What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Microdozare - experiment

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pana vine (si creste La Diva) am inceput un experiment de microdosing, cu extractul de la Sour Amnesia
150micrograme THC zilnic. Aproximativ, desigur.

Doza e sub pragul de sensibilitate de 750micrograme (teoretic, ca la mine este de vreo 50 micrograme), si in plus, e impartita in 4 doze zilnice. Extractul glicerinic a fost rediluat in etanol de 96, 2 picaturi de extract glicerinic la 10mL de etanol, adica 4 icaturi pe zi, sublingual, impartite uniform pe parcursul zilei. Na, zic eu...

Azi e prima zi, avem in fata vreo 50 de zile planuite (atat ajunge cantitatea facuta).

Un lucru e clar, nici macar eu nu pot sa fiu high la asemenea doze, si cu atat mai putin persoane "normale". Efectele se simt insa din prima zi, insa sunt curios la nivel sistemic, fizic, mental, si nu numai, cum se cumuleaza in doua luni.

Urmeaza (probabil) un experiment cu THC/THCa de la La Diva, apoi cu THC+CBD+CBG de la un soi de CBD Crew, vedem care hibrid il punem la bataie, dar astea is planuri deocamdata.

Si nu, nu e prea putin ca sa aiba efect, ganditi-va de exemplu la alte substante, otravitoare in doze mari, dar utile in doze mici. Atropina de exemplu... Cannabis-ul este o planta extrem de puternica, indiferent ca realizati asta sau nu. Din cauza asta, daca ar fi dupa mine v-as sugera la toti sa nu o mai utilizati recreational (ci maxim medicinal, water cured si de preferinta oral), dar... nu e cazul, corect?

Dupa cum am postat pe threadul de medicinale, se poate observa (de catre cei mai nesparti) ca doza a fost sugerata de experientele de microdozare prezentate, experiente care au evidentiat o serie de efecte bune (peste placebo) la nivelul a mai multe organe si sisteme, mergand pana la nivel epigenetic.

Si apropo, va sugerez studiati (la nivel de super amator) chestia asta cu epigenetica. Merita. Wikipedia are niste articole bunutze.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
De pe icmag? Fii serios... :D
Mai ales ca intai ar trebui sa fiu eu convins. Nu s-a terminat prima zi, si ... nu sunt prea convins :)
Insa eu sunt o exceptie, legat de sensibilitate. Cu toate astea efectele sunt la fel la toata lumea, chiar daca nu toti le sesizeaza. Sau chiar daca numai unul le sesizeaza. E alta poveste totusi ...

Da' facem si proba cu THCa acusi, lasa, aia stiu ca intereseaza pe toata lumea!
:laughing:

Dar pentru ca m-ai provocat, o sa fac pe international un thread despre importanta spirituala a watercuringului. BTW, pot sa imi schimb nickname-ul? Tre sa ma uit pe "prospect"...
 

everest22

Member
Salut Jtm , pe mine chiar ma intereseaza ce faci tu pt ca si eu vreau sa fac tinctura din plante pt ca este mai usor de luat (nu sunt fumator de tabac) in scop medicinal . Am probleme cu spatele si genunchii si m-am saturat de diclofenac si unguent cu ibuprofen. Am fumat iarba in Uk si sincer nu mi-a placut dar a fost buna ca mi-a luat toate durerile.
In schimb am fumat iarba in Spania , nota 10 + . Cred ca a fost sativa . :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu daca problemele de care zici tu le rezolvi cu micro doze, totusi..
 

everest22

Member
Stiu ca nu le rezolv cu micro doze dar urmaresc post-ul lui Jtm sa vad parerea lui in legatura cu microdozarea . Eu fac tinctura pt uz extern gen diclac. Oricum folosesc si intern ;)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu as face extract in ceva grasimi vegetale pentru uz extern. Mult mai placuta si frumos mirositoare decat tinctura. Si nu va pata totul in verde..
Dar chiar nu are nici o legatura cu microdosingul, asa ca asta nu ii threadul potrivit.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cel mai bun antiinflamator nepsihoactiv e CBDa-ul. Clar, si THCul merge pe langa, dupa cum aparent ai constatat. Discutam pe threadul de medicinala.

Exista posibilitatea ca microdosingul sa ajute la asa ceva, insa... te oferi sa testezi? Mai ales ca vorbim despre niste chestii acute, iar microdosingul se refera mai degraba la preventie.
 

everest22

Member
O sa incerc cu microdosing dar dupa ce termin grow-ul . Ma gandesc ca nici nu ar iesi la test de drog la cantitatea asta tinand cont ca si organismul nostru produce Thc . Eu sunt sofer de tir. :tiphat:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu stiu de unde ai scos-o pe aia ca organismul nostru produce THC. Nu produce!

