le rezolvi. 100% natural. Credeam ca ai fungus gnats. Aia nu sug nimic ca adulti.
Si daca e vorba de musculite de sera, e greu sa le omori cu insecticid de contact. Iti trebuie unul sistemic. Care sa intre in seva plante si sa le omoare cand sug seva.
Primul pas in combaterea unui daunator, dupa ce il identifici, e sa ii verifici ciclul de viata/inmultire si modul de hranire. Apoi il combati, pe calea cea mai usoara si sigura posibila, daca tii la sanatate.
Dupa cum pare sa nu conteze, poate materialul ala nu e pt tine, si atunci nu conteaza. Discutam degeaba. Poate ajuta totusi pe altcineva posturile astea.
Spor la treaba.
 

DcSantos

Active member
Unul din panouri e dimabil exploziv. Il dimez la jumate din putere daca o sa fie prea mult 400 w. Multam!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Momentan situatia e sub control.
Pe banda cu clei sunt musculite de sera cu 2-3 gnats. Sunt eficiente asezate corespunzator.
Click image for larger version  Name:	20211121_112805.jpg Views:	1 Size:	78.9 KB ID:	17995759
Click image for larger version  Name:	20211121_112821.jpg Views:	1 Size:	68.9 KB ID:	17995760
Click image for larger version  Name:	20211121_112844.jpg Views:	1 Size:	78.4 KB ID:	17995761
 
Last edited:
Top