What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Caut un sait de hosting gratuit, și nu știu ce limba sa abordez, dacă sa folosesc engleza, română sau cehă! La home Page!! Ideile sunt binevenite!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Engleza, clar. Ca doar sunt miliarde de vorbitori in lumea asta! Si iti recomand un hosting platit, te va costa cativa euro pe luna, dar nu ai nici o limitare.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Voi cam in cate zile uscati mugurii?

Eu tinteam la 7 zile dar am vazut la mai multi care ii usuca vreo 2 saptamani ... e chiar asa mare diferenta?

Am avut umiditate 30-35% si din pacate cativa muguri mai mici deja s-au uscat in vreo 3 zile, ma rog sunt crispy la exterior insa in interior tot sunt putin umezi ... ma gandesc ca atunci cand o sa ii bag la borcan cu aia mari o sa se umezeasca uniform.

Si alta intrebare: Ati folosit aparat de vidat? Ce parere aveti?

Stiu ca cel mai bine se pastreaza la borcan ca nu se lipesc tricomii asa bine de sticla insa daca tot deschizi / inchizi borcanu de fiecare data cand ai nevoie o sa se duca tot mirosul ... asa ca ma gandesc ca e mai bine sa ai pungute de 10g-uri si sa le deschizi pe alea la nevoie in loc sa deschizi borcanu cu 50g-uri in el de 3-4 ori pe zi.

Sa nu mai zic de spatiu ca punga vidata ocupa mai putin decat cateva borcane.
 

DcSantos

Active member
Voi cam in cate zile uscati mugurii?

Eu tinteam la 7 zile dar am vazut la mai multi care ii usuca vreo 2 saptamani ... e chiar asa mare diferenta?

Am avut umiditate 30-35% si din pacate cativa muguri mai mici deja s-au uscat in vreo 3 zile, ma rog sunt crispy la exterior insa in interior tot sunt putin umezi ... ma gandesc ca atunci cand o sa ii bag la borcan cu aia mari o sa se umezeasca uniform.

Si alta intrebare: Ati folosit aparat de vidat? Ce parere aveti?

Stiu ca cel mai bine se pastreaza la borcan ca nu se lipesc tricomii asa bine de sticla insa daca tot deschizi / inchizi borcanu de fiecare data cand ai nevoie o sa se duca tot mirosul ... asa ca ma gandesc ca e mai bine sa ai pungute de 10g-uri si sa le deschizi pe alea la nevoie in loc sa deschizi borcanu cu 50g-uri in el de 3-4 ori pe zi.

Sa nu mai zic de spatiu ca punga vidata ocupa mai putin decat cateva borcane.
La mine depinde tot timpul . Ultima tura nu am scos mugurii de pe ramuri si am atarnat pur si simplu plantele defoliate. au durat cam o saptamana cu o umiditate in jur de 50-60%. Am avut ture cand i-am uscat din greseala si mai rapid (cam in 3 zile)asta cu mugurii luati de pe ramuri si pusi pe plasa la uscat. Am observat ca iarba uscata rapid pierde mult din miros.:joint:
 

DcSantos

Active member
Stie cineva cat de mult triming(in principal sugar leaves) trebuie folosit in comparatie cu muguri cand facem unt infuzat cu iarba ? am niste borcane de triming si vreau sa le pun in unt ..:joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde si de cat de cristalizat etrim-ul dar e si problema ca nu vreiprea multa materie verde ca sa dea gust de fan la orice. Tine cont si ca untul extras din trim e mai sedativ decat untul din bud (alte ratii intre canabinoizii continuti). Daca vrei sa tratezi ceva poate merge, pt drogat, s-ar putea sa nu fie ce trebuie.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Depinde si de cat de cristalizat etrim-ul dar e si problema ca nu vreiprea multa materie verde ca sa dea gust de fan la orice. Tine cont si ca untul extras din trim e mai sedativ decat untul din bud (alte ratii intre canabinoizii continuti). Daca vrei sa tratezi ceva poate merge, pt drogat, s-ar putea sa nu fie ce trebuie.
Da poate mie imi place sa ma droghez mai sedativ... :pointlaug
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mugurii ii usuc in 2-3 sapt, dar eu nu tin cont de aroma bud-ului asa ca-i usuc iasca (10-15% rh) pt ca de obicei ii vreau buni de stocat pe termen mediu / lung, chiar daca-i fumez intr-o luna doua... :LOL:
Aroma nu se pierde daca-i usuci complet, ci se estompeaza un pic si poate reveni daca adaugi ceva umiditate.
Grosul mirosului de bud vine din rasina dar umiditatea are un rol clar aici - mai uscat, gust mai iute.
E ca la tutun, daca iei bud-ul uscat si-l expui la umezeala ii revine aroma initiala, ba chiar poate fi mai mellow pt ca s-a mai deteriorat din clorofila, seva si alte.. "zemuri".
Nu stropesti direct ci pui bud-ul intr-o cutie de alimente cu capac si langa el o ceasca cu apa, il lasi de la 1/2 ora la 2-3 ore si vei vedea ca gustul e mai bun, iuteala data de uscaciune dispare.
Asta daca te dai in vant dupa aroma bud-ului...
N-am experimentat prea mult cu bud-ul si tratamentele lui dar la tutun am o experienta vasta in air curing, fermentatie si alte gainarii. Adica manipulez temperatura si umiditatea pana obtin un produs bun.
Chestia cu umiditatea e valabila la ambele tipuri de fumabile, "trial & error" pana gasesti "the sweet spot". :good:

