What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Marshydro Sp3000 # 2x4 Tent # Citical Kush Barnrys Farm

cadavruslos

Well-known member
35 de zile de inflorire
Temp 24 - 27 grade
Rh 50%
Distanta panou plante 40 de cm
PPM 1200
Ph 6.5
Cck35.jpg
Ccccckkkkk35.jpg
Cccckkkk35.jpg
Ck35.jpg
Ccckkk35.jpg
Cckk35.jpg
 

Attachments

  • Cccckkkk35.jpg
    Cccckkkk35.jpg
    2.1 MB · Views: 92

legalizeRO

Active member
Fara ele nu se poate bro , scap de una dau de alta , sper sa reusesc sa le mentin macar pe linia asta , deficientele nu le mai pot redresa akm asa tarziu in floare ..
Daca tu ai incredere in pamantul tau, atunci fertilizantul nu e OK in combinatia ta.
Dar eu nu inteleg pamantul tau. Ai zis ca e facut de tine. Poti detalia putin? De ce aveai deja plante care cresteau in ghivece cand te-ai apucat?
Produsul folosit de tine e vandut ca ingrasamant organic, care conţine germeni de malt, din care parca tin minte ca ori faci ceai, ori il aplici in sol bine stabilit ca microbiom.
Tu ce folosesti? Intr-un pamant cu adevarat bun nu prea te bati cu PH-ul.
Tot de aia am renuntat la plasa de scrog. Acces oribil. Tot muncesti.
Cu sarme e lejer sa faci orice.
 

cadavruslos

Well-known member
Daca tu ai incredere in pamantul tau, atunci fertilizantul nu e OK in combinatia ta.
Dar eu nu inteleg pamantul tau. Ai zis ca e facut de tine. Poti detalia putin? De ce aveai deja plante care cresteau in ghivece cand te-ai apucat?
Produsul folosit de tine e vandut ca ingrasamant organic, care conţine germeni de malt, din care parca tin minte ca ori faci ceai, ori il aplici in sol bine stabilit ca microbiom.
Tu ce folosesti? Intr-un pamant cu adevarat bun nu prea te bati cu PH-ul.
Tot de aia am renuntat la plasa de scrog. Acces oribil. Tot muncesti.
Cu sarme e lejer sa faci orice.
Man pamantu nu e facut de mine , e cumparat , pamant din comert , e un pamant ok parerea mea , in ce priveste nutrientu acelasi lucru , am folosit si inainte si am avut rezultate bune , ph pamantului a fost dat peste cap cand am udat cu un ph prost , din cuza ca ma lasat ph metru , akm am 2 cumparate ca sa nu mai dau de problema asta , din cuza plasei scrog nu am putut face un flush adecvat , o sa fac un suport pe care sa asez ghivecele si sub el o sa bag tavile de colectare a runoffului , pana la urmatoru grow ma chinui asa ..
 

legalizeRO

Active member
Parerea mea e ca sa zici bodaproste ca n-ai gnats...
Mie personal nu-mi place pamantul ala, instinctul meu imi zice ca el e problema.
Pamantul nou nu neaparat te lasa dintr-odata, dureaza pana incep plantele sa faca figuri.
Plus ca nu trebuie sa vina gata insamantat.

Apa de la robinet e spurcata, nu poti uda cu altceva? Nu e numai de clor,
ca dai cu mana prin ea cateva secunde si nu mai are clor,
dar are si bufferi si alte mizerii aiurea prin ea.
Un izvor, o streasina, o pompa...

Din calculele mele tu aproape ai terminat sticla de Natura.
26 de lei vad ca e pretul. Mare economie n-ai facut, si cu probleme...

