What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Nevilles haze(Mr.nice)+Panama(ACE)

Nevilles haze(Mr.nice)+Panama(ACE)

  • inside

    Votes: 6 60.0%
  • outside

    Votes: 4 40.0%

  • Total voters
    10
  • Poll closed .

tjo

life gardener
Veteran
ντελικο σε διαβαζω και σε καμαρωνω!τα χαιρετισματα μου στις κοριτσαρες σου!αψογα!
 

delicorganic

Well-known member
ντελικο σε διαβαζω και σε καμαρωνω!τα χαιρετισματα μου στις κοριτσαρες σου!αψογα!

Nα'σαι καλά ρε τζο,θα τα δώσω ευχαρίστως...:biggrin:
 

delicorganic

Well-known member


από αριστερά nevilles,δεξιά τζακ(καμαρωτός παπάς)και στο βάθος παναμα...
:tiphat:
[YOUTUBEIF]In00mYW4oMI[/YOUTUBEIF]
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
καλά πάνε,αλλά αργούν ακόμη και αυτά και τα υπόλοιπα!
είμαι στο τέλος της 11ης εβδομάδας και 11/13 απο την 7η-8η και μόνο ένα τζακ είναι έτοιμο για τσοπ τσοπ..
οι θερμοκρασίες έφτασαν εως και τους 29C,ενώ τώρα είμαι σταθερα στους 27.
αυτό που μπορώ να πώ με σιγουριά τώρα είναι πως τα του άσσου είναι τα πιο παραγωγικά φυτά στην τέντα και εκτός ενός όλα μυρίζουν μούρλια,στα τζακ υπάρχουν λιβανατα και φραουλενια αρώματα και πολύ χαίρομαι γι αυτό:biggrin:.
τα nevilles θα τραβήξουν όλα άλλες 3-6 εβδομάδες όπως πάνε και αρχίζουν να με εντυπωσιάζουν θετικα κάποια από αυτά.
τώρα τα δυσάρεστα νέα είναι πως η φωτογραφική γαμιεται παντελώς..
και πως η όξω καβατζα πάπαλα,οπότε φέτος έξω δεν έχει..
μεγάλη πίκρα λέμε..
ωραίο είναι και το μέσα,αλλα το έξω δεν συγκρίνεται παρ'όλα τα μειονεκτήματα του,όποιος έχει δει τα φυτά του στο φώς του ήλιου καταλαβαίνει τι εννοώ..
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
η ''κλιματική αλλαγή'' μας ταίριαξε πολύ καλά γιατί είχα ανησυχήσει με τις θερμοκρασίες που κόντεψαν τους 30 στην τέντα..
η πτώση της θερμοκρασίας συνέπεσε με την προσθήκη του αρκουδίσιου(που έλεγε και μια γιαγιά)και τώρα είμαι 21c με ανοιχτά φώτα και 19 με κλειστά..
τετράνυχος,μυγάκια και λοιποί οχθροί δεν εμφανίστηκαν ποτέ,χωρίς καμιά απολύτως ψεκα ούτε καν οργανικού σκευάσματος..
το μόνο που έκανα και πιστεύω βοήθησε πολύ στο να μην μεταφέρω τετρανυχο στην τεντα είναι η χρήση διατομίτη κυρίως εξωτερικά περιμετρικά της τέντας αλλά και με ελαφρύ πουδράρισμα στο χώμα κατά την έναρξη της ανθοφορίας..
υγρό λίπασμα ούτε ml,μόνο νεράκι,λίγο μελασούλα και φυσικά πασπάλισμα με κοπριά νυχτεριδίσια με υψηλό φώσφορο..
έχω πατήσει 12η εβδομάδα ανθοφορίας και ακόμα υπάρχει δρόμος..
η φωτογραφική με έχει τρελάνει,ανοιγοκλεινει συνεχώς και θέλεις 2 ώρες για 5-10 φωτό,όλο και κάτι κατάφερα βέβαια..
 
Last edited:
G

Guest

Ωραίος ρε φίλε!:yummy:
Κοντεύουν τα μέλια!
Άντε καλά τελειώματα! :smoke:
 

delicorganic

Well-known member
το βυζούλιασμα(fox tailing)στην τελευταια φωτο που ειναι παναμα της cbg περισσότερο για heat stress μου κανει παρα γενετικής προελευσης,κάποια φυτά την άκουσαν με την ζέστη που άγγιξε τους 30 στους 40-50 πόντους απ την λάμπα όταν και εσκασαν οι πρώτες ζέστες..
έχω την εντύπωση πως αυτό και κανα δυο ακόμα το αρπάξαν το στρές τους..οι indoorades τι λέτε ρε παιδιά??
μετα απο διαφορες επεμβάσεις η θερμοκρασια έχει σταθεροποιηθει στους 23-24C και δεν συνεχίστηκε αυτό σε κανενα φυτό,ενώ υποψιάζομαι αυτά τα 2-3 που έχουν βύζουλα μόνο στις κορυφές και όχι παρα κάτω..
 
