What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Mandarine Punch Automatic

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ma refer la concentratii mici, slabe. De exemplu si la par este des intalnit, poti face o nuantare cu un ceai sau o decolorare usoara.
Poti amesteca decobez cu sampon, putina apa, nuantator, inca putina vopsea etc, ceai i se spune :D
Ar mai fi ceai cu pai si multe altele
 

cadavruslos

Well-known member
Dozajul pe care l am administrat a fost cel recomandat de producator , bn poate am administrat un pic mult cu 0.5 ml/l , am scazut azi la udarea cu nutrienti putin valorile

1 ml cal mag
1.5 ml flora micro
2 ml flora bloom
0.5 ml flora grow

picture.php
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Prima doza trebuie s? fie jum?tate din ce recomanda pe sticl? apoi m?rit? treptat ?i nu se hr?ne?te cu nutrien?i la fiecare udare!!!!!
Dar suplimentul de calciu magneziu po?i da aproape la fiecare udare dar în doze foarte mici! Dar sa nu exagerezi, uneori planta mai are nevoie ?i de apa curat?!
Cel pu?in a?a func?ioneaz? la mine !
:smoker:

L.E.:
?i daca m? uit mai atent sarputea sa ai o deficienta de iron(Fe)
picture.php

picture.php

?i chiar daca începi cu doze mai mari trebuie s? vezi ce vrea planta ?i s?i dai ce cere!
Adic? cu alte cuvinte sa faci echilibru între nutrien?i!
Daca i-ai dat 2 ml din fiecare, apoi urm?re?ti planta te ui?i la deficien?e apar apoi încerci s? corectezi!

Adic? în cazul t?u scade doza de grow , bloom ?i m?re?te doza de micronutrients ?i de calciu magneziu las-o la 1,5 ml /Litr?! !!!
Apoi urm?re?te!
Trebuie g?sit acel echilibru între nutrien?i , re?ine?i!
?i scuza?i-mi gramatica!
 

cadavruslos

Well-known member
Vasy , o udare cu nutrient una fara , nu am udat in permanenta cu nutrient , isi revine , am injumatatit doza , oricum am inceput progresiv, abia akm am ajuns la cantitatile astea .. am udat azi dimineata cu apa , o sa urmeze o udare cu nutrient dupa si tot asa .
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Depinde de tara. In italia e 10e, in franta 15e, belgia 13+, olanda 10+, germania 12+, spania 7e, romania 5e, asta daca nu te tunzi la bunicuta :)), gasesti sigur sub preturile astea dar atat costa un tuns decent in general. Preturi fara spaga!

Daca le omori la o udare sa nu ai impresia ca folosesti doar apa data viitoare si aia e, te-ai spalat pe maini si ai scapat de pacate. Iti trebuie 2-3 udari doar cu apa pana sa reglezi cum ar fi bine.
Doze mici si aia i!
 

vasile

Well-known member
Veteran
Imi e greu sa cred ca niste plante de 5~ saptamani au supt tot fierul dintr-un pamant foarte fertilizat (composana),

Mai plauzibil mi se pare blocaj de PH temporar de la nutrienti, cum sunt topurile acum?
 

cadavruslos

Well-known member
Mp 46 zile

Mp 46 zile

Salut , a fost vorba de ph. vasile ai dreptate , am rezolvat akm , Mp2 incepe sa isi revina , am udat doua udari cu apa simpla , cu ph ajustat , topu central de la Mp2 a fost afectat , Restu plantei nu are nmk :tiphat:


Poza de grup

picture.php
picture.php


Mp2 cea afectata la topul central

picture.php
 

cadavruslos

Well-known member
Mp 52 zile

Mp 52 zile

Mp 1 cea din stanga mananca mai mult nutrient decat Mp2 cea din dreapta , Mp2 e mai sensibila la nutrient , Mp1 miroase mult mai puternic decat cealalata, un miros frumos de fructe , temperatura 24 25 de grade , incep sa umfle florile si au aparut cristalele , Mp 1 are mai mult polen si pare un pic mai inintata in inflorire, pana akm toate bune, au prea multe frunze mari care blocheaza lumina sa ajunga la bud , dar nu am facut nici un fel de defoliere , sa vedem ce urmeaza :D

picture.php
picture.php
 
Last edited:

cadavruslos

Well-known member
Mp62 de zile
Mp2 după cum se vede are o deficienta urata de K, i am marit doza de mancare si am ridicat putin Ph , Mp1 e mai sensibila la nutrient decat sorsa , mananca mai putin
Ph 6.2
Ec 1.5
Ppm 777
Temperatura 26
Umiditate 50 %
 
Last edited:

vasile

Well-known member
Veteran
Se ingrasa frumos fata, parca are si putina deficienta de calmag sau mi se pare mie?

La ce distanta tii SIL-urile?

Spor la treaba, nu mai e mult pana o sa te infuleci din ea. :D
 

cadavruslos

Well-known member
Salut vasile , deficienta pare a fi de calciu si ceva potasiu , deoarece sunt afectate frunzele treptat , la tine pare o deficienta accentuata de magnesiu , de obicei la deficientele de K apar si cele de calciu cu punctele ruginii pe frunze , la K se usuca frunza si moare pe cand la mg ramane galbena si cade fara sa se usuce , cel putin asa vad eu lucrurile , panoul e la maxim 15 cm de varful central , buzii de mai jos sunt undeva la 20 - 25 cm as zice maxim
 

cadavruslos

Well-known member
Am udat azi dimineata , fiecare fata bea im jur de 3 litri la 2 zile , este a 3 oara cand ud cu nutrient, 1.5 Ml/l Cal mag, 1.5 Micro , 1 Grow, 2.1 Bloom , Ph 6.2 , Ec 1.6 la udare , am testat Runoff Ec 2.0 , urmeaza o udare cu apa pana scade Ec la 1.6 din runoff , temperaturile au fost maxim 27 grade , minim 20 22 in timpu celor 6 Ore de intuneric , tricomi sunt inca clear si putin cloudi , salut !
Click image for larger version  Name:	Mp66.jpg Views:	0 Size:	100.0 KB ID:	17800879
 
Last edited:

cadavruslos

Well-known member
Salut vasile , mirosul e destul de puternic , dar nu foarte puternic in comparatie cu fotoperiodicele pe care le-am crescut pana akm , e dulce de fructe, foarte frumos , imi place , Mp2 miroase mult mai bine decat Mp1 care are si o structura ce aduce mai mult spre sativa decat spre indica ca Mp2 , vedem cum va iesi , o sa pun poze cu amandoua
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Vad ca avem cateva lucruri in comun cu deficientele. In ce saptamana ai sesizat ca ai deficiente?
Mai au putin si termina din ce vad :plant grow:
 
Top