What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Καμιά ιδέα για φάση λεντ καμιά 100βάττ;

Ksaderfo

Active member
Καμιά ιδέα για φάση λεντ καμιά 100βάττ;

Λεπόν.. Έχω αρχίσει να βαριέμαι το καλοκαιρινό καραούλι και λέω να γίνω και γω μοντέρνος και να κάνω μία φάση λεντ...

Το σκέφτομαι ήδη... Να κάθομαι με το κονιάκ και τη ρόμπα μου και να ακούω τον γλύκό βόμβο του μετασχηματιστή και του ανεμιστήρα... Μουσικούλα κλασσική... Η ρόμπα μπορντώ... με χρυσές λεπτομέρειες..

Αλλά... Ένα έτοιμο λεντ στα 75 βαττ κάνει 150 ευρώ σε μία ψιλοκαλή ιταλική φάση. Μετά είναι τα αλί μπαμπά αλλά δεν πρόκειται να φάω το τριπάκι με τα τελωνεία κτλ.

Είχα δει έναν ο οποίος είχε κάνει μία λεντ φάση από το μάουσερ νομίζω, ένα ιταλικό σάιτ με ηλεκτρονικά αλλά ήταν πολύ μεγαλύτερο από αυτό που θέλω να κάνω εγώ.

Βασικά εγώ θέλω να κάνω κάτι μαξ στα 100 βαττ έτσι ώστε να πάει το πολύ στα 150 με τα λοιπά παρεμφερή, από ότι κατάλαβα είναι αρκετό για 4 αυτόματα και την άνοιξη θα γίνει σπορείο.

Τεχνικές μαστούρικες προδιαγραφές:

1. 100 βαττ στο σύνολο

2. Τα λεντ να είναι των 3 βαττ το καθένα. Υποτίθεται ότι έχουν ακριβώς τη δύναμη που χρειάζεται για να απορροφήσουν φως τα φύλλα αλλά δεν είναι τόσο δυνατά όσο τα 5βαττ που τα καίνε. (Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μπομπ420, εκδόσεις Μαστουράκη,)

3. Πρέπει φυσικά να έχει και το σωστό φάσμα, τα έτοιμα συνήθως έρχονται με προδιαγραφές για το φάσμα και μερικά έχουν και διακόπτη εναλλαγής φάσματος. Ουάου.

4. Aν πάνε και καμιά 3 - 4 χρόνια δε θα με χάλαγε καθόλου.

5. Τι γωνία κάτοπτρο; Τα σετ των 150 βαττ που είδα είναι απλά 2 των 75 βαττ κολλημένα. Τα κάτοπτρα είναι 90'. 75 βάττ είναι μικρό για 120 μοίρες έτσι δεν είναι;

Υπάρχει καμιά ιδέα στο τραπέζι;

Προς το παρόν έχω καταλήξει σε ένα Cultilite (ιτάλια) των 75 βαττ με 90 μοίρες κάτοπτρο στα 150 ευρώ.

Θενκς! :)

led-cultilite-75w.jpg
 
G

Guest

Με τίποτα!
Εγώ θα προτεινα να πάρεις μερικά τέτοιαhttps://www.ebay.com/itm/Multi-E27-B22-LED-Lights-Bulbs-Screw-Socket-Splitter-Studio-Photography-Adaptor/121411791138?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D1%26asc%3D44840%26meid%3D6fa89d8149e84137b764342f0e556b27%26pid%3D100011%26rk%3D4%26rkt%3D12%26mehot%3Dpp%26sd%3D251620372625

Και λάμπες λεντ των 10-15 βατ και να τους βγάλεις το κάλυμμα.Πήγαινε και φτιάξε και καλώδιο με διακόπτη για ευκολία στο κατάλληλο μήκος και είσαι κύριος.

Τσέκαρε το θρεντ
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=314806


CzKqr5i.jpg


Αμα δεν είσαι για κατασκευές,η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου.
 

Ksaderfo

Active member
Βασικά είμαι για κατασκευές.. ειμαι πολυ.

Το θρεντ δε φορτωνει αλλα:

Οι λαμπες λεντ αυτες ειναι των 15 βαττ; αν ναι τοτε το καθε λεντ ειναι κατω του ενος βαττ και το ενα βαττ ειναι ηδη λιγο για γκροου λαιτ λενε...

