What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Poradte prosím! Klesani PH pri BIO growu

Kmetak

Member
Zdravim. Muze mi nekdo poradit proc mi v nekterych kvetinacich klesa PH pod PH 6.0? Jedu 3.5L kvetinace s keramzitem a Biobizem light mix. Hnojky mam Biobizz Grow a Bloom a top max. Na snizovani PH pouzivam kyselinu citronovou. A vzdy v nekterych kvetinacich ne ve vsem mi pada PH pod 6.0 a kytky zloutnou.. Kdyz se to stane proliju kvetinac vodou s vyssim PH a snazim se ti srovnat. Zajima me ale kde je chyba... ?
Jsou minerální hnojiva lepší na kontrolu PH?
Diky za rady!
 

newhousegreen

-.-
Veteran
Zkusim odpovědět. Zdá se, že nejsi jediný komu se to děje. Osobně bych nikdy nepěstoval v hlinném médiu bez kompostu, ale to s tim tolik nesouvisí. Půda se skládá ze 3 frakcí a to písku, hlinnitých částic a jílovitých častic přičemž první dvě se neliší složením, ale velikostí. Toď ke složení půdy, komplikovat to můžou složky jako je rašelina, které se přidávají do substrátů pro zlepšení fyzikálních vlastností (slovo fyzikální je důležité). V půdě se jemné částice jílu chovají jako koloidy (při rozmíchání ve vodě nesednou ke dnu). Koloidy minerální i organické přechází do půdního roztoku, který má vlastní ionty a může proběhnout záměna. Tuto schopnost vyměňovat s půdním roztokem ionty prvků mají právě z většiny jílové minerály (a další acidoidy - humusové látky, kys. křemičitá). Fosfor váží či uvolňují naopak amfolytoidy. Okyselování půd způsobuje přebytek kyselých kationtů. Proč to píšu, přítomnost acidoidů je nezbytná pro správnou výživu rostlin, ale bez odpovídajících kationtů to bude na nic (Ca, Mg, K). Ty dodáš dolomitickým vápnem už před výsadbou nebo se spolehneš na částečně hlinné médium, kde je určitá pravděpodobnost úrodnosti (nasycený sorpční komplex). Substrát Lightmix tenhle podíl nemá, jestli jsem hledal správně a tudíž je použitelný, ale nevím do jaké míry v kombinaci s čistě BIO hnojením. Hnojiva jsou zdrojem hlavně NPK a zásadní vliv na pH tu má forma. Tady to okyselovat může HPO4 2- apod., ale to platí spíš u minerálních hnojiv, kde známe přesné složení.

Viz:
https://af.czu.cz/~klement/Pedologie v tropech/9.Sorpcni vlastnosti pud.pdf
https://www.canna-cz.com/organicke_nebo_mineralni_tak_jak_vlastne_je
 

Jajda z okjesu

Well-known member
Veteran
Posli nejakou fotku, treba to napovi vic a zkus se trosku rozepsat, nejaky info. Jinak ja jedu a vzdy jsem jel taky substrat biobiz lightmix a organicka hnojiva od plagronu a nikdy sem nemel problem.
 

-GD-

Active member
Já jedu v bbiz lightmixu ... nebude problém s keramzitem? proplachuješ? pufruješ?
 

Pemek

Active member
Cus, co pouzivas za vodu ?
Pokud si nic nepridaval do substratu a lejes destovku ,nebo RO vodu , tak ta ma slabou pufracni schopnost , u me to byla pricina .
Maly kvetinace , moc hnojiv ktery kytka nespotrebovala a to mi srazelo ph.
Zmenil sem to za 11l kvetinace , pridal raselinu a vapenec , vypada to lip.
Ze zkusenosti je to i spatny zalivani a spatny hnojeni.
Ja k tomu zacal pristupovat vic zodpobedne a taky to nese ovoce. ;)
Neboj se ob zalivku dat cistou vodu ,kytkam to prospeje a neboj se ze by zloutly kdyz vynechas jednou hnojky.
Pridani vermikompostu taky pomuze drzet lip ph , ale nemyslim si ze dlouhodobe.
 

Kmetak

Member
Diky za vsecky informace. Ja problem vidim asi v tech malych květináčích a take v tom ze Biogrow je dost nachylny na pudni mikrofloru ktera rozklada bioziviny na potravu pro kytku a take asi nejakym zpusobem udrzuje PH. Jelikoz prijem zivin u Biohnojiv trva dele skrz premenu tak pri problemu ci deficitu je to pak zavod s casem, většinou kytka zezloutne a je hladova nez se podari problem odstranit nebo doplnit ziviny. Zalevam poctive, az proschne kvetnik, mam PH i EC metr. Merim zalivku i vytok. Vytoky si zapisuju a podle nich zase zalivam.. Keramzit mam jen na dne.. Odstata voda z kohoutku ma PH 8.0 a EC 0.4 Uz me tohle trapi dlouho a premyslim k prechodu na biomineral od JIBD nebo Plagron.. Jak si clovek u Biogrowu dojebe pudni prostredi ve kvetinaci tak se to pak spatne zachranuje.. Kytka to vetsinou nejak dojede se zlutyma listama ale vynos je pak mensi a ty nervy u toho uz me serou.. Prolejvani vodou. Srazeni bo zvysovani PH. Hnojky pak tecou do hajzlu.. Dalsi kolo bych chtel do lightmixu lit biomineralni hnojivo a snizovat PH fosforecnou tak doufam ze PH bude stabilnejsi.. Napada me pridat do zalivky CalMag treba to pomuze..
 

Attachments

  • IMG_20171018_160032.jpg
    IMG_20171018_160032.jpg
    69 KB · Views: 23

Kmetak

Member
Resim kterej biomineral jestli Plagron Terra nebo Jungle in da box.. Jungle je ale trislozkovej...
 

spachal

Well-known member
Veteran
Odzkousene to nemam, ale co jsem cetl na vice mistech, na vine muze byt prave onen keramzit. Doporucuje se spise nakup hydrotonu (hodne podobne), pripadne keramzit z Liaporu (LIAFLOR CLASSIC frakce 8-16). A v kazdem pripade radne napufrovat, idealne vicekrate.
 

Kmetak

Member
Odzkousene to nemam, ale co jsem cetl na vice mistech, na vine muze byt prave onen keramzit. Doporucuje se spise nakup hydrotonu (hodne podobne), pripadne keramzit z Liaporu (LIAFLOR CLASSIC frakce 8-16). A v kazdem pripade radne napufrovat, idealne vicekrate.

Je to možný.. Ale mam ten keramzit jen na dne jako drenaz.. Tak snad to tak moc nevadí.. Každopádně 4 kytky z 9 maji problem.. Ostatni maji PH v mezich 6.2 az 6.5
 

Dslzf

Active member
Ahoj. Svoje prvni kolo sem si michal vlastni substrat podle navodu na Groweru a pouzil do nej Keramzit a rozhodilo me to cele kolo ... porad neco ... z pocatku to bylo ok ... pak to zacalo svetlat u vrsku tak v domeni ze maji malo zivin sem prihnoji la jeste to prihnojil ... nepouzivam ho uz ani jako drenaz.
 

Latest posts

Latest posts

Top