Daca "suferiti" de ultrasensibilitate la gust si aroma, recomand water curing descris in detaliu de hempfield intr-un thread de-al lui. Ala curata orice urma de seva si alte clorofile din materia vegetala.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Stie cineva cat de mult triming(in principal sugar leaves) trebuie folosit in comparatie cu muguri cand facem unt infuzat cu iarba ? am niste borcane de triming si vreau sa le pun in unt ..:joint:
Din aventurile mele am invatat ca sugar trim-ul extras in unt are in general acelasi efect ca bud-ul, daca bud-ul e energic asa va iesi si untul. Si viceversa.
Cand adaugi si crengutele / tulpinile tocate in unt, se schimba treaba si efectul se-nclina spre sedare, direct proportional cu volumul de tocatura fibroasa. Se pare ca p-acolo se-nghesuie "blana".. :biggrin:

Cat de mult? Cat vrea muschiu' tau.
Dar e bine totusi sa cuantifici, tinand cont de proportii. Astfel stii cat bagi in tine.
De ex:
Pui in oala 100 g de unt din care vor ramane cel mult 80 g dupa extractie.
Adaugi 40 g de sugar trim voios (energic).
Vei ramane (ideal) cu 80g de canna butter concentratie 0,5/1, adica fiecare gram de unt va contine jumatate de gram de ingrediente active din materialul folosit.
Daca faci 20 de briose cu ala, fiecare briosa va contine echivalentul a 2g de sugar trim. Sau bud, ori ce extragi.

Presupun ca stii deja ca bud-ul mancat te ia mai tare decat ala fumat si tine mai mult.

Ultima mea sarja de unt avea concentratie 4/1, l-am halit sub forma de salam de biscuiti venind cam 6g per portie. Bagam prajitura cu cafea pe la 8-9 dimineata si pluteam pana la 7-8 seara.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Frate, asta e tare mult la mine, e o doza eroica.
Daca tu nu mai simti 6 grame halite, ai sarit de mult parleazu' tolerantei, esti mai mult planta decat om. :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Le simt, da e asa ca 1 litru de bere! High calumea, de la 15-20 in sus. Si dureaza 4-6 ore chiar si asa.. nu o zi intreaga. Am incercat sa micsorez doza dar nu mai simt mare lucru, ba chiar am patit sa nu mai stiu daca am luat sau nu, si ajung de iau de 2 ori. Chiar si asa tot nu face cat o doza calumea daca a trecut ceva timp de la prima doza.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Mugurii ii usuc in 2-3 sapt, dar eu nu tin cont de aroma bud-ului asa ca-i usuc iasca (10-15% rh) pt ca de obicei ii vreau buni de stocat pe termen mediu / lung, chiar daca-i fumez intr-o luna doua... :LOL:
Aroma nu se pierde daca-i usuci complet, ci se estompeaza un pic si poate reveni daca adaugi ceva umiditate.
Grosul mirosului de bud vine din rasina dar umiditatea are un rol clar aici - mai uscat, gust mai iute.
E ca la tutun, daca iei bud-ul uscat si-l expui la umezeala ii revine aroma initiala, ba chiar poate fi mai mellow pt ca s-a mai deteriorat din clorofila, seva si alte.. "zemuri".
Nu stropesti direct ci pui bud-ul intr-o cutie de alimente cu capac si langa el o ceasca cu apa, il lasi de la 1/2 ora la 2-3 ore si vei vedea ca gustul e mai bun, iuteala data de uscaciune dispare.
Asta daca te dai in vant dupa aroma bud-ului...
N-am experimentat prea mult cu bud-ul si tratamentele lui dar la tutun am o experienta vasta in air curing, fermentatie si alte gainarii. Adica manipulez temperatura si umiditatea pana obtin un produs bun.
Chestia cu umiditatea e valabila la ambele tipuri de fumabile, "trial & error" pana gasesti "the sweet spot". :good:

Daca "suferiti" de ultrasensibilitate la gust si aroma, recomand water curing descris in detaliu de hempfield intr-un thread de-al lui. Ala curata orice urma de seva si alte clorofile din materia vegetala.

Watercuringul este cel mai oribil lucru pe care l-am facut vreodata unor muguri, dupa ce ca arata oribil mai se duce si orice miros de iarba... parca miroase a balta.

Ce e drept parca era mai lejer la fumat, insa cum nu mai fumez ci doar vaporizez nu prea ma atrage, avea gust de sosete la vaporizator.
 

DcSantos

Active member
de obicei la un pachet de unt de 250 de grame pun cam 10-15 grame de muguri. Ma gandeam cu trimingul sa merg cam 20 de grame la pachetul de unt. De obicei folosesc pt recreere dar l-am folosit si pt dureri cand ma dureau dintii cariati si gaunosi :)) nu vreau sa ma gandesc cand o sa inceapa artrita cand o sa fiu mai in varsta pt cel mai probabil o mostenesc,o sa am nevoie si de mai mult verde si extractii mai periculoase atunci....:joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai bine etanol decat iso. Solventii industriali pot avea mici cantitati de reziduuri in ei. Si nu e nimic periculos la extractiile astea daca faci evaporarea afara si nu o cauti cu lumanarea pe langa ca sa faci boom.
Iar la cat bagi tu poti pune linistit de vreo 3-4 ori mai mult trim. Eu ma gandeam la cantitati de 1:1 saau cam asa. Atunci nu mergea sa il faci cu mult mai mult trim, ca ajungea numai trim.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ce misto! Cifre, numere, cantitati, proportii, preferinte si tolerante, zici ca-i un forum de stoneri... :biggrin:

vasile, regret experienta nasoala cu water curing-u'. Bine ca nu te-ai imbolnavit.
Mirosul de balta indica bacterii. N-as baga-n mine ce iese dintr-o apa d-aia.
Le-ai lasat vreo saptamana in aceeasi apa? Dac-a fost si ceva caldura, a durat doar 3-4 zile. Nu?
O sa fac si eu la un moment dat si fermentarea e un risc sporit, ca-i si apa p-acolo..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu am probat water curing si desi am folosit iarba mediocra (outdoor), tot a iesit ceva care sa ma lamureasca sa nu mai fac niciodata watercuring. Iarba aceea era complet lipsita de aroma, aproape ca puteai sa o fumezi de fata cu altii fara sa stie ce faci. Practic nu mirosul de iarba te dadea de gol, ci lipsa mirosului de tutun. Cu putin tutun in ea am fumat-o de fata cu altii fara probleme. Cert e ca daca nu cumva urmaresti sa scapi de aroma, eu nu vad alt motiv pt watercuring. Si mai ales la indoor, care e curat..
Sa zicem ca la out ai zice ca o cureti de praf, tot as prefera sa o spal inainte sa o usuc, in loc sa fac watercuring.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Ce misto! Cifre, numere, cantitati, proportii, preferinte si tolerante, zici ca-i un forum de stoneri... :biggrin:

vasile, regret experienta nasoala cu water curing-u'. Bine ca nu te-ai imbolnavit.
Mirosul de balta indica bacterii. N-as baga-n mine ce iese dintr-o apa d-aia.
Le-ai lasat vreo saptamana in aceeasi apa? Dac-a fost si ceva caldura, a durat doar 3-4 zile. Nu?
O sa fac si eu la un moment dat si fermentarea e un risc sporit, ca-i si apa p-acolo..

Nu le-am lasat in aceiasi apa, am schimbat-o zilnic.

Nu mirosea a stricat, ci doar nu avea un gust placut, nu stiu daca ai incercat vreodata tigari d-alea electronice gen GLO sau IQOS, parca se asemana la miros cu alea

As mai incerca sa fac watercuring poate daca ar muguri de outdoor plini de noroi sau poate pentru edibles.
 

Latest posts

Latest posts

Top