Cu ce verifici PH? Efectiv modalitatea.
Sa nu-mi spui ca folosesti varza rosie. Am folosit si eu, de experiment.
Ce PH are apa de la robinet? Ce PH are solutia de apa+Natura , fara PH+-?
Cum ajustezi PH? De ce ? :ROFLMAO:

Incearca sa nu mai citesti atat de repede, ca sa aibe timp sa-ti ramana ceva.
Eu iti spun ca nu e ideal scrog-ul in setup-ul tau, tu spui ca ridici ghivecele...
Si raspunde si tu la intrebari...
 

legalizeRO

Active member
Doar stii ca am o varsta si nu ma mai baga nimeni in seama in viata reala,
asa ca mai intru aici si creez discutii cu baietii, mai treaca timpu'.
Acu' ca tot discutam, cu ocazia asta mai invat si eu cate ceva.
Domnu are cativa ani si el in spate, si de aia spun ca ma cam mira unele chestii.
Bine, eu sunt si drogat, dar nu mai stiu ce-am vrut sa spun.
 

cadavruslos

Well-known member
Parerea mea e ca sa zici bodaproste ca n-ai gnats...
Mie personal nu-mi place pamantul ala, instinctul meu imi zice ca el e problema.
Pamantul nou nu neaparat te lasa dintr-odata, dureaza pana incep plantele sa faca figuri.
Plus ca nu trebuie sa vina gata insamantat.

Apa de la robinet e spurcata, nu poti uda cu altceva? Nu e numai de clor,
ca dai cu mana prin ea cateva secunde si nu mai are clor,
dar are si bufferi si alte mizerii aiurea prin ea.
Un izvor, o streasina, o pompa...

Din calculele mele tu aproape ai terminat sticla de Natura.
26 de lei vad ca e pretul. Mare economie n-ai facut, si cu probleme...

Cu ce verifici PH? Efectiv modalitatea.
Sa nu-mi spui ca folosesti varza rosie. Am folosit si eu, de experiment.
Ce PH are apa de la robinet? Ce PH are solutia de apa+Natura , fara PH+-?
Cum ajustezi PH? De ce ? :ROFLMAO:

Incearca sa nu mai citesti atat de repede, ca sa aibe timp sa-ti ramana ceva.
Eu iti spun ca nu e ideal scrog-ul in setup-ul tau, tu spui ca ridici ghivecele...
Si raspunde si tu la intrebari...
Am ph metru , cu ala masor , tds metru , varza nu am incercat pana akm ..
Nu inteleg ce vrei sa spui cu gata insamantat pamantu ..
Pentru scrog merge setupu asta , doar ca sa aduc niste imbunatatiri , voi schimba ghivecele cu unele mai mari de 20 de litri si voi face un suport ca sa le suspend pentru flush mai amplu , am mai spus mai sus cum va fii , dupa acest grow voi lua o pauza insa ca vine vara si nu am ac momentan..
 

legalizeRO

Active member
Atunci nu-mi mai ramane decat sa-ti urez succes.
Cortul tau pare de 60X90. Iti incap perfect 6 ghivece patrate de 19 litri. Gasesti peste tot.
Ai topat de 2 ori la fiecare si le-ai bagat in floare. Nu le mai pui scrog, mult mai rapid, mult mai usor, mult mai putina munca.
Daca esti fan flush, acum ai acces usor, la oricare din ele.


Te-am intrebat prima oara

-Ce-i cu cover crop-ul ala?
apoi te-am intrebat in romana,
-Ce-i cu plantele alea?
Pamant gata insamantat inseamna ca dupa ce l-ai adus acasa de la magazin, daca l-ai udat, ies plante clandestine din el.
Cateodata si insecte.
 

DcSantos

Active member
Atunci nu-mi mai ramane decat sa-ti urez succes.
Cortul tau pare de 60X90. Iti incap perfect 6 ghivece patrate de 19 litri. Gasesti peste tot.
Ai topat de 2 ori la fiecare si le-ai bagat in floare. Nu le mai pui scrog, mult mai rapid, mult mai usor, mult mai putina munca.
Daca esti fan flush, acum ai acces usor, la oricare din ele.