τι φασμα ειναι αυτες οι λαμπες; μπορεις να κανεις και δουλεια με τις warm white και τις cool white εκείνες μπλεγμένες; ή ειναι ασχετο το φασμα ετσι και αλλιως; Τα γκροου λεντ ολα μωβιζουν λιγο εντομεταξυ η μου φαινεται;

θενκς ;)
 
G

Guest

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=314806πρέπει ναναι οκ τώρα...
Αν είσαι για κατασκευές θα μπλέξεις και με παραγγελίες...Ο mouser που λες νομίζω τα αναλύει αρκετά καλά ,όσον αφορά τις κατασκευές.Ρίξε μια ματιά στο κανάλι του στο γιουτουμπ.Θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή να γράψει χαμηλή τιμή για να μην τρέχεις με τα τελωνεία.
Στη φωτό που σου έχω είναι 3 ψυχρού και 4 θερμού.Τα έχω χρησιμοποιήσει σε βεγκ ,ως συμπληρωματικό φωτισμό και για τις 3 τελευταίες βδομάδες μόνα τους .
Ναι,παίζουν πολύ τα blurple φώτα ,προσωπικά δε μου γεμίζουν το μάτι αλλά δεν τα χω τρέξει κιόλας...Εδώ μια εφτάδα στο καθένα έχω.Μπορεί να ναι και λίγο οβερκιλ,και με 3(3 χ 15 βατ) κάνεις δουλειά
https://www.jamba.gr/metatropeas-ypodoxis-lampas-e27-se-3-ypodoxes-gia-lampes-p-21941.html
bNMnfv5.jpg
 

orfeas

Active member
Veteran
βυζαντινός αυτοκράτορας, βλπ. μπορντώ μανδύες, αλλά γούστα δυτικά, βλπ. κονιάκ...
ωραία φάση...κοντά στο νήμα της παραπομπής του συντ είναι κι ένας Terpene που θαρρώ εκμεταλλεύεται στο μέγιστο αυτές τις μοντιφιές...
ε, ναι...ο άλλος δεν το 'χει τίποτα να δώσει κάνα δυο ροζ και να πάρει τεχνολογία...αλλά σε μας απ' ό,τι φαίνεται το ροζ κατέληξε να 'ναι μεγάλο ποσό... ρε τι έχουμε πάθει... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Ok... Αυτές τώρα είναι 15 βαττ με 25 λεντ η καθεμια, θα τσεκάρω αν υπάρχουν 15άρες ή οτιδήποτε με 3άρια βαττ... Καλού κακού.

Ο μάουζερ είναι μαγαζί ον λάιν... Ο Μπαρμπαστρουμφ νομιζω οτι ειχε κανει τη φαση αλλα εχω καιρο να τον δω.

https://www.mouser.it/


Αλλά το eshop έχει πολλές λεντ λαμπες...

Δλδ με αυτή τη δικιά σου την πατέντα δε γινόταν να τις εχεις μονες τους σε ολο το γκροου; και το φασμα το υπολογισες καπως; μερικες λαμπες μαλλον θα δινουν και το φασμα στα χαρακτηριστικα..

Κατοπτρα δεν χρειαζονται ε;


βυζαντινός αυτοκράτορας, βλπ. μπορντώ μανδύες, αλλά γούστα δυτικά, βλπ. κονιάκ...
ωραία φάση...κοντά στο νήμα της παραπομπής του συντ είναι κι ένας Terpene που θαρρώ εκμεταλλεύεται στο μέγιστο αυτές τις μοντιφιές...
ε, ναι...ο άλλος δεν το 'χει τίποτα να δώσει κάνα δυο ροζ και να πάρει τεχνολογία...αλλά σε μας απ' ό,τι φαίνεται το ροζ κατέληξε να 'ναι μεγάλο ποσό... ρε τι έχουμε πάθει...

Ορφεύς

Με φανταζεσαι στις φωτογραφιες στην τιβι; :D Με τη ρομπα και το κλαδευτήρι στην τσεπη;; :D

Εγω δε θελω να δωσω κανενα ροζ... Με 150ευρω παντως τελειως ετοιμο αυτο το cultilite απο μαγαζι δεν ειναι πολυ ασχημα.. Δεν το κοβω να βγαινει και πολυ λιγοτερα το σετ με τις Ε27.. Υπαρχει και με 120 αυτο το λεντ στο ιντερνετ απο ευρωπη κιολα νομιζω...
 

Latest posts

Latest posts

Top