La asta cu testele m-am gandit si eu, insa nu am calculat. O sa caut sa ma uit si sa calculez eventual, insa pericolul exista.
Oricum, vorbim despre THC. Despre ceilalti canabinoizi nu sunt sigur daca ies la teste sau nu, teoretic testul ar trebui sa fie selectiv.

Hai sa facem un thread separat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa incerc cu microdosing dar dupa ce termin grow-ul . Ma gandesc ca nici nu ar iesi la test de drog la cantitatea asta tinand cont ca si organismul nostru produce Thc . :tiphat:

Aia cu corpul care produce thc e chiar draguta. Pacat ca nu mai avem threadul de perle.
Cat despre iesitul la teste.. se detecteaza in nanograme per ml, iar ingerarea de cantitati mici pe perioade lungi are rezultate comparabile cu consumul ocazional. Asa ca, daca ai ghinion si ajungi la test, ramai fara colac. Si trebuie sa accepti asta. Daca nu o accepti, iti recomand sa umblii cu manusi cand esti pe langa iarba. Si de consumat, in nici un caz. :comfort:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ma cam gandeam eu...
Asadar pentru persoanele cu probleme de inflamatii si probleme de testare concomitente, recomand CBD/CBDa-ul. Daca merge, desigur...
 

everest22

Member
Aia cu corpul care produce thc e chiar draguta. Pacat ca nu mai avem threadul de perle.
Cat despre iesitul la teste.. se detecteaza in nanograme per ml, iar ingerarea de cantitati mici pe perioade lungi are rezultate comparabile cu consumul ocazional. Asa ca, daca ai ghinion si ajungi la test, ramai fara colac. Si trebuie sa accepti asta. Daca nu o accepti, iti recomand sa umblii cu manusi cand esti pe langa iarba. Si de consumat, in nici un caz. :comfort:

Scuzati era vorba de ceva asemanator , endocanabinoizi.

http://www.descopera.ro/stiinta/13252438-marijuana-dincolo-de-mituri-si-mistificari-ce-spune-stiinta

Structura THC-ului a fost descoperită în anii ‘60. După alte două decenii, cercetătorii au găsit primul receptor canabinoid din corp şi au descoperit în scurt timp că producem în corp substanţe similare canabinoizilor, ce poartă numele de endocanabinoizi. Oamenii au două tipuri de receptori canabinoizi, CB1 şi CB2, ce se găsesc în locuri diferite şi au funcţii diferite.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sunt totusi substante cu alte formule chimice, chiar daca sunt asemanatoare, asa ca nu te gandi ca asta inseamna ca nu iti vor detecta thc-ul. Si sunt destul de sigur ca si eu si jtm stiam despre endocanabinoizi, chiar mai mult decat scrie in articolul ala in limba romana, dar mie tot mi s-a parut funny cand ai zis ca producem thc. :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Lasa ba', mare branza, eu produc si uraniu. Mai ales dupa fasole...
 

everest22

Member
Sunt totusi substante cu alte formule chimice, chiar daca sunt asemanatoare, asa ca nu te gandi ca asta inseamna ca nu iti vor detecta thc-ul. Si sunt destul de sigur ca si eu si jtm stiam despre endocanabinoizi, chiar mai mult decat scrie in articolul ala in limba romana, dar mie tot mi s-a parut funny cand ai zis ca producem thc. :)
:flowers2:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Avand in vedere ca, tinand cont de sensibilitatile personale, chiar si mirodozarea de THC e prea mult pentru mine (nu pentru ca m-ar face vreo leaca high, insa se simte in alte moduri, nu prea productive pentru mine), am incheiat experimentul de microdozare.

Asadar, asa cum spunea si explo, efectele sunt cumulative. Se poate folosi pentru cine doreste sa nu fie spart dar sa aiba un efect cumulativ pentru sanatate, insa nu garanteaza interactiunea cu testele antidrog. Eu nu o sa mi le fac pentru a confirma though...

Voi continu cu THCaul, cand iese La Diva. Deocamdata abia a plecat de la seedbank, deci... de ziua copilului o asteptam.


L.E. Insa nu va faceti griji pentru mine, am facut alt extract, un fel de wax/crumble, din alte plante, si is euforic la maxim. Cred ca maine ies iar la shopping, dupa zambetul lar pe care il am la ora asta.

In plus, azi plantam niste Leonotis Leonurus, deci motive duble de bucurie.
 
Top