What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

pH - факторът за успешен растеж

pH - факторът за успешен растеж

Правилната рН стойност е изключително важна за успешен растеж. Ако рН стойността на почвата е между 5,5 и 7, хранителните вещества са напълно разтворими. Ако рН стойността е висока, могат да бъдат освободени вредни вещества, ако рН стойността е ниска, хранителните вещества ще са разтворени лошо и процесът на минерализация ще бъде нарушен. Растението няма да получи достатъчно хранителни вещества. Ако е под 4, фосфорът ще се свърже с желязото и алуминия. Тази съставка не е разтворима, което означава, че растението не може да абсорбира фосфат. Ще има също така липса на Магнезий и Молибден. Ако рН продължава да е твърде ниска, структурата на субстрата за растежа ще намалее. Това ще окаже задържащ ефект върху живота в почвата.
Ако рН стойността е твърде висока, микроелементите Желязо, Манган, Бор, Мед и Цинк ще бъдат в недостатъчно количество или изобщо няма да се абсорбират и ще се получат заболявания на дефицита.
Чрез употребата на буферни разтвори(киселина или основа) можете да коригирате рН в желаната стойност.
Киселинността на почвата влияе на на растежа на растението, като в същото време растежа на растенията също влия върху киселинността на почвата. Когато растенията абсорбират Азот от почвата, тогава те произвеждат Н+ и ОН йони. Това променя киселинността на почвата и има отрицателно въздействие върху разтворимостта на хранителните вещества. В почвата рН стойността може да варира между 6,5 и 7.
Оптималната стойност е 6,8. Идеалната стойност за хидро, кокос и аеро е по ниска: между 5,5 и 6,5. Оптималната стойност е 5,8
 
E

EverLast

Когато имате високо пх с няколко капки оцет ще го вкарате в норма. Запомнете оцет може да ползвате само за почва, за хидро има други алтернативи. Това ви го казвам в случай,че нямата възможност да си купите ph+ и ph-.
 
Обикновено, когато гледаш в почва, рН-то е високо и трябва да го сваляш. Ти как разбра че ти е ниско, измери ли? Ако нямаш уред, най евтино е с лакмус, от първия магазин за рибки. Също така зависи какви торове ползваш. Има такива, които свалят рН, други го вдигат. На всеки му трябва време докато свикне с ползването, после му е лесно.
 

4i4kata

Member
Здравейте и от мен.:tiphat:.Мастаре добро инфо си закачил..всеки от нас има нужда да се информира..аз свалям ph-то с няколко капки оцет или сок от лимон,,във фаза на растеж го оставям от 5,8 до 6 и в цавтене го подържам на 5,5 за сативите.:ying:..поздрави на всички фенове на конопа
:watchplant:
 
рН е много важен, когато ползвате минерални торове. При ползването на органични няма какво толкова да мерите. В смисъл такъв, че аки си взимате почва от известен производител и ползвате органика, наистина не е нужно да се мери. За хората обаче, които гледат в хидро или аеро е от изключителна важност да се следи киселинността
 

jhook

Member
:tiphat: Не нивото на почвата за сега е в границите посочени от теб,просто се чудех,ако случайно,се наложи да инпровизираш,дали ще се получи със сода-бикарбонат(хлебна сода),.?Форумчето се заформя доста енергично,.:dance013::groupwave::grouphug:
да разбира се, ако прекалиш с ПХ– можеш да използваш сода за да го вдигнеш:plant grow:
 
щом е основа, би трябвало да работи содата бикарбонат. Не съм пробвал, но що е дала резултати, супер
 

jhook

Member
Здрасти:tiphat: пич ей това ме интересуваше че бях на гости на един приятел,той си сял в градината няколко китки,бяха почти в клинична смърт веднага измерих нивото на почвата и се оказа доста киселинно в колата имах само лакмус и овча-тор,в неделя всичко затворено и какво да правим взех че разтворих малко содичка със вода и ги полях,днес ми се обажда пощурял от радост ,абе в крайна сметка ще черпи,.!
постъпил си много адекватмо браво !!!
било е като магия за твоя приятел а?:):tiphat:
 

_Ina_

Active member
Veteran
Оф,на мен ако ми се наложи да свалям и ка4вам ph-то незнам. Досега не съм мерила нищо само съм ползвала бабини рецепти за по4ви и купени. Но не съм имала проблеми де. Един познат си забъркваше много добри и ми даваше от тях по едно време. Изобщо ние жените деистваме интуитивно(без да мерим ph-то хаха),а вие-с разум :)
 

jhook

Member
Оф,на мен ако ми се наложи да свалям и ка4вам ph-то незнам. Досега не съм мерила нищо само съм ползвала бабини рецепти за по4ви и купени. Но не съм имала проблеми де. Един познат си забъркваше много добри и ми даваше от тях по едно време. Изобщо ние жените деистваме интуитивно(без да мерим ph-то хаха),а вие-с разум :)
как така бе Инче бе ?:)
много е важно! не се излагай ?:comfort:
 
C

coco fknbrice

някой може ли да каже нещо за този пх метър HANNA HI 99104
 

capsicum

Member
някой може ли да каже нещо за този пх метър HANNA HI 99104


някой може ли да каже нещо за този пх метър HANNA HI 99104
Чел съм , че върши добра работа, но е от този тип , които трябва да бъдат калибрирани по-често. Общо взето- добре за цената!:blowbubbles:
 

Astral

Member
Трябва ли да се променя PH-то при различните фази на развитие и в кои диапазони е по-добре при вегетация и цъфтеж за по-добро усвояване на хранителните вещества?Някой беше споменал,че в цъфтеж е по добре PH-то да е към 5,5 - 6 за почва...оптимално 6,5 - 6,8 принципно.Има ли нещо вярно или зависи от сорта и препоръките на брийдъра?
 
За разли4ните фази е разли4но.За растеж 5,5-6,0 и за цъфтеж 6,0-6,5 (ориентировъ4но).По-ниското ph позволява по-добра асимилаемост на азота,който е нужен много в растежа,докато после в цъфтежа нещата се променят и на растението ве4е не му е толкова необходим.От друга страна в зависимост дали е сатива или индика стойностите падат на минимум 5,5 растеж и 6,0 цъфтеж за сативата, тъйкато по4вата в натуралната и среда е по-киселинна(тропици,влага,гниене,тия неща) и 6,0-6,5 за индийския приятел.В последните поливания аз не регулирам рн (7,2 от 4ешмата и електропроводимост 0,4)за да може растението да спре да дърпа и малкото което остава в по4вата,подобрява се неимоверно вкуса.Много важно е да се знаят стойностите на водата в къщи(рн и електропров.) и тя да е отлежала поне 24 4аса преди да се използва(изпарява се хлорта):tiphat:
 
Top