G

Guest

Βυζούλιασμα :laughing:

Προσωπικά πολύ το γουστάρω.Πόσες μέρες είχε αυτές τις θερμοκρασίες;30 δεν είναι και μεγάλη ακραιίλα αν δεν μιλάμε για παρατεταμένη περίοδο.Είναι και εξωτικά τα κορίτσα...Νομίζω στα τελειώματα είναι πιο σημαντικό να μην ξεφύγει ο υδράργυρος.Εσύ θα τα χεις χτενίσει τα νήματα του Παναμά,δεν έχει πάρει το μάτι σου αντίστοιχη φαινοτυπική έκφραση;
Στρεσάρισμα εννοείς σταμάτησε το φούσκωμα;
Το τζακ είναι από τα απωθημένα μου και δεν ξέρω από πού να το δοκιμάσω αφού παίζω με φεμ...Τι ποσοστά είχες αρσενικά/θηλυκά;
 

delicorganic

Well-known member
Βυζούλιασμα :laughing:

Προσωπικά πολύ το γουστάρω.Πόσες μέρες είχε αυτές τις θερμοκρασίες;30 δεν είναι και μεγάλη ακραιίλα αν δεν μιλάμε για παρατεταμένη περίοδο.Είναι και εξωτικά τα κορίτσα...Νομίζω στα τελειώματα είναι πιο σημαντικό να μην ξεφύγει ο υδράργυρος.Εσύ θα τα χεις χτενίσει τα νήματα του Παναμά,δεν έχει πάρει το μάτι σου αντίστοιχη φαινοτυπική έκφραση;
Στρεσάρισμα εννοείς σταμάτησε το φούσκωμα;
Το τζακ είναι από τα απωθημένα μου και δεν ξέρω από πού να το δοκιμάσω αφού παίζω με φεμ...Τι ποσοστά είχες αρσενικά/θηλυκά;
κανα 2 μερες κράτησαν οι υψηλές θερμοκρασίες που χρειαστηκε να λείψω και επεσα στον μίκροκαύσωνα..
ναι έχει πάρει το μάτι μου βύζουλα:biggrin: σε παναμα ειδικα στα της cbg,αλλα όχι τόσο εντονο όσο η τελευταια φωτό..
στρες εννοω αυτο ακριβώς το πολύ εντονο fox tailing σε κανα 2 φυτά που ίσως να προξενήσει κάποια θεματακια με την ωρίμανση..
το τζακ απο σενσι ειναι και ομολογώ πως υπάρχουν πολύ ωραία επίσης ''παλιομοδίτικα'' φυτα εκει μέσα,στο 60/40 θυληκα-αρσενικά,χαμηλότερης ζωηράδας και παραγωγικότητας φυτά σε σχέση με τα παναμα..
δεν ειναι και κανας μεγάλος μπελάς 2-3 αρσενικα,μην κολώνεις γενικώς με τα ρεγκιουλαρ,έχουν και τα καλά τους άλλωστε..:artist:
τώρα για καλό τζακ fem ακούγεται απο σάννυe'ς σοπ :hide:,αλλα δεν εχω δοκιμάσει ποτε κατι απο εκεί,υπάρχουν και αυτοί που κράζουν βέβαια πως πουλάει σκουπίδια..:crazy:



[YOUTUBEIF]FUj81lKSbvQ[/YOUTUBEIF]
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Έχεις πρόβλημα με τ' αλπονούρια; :biggrin: Μια χαρά φούντα είναι!

Εν τω μεταξύ για το τζακ που λέτε, αυτό δεν το πούλαγε παλιά η σενσι με κάνα διακοσάρι; Είχα βάλει παλιότερα ένα πολύ φθηνότερα αγορασμένο, από seedsman αν θυμάμαι καλά, και ακόμα θυμάμαι τα αρώματά του, μα και τη φτιάξη του επίσης... πάντως καλύτερο από τα δικά μας ΔΕΝ είναι!

Άντε, για σπατσαμέντο σε βλέπω και σένα... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

delicorganic

Well-known member
Έχεις πρόβλημα με τ' αλπονούρια; :biggrin: Μια χαρά φούντα είναι!

Εν τω μεταξύ για το τζακ που λέτε, αυτό δεν το πούλαγε παλιά η σενσι με κάνα διακοσάρι; Είχα βάλει παλιότερα ένα πολύ φθηνότερα αγορασμένο, από seedsman αν θυμάμαι καλά, και ακόμα θυμάμαι τα αρώματά του, μα και τη φτιάξη του επίσης... πάντως καλύτερο από τα δικά μας ΔΕΝ είναι!

Άντε, για σπατσαμέντο σε βλέπω και σένα... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

''αλπονούρια'':biggrin:
αν μιλάμε για έξωτερική συμφωνω απόλυτα με τα λεγόμενα σου..
μέσα είναι που αλλάζουν κάπως τα πράγματα..
στην ράδα ακόμα για καιρό με βλέπω ορφέα..:)


https://www.youtube.com/watch?v=_tdCMgmHFxw&feature=share

''Ποτάμια κάνει το κρασί κι η τσικουδιά ρυάκια
κι από τα δέντρα κρέμονται στριμμένα τσιγαράκια.''
 

delicorganic

Well-known member
100 ημέρες ανθοφορίας

100 ημέρες ανθοφορίας

14η εβδομάδα και κόπηκαν τα πρώτα παναμά και τα τζάκ.
ένα nevilles ετοιμάζεται,ενώ τα υπόλοιπα θέλουν τουλάχιστον 2-4 ακόμη εβδομάδες..
σήμερα το γύρισα σε 10/14.
μυρίζομαι πάρα πολύ όμορφα πράγματα με την αγαπημένη μου τσαγίλα και λιβανίλα να υπάρχει σε ενα τζακ-ποτ :biggrin:και σε κάποια παναμά.
παραγωγικότητα μετρια απο αυτό το γκρόου,άλλα είναι και το μέτρο συγκρισης που βάζεις,έξω είναι άλλη ιστορία σίγουρα..
η υπομονή για τέτοιες ποικιλίες μέσα αξίζει και με το παραπάνω..
στα τζακ υπάρχει ένα θαυμάσιο σατιβιάρικο φυτό που ο κλώνος του θα κρατηθεί και θα παπαλιστεί με γύρη που κράτησα απο τo καλύτερο n.h...
[YOUTUBEIF]C2238K5Wn7U[/YOUTUBEIF]
 
Top