What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Mirosuri( control miros )

yohji

Member
nu merge, mirosul trebuie eliminat, altfel cineva care il stie il va recunoaste indiferent cu ce incerci sa il acoperi.. pur si simplu are un miros care il simti diferit fata de orice miros de deodorant de camera..
Eu am filtrul ala mare si cumva ar trebui sa ma simt mai protejat de acest miros puternic. Cat au stat in 24/0 pe langa becuri a mers si extractorul nonstop si totusi mirosea in toata casa( orice om cand intra in casa isi dadea seama pe loc ca e ceva in neregula) Acum sunt la 12/12 si asta inseamna ca pe perioada noptii e inkis extractorul. Sa inteleg ca asa treb sa stea lucrurile sau ca treb sa l las si noaptea deskis? se face prea frig in box daca il las.
 

ganjamind

Member
poi...ele emana miros si noaptea deci trebuie lasat mereu deschis.
Temp nu mai scade atat de mult acum...vine si vara ... nu cred ca au probleme.(pana la cat scade temp?)
Eu am cumparat filtru de carbon ptr hota si l-am bagat in tubulatura...
 

ypmiks

Member
oare un filtru de polen de la o masina nu ar face si el o treaba destul de buna?

stiu ca filtrul de aer retine doar praful, dar cel de polen de la habitaclu?! :)

zic asta pentru ca stiu ca modelele mai scumpe (gen 150ron) au si ele carbon activ. nu ma refer la cele de 50-60 de ron din carton
 

yohji

Member
eu am preferat sa dau drumu la aerul conditionat ca sa mentin temperatura ptr ca se facea cald in camera de la cel scos din box.am 2x600 hps prin urmare alea fac destul de cald. extractorul e bagat in priza cu timer se se opreste atunci cand opresc si luminile.kiar ma bucuram ca nu l mai las si noaptea sa urle dar cand o sa apara mirosul de la buzi o sa l las sa mearga nonstop.
 

ganjamind

Member
faza este ca la o temperatura mai joasa ele miros mai putin...
Mirosul la iarba provine din niste substante ce se volatilizeaza la o anumita temp...am citit mai demult despre asta si nu mai stiu exact....
Cu cat temp este mai ridicata cu atat mirosul este mai persistent...
Astfel ca noaptea maxim ce vei putea face va fi sa il opresti la 3 ore dupa ce sa stins lumina si cu 3 inainte sa se aprinda...vei avea posibil 6 ore pe noapte fara "huruiala" la mai mult eu nu ash putea spera.!
 

MakePax

Member
apropo de miros...is in saptamana 5 de flower dar mie nu imi miroase deloc in camera nici macar in carcasa...care-i faza?...cand era in veg se simtea miros dar acum ABSOLUT NIMIC:|
 
E

evilkid

ori te-ai obisnuit tu cu mirosul ori e un strain care are miros slab (cum ar fi northen lights)
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
altceva in legatura cu mirosul?????
as vrea sa imi spuneti si mie mai exact cum sta treaba cu filtrul de carbon, va rog!(oricum eu o sa incerc sa ma documentez pe aceasta tema -filtru de carbon- si o sa imi dau seama cu ce se mananca, insa as dori sa aflu de la cineva ce a incercat sau stie)

merci!!
:wave:
 

SandalE

Member
carbonul activ e cumva aceeasi chestie cu carbunele ce se extrage prin minerit ? (mangal,huila) :respect:

Nu cred, oricum nu in forma bruta !

sectiune.filtru.jpg
 

vasile

Well-known member
Veteran
de ce sa pui filtru cand poti sa te mandrasti in fiecare zi si sa te rasfeti cu mirosul lor!offf....oamenii astia!! :))


Pentru ca ar putea sa miroasa si cineva care nu trebuie si o sa ajungi sa fi mirosit pe unde nu trebuie...
 

sandel

Member
kid, I dont know you at all, but if you value your freedom than u will listen:

1st. NOBODY in this world can tell you what is good and not good for you OR if you need or not
2nd. the hard part where no kid on this site has told you BUT first lets think of the following scenario:

...one filter(the one that all from here use it +/- size), u plant...and u dont smell anything(not to mention that at an point u will get used of the air) and a stupid neighbor has a more "refined" nose that others(every person is different, thats why I have a bigger Dhick than most from here) and he will call the idiots and they knock at your door(be happy if u live alone, if parents r involved...), my question is:-->WTF u tell them? u excuse urself cause u have only 1 filter? AAAAAAND when u are in the car with the idiots, in 1 fraction of a second it will come thru ur head the following: --> MTF's & why did i listen to those shmuks

conclusion: --> if you dont live in a country/state that alows u to grow the shit & VALUE ur freedom and u like to meet ur friends, fwuck womens go to strip clubs, concerts and open air festivals partys and many more cool things that in prison u cant find them theeeeeeeeen YOU F USE PRECAUTION AS MUCH AS U NEED

.....and yes, it will come with some extra costs BUT worth

and if you dont believe me then visit a friend(if you have) in prison and I can tell you 1000% that if its the first time u do a visit ur heart will start pumping adrenaline and when u arrive you will be bit pale and more scenarios will come into your head, i just named 1

if ppl cant smell the shit then its less concerns, the less ppl know about the more COCKY u walk

stay high and watch where you fly, peace Y
f
 

smokebla

New member
Salutare tuturor :tiphat:

Am folosit si eu un filtru de carbon undeva la 7 luni. Spre sfarsit nu prea mai dadea ranadament. A inceput sa se simta izul Mariei.

-Voi cei ce folositi Filtru de carbon, dupa cat timp il schimbati?
-Sau este vreo modalitate de a schimba doar carbonul din el? - daca DA, aveti idee unde as gasi asa ceva in comert?

:thank you:
 
Dacă trimiți filtrul înapoi de unde l-ai cumpărat o să îți schimbe carbonul sau ți-l reactivează, așa a funcționat de unde am luat eu,nu vreau să dau numele shopului să nu între în vizor și oricum e împotriva regurilor icmag, dar cred că găsești pe aici dacă dai pe reclame.
E destul de ușor pe gugal oricum dacă cauți growshopuri online.
eu L-am schimbat după un an da nu am folosit strainuri puturoase
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Se schimba usor carbonul. Doar ca trebuie sa inlocuiesti niturile de le desfaci cu alte nituri sau suruburi. Carbon gasesti la distribuitorii de produse de ventilatie, aia de vand chestii comerciale/industriale. Se mai gasea la pret bun si pe net din china, da nush cat mai costa acum.
Eu le folosesc tot cam un an, dar mereu iau filtru supradimensionat, adica cam dublu fata de turatia maxima a ventului (pe care oricum eu il turez mai putin din controller.)
 
Top