Te-am intrebat prima oara
-Ce-i cu cover crop-ul ala?
apoi te-am intrebat in romana,
-Ce-i cu plantele alea?
Pamant gata insamantat inseamna ca dupa ce l-ai adus acasa de la magazin, daca l-ai udat, ies plante clandestine din el.
Cateodata si insecte.
Omu' poate vrea sa cresca doar 2 plante man si nu vrea asa multe ghivece. Fiecare creste cum vrea si cum ii place . Scrogul merge facut in orice spatiu ,de orice forma si marime,parerea mea . Cred ca e gresit cand spui ca nu e ideal scrogul in spatiul lui cand scrogul poate fi folosit si adaptat la orice situatie si spatiu . :joint:
 

DcSantos

Active member
Atunci nu-mi mai ramane decat sa-ti urez succes.
Cortul tau pare de 60X90. Iti incap perfect 6 ghivece patrate de 19 litri. Gasesti peste tot.
Ai topat de 2 ori la fiecare si le-ai bagat in floare. Nu le mai pui scrog, mult mai rapid, mult mai usor, mult mai putina munca.
Daca esti fan flush, acum ai acces usor, la oricare din ele.


Te-am intrebat prima oara
-Ce-i cu cover crop-ul ala?
apoi te-am intrebat in romana,
-Ce-i cu plantele alea?
Pamant gata insamantat inseamna ca dupa ce l-ai adus acasa de la magazin, daca l-ai udat, ies plante clandestine din el.
Cateodata si insecte.
ai vazut scrog vertical ? sa vezi acolo! :ROFLMAO::kos:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Carcotasi... :biggrin:
Mie mi se pare perfect si inspirant grow-ul asta, pt sapt 5-6 de flower is f putin afectate de deficiente fata de ale mele..
Io nu m-agit nici cu ph-uri, nici ppm-uri si tot scot bud de-un fum. Poate c-ar trebui sa-ncep si eu sa masor, ce credeti?
Desi suntem animati de cele mai bune intentii (cam ca drumu' ala din carti) nu putem impune anumite practici nici macar cu titlu benefic breslasilor. Mie tocmai asta-mi place la grow-uri, multitudinea de stiluri si tehnici, fiecare unica in felul sau.
Didraro sigur intelege atitudinea asta... 😉
Tine-o tot asa cadavruslos! :tiphat: :good:
 

cadavruslos

Well-known member
Cortu e 4x2 sau 120 latime cu 60 adancime si 180 inaltime , am doua growuri cu ghivece de 11 litri pana akm . Sincer o sa schimb ghivecele si o sa bag unele de 20 de litri , cu ghivece mai mari si cu un timp de vegetatie de 40 60 de zile rata de succes fara deficiente e mai mare. Cel putin asta am vazut la toti groweri respectabili , care cresc si in sol viu si uda doar cu composturi , ceaiuri si apa . Deci ghivece mari 20 de litri in sus , asta e secretu . Ghivece mici probleme cu deficiente , fertilizant mai mult . Deci cam asta o sa urmeze ..
Ck40.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
In astea mari ai loc de mai multe manevre, intr-adevar dar, daca vrei sa vegetezi 40-60 zile rezultatul o sa fie la fel cu aceleasi deficiente. Eu am vegetat 34 de zile, la limita deficientelor sa zic. Peste 40 de zile sigur o sa ai aceeasi problema dar, daca incerci tu asta putem trage concluzia ca peste 350Wled (total si nu m²) nu e bine sa vegetezi mai mult de 40 in 20l ca nu te mai ajuta solul dupa saptamana 5-7 si sa depinzi doar de nutrienti pana la capat eu zic ca este greu. Nu duc plantele si cred ca multe game de nutrienti trebuie imbunatatite ca nu se descurca suficient.
Am bagat un ghiveci de 11l sub cob, acelasi mix cu cele din airpot si pot spune ca nu au avut nevoie de nutrienti desi le-am dat 2 boostere ca sa ridice putin yieldul si are undeva la 75-80 de zile daca nu ma insel. Se poate verifica din tread-ul meu daca cautati data cand am postat legat de cob in ultimul tread.
La celelalte plante nu pot spune decat ca s-au administrat sute de ml de nutrienti..
 
Top