What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Low cost / Low yeld / Low everything

Pillang

Well-known member
Folosesc perlit 50% de obicei, (acum nu, dar regret, ca nu am pus mai mult) e bun pt ca nu prea pot sa ucizi radacina cu prea multa stropire, si 2.4g/w pt mine este convingator. (Automate cu lumina nonstop)

Eu te cred daca zici ca dolomita e f bun, nu era intentia sau scopul meu, sa scriu ceva negativ despre asta.
 

deepstate

Member
Le ud la 2-3 zile, dar nah, poate le-as putea lasa mai mult fiind cortul destul de inchis si in camera in care dorm, e umiditate mai mare in aer.

Pe viitor voi fi mai pregatit si voi amesteca in pamant vermiculit si perlita, asta a fost un grow improvizat mai din scurt.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Optim ar fi sa le uzi la vreo 5 zile sau mai rar, sa aiba minim 2 zile de umiditate potrivita in sol intre udari.
 

Pillang

Well-known member
Daca ai ventilatie mai puternica, trebuie sa uzi mai des, daca planta e mai mare, trebuie sa uzi mai mai des. Daca ghiveciele sint mai micute, sau temperatura mai mare, tot asa. Deci cel mai bine e, sa ridici ghiveciul si simti, daca e usoara, uzi, daca e plin de apa, e greu si mai astepti.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu cand am zis optim ma refeream ca trebuie adus mediul si marimea ghiveciului cumva spre situatia in care nu au nevoie de apa mai des. Nu ca uzi la 5 zile indiferent de conditii.
Pe langa ce ai spus tu, capacitatea de absorbtie a solului e o alta problema pe care nimeni nu o baga in seama, dar poate sa difere mult de la un sol la altul. Daca lucrezi pe toate planurile poti ajunge sa uzi macar la 4-5 zile. Si e mult mai sanatos pt plante asa.
 

deepstate

Member
Nu le-am mai udat de sambata dimineata, dupa cum simt greutatea ghiveciului cred ca le ud abia maine. Cand am pus vermiculita am acoperit cu turba si aia vad ca retine multa apa.

Cred ca mai bine o las asa decat sa ma apuc sa experimentez cu nutrientii in aceasta faza, eventual pun niste dolomita, o sa vad.
 

deepstate

Member
De cand le ud mai rar nu am vazut sa inainteze simptomele carentei de magneziu, parca au inceput sa se inverzeasca slab si frunzele afectate :)
 
Top